Enginar yaprağı çayının faydaları nelerdir? SHARE SIKINTILI

Enginar yaprağı çayının faydalarıEnginar büyük dikenli bir bitkidir. Özellikle Avrupa’nın Akdeniz bölgesine özgüdür. Yeşil renkte olan bu bitkinin içinde beyaz renkte kalp ya da çekirdek olarak tanımlanan yenebilen bir bölüm vardır.

 

Bazı insanlar yemek için enginarın yapraklarını, bazıları ise kalbini yemeyi tercih edebilmektedir. (1)

Geleneksel olarak, enginar yaprağı ise sindirim problemleri, zayıf karaciğer fonksiyonları ve diğer bir dizi rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılmaktadır. Birincil kullanımda choleretic isimli bir madde içermesi nedeniyle, safra üretimini artırmak ve karaciğer fonksiyonlarını güçlendirmek için enginar yapraklarından yararlanmak gelmektedir. Diğer yandan, bir diüretik (idrar söktürücü) olan enginar yaprağı bu açıdan bir asırlık bir üne sahip olmaktadır. (2)

Enginarın derin kavisli yaprakları vardır. Genellikle bahar ayının sonlarından yaz ortasında kadar çiçek açmaktadır. Dünyanın en eski bitkilerinden biri olduğu söylenen enginar, yapraklarıyla hazırlanan çaylarla da tüketilmektedir. Özellikle kahve tüketmekten kaçınan insanlar için, enginar yaprağı çayı güzel bir seçenek haline gelmiştir. (3)

 

enginar yaprağı çayının sağlığa faydaları

Enginar yaprağı çayının sağlığa faydaları

Mide problemlerini rahatlatır: Yapılan çeşitli araştırmalar, enginarın kötü safra salgısı sonucu oluşan mide ve bağırsak sorunlarının giderilmesinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Enginar yaprağı çayı tüketimi karaciğeri gastrik üretmek için teşvik eder; böylece bulantı, şişkinlik, karın ağrısı ve kusma gibi mide semptomları hafifletmek için yardımcı olabilmektedir. Enginar yaprağı özellikle şişkinliğin hafifletilmesine olan etkisiyle bilinmektedir. Enginar özündeki siyanarin maddesi oldukça destekçidir. (4)

Karaciğer sağlığını destekler: Enginar yaprağı ekstresi safra üretimini artırmaya yardımcı olduğu gibi aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarının gelişmesini de sağlamaktadır. Safra tehlikeli toksinlerin atılmasına ve karaciğer sağlığını etkileyen yağların giderilmesine destek olmaktadır. Enginar yaprağının içerdiği flavonoid silymarin ayrıca lipid peroksidasyonunu önleyerek karaciğeri korumaya yardımcı olmaktadır.

Kanserle mücadele eder: Enginar yaprağı üzerine yapılan çalışmalarda, kanseri önlemeye yardımcı olabileceği sonucuna varılmıştır. Enginar yaprağı prostat, göğüs kanseri ve lösemi gibi kanser türkerini önleyebilecek antioksidanlar içermektedir. Bu enginar yaprağının faydalarından sadece biridir. Kanserden korunmak için bir düzine faydasıyla beraber mucizevî ve doğal özellikleri sayesinde enginar yaprağı her zaman denemeye değer olmuştur. (5)

Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur: Science Daily göre, Dr. Rafe Bundy ve Birleşik Krallık’ta Reading Üniversitesi’nden araştırmacılar ekibi enginar yaprağı üzerine bir araştırma yapmıştır. Bu araştırmalar sonucu enginar yaprağının düşük kolesterol seviyelerine yardımcı olduğu; böylece hafif şekilde yüksek kolesterol hastalığı olan kişilerde etkili olabildiği görülmüştür. Diğer yandan flavonoidler bakımından da zengin olan enginar yaprağı kardiyovasküler hastalıkların oluşumunu da büyük oranda önlemektedir. (6)

Diyabet hastalığına yardımcı olur: Enginar yaprağı diyabetin genel semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Diyabet böbrek hastalığının en sık görülen nedenlerindendir. Şeker hastası olan kişilerin kan şekerini kontrol altında tutmaları için yedikleri ve içtiklerine dikkat etmesi bazı besinlerden de kaçınması gerekmektedir. Bu nedenle, diyabetli insanlar günlük olarak bir bardak enginar çayı içerek kan şekeri düzeylerinin normal sınıflar içinde kalmasını sağlayabilmektedir.

Kan basıncı düzeylerine etki eder: Yüksek kan basıncı sık görülen bir komplikasyondur ve böbrek hastalığının nedeni olarak görüldüğü için böbrek hastalığı olan birçok hasta bu sorunu da aynı zamanda yaşamaktadır. Enginar yaprağı

nın ise yüksek kan basıncını düşürme görevi aldığında oldukça etkili hale geldiği kanıtlanmıştır. Buna ek olarak, enginar yaprağındaki birçok flavonoid antioksidan olarak koruma sağlamaktadır. Böylece enfeksiyonları ve iltihaplanmaları önleyebilmektedir. (7)

Enginar yaprağı çayı tarifi

Enginar yaprağı çayının hazırlanışı

Enginar yaprağı çayı hazırlamak için bir demlik, bir süzgeç ve ısıya dayanıklı bir fincana ya da kupaya ihtiyacınız olacaktır.

