Kurdeşene ne iyi gelir?

Kurdeşen aynı zamanda ürtiker olarak da bilinir. Kaşıntılıdır ve cilt üzerinde renk değişimleri ile kendini belli etmeye başlar. Kurdeşenler genellikle kırmızı, pembe veya et rengi olup bazı durumlarda batar ve acı verir. Çoğu vakada, ürtiker ilaç veya gıdaya alerjik reaksiyon veya tahriş edici bir reaksiyon sonucu ortaya çıkar.

Birçok durumda, ürtiker alerji ilaçlarıyla hafifletilebilen akut (geçici) bir sorundur. Kurdeşenlerin çoğu dökülürler. Bununla birlikte, kronik (halen devam eden) vakaların yanı sıra şiddetli bir alerjik reaksiyona eşlik eden kurdeşenlerin tedavisi daha büyük bir tıbbi kaygıdır. (1)

Kurdeşenin nedenleri

Bir maddeye karşı alerjik reaksiyonunuz olduğunda, vücudunuz histamin ve diğer kimyasalları kana salmaktadır. Bu, kaşıntı, şişme ve diğer belirtilere neden olur. Kurdeşen, ortak bir reaksiyondur. Saman nezlesi gibi diğer alerjilere sahip kişiler de genellikle kurdeşen dökerler.

Yüz çevresinde, özellikle de dudaklarda ve gözlerde şişme ya da lekeler oluştuğunda buna anjioödem denir. Şişkinlik ayrıca el, ayak ve boğazın çevresinde oluşabilir.

Aşağıda sıralanan pek çok madde kurdeşeni tetikleyebilir:

 • Hayvan tüyleri (özellikle kediler)
 • Böcek ısırığı
 • İlaçlar
 • Polen
 • Kabuklu deniz hayvanları, balık, fındık, yumurta, süt ve diğer gıdalar

Kurdeşenler ayrıca şunların bir sonucu olarak da görülebilir:

 • Duygusal stres
 • Aşırı soğuk veya güneşe maruz kalma
 • Aşırı ter
 • Lupus, diğer otoimmün hastalıklar ve lösemi dâhil olmak üzere hastalık
 • Mononükleoz gibi enfeksiyonlar
 • Egzersiz (2)

Kurdeşenin belirtileri

Kurdeşen ciltte “kabarıklıklar” olarak görünür, bazen pembe veya kırmızıdır ve kırmızı lekelerle çevrilidir. Tipik olarak yuvarlak veya ovaldir ve genellikle kaşıntılıdır. Boyutları değişir ve bazıları geniş bir alanı saracak şekilde şişer. Kurdeşen, vücudun herhangi bir bölgesinde cildi etkileyebilir, özellikle gövde, uyluklar, üst kollar ve yüz. Çoğu bireysel kurdeşende iyileşme çabuk olur, ancak kişinin kurdeşenleri tetikleyen çevre veya maddeye maruz kalmaya devam etmesi durumunda, yeni kurdeşenler 24 ila 72 saatte bir ortaya çıkabilir.

Kurdeşen tüm vücut tepkisinin erken bir işareti olursa, aranacak diğer semptomlar arasında dilin, dudakların veya yüzün şişmesi; baş dönmesi; göğüste sıkışma; nefes alma güçlükleri sayılabilir. Bu belirtiler ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım alın. Hayatı tehdit eden bir durum olan anafilaksi geliştiriyor olabilirsiniz. (3)

Kurdeşenin tedavisi

 • Zaman harika bir şifacıdır. Çoğu kurdeşen birkaç hafta içinde çözülür.
 • Tetikleyici faktörlerden kaçının. Aşırı ısı, baharatlı yiyecekler veya alkolden kaçınma gibi spesifik olmayan önlemler genellikle yararlıdır.
 • Aspirin de çoğu zaman semptomları daha da kötüleştirdiğinden kaçınılmalıdır.
 • Antihistaminik gibi ilaçlar kaşıntının ciddiyetini azaltmak için sıklıkla kullanılır. Ağır boğaz şişmesi, ilaçların doktorunuz tarafından erken bir şekilde kullanılmasını veya hastanede kullanılmasını gerektirir. Belirtiler şiddetli ise diğer ilaçlar (kortizon tabletleri gibi) gerekebilir.
 • Özel diyetler yapmak yardımcı olacaktır. Ne yazık ki, geçmişte uygulanan diyetlerin tekrar cevap verip ya da vermeyeceğini tahmin etmek pek mümkün değildir. Bunu çözmenin tek yolu, insanları yakın gözetim altında geçici bir eliminasyon diyetine sokmaktır, ardından da yardımcı oluyorsa devam edilmelidir. (4)

Kurdeşen için tedavi yöntemleri

Karbonat: Kurdeşen için karbonat oldukça popüler bir çaredir. Antiinflamatuar özellikleri inflamasyonun azaltmanın yanı sıra kaşıntıyı azaltmaya da yardımcı olur. Sıcak suyla dolu bir küvete yarım bardak karbonat ekleyin. Karışımı iyice karıştırın ve 20 ila 30 dakika boyunca bu suda bekleyin.

