Saç Dökülmesi Nedir?

Pek çok insan saç dökülmesi problemi yaşamaktadır. Tıbbi olarak alopesi adı verilen bu durum kafa derinizdeki saçları ya da tüm vücudu etkileyebilir. Yaşlı erişkinlerde daha yaygın olmakla birlikte, aşırı saç dökülmesi çocuklarda da ortaya çıkabilmektedir.

Günde 50 ile 100 saç teli kaybetmek oldukça normal karşılanmaktadır. Kafa derisine bağlı yaklaşık olarak 100.000 adet saç teli bulunmaktadır. Bu nedenle, günlük olarak kaybedilen saç telleri göze çarpan bir saç dökülmesi olarak kabul edilmez. Saçlar günlük olarak dökülürken aynı zamanda yerine gelecek olan yeni saçlar da büyümektedir. Ancak, bu sağlıklı döngü her zaman böyle gerçekleşemeyebilir. (1)

Saç dökülmesi yıllar içinde yavaş yavaş gelişebilir ya da ani bir şekilde ortaya çıkabilir. Diğer yandan, geçici olabilen saç dökülmesinin kalıcı olma riski de bulunmaktadır.

Belli bir günde kaybolan saç miktarını saymak imkânsızdır. Fırçanızda saçlarınızı veya saç dökülmelerini gördükten sonra saç dökülmesi problemi yaşadığınızı fark ederseniz çünkü bu durumda normalden daha fazla saç kaybediyorsunuzdur.

Her zamankinden daha fazla saç kaybettiğinizi fark ederseniz sorunu doktorunuzla konuşmanız gerekir. Böylece doktorunuz saç dökülmelerinin altında yatan nedeni belirleyebilir ve uygun tedavi planlarını önerebilir. (2)

Saç Dökülmesi Belirtileri

Saç dökülmesi başlangıcı ve ilerleyişi, sebebe bağlı olarak birçok farklı şekilde görülebilir. Aniden veya yavaş yavaş gelişebilir, yalnızca kafa derinizi veya vücudunuzun tamamını etkileyebilir. Bazı saç dökülmesi türleri geçicidir ve diğerleri kalıcıdır. Saç dökülmesi nasıl anlaşılır? Saç dökülmesine ilişkin bazı belirtiler şunları içermektedir:

 • Başın üzerinde yavaş yavaş inceltme
 • Yuvarlak veya yamalı kellikler
 • Ani saç gevşemesi (saçı çekince ele gelmesi)
 • Vücuttaki tüm kılların dökülmesi
 • Kafa derisinin üzerine yayılmış yamalar

Çocuğunuzda ya da kendinizde saç dökülmesinden rahatsız olduğunuz ve tedavi edilmesi gerektiğini düşündüğünüz bir durum varsa doktorunuza danışın. Ayrıca çocuğunuzun saçlarını tararken veya yıkarken aniden veya yamalı saç dökülmesi veya normal saç dökülmesi fark ederseniz mutlaka doktorunuzla konuşun. Ani saç dökülmesi, altta yatan ve tedavi gerektiren tıbbi bir durumun işareti olabilir. (3)

Saç dökülmesi belirtileri detayı için bakınız

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesinin bilinen bazı nedenleri şunları içermektedir:

 • Uygun beslenme eksikliği
 • Kırık saç uçları
 • Zihinsel gerginlik
 • İlaç tedavisi
 • Uzun süreli hastalık
 • Anksiyete
 • Yaşlanma
 • Hormonal dengesizlik
 • Anemi
 • Genetik
 • Aşırı sigara içmek
 • B6 vitamini ve folik asit eksikliği
 • Zayıflık
 • Tiroid hastalıkları
 • Saç düzleştiricilerinin, fönlerin ve saç maşalarının aşırı kullanılması (4)

Daha fazla saç dökülmesi nedenleri için

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesi nasıl geçer? Saç dökülmesinin nedenine bağlı olarak pek çok tedavisi bulunmaktadır. Bir ilaç saç dökülmesine neden oluyorsa, doktorunuz farklı bir ilaç reçete edebilir. Bir enfeksiyonu tanımak ve tedavi etmek de saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olabilir. Hormon dengesizliğinin kontrol altına alınması, daha fazla saç dökülmesini önleyebilir.

