Mide Gazına Ne İyi Gelir

Mide Gazına Ne İyi GelirMide gazı, gaz ve gaz ağrıları genelde sağlık açısından risk oluşturmazlar ama kapalı, kalabalık ortamlarda sesli meydana gelince utandırıcı sonuçlara neden olabilir. Mide gazı genelde ishal ve kabızlıkla ilişkilendirilir. Gaz genelde bağırsaklarda birikir aşırı olduğunda da ağrıya neden olabilir. Normal bir insanda günde 10 kere gaz çıkarmak normaldir.

Mide gazı ve gaz ağrılarını bazı basit yöntemlerle geçiştirmek mümkün, bunları yazının ilerleyen kısmında açıklayacağız.


mide gazına ne iyi gelir

Mide Gazının Belirtileri

Her sağlık sorununda olduğu gibi mide gazı meydana geldiğinde bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler kısaca;

 • Keskin karın ağrısı
 • Kramp
 • Karında bir şeyin düğümlenmiş duygusu
 • Karında şişme
 • Karın bölgesinde zayıflık ve ağrı

Gaz ve ağrıları bazen yanıltıcı olabilir:

 • Kalp hastalığı
 • Safra taşları
 • Apandisit sorunları da bazen yanıltıcı gaz ağrılarına neden olabilmektedir.

Ne zaman bir doktoru görmek gerekir? Günde 10 ila 20 kere gaz çıkarmak genelde sağlıklı kabul edilmektedir. Ancak bu aynı zamanda kişinin sağlık koşullarına göre de değişebilir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuza başvurmalısınız:

 • Uzun süre karın ağrısı
 • Kanlı dışkı
 • Dışkı renginde değişiklik
 • Aşırı kilo kaybı
 • Şiddetli göğüs ağrısı
 • Kalıcı ve sürekli tekrarlayan mide bulantısı

Gaz ve gaz sancıları normal hayatınızda yapmanız gereken basit işlere engel olabilecek kadar şiddetli hale geliyorsa mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekir. Çoğu zaman basit tıbbi müdaheleler bile sorunu ciddi ölçüde azaltmaya yardımcı olmaktadır.


Gazın Oluşmasına Neden Olan Sebepler

Gazlar kolon ve ince bağırsaklarda sindirilmek üzere olan karbonhidrat ve yüksek lifli gıdalar tarafından oluşur, bu durum genelde normaldir ama bazı yukarıda belirttiğimiz durumlarda doktorunuzla görüşmelisiniz. Lifler kolesterolden, kan şekerini sağlıklı seviyede tutmaya kadar sağlık açısından birçok faydası vardır ancak aynı zamanda gaza neden olurlar.

Yaygın gaz ve gaz sancısına neden olan yüksek lifli gıdalar şunlardır:

 • Meyveler
 • Sebzeler
 • Kepekli tahıllar
 • Fasulye ve bezelye (baklagiller)

Bunların dışında soda, kola ve benzeri gazlı içeceklerde mide gazı oluşmasına neden olabilmektedir. Bunların yanında aşırı miktarda çerez, kuru yemiş tüketimi, hızlı yemek, hazımsızlık gibi durumlarda da mide gazı oluşur.

Aşırı Gaza Neden Olan Diğer Unsurlar Şunlardır: Mide gazı oluşmasına bazı besinler neden olduğu gibi diğer fiziki şartlarda gaz oluşumuna neden olabilmektedir. Kısaca sıralayacak olursak:

Hava Yutmak: Hızlı yemek yemek, su içmek, sakız çiğnemek gibi günlük işlemler esnasında hava yutmak da mide gazına neden olabilmektedir. Alınan havanın bir kısmı alt sindirim sistemi yollarında toplanarak gaz oluşmasına neden olur.

Başka Bir Sağlık Sorunu: Aşırı miktarda gaz oluşumu başka ciddi ve kronik sağlık sorununun nedeni olabilir. Ülser, bağırsaklarda iltihapların oluşması aynı şekilde gaz oluşumunu tetiklemektedir. İnce bağırsaklardaki bakterilerin oranında değişim, diyabetik durumlarda gaz oluşmasına neden olabilecek diğer koşullardır.

