Tatlı badem yağının faydaları

Tatlı badem yağı bademlerin ezilmesiyle elde edilmektedir. Kokusuzdur ve soluk sarı bir renge sahiptir. Ceviz ya da fındığı andıran bir lezzet vermektedir. Bileşim olarak zeytinyağı ile benzerdir ve bazı zamanlarda zeytinyağı yerine kullanılabilmektedir. Bununla birlikte, keskin bir kokuya ve tada sahip olan acı badem yağı ile karıştırılmamalıdır. Tatlı badem yağı güzel bir aromaya sahiptir ve tat verici olarak kullanılmaktadır. Tatlı badem yağının mutfak, tıbbi ve terapötik avantajlarının olduğu yüzyıllar boyudur bilinmektedir. Dilerseniz salatalarınıza ekleyip hem lezzetinin hem de faydalarının tadını çıkarabilirsiniz, dilerseniz cildinizi iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Tatlı badem yağının sağlığa olan faydalarını nasıl değerlendireceğiniz sizin isteğiniz doğrultusunda şekillenebilmektedir. (1)

Tatlı badem yağının sağlığa olan faydaları

Kalp sağlığına iyi gelir: Tatlı badem yağı kalp için faydalı olan maddelerle dolu, bu nedenle, kalp sağlığını desteklediği bilinmektedir. Kalp problemi olan kişilere çoğu zaman her gün bir avuç çiğ badem tüketmeleri de önerilmektedir. Badem yağı, kalp için iyi kabul edilen oleik asit adı verilen tekli doymamış yağlı asitler bakımından zengindir. Bu omega-9 yağ asidinin kan basıncını düşürdüğü ve HDL kolesterolünü arttırdığı bilinmektedir. Kalbe olan sağlık yararlarını elde etmek için badem yağını salata soslarında kullanabilirsiniz.

Hafızayı güçlendirir: Pek çok Güneydoğu Asya kültüründe, birkaç bademi suda bir gece bekletmek sonrasında sabahın ilk saatlerinde suyuyla beraber tüketmek genel bir uygulamadır. Bunun beyin gücünü artırdığı ve belleği geliştirdiği düşünülmektedir. İyi yağlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden oluşan lezzetli tatlı badem yağının, genel nörolojik işlevin daha iyi olmasına katkıda bulunduğunu gösteren kesin kanıtlar vardır. (2)

Kasları rahatlatır: Tatlı badem yağı en çok tercih edilen masaj yağlarından biridir. Oldukça rahatlatıcı olan tatlı badem yağı, kasları gevşetmekte ve gerginliği ortadan kaldırmaktadır. Kaslara derinlemesine nüfuz ederek toksinlerin kaslardan ve dokulardan temizlenmesini sağlar. Benzersiz bir yenilenme özelliği desteği verir. Rahatlatıcı bir aromaterapi istiyorsanız, tatlı badem yağını deneyebilirsiniz. (3)

İltihaplanmayla mücadele eder: Yağların zararlı olduğuna dair bazı yanlış düşünceler bulunmaktadır. Oysa tüm yağlar zararlı değildir. Bunlardan bazıları esenliğimiz için esastır (tabii ki, sadece istenilen miktarda tüketilirse). Vücudumuz bu esansiyel yağ asitlerini üretemediğinden, çoğunlukla dış kaynaklara bağımlı oluruz. Tatlı badem yağı da bu durumda bize oldukça yardımcı olabilmektedir. Badem yağında bulunan linoleik asit ve linolenik asitler iltihaplanmayı azaltabilir. Ayrıca, sistemimizdeki LDL kolesterol düzeylerini düşürürler.

Kolesterole ve diyabete iyi gelir: Tatlı badem yağı, tip 2 diyabetin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur, karaciğer sağlığını düzenler ve kalp sağlığını korur. Aynı zamanda kan basıncını düzenler ve kolesterol seviyelerini dengeler. Sağlıksal açıdan oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan badem yağının bu özellikleri çok güçlüdür. Badem yağı, potasyum açısından yüksektir, sodyum açısından da düşüktür ve bu da kalp sorunlarını önlemeye yardımcı olabilmektedir. (4)

Ağrıları hafifletir: Bu oldukça eski zamanlardan beri bilinen ağrı kesici bir yöntemdir. Tatlı badem yağı el, bacak, sırt veya bel ağrılarından kurtulmak için masaj yağı olarak kullanılmaktadır.   Tatlı badem yağını doğrudan kullanabilirsiniz veya diğer masaj yağları ile karıştırabilirsiniz. Tat badem yağı, kas ağrısı için çok etkilidir ve stresinizi hafifletmeye destek olmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Tatlı badem yağı E vitamini, D vitamini, kalsiyum, potasyum, çinko, magnezyum gibi pek çok vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir yağdır. Tüm bu bileşenler bir araya gelince bağışıklık gücünü artırmaya destek olmaktadır. Bu unsurlar çeşitli hastalıklara karşı savaşmanızda size yardımcı olmaktadır.

Sindirim sistemine destek olur: Tatlı badem yağı pürgatif (bağırsakları temizler) olarak bilinmektedir. Bu nedenle, sindirim sistemine iyi geldiği düşünülmektedir. Bağırsak hareketliliğini uyaran tatlı badem yağı, kabızlık sorunlarının tedavisine yardımcı olabilmektedir. (5)

Cilt sağlığına iyi gelir: Tatlı badem yağı mükemmel nemlendirme özelliklerine sahiptir ve kuru ciltler için mükemmeldir. E Vitamini, B1, B2, A, B6 açısından zengin bir kaynaktır ve cildi iyi nemli tutar. Özellikle, tahriş olmuş ve kuru ciltler için idealdir. Üstelik tatlı badem yağı cilt tarafından kolaylıkla emilir, cildinizde yağlı bir doku bırakmaz ve cildinizin gözeneklerini de tıkamaz. Uygulamadan sonra ciltte tatlı bir koku bırakır. (6)

Cilt hastalıklarını tedavi eder: Tatlı badem yağı, egzama, UV hasarı ve akne gibi cilt koşullarının tedavisinde çok etkili bir yağdır. Egzama cildi kuru ve kaşıntılı bir halde getirir. Zamanla ciltte kabarma veya soyulmalar başlayabilir. Bazı durumlarda bu yaralar enfekte de olabilir. İşte bu durumlarda tatlı badem yağının yatıştırıcı antioksidan özellikleri kaşıntıyı hafifletmeye ve cildi iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir.

