Burun Tıkanıklığı Nedir?

Burun tıkanıklığı veya tıkalı burun, burun dokuları ve kan damarları fazla sıvı ile dolduğunda ortaya çıkmaktadır. Bu duruma, soğuk algınlığı, grip virüsü, toz, polen veya hayvan tüyleri gibi alerjiler veya tütün dumanı gibi tahriş edicilere maruz kalmak neden olabilmektedir. Bazı insanlar, alerjik olmayan rinit adı verilen, belirgin bir nedene dayanmayan burun tıkanıklığına sahiptir. Burun akıntısı da bazı durumlarda burun tıkanıklığına eşlik edebilmektedir.

Bazen tıkanıklık, hapşırma, burun akıntısı veya kalın burun akıntısı belirtilerini göz ardı etmek, üst solunum yolu durumlarını kötüleştirebilmekte veya koku alma ve tat alma hissini azaltma, ağız ve boğazda enfeksiyon riskini artırma gibi başka sorunlara neden olabilmektedir. (1)

Burun Tıkanıklığı Belirtileri

Burun tıkanıklığı başlangıcı ve ilerisi başta küçük bir sorun gibi gözükse de zamanla hayatı etkileyen ve rahatsız edici bir hal alabilmektedir. Burun tıkanıklığı nasıl anlaşılır? Burun tıkanıklığı ilk ve en genel belirtidir ancak burun tıkanıklığıyla beraber birçok belirti de yaşanabilmektedir. O belirtiler şöyle sıralanmaktadır:

 • Sürekli olarak boğazı temizleme ihtiyacı hissetme
 • Öksürme
 • Baş ağrısı
 • Boğazdan aşağı akan mukoza hissi (geniz akıntısı)
 • Koku hissi ile ilgili sorunlar
 • Uyku bozukluğu (2)

Daha fazla burun tıkanıklığı belirtileri için

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığı neden olur? Burun tıkanıklığına ilişkin yaygın nedenler şunları içermektedir:

 • Kronik sinüzit
 • Alerjik rinit (saman nezlesi gibi alerjiler)
 • Duman veya toz gibi çevresel tahriş ediciler
 • Sinüs enfeksiyonu
 • Soğuk algınlığı veya grip
 • Belirli ilaçların yan etkileri

Burun tıkanıklığına neden olabilecek diğer sağlık koşulları ise şunlardır:

 • Sapan nazal septum (burun içindeki eğri kıkırdağın solunum yollarını bloke etmesi)
 • Konka büyümesi (burun boşluğundaki kemik yapılar)
 • Burun polipleri (burun boşluğunda iyi huylu büyüme)
 • Büyümüş adenoidler (burun geçidinin arkasını bloke eder)
 • Burun tümörleri (iyi huylu veya kanserli) (3)

Burun tıkanıklığı nedenleri detaylı bilgi için bakınız

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun tıkanıklığı nasıl geçer? Burun tıkanıklığı genel olarak, bilinen alerjenlerden kaçınılması ve burun salin sulamalarının kullanılması gibi basit yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Burun tıkanıklığının çeşitli nedenlerini tedavi etmek için kullanılan yaygın ilaçlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Topikal burun steroid spreyi
 • Topikal burun antihistamin spreyi
 • Antibiyotik tedavisi (bakteriyel enfeksiyon durumunda)
 • Oral steroid
 • Oral antihistaminik

Burun tıkanıklığı ameliyatı: Fiziksel tıkanıklığın bulunması, mutlaka cerrahinin gerekli olduğu anlamına gelmemektedir. Bununla birlikte, yukarıdaki tedaviler denendiğinde ve belirtiler devam ettiğinde, ameliyat kronik burun tıkanıklığı çeken hastalar için çok yararlı olabilmektedir. Burun tıkanıklığı ameliyatları arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Septum deviasyonu (burun içindeki eğri kemiklerin cerrahisi)
 • Eğri kıkırdak cerrahisi
 • Endoskopik sinüs cerrahisi
 • Burun valv cerrahisi (4)

Burun tıkanıklığı için hangi doktora gidilir: Burun tıkanıklığı tanısı ve tedavisi için bir kulak burun boğaz uzmanına (KBB) başvurabilirsiniz. (5)

Burun tıkanıklığı tedavisi detaylarını inceleyiniz

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığı Bitkisel Tedavisi

Sirke: Elma sirkesi, tıkalı bir burnu çabucak temizlemenin en iyi yollarından biridir. Mukusun temizlenmesine yardımcı olmak ve tıkalı burnu açmak için doğal bir dekonjestan olarak çalışır. Ayrıca içinde bulunan potasyum burun akıntısının kurumasına da yardımcı olur.

Arnavut biberi: Arnavut biberi, burun tıkanıklığını ve bloke olmuş sinüsleri açmak için son derece etkilidir. İçindeki kapsaisin maddesi, burun pasajlarındaki iltihaplanmayı azaltmak için doğal bir dekonjestan olarak çalışmaktadır.

Sarımsak: Sarımsak, burun tıkanıklığını azaltmak için en iyi ev ilaçlarından biridir. Antiviral, antibakteriyel ve antifungal özellikleri burun tıkanıklığına neden olan solunum yolu enfeksiyonuna karşı savaşılmasına yardımcı olmaktadır. (6)

Okaliptüs yağı: Okaliptüs yağı, dekonjestan ve antiinflamatuar özelliklerinden dolayı burun tıkanıklığına yaşayanlar için son derece yararlı olabilmektedir.