Gıdalar: Bazı besinlerin doğal yapıları da gaza neden olmaktadır. Süt ürünleri, şekerler, gazlı içecekler, buğday ve tahıllı yiyecekler, yüksek lif içeren besinler de aşırı şekilde gaz oluşmasına neden olabilmektedir. Bunun yanında ishal ve kabızlık sorunlarına neden olan besin ve gıdalar da aşırı mide gazı oluşmasına neden olabilmektedir.

Yapay Gıdalar: Doğal gıdalar yanında yapay gıdalar da gaz oluşmasına neden olabilir. Gıdaların yapımında kullanılan kimyasal maddeler sindirim sisteminde gaz sorunlarına sebep olurlar. Sakızlar, şekerler, sorbitol, mannitol ve ksilitol gibi yapay tatlandırıcılar, tahammül edemez gaz ve gaz sancısına sebep olabilirler. Tatlandırıcıların çoğu gaz oluşturan yapay maddeler içerirler.

Düzensiz Beslenme: Düzensiz beslenme gaza neden olan diğer önemli faktörlerden birisidir. Yatmadan önce tıka basa atıştırmak, gece kalkıp yemek yemek, gün içerisinde abur cubur yiyecekler almak aynı zamanda gaz oluşmasına neden olur.


Mide Gazı Nasıl Tedavi Edilir?

Mide gazı eğer kısa süreli ve ağrısız ise genelde bir hastalık sebebi değildir. Ancak yukarıda belirttiğimiz şekilde uzun süreli, ağrılı ise aynı şekilde yukarıda belirttiğimiz durumlarda başka ciddi hastalıkların sebebi olabilir. Bu durumda asıl nedeninin belirlenmesi için doktorunuza görünmeniz gerekir. Sağlıklı kişilerde gaz oluşumu meydana geldiğinde aşağıdaki bitkisel tavsiyeleri doktorunuzun onayıyla deneyebilirsiniz.

Diyet: Fasulye, lahana, kepek, karnabahar, brokoli, soğan, kuru erik, kuru üzüm, brüksel lahanası, armut, elma ve uzayıp giden listede birçok besin gaza neden olur. Bu besinlerin az miktarda tüketilmesi gaz problemlerinin azalmasını sağlayabilir.

Zencefil: Zencefilin sağlık açısından birçok faydası vardır. Bunlardan bir tanesi de gaz giderici özelliğinin olması ve sindirim sisteminde meydana gelen şişkinlikleri gidermesidir. Zencefil çayı gaz sorunlarını ve ağrılarını gidererek belirli bir rahatlama sağlayabilir.

Kakule: Doğu ve Asya ülkelerinde kakule, sindirim özelliklerini artırmak için yeşil çay eklenerek kullanılır. Kakule bitkisinden çay hazırlayarak içmeniz sorunu büyük oranda ortadan kaldırır.

Nane: Gaz ve şişkinliğe faydalıdır. Bir miktar nane ile çay demleyerek içmek hem gaz ve gazın neden olduğu ağrıları ortadan kaldırır hem de genel bir rahatlama sağlayabilir.

Papatya: Papatya C, A, K ve E vitaminleri antioksidan ve flavonoidler içermektedir. Aynı zamanda sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olan bol miktarda protein bulunmaktadır. Ancak doktorunuzun tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Papatya genelde çayı hazırlanılarak tüketilir.

Rezene Tohumları: Yemeklerden sonra rezene tohumu çiğnemek kötü nefes kokusu dahil gaz sorunlarını giderebilir.

Yoğurt: İyi bakterilerin sayısını arttırmak için düzenli şekilde yoğurt tüketmek aynı zamanda gaz oluşumunu azaltabilir. Özellikle akşamları yatmadan önce bir kase yoğurt tüketmenizi öneririz.

Kaynaklar

 1. Natural Remedy for Gas
 2. Flatulence: Remedies and Cures
 3. 24 Home Remedies for Flatulence
 4. Stop bloating, belching and flatulence:
 5. 10 Natural Home remedies for the Treatment of Stomach Gas and Flatulence
 6. Gas and gas pains