Nar kabuğu çayının faydaları nelerdir?

Bazı meyve ve sebzeler araştırıldığında inanılmaz faydaları ortaya çıkmaktadır. Bu inanılmaz yiyeceklerden biride güçlü bir antioksidan ve besin ile dolu olan nardır. Nar meyvesini tüketip sağlığa olan faydalarından yararlandıktan sonra geriye kalan nar kabuklarından yararlanabilirsiniz. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda nar kabuğu birçok faydası ortaya çıkmıştır. Nar kabuğunun faydalarından bazıları, kötü kolesterolü düşürmesi, belirli kanserlerin tedavisine destek olması ve kişinin bağışıklık sisteminin artırılmasına kadar birçok açıdan çeşitlenmiştir. Narın kendisinden edindiğiniz birçok fayda gibi narın kabuğundan da o kadar fayda temin edebilirsiniz. (1)

Nar kabukları flavonoidler, fenolik ve proanythocyanidins gibi güçlü antioksidanlar açısından oldukça verimlidir. Antioksidanların aktivitesi için yapılan testlerde bile, nar kabuklarının nar meyvesinden daha yüksek aktivite seviyesine sahip olduğunu ortaya çıkmıştır. Bu bulgular nar kabuklarının antioksidan aktivitesi sayesinde LDL kolesterolünü oksidasyona karşı korumada oldukça başarılı oluşu gözlerden kaçmamıştır. (2)

nar kabuğu çayının sağlığa faydaları

Nar kabuğu çayının sağlığa faydaları

Kalp hastalıklarıyla savaşır: Nar kabukları antioksidanlar ile doludur. Bu antioksidanlar LDL kolesterol (kötü kolesterol) oksidasyonunu ortadan kaldırmada son derece etkilidir. LDL kolesterol çok fazla oksitlenmeye neden olur ve sonuçta vücudu kalp hastalıklarına karşı savunmasız bırakmakta, kardiyovasküler sistemde hasara yol açabilmektedir. Nar kabuğunun sahip olduğu antioksidanlar tamamen doğaldır ve bu açıdan oldukça faydalıdır.

Zengin bir C vitamin kaynağıdır: C vitamini sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. Bu vitaminin sağlığa olan yararları, bağışıklık sistemi, kardiyovasküler sistem geliştirilmesi, prenatal sağlık komplikasyonların önlenmesi, kırışıklıkları önlemek ve göz hastalıklarına yakalanma şansınızı azaltmak gibi bir sürü alanı kapsamaktadır. Vitamin hapları veya eski tabletleri işlemek için nar kabuğundaki c vitamininden yararlanılmaktadır. Tamamen doğal olan nar kabuğu çayı vitamin C takviyesi açısından besin programına eklemek için mükemmeldir. (3)

Detoks özelliğine sahiptir: Nar kabuğu çayı sahip olduğu antioksidan varlığı nedeniyle detoks için mükemmel bir seçenektir. Nar kabuğu çayı içmek toksin maddelerin ortadan kaldırır. Böylece daha sağlıklı ve hastalıklarla mücadele edebilen vücut sistemlerine sahip olmayı sağlar.

Sindirim sistemini destekler: Nar kabuğu çay içmek gastrointestinal yollardaki patojenik hücrelerin yok edilmesi için oldukça önemlidir; bu nedenle sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlamak için vazgeçilmez bir hal almıştır. Nar kabuğu çayı içmek kolit, ishal, safra, salmonella ve ülser gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olmaktadır. (4)

Öksürüğe iyi gelir: Nar kabukları öksürük ya da boğaz ağrısı ile mücadele için rahatlama sağlamak için oldukça verimlidir. Bu sorunlar için nar kabuğu çayı geleneksel tıbbın yanı sıra doğal bir tedavi yöntemi olarak çağlardan beri kullanılmaktadır. Yapmanız gereken tek şey nar kabuklar ve sıcak su karışımı hazırlamaktadır. Hem anlık rahatlama elde etmek hem de sonuçta sorunları tedavi etmek için yardımcıdır. Bu karışımı gargara olarak kullandığınızda oldukça iyi hissedeceksiniz.

Kemik sağlığını destekler: Anti bakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olması nedeniyle nar kabuğu çayı, özellikle menopoz sonrası kadınlarda kemik mukavemeti ve yoğunluğu kaybının azaltılmasında etkileyicidir. Yapılan araştırmalarda nar kabuklarıyla yapılan karışımların tüketilmesi kemik sağlığını geliştirmek ve menopozdan sonra yaşanabilen osteoporoz başlangıcını önlemek için oldukça faydalı olabileceği belirtilmiştir.

