Saçkırana ne iyi gelir?

Alopesi areata yani saçkıran,  saçların küçük yamalar halinde dökülmesine neden olan bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi saç köklerine saldırdığında gelişir ve saç dökülmesine neden olur. Saç derisinde ve vücudun diğer kısımlarında aniden saç dökülmesi oluşabilir. Durum nadiren toplam saç dökülmesine veya alopecia universalis durumuna neden olur, ancak saçların büyümesini de önleyebilir. Saçlar büyüdüğünde, saçların tekrar dökülmesi mümkündür. Saç dökülmesinin ve yeniden büyümenin derecesi kişiden kişiye değişir.

Şu anda alopesi areata için herhangi bir tedavi mevcut değil. Bununla birlikte, saçların daha çabuk büyümesini tetikleyecek ve dolayısıyla gelecekteki saç dökülmesini önleyebilecek tedaviler vardır. Ayrıca insanların hastalıkla baş etmesine yardımcı olacak kaynaklar da bulunmaktadır. (1)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Alopesi areata (saçkıran) hastalığı nedir? 

Saçkıranın nedenleri

Durum, beyaz kan hücreleri saç folikülündeki hücrelere saldığında ortaya çıkar ve saç üretimini önemli ölçüde yavaşlatıp küçülmelerine neden olur. Vücudun bağışıklık sisteminin saç foliküllerini bu şekilde hedeflemesinin sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Bilim adamları bu değişikliklerin neden gerçekleştiğinden emin olmamakla birlikte, alopesi areata’nın hastalığa yakın bir aile bireyine sahip bir kişide daha çok ortaya çıkması nedeniyle genetik olayların bu durumu etkilediği kanısına varmıştır. Hastalığa yakalanan beş kişiden birinde alopesi areata gelişen bir aile üyesi bulunmaktadır.

Diğer araştırmalar ailesinde alopesi areata hikâyesi bulunan birçok kişinin, atopi (“hiper alerjik olma eğilimi gösteren bir hastalık”), tiroidit ve vitiligo gibi diğer otoimmün bozuklukların kişisel ya da aile öyküsüne sahip olduğunu keşfetmiştir.

Birçok kişinin düşüncesine rağmen, alopesi areata’nın stres kaynaklı olduğu görüşünü destekleyen çok az bilimsel kanıt mevcut. Aşırı stres vakaları potansiyel olarak durumu tetikleyebilir, ancak son araştırmaların çoğu genetik bir nedene işaret etmektedir. (2)

Alopesi areata (saçkıran) nedenleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

 

Saçkıranın belirtileri

En yaygın şekliyle alopesi areata, kafa derisinde küçük yuvarlak veya oval kellik lekelerine neden olur. Kel deri alanı pürüzsüz ve normal görünüyor. Çoğu durumda başka hiçbir kafa derisi belirtisi görülmez. Bazen, hafif kaşıntı, karıncalanma, hassasiyet veya etkilenen bölgede yanma hissi vardır. Alopesi areata’lı bazı insanların tırnaklarının yüzeyinde, küçük çukurlar veya çukurluklar, oluklar, yüzeysel bölme veya anormal kızarıklık alanı gibi anormallikler vardır.

Bozukluğun en altta, daha şiddetli şekillerinde, saç dökülmesi kaşların, kirpiklerin, sakalın, koltuk altından kılların ve kasık kıllarının (genitallerin çevresindeki kıllar dâhil) tüm saç derisini veya tüm vücudu içerebilir. (3)

Alopesi areata (saçkıran) belirtileri daha fazlası için tıklayınız.

Saçkıranın tedavisi

Şu anda alopesi areata’lı herkes için çalışan hiçbir tedavi mevcut olmasa da, bazı tedaviler bazı insanlar için etkilidir. Sahip olduğunuz alopesi areata türüne, yaşınıza ve saç dökülmesinin derecesine bağlı olarak, çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Tedavinin başlıca hedefleri, bağışıklık sisteminin saldırısını engellemek veya saçların yeniden oluşmasını teşvik etmektir. Bu, özellikle hafif formdaki hastalarda (% 50’den daha az saç dökülmesi) etkili olabilir.

Saç derisinde veya vücudun diğer alanlarında % 50’den fazla saç dökülmesine sahip olanlar için oral (hap olarak alınır) ve topikal (cilde uygulanan) ilaçlar, ayrıca fototerapi veya hafif tedaviler bulunur. (4)

Alopesi areata (saçkıran) tedavisi detaylı bilgi için tıklayınız

Saçkıran için tedavi yöntemleri

Soğan suyu: Soğan çok yüksek kükürt içerir bu nedenle yeni saçların büyümesini teşvik edebilir. Dolayısıyla günlük olarak soğan suyu tüketimi alopesi için ev ilaçlarının listesine dâhil edilmelidir. Bir soğan alın ve suyunu çıkarmak için ezin. Sonrasında soğan suyu kafa derisi üzerine uygulanmalıdır. 15 dakika sonra, saçları yıkamak için ılık su ve şampuan kullanın. Bundan sonra saçları kuru hale getirmek için havlu kullanmanıza gerek yoktur. Doğal olarak kurumaya bırakın.

