Osteoartrit Hastalığı Nedir?

Osteoartrit halk arasında bilinen diğer bir adıyla kireçlenme, eklemlerde ağrıya neden olan bir sorundur. Sağlıklı eklemler vücudunuzun hareket etmesine, eğilmesine ve bükülmesine yardımcı olur. Dizler gıcırdamadan rahatlıkla basamakları iner ve çıkar. Kalçalarınız sizi rahatsız etmeden yürümenize izin verir. Ancak artritiniz olduğunda, bu kadar basit, günlük hareketler acı verici bir hale gelebilir. Merdivenleri kullanmak, birkaç adım yürümek, kapıyı açmak hatta saçınızı taramak bile ağrı verici olabilir.

Artrit tipleri esas olarak omurga, kalça, el, diz ve ayak eklemlerinde oluşan bir hastalıktır. Ancak diğer eklemlerde de olabilir. Eklem, iki kemiğin bağlandığı yerdir ve vücudunun her yerinde bulunmaktadır.

Artrit tipleri en yaşlı insanlarda görülür. Artritin tedavisi yoktur ancak, ağrıları kontrol altında tutabilecek, yardımcı olabilecek ve hareket etmenizi kolaylaştırabilecek birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler özellikle ağrıların daha kötüye gitmesini önlemek üzere planlanmaktadır. (1)

Osteoartrit Belirtileri

Osteoartrit vücuttaki herhangi bir eklemi etkileyebilir. En sık etkilenen eklemler ise şunlardır:

 • Dizler
 • Kalçalar
 • Eller ve parmaklar
 • Omurga

Osteoartrit hastalarının çoğu orta yaş ve üstündedir. Belirtiler genellikle 40 yaşından sonra başlar.

Osteoartrit başlangıcı ve belirtileri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Belirtiler ayrıca, eklemlere bağlı olarak da değişebilir. Örneğin, omurganın artriti, kollarda ve bacaklarda zayıflık hissi, karıncalanma veya uyuşukluk hissi yaratabilir.

Osteoartrit nasıl anlaşılır? Osteoartrit’ in yaygın belirtileri şunlardır:

Ağrı: Eklem ağrısı genellikle aktivite ile daha da kötüleşir ve dinlenme ile daha iyi bir hale gelir (her ne kadar egzersiz artrit tedavisinin önemli bir parçası olsa da). Ağrılı eklemler dokunmalara karşı aşırı hassas olabilir.

Sertlik: Osteoartrit durumunda özellikle sabahları eklem sertleşmesi yaşanır. Sertlik genellikle yattıktan yaklaşık 30 dakika sonra kaybolur, ancak özellikle uzun süre oturduktan sonra gün boyunca geri de gelebilir.

Şişme: Derideki fazla sıvı şişmeye neden olabilir.

Eklem hareketi sesi: Etkilenen bir eklemi hareket ettirirken çatlama veya çıtlama hissi yaşayabilirsiniz. Bu ses krepitus olarak adlandırılmaktadır.

Çıkıntı kemikler: Eklem yakınındaki kemiklerde çıkıntı kemikler oluşabilir. Birçok hastada, bu çıkıntılar zamanla büyür. (2)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Osteoartrit belirtileri

Osteoartrit Nedenleri

Osteoartrit neden olur? Osteoartrit, eklemlerinizdeki kemik uçlarına yastık görevi gören kıkırdakta aşamalı olarak bozulma olduğunda ortaya çıkar. Kıkırdak neredeyse sürtünmesiz eklem hareketine izin veren sağlam, kaygan bir dokudur.

Osteoartrit durumunda, kıkırdağın kaygan yüzeyi pürüzlü hale gelir. Sonunda, eğer kıkırdak tamamen aşınırsa, kemik üzerinde kemik üzerinde sürtünme durumu oluşur.

Osteoartrit riskinizi artırabilecek bazı faktörler ise şunlardır:

Yaşlılık: Osteoartrit riski yaşla birlikte artar.

Obezite: Ekstra vücut ağırlığı taşımak çeşitli şekillerde osteoartrit’ e katkıda bulunur. Kilonuz fazla ise, riskiniz de artar. Artan ağırlık, kalçalarınız ve dizleriniz gibi ağırlık taşıyan eklemlere ek stres getirir. Buna ek olarak, yağ dokusu eklemlerinizde ve çevresinde zararlı inflamasyona neden olabilecek proteinleri üretir.

Eklem yaralanmaları: Spor yaparken veya kazadan kaynaklanan yaralanmalar osteoartrit riskini artırabilir. Hatta yıllar önce meydana gelen ve görünüşte iyileşen yaralanmalar bile osteoartrit riskinizi artırabilir.

Bazı meslekler: İşiniz, belirli bir eklem üzerine tekrarlayan stres yükleyen görevleri içeriyorsa, bu eklem sonunda osteoartrit gelişebilir.

Genetik: Bazı insanlar osteoartrit gelişme eğilimindedir.

Kemik deformiteleri: Bazı insanlar, osteoartrit riskini artırabilecek şekil bozuklukları veya kıkırdak bozukluğu ile doğarlar. (3)

Osteoartrit nedenleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Osteoartrit Tedavisi

Osteoartrit nasıl geçer? Osteoartrit için bilinen herhangi bir tedavi mevcut değildir, ancak durum zamanla kötüleştiği için belirtilerin hafifletilmesi üzerine bir takım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Osteoartrit belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olması için uygulanan başlıca tedavi yöntemleri ise şunları:

Yaşam tarzı önlemleri: Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve düzenli olarak egzersiz yapmak gibi değişiklikler osteoartrit belirtileriyle mücadele etmenize yardımcı olur.

