Kalp ağrısına ne iyi gelir?

Kalp ağrısı olarak da bilinen göğüs ağrısı keskin bir bıçak ağrısından ağrısız bir ağrıya kadar pek çok şekilde görülebilir.  Bazı kalp ağrıları ezilme veya yanma olarak da tanımlanmaktadır. Bazı durumlarda, ağrı boyun boyunca devam eder, çeneye kadar ulaşır ve sonra bir veya iki kolun arkasına veya altına yayılır.

Birçok farklı sorun göğüs ağrısına neden olabilir. En hayatı tehdit eden ağrılar kalp veya akciğer içerir. Göğüs ağrısının tam nedenini belirlemek zor olabilir, bu nedenle derhal tıbbi yardım isteyin. (1)

Kalp ağrısının nedenleri

Kalbe bağlı olan göğüs ağrılarının nedenleri şunlardır:

 • Kalpteki kan akışı tıkanıklığı nedeniyle olan kalp krizi
 • Angina, kalbinize giden kan damarlarındaki tıkanmalara bağlı olarak oluşan göğüs ağrısı
 • Kalbin çevresindeki kese iltihabı olan perikardit
 • Kalp kasının iltihabı olan miyokardit
 • Kalp kasının bir hastalığı olan kardiyomiyopati
 • Aort yırtıklarını içeren nadir bir durum olan aort disseksiyonu, kalpten çıkan büyük damar (2)

Kalp ağrısının belirtileri

Göğüs ağrısı ile ilgili başka belirtiler olabilir. Yaşadığınız semptomları belirlemek, doktorunuzun teşhis koymasına yardımcı olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

Kalp ile ilgili semptomlar

Ağrı, kalp rahatsızlığının en yaygın semptomu olmakla birlikte, bazı insanlar göğüs ağrısı ya da göğüs ağrısı olmaksızın diğer semptomları tecrübe eder. Özellikle kadınlar, daha sonra bir kalp rahatsızlığından kaynaklandığı tespit edilen olağandışı semptomlar bildirmişlerdir. Kalp ile ilgili göğüs ağrısının belirtileri şunlardır:

 • Göğüs basıncı veya sıkışıklık
 • Sırt, çene veya kol ağrısı
 • Yorgunluk
 • Başın çarpıklığı
 • Baş dönmesi
 • Nefes darlığı
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Efor sırasında ağrı (3)

Kalp ağrısının tedavisi

Göğüs ağrısı, altta yatan ağrı nedenine göre tedavi edilir. Kardiyak göğüs ağrısı, ilaçlar veya invaziv işlemlerle tedavi edilebilir. Stentli koroner anjiyoplasti koroner arterleri açık tutmak için kullanılır ve koroner baypas ameliyatı koroner arter tıkanıklığına bypass yapmak için yapılır.

 

Kalp dışı göğüs ağrısı da özel nedene bağlı olarak tedavi edilir. Genelde, çoğu kalp dışı göğüs ağrısı tıbbi olarak tedavi edilir. Nadiren, non-kardiyak göğüs ağrısı cerrahi müdahale gerektirebilir (örneğin, akciğer tümörü veya çökmüş bir akciğer segmenti için göğüs tüpü yerleştirilmesi). (4)

Kalp ağrısı için tedavi yöntemleri

Sarımsak: Sarımsak göğüs ağrısı için en etkili evde ilaçlardan biridir. Journal of Nutrition’da yayımlanan 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre, düzenli sarımsak tüketimi kardiyovasküler hastalığın önlenmesine veya ertelenmesine neden olabilir. Arteryel duvarlarda yüksek kolesterolü düşürebilir ve plak oluşumunu önleyebilir, bu da kalbinize oksijen açısından zengin kan akışını geliştirir.

Zencefil: Zencefil, göğüs ağrısı için kanıtlanmış bir başka evde ilaçtır. Zencefilde kimyasal bir bileşik olan gingerol, kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Bir antioksidan olmakla birlikte, kan damarlarını kolesterol zararlarından korur.

Zerdeçal: Zerdeçal ayrıca göğüs ağrısı tedavisinde önerilir. Kurkumin adı verilen aktif bileşen, kolesterol oksidasyonunu, plak oluşumunu ve pıhtı oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Artı, antiinflamatuar özelliği göğüs ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. (5)

Fesleğen: Göğüs ağrısı için ev ilaçları listesinde, fesleğen bir başka etkili yol olarak görülüyor. Fesleğen sadece en sevdiğiniz yemeğin tadını arttırmakla kalmaz aynı zamanda birçok sağlık faydası sağlar. Bu, siklooksijenazı bloke etmek ve antiinflamatuar bir etki sağlamak için aspirin gibi çalışır. Ayrıca büyük miktarda A vitamini sağlarlar. Bu, kan akışındaki kolesterolün oksidasyonunu ve damarlarda kolesterolün oluşmasını önler. Fesleğende bulunan magnezyum, kalbi ve kan damarlarını rahatlatmaya yardımcı olarak kan akışını arttırır. (6)

Arnavut biberi: Arnavut biberi göğüs ağrısı hafifletir ve içeriğinde antiinflamatuar etkilere sahip yüksek miktarda kapsaisin bulunur. Üstelik bu biber kan akışını kalbe geri kazandırmaya yardımcı olduğundan kanı da düzenler. (7)

Badem: Badem, kan kolesterol seviyelerini düşürebilen ve kalp sağlığını geliştiren çok miktarda doymamış yağ asitleri içerir. Ayrıca, lif, bitki sterolleri ve magnezyum açısından yüksek olduğu için, toplam kolesterolü düşürmeye ve ileride angina pektoris ataklarını önlemeye yardımcı olurlar.