Yaşlanma belirtilerini hafifletir: Tatlı badem yağı, yaşlanma belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Badem yağının sahip olduğu E vitamini, nemlendirme özellikleri, ayrıca proteinleri ve amino asitleri kolajen üretimini artırmaktadır. Bu da cildin daha genç ve pürüzsüz görünmesini sağlamaktadır. Kırışıklıklarla mücadele etmek için bilinen en doğal ve en etkili yağlardan biridir.

Göz çevresindeki koyu halkalara ve şişliği iyi gelir: Eğer koyu halkalı ve şişmiş gözleriniz varsa, badem yağı size yardımcı olabilmektedir. Yatmadan önce gece boyunca kalması için gözlerin çevresine birkaç damla tatlı badem yağı uygulayın ve yuvarlak hareketlerle masaj yapın. Koyu halkaları ve şişmiş gözleri azaltmak için tatlı badem yağını düzenli olarak uyguladığınızdan emin olun. (7)

El ve ayak sağlığa iyi gelir: Tatlı badem yağı, el ve ayak kremi olarak mükemmel bir alternatif halini alabilir. Hafif ve yağsız olması cilt tarafından hemen emilmesini sağlarken cildinizi taze ve pürüzsüz hale getirir. Tatlı badem yağında bulunan çinko, cildi iyileştirmek ve cildin kuruluğunu önlemek için etkilidir. Tatlı badem yağını uygulayarak ayağınızdaki çatlakları kolayca hafifletebilirsiniz.

Saç sağlığına iyi gelir: Tatlı badem yağı bir saç serumu görevi görür, saçlarınızı sağlıklı ve güçlü tutar. Badem yağında bulunan vitaminler, saç dökülmesi, kabarık saçlar, kırılmış saç uçları ve donuk saçlar gibi çeşitli saç sorunlarının tedavisine yardımcı olmaktadır. Bu yağ kirlilik veya aşırı kimyasal ürün kullanımı sonucunda ortaya çıkan aşınma ve yıpranmanın tedavisinde faydalı olabilmektedir. Saçınıza ve kafa derinize düzenli olarak badem yağı ile masaj yapabilirsiniz. Böylece saçlarınızı sağlıklı ve parlak tutabilmektedir. (8)

Tırnakları güçlendirir: Tırnaklarınızın kenarlarını yemeye eğiliminiz varsa, tatlı badem yağı ile güçlendirmeniz mümkün olabilmektedir. Sağlıklı ve güçlü tırnaklar için, tırnaklarınıza her gün birkaç damla badem yağı ile masaj yapabilirsiniz. Badem yağında bulunan potasyum ve çinko tırnaklarınızı güçlendirir, onları nemlendirerek kırılmalarını engeller. (9)

Tatlı badem yağının zararları

Tıpkı diğer pek çok madde gibi bademli yağı da belirli koşullar altında kullanmak sağlığınız için oldukça riskli olabilir. Uygulama öncesi aşağıda belirtilenleri dikkate almaya çalışın:

 • Tüm yağlar sınırlı kullanıldığı zaman faydalıdır.
 • Badem yağını kullanıldıktan sonra denize girmek önerilmemektedir.
 • Yağı tüketmeden önce bir beslenme uzmanına veya bir doktora danışın.
 • Hangi badem yağının tüketildiğinin farkında olmalısınız. Yalnızca tatlı badem yağı seçtiğinizden emin olun. Acı badem yağı biri toksiktir.
 • Magnezyum bakımından zengin bir diyet kullanıyorsanız tatlı badem yağı kullanmayın.
 • Badem yağı aşırı miktarda kullanılırsa, aşırı miktarda E vitamini oluşabilir; bu da ishal, görme bulanıklığı, baş dönmesi ve zayıflığa neden olabilir.
 • Badem yağı yağ taşıması nedeniyle aşırı tüketimi kilo almanıza neden olabilir
 • Bademe alerjisi olan oldukça çok sayıda insan bulunmaktadır, bu nedenle badem yağı kullanmaya başlamadan önce alerjiniz olup olmadığınız test edin. (10)

Tavsiyeler

Tatlı badem yağını kullanmanın pek çok yolu bulunmaktadır. Sık kullanılan bazı favori yöntemler şunlardır:

 • Yüz nemlendiricinize ve ya losyonunuza birkaç damla tatlı badem yağı ekleyebilirsiniz.
 • Kuru ve lekeli ciltler için birkaç damla yağla masaj yapabilirsiniz.
 • Canlandırıcı bir masaj için lavanta ve nane yağıyla karıştırıp uygulayabilirsiniz.
 • Saçlara ve kırılmış saç uçlarına uygulamak için birkaç damla tatlı badem yağı kullanabilirsiniz.
 • Badem yağıyla deniz tuzunu karıştırıp peeling yapabilirsiniz.
 • Nemlendirmek ve güçlendirmek için tırnaklara badem yağı uygulayabilirsiniz.
 • Tıraştan önce kesikleri önlemek için cilde badem yağı uygulayabilirsiniz. (11)