Çörek otu yağı

Çörek otu yağı basitçe siyah renkteki çörek otu tohumlarının sıkılması ve sıkıştırılmasıyla üretilen, özütlenmiş bir yağ maddesidir. Gerekli malzemeler temin edildiğinde evde üretebileceğiniz bu yağı kolayca satın da alabilirsiniz.

Peki, çörek otu nedir? Minik, siyah renkte, kalın şekilli çörek otu tohumu en çok ‘kara tohum’ veya ‘siyah kimyon tohumu’ olarak anılır. Yağının kolayca çıkarılmasını sağlayan hafif kavisli ve kalın bir yapıya sahiptir.

Çörek otu yağının sahip olduğu eşsiz bileşenler, hemen hemen her şey için çok amaçlı doğal bir çare olarak hareket etmesini sağlamaktadır. Çörek otu yağı antibakteriyel, antiinflamatuar, antioksidan, mantar önleyici, kanser önleyici, astım önleyici, antihistamin, antiviral, antikoagülan özelliklere sahiptir. (1)

Çörek otu yağının faydaları

Kalp ve damar sağlığına iyi gelir: Çörek otu yağı kalp ve kardiyovasküler sistemi etkileyici bir şekilde zenginleştirir. Bunun nedeni çörek otunun doymamış omega-6, omega-9 yağ asitleri ve fitosterol bakımından zengin olmasıdır. Bunlar, kalbinizi güçlendirmeye ve sağlıklı tansiyon düzeylerini korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda sağlıklı kan kolesterol düzeylerini yükseltmeye de destekçidir.

Kan şekerini dengeler: Beta hücreler pankreasta oluşur ve insülin üretiminden sorumludurlar. Çörek otu yağı aldığınızda ise, beta hücre üretimini arttırır ve zarar görebilecek olan hücreleri iyileştirmeye yardımcı olur. Çörek otu yağının sağlıklı kan şekerinin dengelemesine destek olduğu da çalışmalar sonucu ortaya konmuştur. (2)

Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur: Çörek otu yağının kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Sağlıklı yağ asitleri bakımından zengin olan çörek otu yağı daha sağlıklı kolesterol düzeylerini korumanıza yardımcı olabilir. Linoleik asit ve oleik asit çörek otu yağında bulunan bazı sağlıklı yağ asitleridir. Bu yağların seviyeleri, çörek otunun yetiştirildiği yere bağlı olarak değişebilir.

Astıma iyi gelir: Çörek otu yağı astım semptomlarını azaltmak için oldukça faydalıdır. Bu yağın antiinflamatuar etkileri astım belirtilerini iyileştirmek için kullanılabilir. Solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltmaya olan güçlü etkisi bronşit semptomlarına da yardımcı olabilir. (3)

Sindirime iyi gelir: Hipokrat’ın sindirim rahatsızlıklarını iyileştirmek için çörek otu yağı kullandığına dair bilgiler bulunmaktadır. Çörek otunda sindirimi kolaylaştıran, şişkinlik, gaz ve mide kramplarını azaltmaya yardım edebilecek maddeler bulunmaktadır. Eğer irritabl bağırsak sendromundan muzdarip iseniz, çörek otu yağı antispazmodik etkilere sahiptir ve bu durumda faydalı olabilir. Bağırsak krampına bağlı ağrıya neden olan diğer durumları da rahatlatabilir.

Kilo vermeye yardımcı olur: 2013 yılının Haziran ayında Diyabet ve Metabolik Bozukluklar Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar obezite karşıtı özelliklere sahip bitkiler için literatürü inceledikten sonra, çörek otu yağının dünyanın en etkili doğal ilaçları arasında yer aldığını keşfetmişlerdir. Mükemmel bir antiinflamatuar ajan ve iştahı azaltıcı olduğu için fazla kilonun verilmesine yardımcı olmaktadır. Glikoz seviyelerini ve glikoz emilimini geliştirmektedir. (4)

Karaciğer sağlığına iyi gelir: Çörek otu yağının, karaciğeri toksik maddelerden koruduğu ve olası karaciğer hastalıklarına karşı koruma sağladığı araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Kimyasallara maruz kaldıktan sonra tükenen antioksidanları canlandırmaktadır. Kadmiyum da dâhil olmak üzere radyoaktif kimyasallara karşı adeta bir kalkan etki yaratmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Çörek otu yağı tüketmek aynı zamanda bağışıklığı doğal olarak arttırmanın etkili bir yolu olabilir. Çörek otu yağı doğal öldürücü T hücrelerini (viral enfeksiyonlarla mücadele eden hücreleri) güçlendirirken, ölümcül enfeksiyonlara karşı direnci de geri kazandırmaya yardımcı olmaktadır. Çörek otu yağının bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi radyasyona karşı koruma da bile etkilidir. (5)