Diğer yandan, ilaçlarla uygulanan tedavi de genel kelliğin gelişimini yavaşlatmaya veya önlemeye yardımcı olabilir. Bu ilaçlar genellikle kafa derisine topikal olarak uygulanmaktadır. Hem erkek hem de kadınlar kullanabilir. Hap formunda bulunan ilaçlar da mevcuttur ancak bunların işe yarayıp yaramadığını anlamak için 6 ay kadar bir zamana ihtiyaç duyulabilir. (5)

Saç Dökülmesi Ameliyatı

Saç nakli sırasında cerrahi işlem kullanılabilmektedir. Bu işlemde kafa derisinin arkasından alınan sağlıklı saçlar saç dökülmesinin yoğun olduğu kafa derisine yerleştirilmektedir. (6)

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç dökülmesi teşhisi ve tedavisi için aile hekimleri, iç hastalıkları uzmanları ve dermatologlar yardımcı olabilmektedir. Saç nakli ameliyatları için dermatologlara ve plastik cerrahlara başvurabilirsiniz. (7)

Saç dökülmesi tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesi Bitkisel Tedavisi

Soğan suyu: Soğan suyu, yüksek kükürt içeriğinden saç dökülmesini tedavi etmeye yardımcı olur. Saç köklerindeki kan dolaşımını geliştirir, saç foliküllerini yeniler ve iltihabı azaltır. Soğan suyunun antibakteriyel özellikleri mikropları ve parazitleri öldürmeye yardımcı olurken saç dökülmesine neden olabilecek enfeksiyonlarını tedavi eder. (8)

Aloe vera: Aloe vera doğrudan sağlıklı saç büyümesini teşvik eden enzimler içerir. Ayrıca, alkalileştirme özellikleri, saç derisinin ve saçın pH dengesini istenen bir seviyeye getirmeye yardımcı olabilir; bu da saç büyümesini önemli ölçüde teşvik eder. Diğer yandan, kaşıntıyı, kepeği, kızarıklığı ve iltihabı da azaltır.

Meyan kökü: Meyan kökü saç dökülmesini önleyen başka bir bitkidir. Meyan kökleri gözenekleri açar, kafa derisini yatıştırır ve tahrişlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Bu ilaç kepek, saç dökülmesi ve kellik için oldukça iyidir. (9)

Hibiskus: Hibiskus çiçeği, saç dökülmesinin tedavisine yardımcı olabilecek birçok doğal özelliği barındırmaktadır. Saç büyümesini desteklemenin yanı sıra, kepeği azaltmak, açılmaları önlemek ve saçları kalınlaştırmak için kullanılabilir.

Pancar: Pancar suyu, karbonhidrat, protein, potasyum, fosfor, kalsiyum ve B ve C vitamini içerir. Tüm bu besinler sağlıklı saç büyümesi için son derece gereklidir. (10)

Keten tohumu: Keten tohumları, daha fazla saç dökülmesini önleyebilen ve saç büyümesini teşvik edebilen omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengin bir kaynaktır.

Hindistancevizi sütü: Hindistancevizi sütü, saç büyümesini teşvik eden ve saç dökülmesini önleyen protein ve esansiyel yağlar açısından zengindir. Saça uygulandığında, hindistancevizi sütü hızlı sonuçlar verir. (11)

Yumurta: Yumurta zengin kükürt, demir, protein, fosfor, iyot ve çinko kaynağıdır. Özellikle zeytinyağıyla kombine edildiğinde saçların yeniden büyümesi için mükemmel bir çare haline gelmektedir.

