Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir

Sırt Ağrısına Ne iyi GelirSırt bölgesinde omuzlardan kaburgaların bitimine kadar olan bölgede oluşan ağrıların basit sebepleri olabileceği gibi önemli sebepleri de olabilmektedir. Özellikle sabit bir bölgede devam eden ağrılar ciddiye alınması gereken ağrılardır. Sırt ağrıları kişinin yaş ve sağlık koşullarına göre farklılık gösterebilmektedir ama genelde yaşlandıkça giderek zayıflayan kemik yapısından kaynaklanmaktadır.


Sırt Ağrısına Ne iyi Gelir

Sırt Ağrısının Sebepleri

Her yaş grubunda görülebilen bu ağrılar daha çok duruş bozuklukları ve hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Ancak bazen bu ağrılar başka bazı hastalıkların ve kalp rahatsızlıklarının da habercisi olabilmektedir. Özellikle son dönemde masada bilgisayar başında geçirilen vaktin artması ve iş yerlerinde geçirilen hareketsiz zamanlar sırt ağrısı çekenlerin sayısında artışa neden olmuştur.

Kadınlarda daha çok yumuşak doku romatizması şeklinde görülen hastalık boyun ve sırt bölgesinde ağrılara sebep olur. Sırt fıtığı da bu bölgedeki ağrının sebeplerindendir. Kadınlarda daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesi de kırılmaları arttırır ve sırt ağrılarına sebep olur.

Çocuklar ve gençler de ise sırt ağrılarının sebepleri daha çok omurga eğriliğidir. Kürek kemiğine vuran sırt ağrıları ciddiye alınması gereken ağrılardır ve kalp krizi habercisi olabileceği gibi romatizmal hastalıkların belirtisi de olabilir. Özellikle ağrılar gece başlıyorsa ve sürekli yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Zona olarak bilinen sinir ucu iltihaplanması da aynı şekilde sırt ağrısı şeklinde kendini gösterebilir. Sırt ağrılarının en basit sebeplerinden olan kas incinmeleri birkaç gün içinde geçer ve ağrı kesiciler ve kas gevşeticilerle bastırılabilir.


Sırt Ağrısı Tedavisi

Sırt ağrısının tedavisi kesinlikle uzmanı tarafından yürütülmelidir. Öncelikli olarak ağrının nedenleri belirlenmelidir. Kas incinmelerinden kaynaklanan sırt ağrıları yukarıda bahsettiğimiz gibi basit önlemlerle tedavi edilebilir.

Ancak ağrılar uzun süre devam ediyorsa mutlaka sebebi kan tahlili, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya MR gibi görüntüleme tetkikleriyle araştırılmalıdır. Sırt ağrıları tedavi edilmediğinde kabus haline gelebilecek, günlük hayatı olumsuz etkileyen bir duruma gelmektedir. Adeta hayat kalitesini düşüren bu ağrılardan omurga kemikleri arasındaki disklerin sıkışmasından kaynaklanmaktadır.

B12 vitamini kullanmak vücudun sinirler etrafındaki koruyucu tabakasını sağlamlaştırmaktadır. Kapsaisin kremi de sırt kaslarına masaj yapılarak sürüldüğü takdirde önce yanma etkisi gösterir ancak bu bölgedeki kasları rahatlatarak ağrıyı dindirir.

Ters ve ani bir hareket yapmaktan ya da ağır kaldırmak gibi sebeplerden dolayı sırt ağrısı yaşanıyorsa mutlaka istirahat edilmelidir. Masaj eğitimi almış kişilerden sırt masajı takviyesi alınabilir. Kronikleşen sırt ağrıları için yatış ve duruş pozisyonlarının gözden geçirilmesi gerekir.