İlaç: İlaçlar tedavi yöntemi daha çok ağrıyı hafifletmeye üzerine odaklanmaktadır.

Destekleyici tedaviler: Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu, Sıcak veya soğuk kompresler, masaj terapisi, yardımcı cihazlar gibi günlük aktiviteleri daha kolay yapabilmek için uygulanan tedavi yöntemleridir.

Bu tedavi yöntemlerinin yararlı olmadığı bazı durumlarda ise hasar görmüş eklemleri onarmak, güçlendirmek veya yerini almak için cerrahi de düşünülmelidir. (4)

Osteoartrit ameliyatı: Eklem ameliyatı ciddi hasar görmüş eklemlere müdehale etmek için uygulanmaktadır. Bu yöntemle özellikle kalçalar veya dizlerdeki eklemler onarılır ve değiştirilir. Doktor eğer hastayı eklem ameliyatına uygun görürse bir ortopedi cerrahına yönlendirecektir. (5)

Osteoartrit için hangi doktora gidilir: Osteoartrit olup olmadığınızı anlamak için aile hekimine ya da dâhiliye (iç hastalıklar) uzmanına başvurabilirsiniz. Tedavinin sonraki aşamalarında fizyoterapist, ortopedi cerrahı ya da bir diyetisyen size yardımcı olabilir. (6)

daha fazla osteoartrit tedavisi

Osteoartrit Ne İyi Gelir?

Osteoartrit Bitkisel Tedavisi

Sirke: Elma sirkesi osteoartrit tedavisinde etkilidir. Antiinflamatuar ve alkalin oluşturucu özellikler, eklemlerde ağrı ve sertliğin azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca, eklemlerde depolanan toksinlerden kurtulmayı da sağlar.

Zencefil: Zencefil osteoartrit için mükemmel bir çaredir. Yapılan araştırmalarda, yüksek seviyede saflaştırılmış zencefil özütünün diz osteoartriti olan hastalarda ağrıyı azaltmada olumlu bir etkisi olduğu bulunmuştur. (7)

Zerdeçal: Zerdeçal osteoartrit için etkili ve güvenli bir tedavidir. Hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilme özelliğine sahiptir. Antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip kurkumin adı verilen bir bileşene sahiptir.

Çemen otu: Çemen çekirdekleri, antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve dolayısıyla ağrı ve şişmeyi yönetmeye yardımcı olur. Tohumlar sağlıklı kemikler ve dokular için gerekli vitaminler ve kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineralleri içerir. (8)

Yeşil çay: Yeşil çay, osteoartrit’ in belirtilerini kontrol etmenin yanı sıra önlemeye de yardımcı olur. Eklem ağrısı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olan antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Tarçın: Tarçın, antienflamatuar ve antioksidan özellikleriyle bilinmektedir, bu nedenle eklem ağrısı ve şişme ile mücadeleye yardımcı olabilmektedir. Ayrıca sert kasları da rahatlatmaktadır. (9)

Soğan: Soğanlar vücudun bağışıklığını uyaran fotokimyasallar ve antiinflamatuar özelliklerle doludur. Aynı zamanda, her türlü ağrıyı azaltmak için çalışan kükürt (sülfür) bileşikleri içermektedir.

Pekmez: Pekmez, diz ağrısı tedavisinde yararlı olan kalsiyum, potasyum ve magnezyumu içerir. Ayrıca artrit semptomlarını hafifletir, güçlü kemikler için işleyen sinir ve kasları düzenler. (10)

Osteoartrit evde tedavi yöntemleri

Sıcak ve soğuk kompres: Osteoartrit için ev ilaçları listesinde yer alan en basit ağrı kesici yöntem olarak bilinmektedir. Sıcak kompres sertliği ve ağrıyı hafifletmeye, soğuk kompres ise inflamasyonu ve şişmeyi yatıştırmaya yardımcı olmaktadır.

Nasıl kullanılır:

 • Bir sıcak su şişesi alıp bir havluyla sarın.
 • Buz küplerini alıp bir havluyla sarın.
 • Etkilenen eklemin üzerine sıcak kompresi uygulayın ve yaklaşık 2 dakika boyunca durmasına izin verin.
 • Sıcak kompresin yerini soğuk kompres ile değiştirin ve yaklaşık 1 dakika boyunca muhafaza edin.
 • Döngüyü, her gün çiftler halinde yaklaşık 15 dakika süreyle gerçekleştirin.

Not: Bu kompresleri mevcut durumunuza bağlı olarak tek tek de uygulayabilirsiniz. (11)

Epsom tuzu: Yüksek seviyede magnezyum içermesi nedeniyle Epsom tuzunun osteoartrit için evde tedavi yöntemleri arasına dâhil edilmektedir. Tamamen iltihabı, şişliği ve ağrıyı hafifletme kabiliyetine sahiptir.

Nasıl kullanılır:

 • 2 bardak Epsom tuzunu sıcak banyo suyuna ekleyin.
 • Vücudunuzu yaklaşık 30 dakika boyunca bu suda bekletin.
 • Bu uygulamayı haftada 2-3 kez tekrarlayın.

Not: Şeker hastalığı veya böbrek sorunları olan insanlar için bu yöntemin uygulanması önerilmez. (12)

Masaj: Enflamasyonu azaltmak, dolaşımı artırmak ve rahatlamak için hafifçe sıcak yağla diz ekleminizi masaj yapın. 5 çorba kaşığı hardal yağı alıp 5 diş sarımsağı alıp ısıtıp sonrasında rahatlamak için diz ekleminde ılık olarak uygulayabilirsiniz. (13)