Zencefil: Mukusun salgılanmasını önlemeye yardımcı olan zencefil, yüksek antioksidan potansiyeline sahiptir. Sinüs sağlığının korunmasına da yardımcı olur. (7)

Zerdeçal: Zerdeçal, güçlü bir antioksidan, antiinflamatuar ve antibakteriyel madde olarak çalışır ve bu da onu burun tıkanıklığı için bir başka etkili bitkisel tedavi yöntemi haline getirir. (8)

Domates: Domates, iltihaplanmayı azaltır ve mukusu incelterek temizlemeyi kolaylaştırır. C vitamininin varlığı nedeniyle, domates tüketimi bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Çemen otu tohumu: Çemen otu doğal bir antiinflamatuardır, bu nedenle sinüs boşluklarını açmaya ve kan damarlarındaki şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda mukusu inceltir ve burun geçişlerini temizler. (9)

Fesleğen: Fesleğen yapraklarının antioksidan özellikleri burun kanallarındaki tıkanıklıktan ve kan damarlarının şişmesinden kurtulmanıza yardımcı olur.

Limon: Limon, iltihap, tıkanıklık ve mukustan kurtarmaya yardımcı olan antioksidanlar bakımından oldukça zengindir.

Hardal yağı: Hardal yağının keskin kokusu doğal dekonjestan olarak işlev görür ve burun tıkanıklığından kaynaklanan rahatsızlıktan kurtulmayı sağlar. Ayrıca patojeni yok etmeye yardımcı olan antimikrobiyal bileşenleri de içermektedir. (10)

Biber: Biber, şişmiş kan dokularının ve tıkanıklığın hafifletilmesine yardımcı olan antiinflamatuar özellikler içermektedir.

Soğan: Soğan, antiinflamatuar, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip doğal bir dekonjestantır. Bu nedenle, burun tıkanıklığını açmaya yardımcı olmaktadır.

Bal: Bal, burun tıkanıklığını açmaya yardımcı olabilecek antiinflamatuar ve antibakteriyel özellikler içermektedir. (11)

Burun Tıkanıklığı Evde Tedavi Yöntemleri

Buhar teneffüsü: Buhar teneffüsü, burun tıkanıklığı durumunda anında rahatlama için bilinen en etkili evde tedavi yöntemlerinden biridir. Tıkanmayı gidermek için doğal bir mukus söktürücü olarak çalışmakta ve tahriş olmuş solunum yollarını yumuşatmaktadır.

Bu tedavi yöntemlerinden herhangi birini günde 2-4 defa kullanabilirsiniz. Buharı teneffüs etmek için yüzünüzü sıcak suyun yakınına getirin ve başınıza bir havlu örtün.

 • Kaynar suya birkaç damla nane veya okaliptüs esans yağı ekleyin ve buharı yaklaşık 10 dakika boyunca teneffüs edin.
 • Kaynar suya 1 çorba kaşığı ezilmiş anason tozu ilave edin. Buharı yaklaşık 10 dakika boyunca teneffüs edin.
 • Nemlendiriciden veya sıcak banyodan buharın teneffüs edilmesi de tıkanıklığın azalmasına yardımcı olabilmektedir.

Not: Haşlanma riskinden dolayı buhar teneffüsü genellikle küçük yaştaki çocuklar (12 yaşın altında) için önerilmez. Ayrıca, hamile kadınlar ve yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı veya merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları çekenler için de uygun olmayabilir. (12)

Salin solüsyonu: Burun tıkanıklığı tedavi etmek için tuzlu su solüsyonu da kullanılabilir. Burun pasajlarından mukusu ve tahriş edicileri temizlemenize yardımcı olur ve bir rahatlama sağlar.

 • Salin solüsyonunu hazırlamak için, 1 çay kaşığı iyot içermeyen tuzu (iyotlu tuz, burun yollarında tahrişe neden olabilir) 2 fincan sıcak distile suyla karıştırın.
 • Lavabo üzerine kafanızı eğerek bu solüsyonu bir miktar burun deliğine çekin. Solüsyonun diğer burun deliğinden veya ağızdan geri sızmasına izin verin. Aşırı mukusu ve çözeltiyi çıkarmak için hafifçe burnunuzu üfleyin. Aynı işlemi diğer burun deliğine de uygulayın. Durumunuzu iyileştirene kadar bu çareyi birkaç kez tekrarlayın. (13)

Vicks: Vicks, geçici olarak burun pasajlarının açılmasına yardımcı olan mentol içerir. Tıkanıklığı gidermek ve rahatlatmak için göğsünüzü veya burun deliklerini az miktarda vicks ile ovabilirsiniz.

Sıcak içecekler: Yeşil çay gibi sıcak içeceklerin içilmesi burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Sıcak içeceklerdeki buhar geçiş yollarını açabilmektedir. Çay ya da tavuk çorbası gibi birçok sıcak sıvı, soğuk algınlığı kürleridir. Çok fazla kafeinin tüketilmesi tıkanıklığı artırabileceği için dikkatli olmakta fayda vardır.

Sıcak kompres: Gözlerin altına sıcak, nemli bir havlu yerleştirmek sinüs drenajını teşvik eder. Bu yöntem, alerjiler veya soğuk algınlığı ile ilişkili tıkanıklığı ve ağrıyı giderebilmektedir. Tıkanıklığı hafifletmek için günde birkaç kez sıcak kompres uygulayabilirsiniz. (14)

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.