Kronik sırt ağrısı çeken kişilere yüz üstü yatmaları tavsiye edilir. Pozisyon değiştirmek istediğinizde yan yatıp bacaklarınızın arasına minder koyarak da yatabilirsiniz. Bu pozisyonlar bel ve sırt bölgenizi rahatlatır, bu bölgede yaşanan basıncı azaltır. Günlük hayatta ve özellikle sandalyede otururken dik pozisyonda beli ve sırtı destekleyici minderle oturulmasında fayda vardır. Tempolu yürüyüş ve egzersizler sırt, bel ve boyun bölgesine iyi gelmektedir. Ancak ağrılar bacaklarınıza etki ediyorsa ve uyuşma hissediyorsanız böyle bir durumda egzersizlerden ve masajdan kesinlikle kaçınmalı ve bir doktora başvurmalısınız.

Sırt ağrıları için cerrahi operasyon gerektirecek durumlar haricinde ilaçlı ve ilaçsız tedaviler uygulanabilir. Bazı durumlarda kaplıca tedavisi önerilebilir. Duruma göre sıcak veya soğuk kompres ilaçsız tedavilerdendir. En çok başvurulan yöntem ise fizik tedavi yöntemidir. Bu yöntem sonucunda hasta büyük çoğunlukla eski sağlığına kavuşur ve ağrılarından kurtulur.

Kalsiyum ve fosfat açısından zengin gıdalarla beslenmek sırt ağrıları için alınabilecek önlemlerdendir. Bunun yanı sıra kullanılabilecek bazı bitkisel yöntemler de vardır.

Çörek Otu ve Papatya: Çörek otu ve papatya karıştırılarak sıcak ve nemli bir bezle ağrılı bölgeye uygulanmalıdır. Lahana, ceviz, karabiber, bal ve mısır püskülünün kaynatılıp suyuyla sırta masaj yapılması ağrılı bölgeyi rahatlatır.

Tuz, Sirke Ve Alkok Kürü: Diğer bir karışım da tuz, sirke ve alkolün karıştırılarak yine bölgeye masaj yapılmasıdır. Bu yöntemler kesin yöntemler olmayıp aşırıya kaçmadan uygulanmalıdır.

Acı Biber: İspirto ile karıştırılan acı biber bir süre bekletildikten sonra masaj şeklinde ağrıyan bölgeye uygulanır. Kas incinmelerinden kaynaklanan ağrıları hızla geçirebilir, daha şiddetli ağrılar için 7 gün sabah ve akşam uygulanabilir.

Lahana: Taze lahana yapraklarını ısıttıktan sonra ağrı olan bölgeye sarın. Lahana yapraklarını ütü yordamıyla ısıtmanız mümkün. Günde 2-3 kere tekrar edin.

Bal-Kekik Kürü: Badem yağı, hakiki zeytinyağı, kekik yağı, biberiye yağı, hardal yağı, çörek otu yağı, ceviz yağı ve balı iyice karıştırarak ağrıyan kısma masaj yaparak uygulayın. Akşam yatmadan önce yaparsanız sabaha kadar etkisini görmüş olacaksınız.


Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasta bu tedavi yöntemlerini uygulayıp ağrılarından kurtulsa bile aynı sıkıntıları tekrar yaşamamak için sağlığını koruyan alışkanlıklar edinmelidir. Ayakta fazla durmamak, ağır kaldırmamak, masa başında çalışıyorsa küçük egzersizlerle sırtını ve belini rahatlatmak, tempolu yürüyüşler yapmak, ani ve sert hareketlerden kaçınmak bunlardan bazılarıdır. Özellikle günümüzde uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmek, saatlerce bilgisayar oyunları oynamak sırt ağrılarını herkesin şikayeti haline getirmiştir.

Çağımızın hastalığı olarak adlandırabileceğimiz bu duruma yenilmemek için mutlaka hayat tarzımızda bazı değişiklikler yapmalı ve durumun kronikleşmesini engellemeliyiz. Ancak özellikle bitkisel tedavi yöntemlerine, masaja ve egzersizlere başlamadan önce mutlaka bir doktora başvurarak ağrıların sebebini öğrenmemiz ve ona göre bir yöntemi tercih etmemiz gerekir.

Kaynaklar

  1. 11 Natural Cures For Pain
  2. Back Pain Health Center
  3. Home Remedies For Back Pain
  4. 15 Remedies for Back Pain Relief
  5. 6 Overlooked Remedies for Lower Back Pain Relief
  6. How to Treat Back Pain Without Dangerous Drugs