Hemoroit problemine yardımcı olur: Narın kabukları tannis içerdiği için bağırsak iltihabını azaltmaya ve hemoroit nedeniyle oluşan şişmeye yardımcı olmakta; ishal boyunca yaşanan kanamayı önlemekte ve sindirimi geliştirmek için faydalı hale gelmektedir. (5)

Diş sağlığını destekler: Diş tozları ve diş macunlarının yapımında çok sayıda önemli bileşen sahip olan nar kabukları kullanılmaktadır. Bunun nedeni, nar kabuklarının sağlıklı ağız ve diş hijyenini sağlamaya yardımcı özellikle sahip olmasıdır. Toz haline getirdiğiniz nar kabuklarını ile karıştırıp bir çay haline getirerek kötü nefes ve kötü kokuyu uzaklaştırmayı başarabilirsiniz. Bu uygulama sağlıklı ve temiz diş, diş eti için oldukça faydalıdır. (6)

Nar kabuğu çayı tarifi

Nar kabuğu çayının hazırlanışı

Nar kabuğu tozunu doğru şekilde yapmak ve gerektiğinde kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Dört beş adet nar meyvesi alın ve uzunlamasına dört parçaya bölün.

Sonra, bütün meyve taneciklerini çıkarıp kabukları ayırın.

Bu kabukları da ikiye ayırın.

Sadece tedavi amacıyla kabukları kullanmak istiyorsanız bir bıçak yardımıyla kırmızı derinin altındaki sarı kısmını soymalısınız. Yoksa kurutulmuş nar kabuklarının acı bir tadı olacaktır. Harici uygulama için kullanmak istiyorsanız sarı bölümlerini bırakabilirsiniz.

Nar kabuklarını bir kumaş ve ya bir zemin üstüne serin. Güneş ışığının altına koyun ve kurumaya bırakın. Nar kabukları sert hale gelecektir. Tüm nemi kaybetmek için her gün güneş altında nar kabuklarını tutun. Sonrasında bir kap içine koyup iyice ezin. Temiz bir kavanoz içine koyarak saklayabilirsiniz.  (7)

Nar kabuğu çayı tarifi

 • 1 tatlı kaşığı nar kabuğu tozu
 • Nane
 • Zencefil
 • Kimyon
 • Organik yeşil çay yaprakları
 • 1 çay kaşığı bal

Bütün malzemeyi bir değirmene koyup ince bir toz haline gelene kadar öğütün. Bu karışımdan 1 çay kaşığına 1 fincan suyla 1 dakika boyunca kaynatın. Ateşten alın ve 5 dakika daha demlemeye bırakın. Çayı süzün, dilerseniz tatlandırmak için balı ekleyin.

Elinizde başka bir bitkisel karışım varsa yine aynı şekilde ona da nar kabuğu tozunu ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda yalnızca kapsüllerini de alabilirsiniz parazit sorunları için. (8)

Nar kabuklu yüz kürü tarifi

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı kuru nar kabuğu tozu
 • 1 yemek kaşığı gül suyu

 

 1. İnce bir macun haline gelene gül suyu ile kuru nar kabuğu tozu karıştırın.
 2. Tüm yüz ve boyuna bu macunu uygulayın.
 3. Kurumaya bırakın. Ilık su ile yıkayın ve daha sonra yüzünüze nemlendirici sürün.
 4. Genç görünmek için bir ay içinde iki kez bu yüz paketini deneyin.

Taze nar kabuklu yüz maskesi tarifi

 • 1 yemek kaşığı (ezilmiş) rendelenmiş nar kabuğu
 • 2 yemek kaşığı taze krema
 • 1 yemek kaşığı un

 

 1. İnce bir macun oluşturmak üzere her şeyi karıştırın.
 2. Tüm yüz ve boyun bölgesine bu macunu uygulayın.
 3. 30 dakika kurumasını bekleyin.
 4. Ilık su ile yıkayarak temizleyin. (9)

Nar kabuğu çayının zararları

Hamilelikte nar kabuğu çayı tüketimi: Nar meyvesi veya meyve suyu tüketmek hamilelik sırasında yararlı olabilir iken, kasılmalar ve erken doğum üzerinde etkileri olan nar kabuğunu, nar ekstresi tüketiminden bu dönem boyunca kaçınılmalıdır. (10)

Rahatsızlıkları tedavi için nar kabuğu nar kabuğu ve su oranı 1/20 olmalıdır, buna dikkat edilmelidir. Eğer malzemelerin oranında bir hata yaparsanız, baş dönmesi, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir.

Alkol alınmışsa nar kabuğu çayı tüketmekten kaçınılmalıdır.

Tavsiyeler

Nar kabuğu çayı her gün içilmemelidir. Birinci, üçüncü, beşinci ve yedinci gün olarak tüketmeye çalışın. Eğer tedaviye devam etmek istiyorsanız 7 gün mola vererek tüketmeye devam edin. (11)