Omega 3: Yüksek kolesterol, kalp rahatsızlığı veya kalp rahatsızlığı olan aile geçmişi olan insanlar, omega-3 yağ asitleri bakımından gıdaların tüketimlerini artırmalıdır. Omega-3 yağ asitleri kandaki yağları azaltmaya (trigliseritler) yardımcı olur ve angina oluşumunu önler. Dahası, antienflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı kalp sağlığı için son derece yararlıdırlar. (8)

Tahıllar: Kepekli tahıl, kolesterol düzeylerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak yüksek lifli bir gıdadır. Dolabınızdaki diğer yüksek lifli yiyecekler arasında arpa, yulaf, kahverengi pirinç ve mercimek gibi bütün tahıllar, barbunya ve siyah fasulye gibi fasulyeler bulunmalıdır. (9)

Hibiskus çayı: Hibiskus, bol miktarda antioksidan taşır, özellikle de serbest radikalleri nötralize edebilen ve genel iyilik halinizi artıracak flavonoidler içerir. Bu antioksidanlar arterdeki yağ birikimini azaltabilir, böylece kalp problemleri ve göğüs ağrısı engellenir.

Nar: Narın kardiyovasküler hastalıkların hafifletilmesinde faydalı olabileceğini gösteren birçok laboratuvar ve klinik çalışma yapılmıştır. Oksidatif stres azaltarak, nitrik oksit sentezini ve aktivitesini destekleyerek arteriyel duvarların hasar görmesini önleyebilir ve LDL’nin oksidasyonunu durdurabilir. Bu da kalp krizi, inme ve periferik vasküler hastalığa neden olan arterleri sertleştiren ve daraltan aterosklerozu önler ve tersine çevirir. (10)

Keten tohumu: Keten tohumları, göğüs ağrısı probleminden kurtulmanıza yardımcı olacak omega 3 yağ asitlerinin mükemmel kaynağıdır. Keten tohumları, diğer çeşitli problemleri tedavi etmek için de mükemmeldir. Keten tohumlarını yemeklerde kullanabilirsiniz veya macun formunda kullanabilirsiniz. Keten tohumları garnitür olarak da kullanılabilir. (11)

Yeşil çay: Yeşil çay, kalp ve kan damarlarının en derin astarını oluşturan hücrelerin sağlığını iyileştiren güçlü antioksidanlar içerir. Kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Artı, yeşil çay kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur ve metabolizmayı arttırır. (12)

Yonca: Birçok insan bunu bilmiyor olabilir, ancak yonca aslında çok sayıda şifa özelliğine sahiptir. Buna, muazzam bir şekilde yardımcı olabilecek minerallerin yanı sıra farklı vitaminler de vardır. Kumarineler kan trombosit sayısını iyileştirmekle yükümlüdür ve göğüs ağrılarını en aza indirmeye yardımcı olabilirler.

Somon: Somon ile ilgili en önemli şeylerden biri hem lezzetli hem de çok sağlıklı olmasıdır. Bunun diğer bir güzel yanı, vücudunuzun göğüs ağrısı olası nedenleri ile mücadele etmek için ihtiyaç duyacağı omega 3 yağ asitleri bolluğuna sahip olmasıdır. Omega 3 yağ asitleri, koroner kalp hastalıklarının başlamasını durdurmaya yardımcı olabilir. (13)

Muz: Muzlar birincil elektrolit olan bir potasyum rezervuarıdır. Kalp düz kaslardan oluşur ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için potasyum ve diğer minerallere bağlıdır. Hipokalemi, düşük bir potasyum seviyesinden dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Kalp çarpıntılarına ve kalp atış hızına neden olabilir. Her gün yenen bir adet muz kalbin genel sağlığını korumak için oldukça faydalıdır.

E vitamini: E vitamini kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Vücudunuzdaki bu vitaminin belirli bir dengesi kalbinizin düzgün çalışması için oldukça önemlidir. E vitamini eksikliği, kalp çarpıntılarına ve kalp ile ilgili diğer problemlere neden olur. Sağlıklı bir kardiyovasküler sistemin sürdürülmesi esastır. Not: Bu vitaminin yüksek dozları anormal kalp hızlarına neden olabilir.

D vitamini: Kalp çarpıntısı ayrıca kalsiyum ve magnezyum düzeyindeki dengesizlik nedeniyle ortaya çıkabilir. D vitamini, kalsiyumu emmeye yardımcı olur. D vitamini eksikliği bile kalp yetmezliği, kalp krizi, periferik arter hastalığı, inme ve yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalıklara neden olabilir. Bu vitamin için takviyeleri alabilir veya yağlı balık, yumurta sarısı, sığır karaciğeri, peynir vs. gibi doğal kaynakları tüketebilirsiniz. (14)