Sarımsak: Mutfakta bulunan ve büyük miktarda kükürt içeren bir başka tanıdık malzeme ise sarımsaktır. Aslında, alopesi için en iyi ev ilaçlarından biridir. Sarımsaktan alınan besinler saçları uzatabilen kolajen üretimini artıracaktır. Sarımsak desteğiyle artık saç dökülmesi konusunda endişelenmeye gerek kalmamaktadır. Bir kaç diş sarımsak alın ve suyunu çıkarmak için ezin. Bir çay kaşığı hindistancevizi yağı katın. Karışımı bir kaç dakika karışması için bırakın. Sonrasında saç derinize masaj yaparak uygulayın. Yarım saat sonra saçlarınızı yıkayın. (5)

Hindistancevizi yağı: Saç derinize uygulayabilmek için hindistancevizi yağı kullanın ve saç köklerinden kafa derinize ve saçınıza hafifçe masaj yapın. Bu yöntem çok etkilidir, çünkü hindistancevizi, saçları beslemeye yardımcı olabilecek önemli miktarda besleyici madde içerir. Buna ek olarak, hindistancevizi yağı yerine E vitamini tabletleri kullanabilirsiniz ve bu da aynı şekilde bir etki getirecektir.

Elma sirkesi: Elma sirkesini ısıtın ve bu çözeltiyi saç derinize uygulayın. Temiz ve ılık suyla durulamadan önce yaklaşık 1 saat bekletin. Bu yöntem yalnızca saç dökülmesini etkili bir şekilde önlemek için değil aynı zamanda saç büyümesini daha hızlı harekete geçirmek için etkilidir. Bu nedenle, alopesi areata için en iyi ev ilaçlarından biridir.

Karabiber ve limon tohumu: Alopesi için bu evde çare bulmak çok basittir. Sadece limon tohumu ve karabiberi püre haline getirip karıştırın. Gevşek bir hamur çözeltisi oluşturmak için biraz su ekleyin. Saçınıza ve kafa derisine uygulamak için bu karışımı kullanın. Biraz yanma hissi oluşabilir. Bununla birlikte, kısa bir süre sonra saçlarınızın kırılmasını önleyebilecektir. Bunun yerine, yeni daha güçlü ve daha sağlıklı saç telleri elde edilecektir. (6)

Lavanta yağı: Tıbbi araştırmalar göstermiştir ki lavanta yağı, kafa derisi üzerinde alopesi areata semptomlarını azaltabilir veya durumu tersine çevirebilir. İşlem saç köklerinin tekrar büyümesine yardımcı olur. Lavanta yağını, biberiye yağı (üç damla); Kekik yağı, sedir ağacı yağı (2 damla) gibi yağlarla karıştırabilirsiniz. Kafaya uygulamadan önce yağları iyice karıştırın.

Deve dikeni sütü: Bu bozukluk kandaki protein seviyesinin düşük olması nedeniyle oluşmuşsa, deve dikeni bitkisi sütü problemi çözmeye yardımcı olabilir. Etkilenen alanlara deve dikeni sütü yağını uygulayabilirsiniz.

Aloe vera: Aloe vera bitkisinin jeli bir tetikleyici görevi görür ve kan dolaşımını vücudun her yerinde arttırır. Bir aloe vera bitkisi alın ve dalın birleştirme bölgesi yakınında yaprağı kesin. Jeli alıp başın üzerine uygulayın.

Yeşil çay: Yeşil çayı normal şekilde hazırlayın. Yeşil çaya bir bez batırın. Bezi sıkın ve etkilenen alanları silin. Saponinler, kateşinler ve ayrıca yeşil çayda bulunan antioksidanlar, kafa derisindeki yeni hücrelerin yeniden büyümesine (rejenerasyon) yardımcı olur. Ayrıca, eğer varsa serbest radikalleri ortadan kaldırmaya destek olur. (7)

Hibiskus: Hibiskusun çiçekli yapraklarını karahindiba yağı ile karıştırıp kafa derisine uygulayın. Bu çiçek, parçalanmış uçları ortadan kaldırmak, hacim ve parlaklığı arttırmak gibi saç dökülmesi dışındaki durumlar için benzersizdir. Ancak alopesi durumunda kıl foliküllerinin gençleştirilmesini de uyarmaktadır.

Meyan kökü: Meyan kökü çok uzun yıllar boyudur ağrı kesici ve rahatlatıcı bir madde olarak kabul edilmiştir. Gözenekleri rahatlatır ve açar, böylece kafa derisine besin sağlar ve aynı zamanda kafa derisini yatıştırır. Ölü kıllara neden olacak pullanma ve tahrişi ortadan kaldırır. Kepek, saç dökülmesi ve bölünmüş uçları ortadan kaldırmak ve bu durumun etkilerini tersine çevirmek için idealdir. (8)

Yumurta: Yumurtalar, saçlarınızın büyümesine yardımcı olan çok miktarda protein içermektedir. Bir yumurta beyazını alıp bir kaşık zeytinyağı ve bal ekleyip kafa derisine uygulayın. 20 dakika bekletip şampuanla durulayın. Bu yöntem sarımsak kadar acı verici değildir. (9)

Ginkgo biloba: Otlar söz konusu olduğunda alopesi areata için Ginkgo biloba’dan daha iyi bir şey yoktur. Bu bitki kafa derisinin dolaşımını harekete geçirir ve yeni saçların artmasını sağlar. Bu bitkiyi topikal kullanmadan önce dermatoloğunuzun onayını aldığınızdan emin olun. (10)