Hazırlanışı:

 1. Sıcak suyu ısıya dayanıklı bir demliğe koyun ya da suyu kaynatın.
 2. 1-2 dakika kaynattığınız suyun altını kapatın.
 3. Suyu fincanın içine dökün.
 4. Enginar yaprağı çay poşetini ya da enginar yapraklarını içine koyun.
 5. Çay uzun süre beklerse lezzetin gücü artacaktır ama bu durum çayın tadını acılaştırabilir.
 6. 4-5 dakika boyunca demlemeye bırakın.
 7. Daha sonra çayınızı süzün ve zevkinize göre süt ve ya şeker ekleyin. (8)

Naneli enginar yaprağı çayı tarifi

 • Karaciğer korumaya yardımcı olan bu çay, organla ilişkili durumların tedavisinde etkilidir. Bu çay karaciğer yetmezliği olan kişiler için yardımcı olabilmektedir. Dolaylı olarak alkolizmin etkilerinden kurtulmayı da sağlayabilmektedir.
 • Bu çay, bir idrar söktürücü olduğu kadar insülin de içermektedir, bu nedenle kandaki şeker oranını düzenler. Aynı şekilde yağı azaltma ve idrar tutma problemlerine yardımcı olabildiği gibi kilo kaybı için de tavsiye edilmektedir.
 • Mide problemlerini sakinleştirmek ve iştahı bastırmak için etkilidir. Bulantı, karın ağrısı, kabızlık, ishal ve mide asitliği problemlerine yardımcı olmaktadır.
 • Enginar çayı kolesterol seviyelerini azaltmaya destek olur.
 • Kan dolaşımına vücudu teşvik etmektedir.

Malzemeler:

12 adet enginar yaprağı

Nane yaprakları

1 fincan sıcak su

Hazırlanışı: Kaynar suyun içine enginar yapraklarını atın ve yaklaşık 10 dakika boyunca demlemeye bırakın. Nane yapraklarını ekleyin. Henüz sıcakken servis edin. Tavsiye olarak yemeklerden sonra bu çayı tüketebilirsiniz. (9)

Sağlıklı bir cilt için enginar çayı maskesi Enginar kuru ve yıpranmış ciltlere oldukça yardımcı olur. Ciltte pullanmayı azaltır ve cilt esnekliğini geri kazandırır. ·        1 adet iyi pişmiş ya da konserve yağsız enginar kalbi ·        2 çay kaşığı hafif yağ (avokado, zeytin ya da kanola yağı) · 1 tatlı kaşığı sirke ya da limon suyu Enginar kalbini bir kabın içine alın; yağ, sirke ya da limon suyu ile pürüzsüz bir hale gelene kadar karıştırın. Yüzünüze ve boyun bölgenize masaj yaparak sürün. 10-15 dakika bekleyin sonra ılık su ile yıkayın ve kurulanın. (9)

 

Enginar yaprağı çayının zararları

Tüm bitkisel çaylarda olduğu gibi enginar yaprağı çayı için de öncesinde bir doktora danışmakta fayda vardır. Enginar yapraklarıyla hazırlanan bu çay genelde güvenli olarak kabul edilmesine rağmen, aşırı dozda tüketimi safra taşı ve safra kesesi sorunlarına neden olabilmektedir. Kolesterol düşürücü ilaçlar kullanıyorsanız enginar yaprağı çayı içmeye başlamadan önce doktor onayı almanız tavsiye edilmektedir.

Enginar yaprağı ekstresi harici kullanımlarda hassas ciltler için alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bu alerjik reaksiyonlar ciddi bir form olan anafilaksiye yol açabilmektedir. Bu nedenle, bu alerjik reaksiyonlar ciddiye alınmalıdır. Bu cilt problemleri kızarıklık, kaşıntı, şişme, yutma sorunları ve solunum zorluğu şeklinde gözlemlenebilmektedir. (11)

Hamile, emziren kadınlarda ve çocuklarda tüketimi: Hamile ve emziren kadınların yanı sıra, küçük çocukların da enginar yaprağı çayının tamamen güvenli olduğuna dair araştırmalar henüz olmadığı için tüketimi tavsiye edilmemektedir. (12)

Tavsiyeler

Enginar yaprağı çayı kafein içermediği için bir dizi hastalığın tedavisinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Özellikle belirtilmiş sağlık problemleri dışında tüketimine karar verilmişse; bir fincan öğleden önce, bir fincan ise öğleden sonra ya da akşam içilmesi iyi bir tercih olacaktır. (12)