Elma sirkesi: Elma sirkesi, kurdeşen için başka etkili çözümlerden biridir. Antihistaminik özellikleri iltihaplanmayı çabucak gidermeye ve vücudun bağışıklık sistemi tepkisini düzenlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda genel cilt sağlığınızı iyileştirmede önemli bir rol oynar. (5)

Isırgan otu: Isırgan otu kurdeşeni iyileştirmede çok popüler değildir. Kurdeşenden etkilenen bölgeye ısırgan otu özütünü yerleştirin. Isırganın doğru şekilde kullanılmaması durumunda, ısırganın durumu kötüleştirebileceği için bu sürecin iyice dikkate alınması gerektiğini unutmayın. Bu çarenin her gün uygulanması önerilir.

Aloe vera: Aloe vera ile yapılan jel, kaşını azaltmak için ana madde olarak bilinir. Doğrudan cilde yerleştirmekten korkmayın. Yaklaşık 30 dakika kadar bir süre tavsiye edilir. Bundan sonra, suyla temizleyin ve ne kadar büyülü ve yatıştırıcı olduğunu görün.

Yulaf ezmesi: Hemen hemen herkes yulaf ezmesinin cilt üzerindeki faydalılarını bilmektedir. Karbonat ile pişmemiş yulaf ezmesi, kurdeşenden hızlı bir şekilde kurtulmak için harika bir ev ilacı haline gelmektedir. Ekstra efektler vermeden ağrıyı ve rahatsızlığı hafifletebilir ve cildinizi iyileştirebilir. (6)

Hint yağı: Organik hint yağı, semptomları tedavi etmeye yardımcı olabilecek doğal antienflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir ve aynı zamanda alanı sekonder enfeksiyonlardan korumaktadır. Etkilenen bölgeye uygulamak sadece kaşıntıda biraz rahatlama sağlamaz aynı zamanda durumu tedavi etmenize yardımcı olur. İstediğiniz sıklıkta uygulamaktan çekinmeyin.

Yeşil çay: Yeşil çay, histaminler gibi serbest radikallerin nötralize edilmesine yardımcı olan kateşinlerin zengin bir kaynağıdır. Yeşil çay yaprağı temin edemiyorsanız, bunun yerine yeşil çay poşetleri kullanabilirsiniz. Yeşil çay da yüksek bir kafein içeriğine sahip olduğundan, kendinizi günde üç fincana kadar sınırlamak en iyisidir. (7)

Fesleğen çayı: Papatya çayı da deneyebilirsiniz. Bazı geleneksel uzmanlara göre fesleğenin toksinleri temizleyen özellikler vardır. Kurdeşenler için durulama olarak kullanıldığında, cildin şişmesi ve kurumasını azaltmaya yardımcı olduğu söylenir. Ayrıca herhangi bir tekrarlamayı önler. (8)

Zencefil: Başka bir evrensel çözüm olan zencefil dâhili ve harici olarak yardımcı olmaktadır. Cildinizi yumuşatmak ve antiinflamatuar faydaları elde etmek için zencefil çayları içebilir veya zencefil karışımlarını topikal olarak uygulayabilirsiniz. (9)

Magnezyum sütü: Magnezyum sütü, özellikle ürtiker rahatsızlığı olan kişiler için, kurdeşen kaşıntılarının hafifletilmesi bağlamında güvenilir bir başka çözümdür. Korkunç kaşıntılı sansasyondan kurtulmak için bu çözümü uygulayabilirsiniz. Nazik cildi, tırnaklarıyla çizerek tahriş etmeyin.

Çay poşeti: Yatıştırıcı özellikleri nedeniyle kurdeşenin oluşturduğu kaşıntının hafifletilmesi için çay poşetleri önerilir. Çay poşetini kaynatılmış suya yaklaşık 10 dakika koyun. Kurdeşenlere uygulamadan önce biraz soğutma süresi verin. Uyguladıktan sonra 15-20 dakika devam edin.

Nane: Nane, antioksidan ve soğuma özelliklerinden dolayı, bebeklerin kurdeşeniyle uğraşırken en çok aranan maddelerden biridir. Birkaç adet taze nane yaprağını ezin. İki çay kaşığı alıp birkaç dakika kaynar suda demleyin. Süzmeden sonra sıvıyı soğutun. Etkilenen alanları bu serin su ile günde 5-6 kez yıkayın ve büyük bir rahatlama hissedeceksiniz. (10)

Vitamin C: C vitamini, histaminin etkilerini azaltmada oldukça etkilidir ve kurdeşenlerden kaynaklanan ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olur. Vitamin tüketimi cilt için son derece yararlıdır ve vücudun bağışıklığını arttırır. Cildinize C vitamini ve çinko karışımı içeren jel veya kremleri uygulayın. Bunu günde iki kez yapın.

Zerdeçal: Zerdeçal, kurdeşenleri de içeren çeşitli cilt hastalıklarını tedavi eder. Antiinflamatuar özelliklidir ve bu sorunun tedavisine yardımcı olur. Basitçe, ılık bir bardak suya zerdeçal ekleyin ve günde iki kez için. Ayrıca, bir doktor tavsiyesinde bulunursa ek ürünlerini tüketebilir veya günlük yemek pişirirken yemeklere ekleyebilirsiniz.

Meyan kökü: Meyan kökü ile yapılan çay, kurdeşen iltihaplanmayı hafifletir. Çay içmek için 15 dakika verin ve tadını arttırmak için bal ekleyin. Olumlu etkiler elde etmek için günde bir kez için. Bu çay, şeker hastalığında ilaç kullanan insanlar için önerilmez. (11)