Ateş ve gribe iyi gelir: Ateş ve grip zayıf bağışıklık sisteminden kaynaklanır. Vücudun bağışıklık sistemine yardım edilmezse, haftalarca yatması beklenmektedir. Çörek otu yağı ise ateş ve gribi rahatlatan antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Vücudunuz, çalışırken antibakteriyel özelliklerin ve antioksidanların gücünü de hissedecektir. Bir bardak ılık suya bir kaç damla çörek otu yağı ve bal ekleyebilir, hastalık süresi boyunca günde bir bardak bu karşımı içebilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelir: Bronş tüplerinin iltihaplanması havayı solumayı zorlaştırır. Nefes için derin nefes alsanız bile, yeterli oksijen alamazsınız. Çörek otu, öksürüklerin tedavisi için ideal olan antiinflamatuar özellikleri içerir bu nedenle doğal bir tedavi edicidir. Bunun dışında, herhangi bir virüs ve bakteri varsa savuşturur. Enflamasyonun neden olduğu sorunlar için harikadır.

Cilt sağlığına iyi gelir: Çoğumuz sonsuza dek daha genç ve pürüzsüz bir cilde sahip olmayı hayal ederiz. Yaşlanma durdurulmasa da cildinizi genç ve pürüzsüz tutmak için her zaman doğru besleyicileri almayı tercih edebilirsiniz. Çörek otu yağı, cildin nemli kalmasını ve mükemmel görünmesini sağlayan, gerekli yağ asitlerini, amino asidi, vitaminleri ve antioksidanı içerir. (6)

Kas ağrılarını hafifletir: Çörek otu yağının güçlü antispazmodik ve antiinflamatuar bileşenler içerdiği bilinmektedir. Bu nedenle, kas spazmlarını ve krampları önlemede veya hafifletmede etkilidir. Sabahları bir kez ve yatmadan önce bir kez etkilenen bölgeye, çörek otu yağıyla masaj yapın. (7)

Saç dökülmesine iyi gelir: Saç dökülmesi yaş ya da başka temel koşullar nedeniyle oluşabilmektedir. Çörek otu yağının ise saçların büyümesini teşvik etmek için kullanıldığı bilinmektedir. Sadece avucunuza bir miktar çörek otu yağı koyup iki elinizi birbirine sürtün. Daha sonra kafa derisine, özellikle kel bölgelere bu yağla masaj yapın. (8)

Çörek otu yağının cilde ve saça olan faydaları

  • Araştırmalar, çörek otu yağının düzenli kullanımda dökülen saçları yeniden kazanmaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Saç büyümesine yardımcı olan kalsiyum, protein, potasyum, çinko, vitaminler ve birçok minerali içermektedir.
  • Çörek otu yağlarını uygulamak sert ve kuru saç koşullarına yardımcı olmaktadır. Her türlü saç türünü yumuşatır ve pürüzsüz hale getirir. Yağ, kıl hücrelerinin derinliklerine nüfuz eder ve onları yumuşatır.
  • Çörek otu yağı akne gelişimini azaltmaya yardımcı olan antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda sivilce iltihaplanmasının kızarıklığını azaltır. Tek yapmanız gereken çay kaşığı bir yoğurda çörek otu yağı eklemek ve yüzünüze uygulamaktır.
  • Çörek yağı, cildi kuruluktan koruyan amino asitler bakımından zengindir. Aynı miktarda çörek otu yağı ve hindistancevizi yağını karıştırın, cildinize masaj yapın. Bu cildin nemliliğini korumaya yardımcı olur.

 

  • Çörek otu yağı antioksidan bakımından zengin olduğu için, cildinize ve saçınıza zarar veren serbest radikallere karşı savaşmak için mükemmeldir. Cildinize bu yağı uygulayın ve kırışıkların kaybolduğunu görün.
  • Çörek otu yağı saçlarınızı güçlendirmeye yardımcı olur, saç dökülmesini önler ve saçların büyümesini sağlar. Saçınızı sağlıklı tutmak için mükemmel bir bileşendir.
  • Çörek otu kıl gövdesinde koruyucu bir katman oluşturmada yardımcı olan yağ asitleri ve amino asitler açısından zengindir. Bu, kuru saçları ve bölünmüş uçları engeller. Tek yapmanız gereken saç diplerine yağla masaj yapmak ve birkaç saat sonra yıkamaktır. Hasar görmüş saçları onarmaya yardımcı olur. (9)

Çörek otu yağının zararları

Büyük dozlarda tüketilen siyah çekirdeğin yağının yan etkileri hakkında fazla bilgi yoktur. Bebeklere verilmemelidir. Çörek otu alerjisi olan insanlar da bu yağdan kaçınmalıdır. Büyük dozlarda, esasen melanthin adı verilen bir besin maddesi nedeniyle toksik hale gelebilir. Aynı zamanda, nigellin içermesi nedeniyle yüksek dozlarda tüketimi paralitik riskini artırmaktadır.

Tavsiyeler

Bu güvenlik verileri, çörek otu tüketimi için de geçerlidir.

Topikal uygulama açısından, bu yağ her zaman seyreltilmelidir. Zeytinyağı ile 1: 1 seyreltme yapılabilir. Temiz (seyreltilmemiş) kullanıldığında, kontakt dermatit riski vardır. (10)