Osteoartrit Tedavisi

Osteoartrit nasıl geçer? Osteoartrit belirtilerinin kontrol altına alınmasına yönelik en etkili adım, mümkün olan en kısa zamanda erken teşhis ve tedavinin başlamasıdır. Cerrahi olmayan tedaviler genellikle fiziksel semptomların yönetimi ve günlük işleyişinin korunması için yeterlidir.

Osteoartrit tedavisi programları tipik olarak ilaç ve egzersiz terapisinin bir kombinasyonunu içerir. (1)

İlaçla Tedavisi

İlaç tedavisi, ağrıyı azaltmaya ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya odaklanmaktadır. Bu nedenle fiziksel belirtileri yönetmek için kullanılır. Sık kullanılan bazı ilaçlar ise şunlardır:

Analjezikler: Ağrıyı gidermek için ağrı gidericiler veya asetaminofen ya da tramadol içerikli analjezikler kullanılır, ancak iltihaplanmayı veya şişmeyi hafifletmezler. Yan etkileri az olduğundan analjezikler, hafif ile orta derecede ağrı yaşayan hastalar için önerilir.

Topikal analjezikler: Topikal analjezikler, etkilenen bölge üzerinden cilde doğrudan uygulanabilen kremlerdir. Bu kremler hazırlanırken genellikle keklik üzümü ve okaliptüs gibi ağrıyı azaltan içerikler kullanılır. Topikal analjezikleri eczanelerden kolayca temin etmek mümkündür. Çoğu durumda hem oral ağrı kesici hem de topikal ağrı kesici birlikte kullanılır.

Steroidal olmayan antienflamatuarlar: Aspirin, ibuprofen, naproksen, cox-2 inhibitörleri gibi steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar şişme ve iltihaplanmayı azaltmak için kullanılır. Genelde orta ile şiddetli ağrı yaşayan hastalar için önerilir. (2)

Fizik Tedavi

Fizik tedavi, yürüme, banyo yapma ve giyinme gibi günlük görevleri yerine getirebilme yeteneğini sağlamaya yardımcı olan hedefli egzersizleri sağlamaktadır. Dinlenme iyileşme sürecinin önemli bir parçası olmakla birlikte, hasar gören deriyi çevreleyen kasları güçlendirmek için ılımlı düzeydeki aktivitelere de ayak uydurmak önemlidir. Güçlü kaslar, eklem için daha fazla denge sağlar ve bu da eklem üzerindeki stresin azalmasına yardımcı olur.

Ağrıya neden olabilecek günlük aktivitelerde uygun değişiklikleri göstermek için mesleki terapi de önerilebilir.

Enjeksiyonlar

Steroid Enjeksiyonlar: Steroid enjeksiyonlar, ağrı orta şiddette ya da şiddetliyse ve özellikle ağrı semptomları hastanın egzersizlere katılma imkanını sınırlıyor ise uygulamaktadır. Fizyoterapi ile kombine edildiğinde steroid enjeksiyonu, hastanın terapiye daha fazla katılım gösterebilmesi için önemli bir fırsat sunmaktadır, çünkü ağrı giderilir veya en azından kontrol altında tutulur. Hastanın terapiye katılmasını sağladığı için hasta, etkilenen eklem ya da eklemler çevresindeki önemli kasları gerginleştirebilir, güçlendirebilir ve böylece eklem ya da eklemler tarafından yaşanan yükü azaltabilir. Neticede iltihaplanma ve ağrı da geri dönmez. (3)

Hyaluronik Asit Enjeksiyonları: Hyaluronik asit enjeksiyonları, eklemin yağlanmasını sağlayarak eklem ağrısı ve iltihabının azaltılması için tasarlanmış bir enjeksiyon yöntemidir. Bu enjeksiyonlar, eklemin doğal akışkanının yerini almaya yardımcı olmaya çalışmaktadır ve bazen eklemlerdeki boşlukların içini doldurmayla tanımlanmaktadır. Eklemdeki iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltarak, tıpkı steroid enjeksiyonlarında olduğu gibi, hastanın kaslarını çalıştırması ve güçlendirmesi için fırsat sunmaktadır. Hasta bu fırsatı kullanmazsa, genellikle semptomlar 6-12 ay içinde tekrar ortaya çıkar ve bu noktada gerekirse enjeksiyonlar tekrarlanabilir. (4)

Ameliyat

Çoğu hasta için, osteoartrit belirtileri ameliyat dışındaki bakım ile başarıyla yönetilebilir. Bununla birlikte, bazı hastalarda ciddi eklem hasarı, aşırı ağrı ya da çok sınırlı hareketlilik yaşıyorsa cerrahi uygun bir seçenek olabilir. Kalça osteoartriti veya diz osteoartriti için yaygın cerrahi tipleri artroskopik cerrahi, osteotomi ve artroplasti (total eklem replasmanı) bulunmaktadır.

