İdrar yanmasına ne iyi gelir?

Ağrılı ya da yanan idrar için tıbbi terim dysuria olarak bilinir. Yanma hissi ya idrara çıkma sırasında ya da sonrasında ortaya çıkabilir. Bu durum, kadın anatomisi nedeniyle kadınlarda daha sık görülür. Kadınların kısa üretraları (idrarını mesaneden dışarıya götüren tüp) ve üriner sistemin anüs ve vajinaya yakınlığı vardır. Bazı erkekler de, bazı altta yatan tıbbi durumları nedeniyle idrar yolu enfeksiyonlarına daha yatkın olabilirler.

Yanma hissi çoğunlukla bir enfeksiyona bağlanabilir. Enfeksiyonlar idrar yollarının herhangi bir yerinde oluşabilir. Genellikle, tek bir yerde başlar, ancak durum tedavi edilmezse hızla diğer yapılara yayılır. Üretra, mesane, üreterler ve böbrekler gibi farklı yapılar söz konusudur. (1)

İdrar yanmasının nedenleri

Ağrılı idrara çıkma, çoğunlukla üriner sistemin herhangi bir yerinde bir enfeksiyon veya iltihaplanma nedeniyle oluşur. Aşağıda sıralanan nedenler buna sebep olabilir:

 • Bir yetişkinde mesane enfeksiyonu
 • Bir çocuğun mesane enfeksiyonu
 • İdrarın vücudun dışına taşınması (üretra) için torbanın şişmesi ve tahrişi

Kadınlarda ve kızlarda ağrılı idrara çıkma şu nedenlerden dolayı olabilir:

 • Menopoz sırasında vajinal dokudaki değişiklikler (atrofik vajinit)
 • Genital bölgede herpes enfeksiyonu
 • Kabarcık banyolarından, parfümlerden veya losyonlardan kaynaklanan vajinal dokunun tahrişi
 • Vulvovaginitis, örneğin maya veya vulva ve vajinadaki diğer enfeksiyonlar

Ağrılı idrar yapmanın diğer nedenleri şunları içerir:

 • İnterstisyel sistit
 • Prostat enfeksiyonu (prostatit)
 • Radyasyon sistiti – radyoterapiden pelvis alanına mesane astarına zarar
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE), örneğin gonore veya klamidya (2)

İdrar yanmasının belirtileri

Üriner yakma, altta yatan hastalığa, bozukluğa veya duruma bağlı olarak değişen diğer semptomlara eşlik edebilir. İdrar yollarını sıklıkla etkileyen semptomlar, diğer vücut sistemlerini de içerebilir.

İdrar yanması ile birlikte görülebilen idrar yolu semptomları şunlardır:

 • Kanlı veya pembe renkli idrar (hematüri)
 • İdrar renginde değişiklikler
 • Bulanık idrar
 • Disüri (idrar yapma zorluğu) ve üriner retansiyon
 • Kötü kokulu idrar
 • Az miktarda idrar üretildiği halde sık idrara çıkma isteği
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Acilen idrar yapma ihtiyacı (3)

İdrar yanmasının tedavisi

Doktorunuz ağrılı idrara çıkışı tedavi etmek için ilaç reçete edebilir.

Antibiyotikler, idrar yolu enfeksiyonları, bakteriyel prostatiti ve bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları tedavi edebilir. Doktorunuz size tahriş olmuş mesaneyi sakinleştirmek için de ilaç verebilir. Bu ilaçları trisiklik antidepresanlar, pentosan polisülfat sodyum (elmiron) ve kodeine sahip asetaminofen (Tilenol) içerir.

Bakteriyel bir enfeksiyondan dolayı ağrılı idrara çıkma genellikle ilaç almaya başladıktan sonra oldukça hızlı bir şekilde düzelir. İlacınızı daima doktorunuzun en iyi sonucu alması için yazdığı şekilde kullanın.

İnterstisyel sistit ile ilişkili ağrı tedavisi daha zor olabilir. İlaç tedavisinin sonuçları daha yavaş olabilir. Daha iyi hissetmeye başlamadan önce dört aya kadar ilaç almak zorunda kalabilirsiniz. (4)

İdrar yanması için tedavi yöntemleri

Elma sirkesi: Elma sirkesi, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir ve enfeksiyondan koruyarak idrar yanmasını engeller. Dahası, enzimler, potasyum ve diğer faydalı minerallerin zengin bir kaynağıdır ve vücudun doğal pH dengesini sağlamaya yardımcı olur. 1 çorba kaşığı çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesi ve 1 çay kaşığı çiğ balı bir bardak ılık suya ekleyin. Her gün iki kez için.

Karbonat: Karbonat idrar yanmasını azaltabilir. Bu alkalin bileşik idrar asiditesini düşürmeye yardımcı olur ve idrara çıkma sırasındaki yanma hissini azaltır ve sık idrara çıkma isteğini azaltır. Buna ek olarak, vücudun pH seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Bir bardak suya 1 çay kaşığı kabartma tozu ilave edin ve tamamen eriyene kadar karıştırın. Aç karna, her gün bir haftaya kadar tekrarlayın.