Sarımsak: Sarımsak zengin bir sülfür kaynağıdır ve saçların büyümesine yardımcı olur. Sarımsak, hindistancevizi yağı ile kaynatılarak kafa derisine uygulandığında oldukça iyi sonuçlar verebilmektedir. (12)

Saç Dökülmesi Evde Tedavi Yöntemleri

Yağ Masajı

Saç dökülmesini azaltmak için alabileceğiniz ilk adım, saç derinize uygun saç yağı ile masaj yapmaktır. Doğru saç ve saç derisi masajı, saç foliküllerine olan kan akışını artıracak, kafa derisini koşullandıracak ve saç köklerinin kuvvetini artıracaktır. Aynı zamanda rahatlamayı teşvik edecek ve stres duygularını azaltacaktır.

Hindistan cevizi, badem yağı, zeytinyağı, hint yağı, amla yağı veya diğerleri gibi saç yağlarını kullanabilirsiniz. Daha iyi ve daha hızlı sonuçlar için baz yağına birkaç damla biberiye esans yağı ekleyebilirsiniz. Kullanabileceğiniz diğer yağ türleri emu yağı, argan yağı ve buğday tohumu yağıdır.

 • Yukarıda bahsedilen saç yağlarının herhangi birini el ve parmaklarınızla hafif basınç uygulayarak saçınıza ve saçlı derinize masaj yapın.
 • Bunu haftada en az bir kere yapın. (13)

Balık yağı: Balık yağı, yalnızca pürüzsüz, parlak saçları teşvik etmekle kalmaz aynı zamanda sağlıklı saç büyümesini teşvik eden omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir yağdır. Çoğu zaman, bu yağ asitlerinin bir eksikliği saç büyümesini engelleyebilmektedir.

Balık yağı takviyelerini en az bir ay boyunca günlük olarak alabilirsiniz. Balık yağı kokusuna katlanamıyorsanız, keten tohumu yağı almayı düşünebilirsiniz. Diyetinize keten tohumları da ekleyebilirsiniz. (14)

Tavsiyeler

 • A, B, C, E vitaminleri, protein ve demir açısından zengin gıdaları tüketin.
 • Saçların doğal sağlığı için gerekli olan yağlı asitleri almak için keten tohumu, balık ve ceviz kullanın.
 • Saç büyümesini arttırdığı gibi aynı zamanda kafa derisini sağlıklı tutan biyotin, silika ve çinko tüketim miktarını artırın.
 • Saç dökülmesini arttırdığından saçı yıkamak için çok sıcak su kullanmaktan kaçının.
 • Saçları yıkamak için çok sert şampuanlar kullanmayın, bunun yerine, nemlendirici içeren hafif olanları tercih edin.
 • Saçınızı gençleştirmek için buhar kullanın. Temiz bir havluyu sıcak suya batırın, fazla suyu sıkın ve saçlarınızı havluyla örtün. Havlu soğuyana kadar bekleyin. Bu, kafa derisindeki doğru kan akışını arttırır ve kafa derisinde bulunan gözenekleri temizler.
 • Saçları yıkadıktan sonra kafa derisi üzerinde parmaklarınızı kuvvetlice ovmak da kan dolaşımını arttırır ve saç dökülmesini önler.
 • Yeterli miktarda su için.
 • Kafa derisini temiz tutun, kir ve tozdan kaçının.
 • Saçların düzeltilmesi yine saç dökülmesini önlemek için iyi bir seçenektir.
 • Saçları sıkıca bağlamayın.
 • Saçları ıslak olduklarında taramayın ve havluyla kurutmayın, tekrar tekrar kabaca kurutmayın.
 • Saçları günlük olarak fönlemekten kaçının. Saç foliküllerine zarar verir ve kafa derisi kuruluğuna neden olur. (15)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Saç dökülmesine ne iyi gelir?