Hareket etmenin mümkün kılınması ve ağrının dindirilmesi gibi ameliyatın potansiyel faydaları cazip gelse de, herhangi her ameliyat gibi bu ameliyatın da risk taşıdığını unutmamak önemlidir. Bu riskler fazla kilolu veya diğer sağlık sorunları olan hastalar için daha yüksektir, sonuç olarak, bunlar birçok osteoartrit hastası için endişe kaynağıdır. (5)

Osteoartrit için hangi doktora gidilir: Osteoartrit olup olmadığınızı anlamak için aile hekimine ya da dâhiliye (iç hastalıklar) uzmanına başvurabilirsiniz. Tedavinin sonraki aşamalarında fizyoterapist, ortopedi cerrahı ya da bir diyetisyen size yardımcı olabilir. (6)

Osteoartrit Hastalığı Nedir?

Osteoartrit yani halk arasında yaygın olarak bilinen kireçlenme, artritin en yaygın biçimidir ve dünya genelinde milyonlarca insanı etkilemektedir. Kemik uçlarındaki koruyucu kıkırdağın zamanla aşınmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Osteoartrit vücudunuzdaki herhangi bir ekleme zarar verebilmesine rağmen, en çok elinizde, dizlerinizde, kalçalarınızda ve omurganızdaki eklemleri etkilemektedir.

Altta yatan süreç tersine çevrilmemesine rağmen, osteoartrit belirtileri genellikle etkili bir şekilde kontrol altına alınabilir. Aktif olma, sağlıklı bir kilo verme ve diğer tedaviler hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir, ağrı ve eklemin işlevini iyileştirmeye yardımcı olabilir. (7)

Osteoartrit hastalığı nedir daha fazlası için

Osteoartrit Belirtileri

Osteoartrit nasıl anlaşılır? Osteoartrit’ in başlangıç ve sonraki evre belirtileri şunlardır:

  • Bazı zamanlarda keskin de olabilen derin eklem ağrısı (aktivite ile beraber kötüleşebilir ya da istirahat edildiği halde devam edebilir)
  • Bir süre dinlendikten sonra oluşan geçici sertlik (sabah kalkarken veya uzun bir süre oturduktan sonra)
  • Bir veya birden fazla eklemde oluşan şişme ve sertlik
  • El ve ya ayak parmaklarında oluşan genişlemiş eklemler
  • Eklemleri hareket ettirirken çıkan çıtırtı benzeri bir ses
  • Eklem esnekliği kaybı
  • Sırt ve boyun ağrısı ya da sertliği

Kalça, diz ve ayak gibi ağırlık taşıyan eklemler Osteoartrit’e daha yatkındır. Belirtilere dikkat etmek önemlidir ancak bazı durumlarda belirtiler göstermezsiniz. Osteoartrit belirtileri, eklemleri aşırı kullanmak nedeniyle daha da kötüleşebilir. (8)

Osteoartrit belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Osteoartrit Nedenleri

Normal yaşamın bir parçası olarak, eklemleriniz sürekli olarak hafif hasarlara maruz kalır. Çoğu durumda, vücut hasarı kendisi onarır ve bu durumda herhangi bir belirti yaşamazsınız.

Fakat osteoartrit durumunda, kemiklerin uçlarındaki koruyucu kıkırdak bozulur ve ağrıya neden olur, şişer ve eklem hareketini sınırlandırır. Kemik büyümeleri gelişebilir ve bölge iltihaplanabilir (kırmızı ve şişmiş).

Osteoartrit neden olur? Kesin nedeni bilinmemekle birlikte bazı koşulların osteoartrit gelişme riskinizi artırdığı düşünülmektedir:

Eklem yaralanması – ekleminizde oluşan bir yaralanma veya ameliyat sonrasında eklemin iyileşmeye zaman bulamadan aşırı şekilde kullanımı

Diğer koşullar (sekonder artrit) – osteoartrit, romatoid artrit veya gut gibi daha önceki veya mevcut bir durumla ciddi hasar gören eklemlerde ortaya çıkabilir

Yaş – büyüdükçe eklem rahatsızlıkları geliştirme riski artar

Aile öyküsü – yapılan çalışmalarda osteoartrit’ in kalıtsal bir hastalık olup olmadığı net olarak ortaya konmamış olsa da, aileden birinin osteoartrit geçmişi olması riski artırabilir

Obezite – obez olma, özellikle diz ve kalça eklemlerinizde fazla gerginlik yaratır (9)

Osteoartrit nedenleri fazlası için tıklayınız