Yoğurt: Aktif kültürleri olan düz, şekersiz yoğurt da yardımcı olur. Aktif kültürler, kötü bakterileri koyda tutmaya ve sağlıklı bakterilerin gelişmesini teşvik etmeye yardımcı olur. Bu duruma neden olan ve sağlıklı bir vajinal pH dengesinin korunmasına yardımcı olan herhangi bir enfeksiyona karşı savaşta yardımcı olur. (5)

Ananas: Ananas, bromelain adı verilen ve idrar yolu enfeksiyonlarının semptomlarını azaltabilecek bir anti inflamatuar enzim içermektedir. Ananasla birlikte, aynı zamanda enfeksiyonun bu türünden kurtulmak için doktorunuz tarafından verilen antibiyotikleri de kullanın. İdrar yanması için ananas suyu içebilir ya da direk taze meyveyi tüketebilirsiniz. (6)

Kızılcık suyu: Kızılcık suyu içmek bakterilerin üriner sistem duvarına yapışmasını önlemeye yardımcı olur. Ancak, bakterilerin önceden enfeksiyonu oluşturduğunu ve meyve suyunun yapabilecek çok fazla şeyi olmadığını bilmekte fayda vardır. Kızılcık suyunu idrar yolları enfeksiyonları için kullandığınızda içine şeker katılanlardan uzak durulması gerekir. Şekerin bakterileri beslediği bilinmektedir. (7)

Yaban mersini suyu: Yaban mersini kızılcık ile aynı aileye aittir ve bakteri önleyici özelliklere sahiptir. Yapılan bir çalışmaya göre, yaban mersini suyunun idrar yolu enfeksiyonlarını önlediği bulunmuştur.

Vitamin C: Bazı doktorlar, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu gelişen hastalar için günde en az 5,000 mg veya daha fazla C vitamini reçete edebilmektedir.  C vitamini, idrarın asitlendirilmesiyle mesanenin sağlıklı olmasını sağlar ve potansiyeli olan zararlı bakterilerin giriş imkânını engeller. (8)

Yaban turpu ve sarımsak: Yaban turpu antiseptik ve antibiyotik özelliklere sahiptir ve idrar söktürücü bir etki yaratarak sistit için popüler bir tedavi yöntemi haline gelir. Sarımsak ise bakterilerle mücadele etmek için birebirdir ve idrar yolu enfeksiyonunu temizlemeye yardımcı olur. Her iki bitkiyi de taze ve çiğ yediğinizden emin olmalısınız.

Yeşil çay: Her gün iki veya üç bardak çay içebilirsiniz. Yeşil çayın yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre, mesane inflamasyonunu azaltabilecek belirli antioksidanlar içerdiği ortaya çıkarılmıştır. (9)

Karanfil yağı: Fitoterapi Araştırması’nda yayınlanan bir çalışmaya göre, karanfil yağının antimikrobiyal, antifungal ve antiviral etkinliğe sahip olduğunu ortaya konmuştur. Aynı zamanda anti inflamatuar olan karanfil yağı ağrıyı azaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için çalışmaktadır. (10)

Sarımsak ve kekik yağı: Sarımsak ve kekik yağının hem antibakteriyel hem de antiviral özelliklere sahip olması, enfeksiyonla savaşırken faydalı olmasını sağlamaktadır. Sarımsağın çiğ yendiğinde daha fazla tıbbi özellikler sunduğu dikkate alınmalıdır. Günde dört ila beş kez 500 mg kekik yağı alabilirsiniz. (11)

Kişniş: 3 yemek kaşığı toz kişniş alın ve 1 çorba kaşığı toz şekerle 3 su bardağı su ile karıştırın. Bir gece bırakın. Ertesi gün bir bardak bu sudan için, en azından günde üç kez. Bu idrar yollarının enfeksiyonunu tedavi etmek için iyi bir çözümdür.

Atkuyruğu (kırk kilit): Atkuyruğu idrar yolu enfeksiyonlarında kanamanın yanı sıra doğru idrar akışına yardımcı olan iyi bir diüretiktir.

Ekinezya: Ekinezya doğal bir antibiyotiktir. Bu nedenle idrar yolunda enfeksiyonun ana nedeni olan virüslere ve bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olur. (12)

Maydanoz suyu: Akşam yemeğinden sonra olağanüstü ferahlatıcı olmasının yanı sıra, maydanoz suyu idrar yolu enfeksiyonunu hafifletmeye de yardımcı olabilen bir diüretiktir. Diüretikler bir takım problemleri tedavi etmek için kullanılır ve böbreklerinizin idrarla attığı sodyum miktarını artırmaya yardımcı olur. Sistit durumunda maydanoz suyu da içmek iyi bir seçenek olarak görülmektedir.

Kereviz tohumu: Kereviz tohumları, esasen kereviz yağı, butylfthalide bileşenlerinden birine sahip olması nedeniyle diüretik olarak görev yapar. Maydanoz suyu sadece etkili olmadıysa, bir avuç kereviz tohumu çiğnemek idrar üretimini artırmaya yardımcı olabilir. Daha fazla sıvı elde etmek isterseniz, kereviz tohumu suyunu hazırlayabilirsiniz.

Zencefil çayı: Eğer iltihaplanmayla ilgili bir durum varsa, hiçbir liste zencefil eklemeden tamamlanmamaktadır. Prostaglandinler, inflamasyon gibi çeşitli biyolojik süreçleri anlatmaktadır ve zencefil bu sentezi engellemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca nöronlara ağrı sinyallerini gönderirler. Bu nedenle iltihaplanmayı önlemeye, mevcut iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltmaya destek olur. Oldukça güçlüdür ve anti inflamatuar ilaçlarla aynı işlemi görür. (13)