Elma yağının faydaları

Dünyadaki en popüler meyvelerden biri olan elma, herkes tarafından oldukça sevilen ve tüketilen lezzetli bir meyvedir. Bu besleyici meyvenin faydaları ise bilinenden çok daha fazladır. Özellikle, yendikten sonra genelde atılan elma tohumlarının faydaları son derece şaşırtıcıdır. 2007 yılında yapılan bir araştırmada, elma tohumunun kalsiyum, fosfor, protein, potasyum, doğal kükürt, lif, pektin, oleik asit, alfa-linoleik ve linoleik asitler, demir gibi mineraller ve esansiyel yağ asitleri açısından oldukça zengin olduğu ispatlanmıştır. Bu nedenle, elma tohumu yağı kozmetik sektöründe ve tıbbi alanlarda kullanılan bir yağ olarak bilinmektedir. Sabun, losyon, şampuan, dudak balsamı, krem ve saç ürünlerinde de kullanılan vazgeçilmez bir maddedir. (1)

Elma yağının sağlığa olan faydaları

Kollajen üretimini teşvik eder: Kollajen sentezini aktive etmeye yardımcı olan bileşikler besleyici elma yağında bulunmaktadır. Kollajen vücuda gerekli gücü sağlayan bir proteindir, ancak yaşla birlikte kollajen üretimi yavaşlar. Bu durumda, ciltte bir ton kaybı ve kıllarda cansız bir görünüme neden olan hücre zayıflığına yol açar. Elma tohumu yağı kollajen üretimini teşvik ederek hem cilt elastikiyetini artırmaktadır hem de cildin genç ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Ayrıca, güçlü saçlara sahip olmaya da yardımcı olmaktadır.

Güçlü bir antioksidandır: Elmanın görünüşte önemsiz ve genelde atılan kısımları olmasına rağmen, tohumları oldukça kuvvetli etkilere sahiptir. Bu tohumlardan elde edilen yağ, yaşlanma sürecini geciktirmek için cilt dokusundaki serbest radikalleri temizleyen fenolik bileşikler açısından oldukça zengindir. Yağ, güneşe maruz kalmanın neden olduğu cilt hasarını iyileştirmeye yardımcı olan doğal UV filtresi özelliklerine sahiptir. Cildi yumuşatır ve nemlendirirken kuru, hasarlı saçların da parlaklığını geri kazandırır. (2)

Yaşlanma belirtilerini hafifletir: Elma tohumu yağı, kollajen üretimi ve aktivasyonu için iyi çalıştığından, cildi genç ve canlı gibi gösterebilir. Bu özel elastikiyet yeteneği cilde canlılık kazandırmanın yanı sıra yaşlanmanın ortak belirtileri olan ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü de azaltır. Diğer yandan, antioksidanlar açısından oldukça güçlü olduğu için yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olmaktadır.

Cildi yeniler: Elma tohumu yağı cilde parlaklık kazandırmak ve cildin sağlığını güçlü tutmak için kullanılabilir. Yağ, cilde gençleştirici bir görünüm vermeye de yardımcı olabilir. Yağın sayısız masaj salonlarında olduğu gibi çeşitli cilt terapilerine yönelik merkezlerde de kullanılmasının nedeni budur. Cilt yenileyici özelliklerinden dolayı genellikle yüz bakım ürünlerinin vazgeçilmez bir bileşenidir.

Parfüm etkisi yaratır: Elma tohumu yağı sahip olduğu hafif ve hoş kokusu nedeniyle sayısız parfümün yanı sıra kremler, losyonlar ve nemlendiriciler gibi cilt bakım maddelerinin yapımında da kullanılmaktadır. Cildiniz üzerinde elma yağı ekli olan bakım ürünlerini kullandığınızda cildinizi pürüzsüz ve yumuşak bir hale gelmektedir. Bu durum, ayrıca elma tohumu yağının cilt dostu özelliklerinden de faydalanıldığı anlamına gelmektedir. (3)

Çatlakları engeller: Bu olağanüstü yağ cildin ihtiyaç duyduğu elastikiyeti sağlamaya yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla, eğer hamilelik dönemi boyunca düzenli olarak kullanılırsa, göbek bölgesinde oluşan gerginlik izlerinden kaçınılmaya destek olmaktadır. Cildi yumuşatır, nemlendirir ve korur.

Kanserle mücadele eder: Elma tohumu yağının çeşitli sağlık faydalarından biri de cilt kanserini önlemeye yardımcı olmasıdır. Normal ya da masaj ile uyguladığınız elma tohumu yağının cilde getirdiği sağlığın keyfini çıkarabilirsiniz. Diğer yandan, yağı akne dâhil olmak üzere çeşitli cilt koşullarının tedavisinde de kullanabilirsiniz. Yağda bulunan antioksidanlar cildi içten temizler ve sivilceli cildi yatıştırır. (4)

Cilde parlaklık kazandırır: Elma tohumu yağı koruyucu ve yumuşatma dokusuna sahiptir ve sıklıkla parlaklık arttırıcı bir yağ olarak da kullanılır. Birçok model elma tohumu yağını fotoğraf çekiminden önce vücutlarına ek parlaklık ve canlılık kazandırmak için kullanmaktadır.

Doğal bir nemlendiricidir: Cilt için hem sağlıklı hem de etkili doğal bir ürün arıyorsanız elma tohumu yağı güzel bir seçenek olabilir. Bu yağ, olağanüstü nemlendirme özelliklerine sahip olduğu için cildinize her açıdan destek olmaktadır. Cildin ihtiyaç duyduğu besinleri temin etmenin yanı sıra mevsimsel aşırılıklara karşı koruma gücünü de arttırabilmektedir.

Ölü deriyi temizler: Elma tohumu yağını peeling yapmak için kullanmak mümkündür. Yüzdeki sivilceleri gidermek için maskenize 4-5 damla elma yağı damlatmak yeterli olabilmektedir. Bu yöntemle cilt üzerindeki ölü derileri temizleyebilirsiniz. Maskeniz kurumaya başladıktan sonra hafifçe masaj yaparak çıkarın. Sonrasında ılık suyla birlikte temizleyin. (5)

Besleyici yağ asitleri ile doludur: Elma tohumu yağı, cildin genel görünümünü güçlendiren yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Bu yağ asitleri vücudun işleyişinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, cilde derinlemesine işleyerek cildi beslemekte ve cildin yumuşak olmasını sağlamaktadır. (6)

Elma tohumu yağının zararları

Elma tohumu tek başına toksik olabilmektedir, bu nedenle, genellikle yağı ağırlıklı olarak kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Saç ve cilt için mükemmel bir bakım ürünü haline gelebilmektedir. Elma tohumu yağı ürünlerinin çocuklar ve hamile kadınlar tarafından kullanılması önerilmemektedir. Kullanmadan önce bir sağlık uzmanına başvurulması gerektiğine dikkat edilmelidir. (7)