Sinameki çayının faydaları nelerdir?

Sinameki bitkilerinin esas olarak, sarı renkte çiçekleri nektar üretemezler; bu nedenle meyvesi baklagil olarak kabul edilmektedir. Diğer yandan şifalı ot ya da küçük ağaçlar halinde de bulunan sinameki, süs bitkisi olarak ta kullanılmaktadır. Sinameki çayı sinameki bitkisinden yapılmaktadır ve özellikle antrakinonlar olarak adlandırılan bileşenler bağırsak kasılmalarına neden olmaktadır. Bu aloe ve ravent benzeri özellikleri bir müshil etkisi görerek; kabızlığı hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Özellikle Ortadoğu, Afrika ve Asya ülkelerinde bulunmaktadır. (1)

Sinameki çayı içerdiği birçok aktif bileşenleri geleneksel olarak yüzlerce yıldır küçük mucizelere neden olan faydalarıyla kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalar sinameki çayının amino grup asitler, flavonoidler, müsilaj gibi bir dizi benzersiz bileşenler ve uçucu yağlar açısından doğal bir kaynak olduğu ortaya koymuştur. Sinameki bitkisinin barındırdığı bileşenlerin birçoğu antioksidan özelliklere sahiptir. Ancak, sinameki çayı içerken biraz dikkatli kullanılması gerekmektedir. Bu bitki iyi bilinen ve güçlü, doğal bir müshil olduğu; bu nedenle tüketiminin iki haftadan fazla olmamasına özen gösterilmelidir. (2)

Sinameki çayının sağlığa faydaları

Sinameki çayının sağlığa faydaları

Kabızlığı tedavi eder: Yüzyıllar boyunca, Sinameki bitkisinin yaprakları kabızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ot mükemmel bir müshil olarak bilinmektedir. Sinameki bitkisinin yaprakları sıcak suya batırılarak bitkisel çayı hazırlanır. Sinamekinin reçetesiz laksatifler bileşeni olarak kullanıldığı söylenmektedir. Oluşabilecek mide krampları için de sinameki çayına kişniş eklenmesi önerilmektedir. Yaşlılarda Psyllium kabızlık sorunlarını tedavi etmek için sinameki tüketilmektedir. Sinameki kabızlık tedavisi için FDA tarafından onaylı bitkisel bir ilaç olarak kabul edilmektedir. Sodyum fosfat ve polietilen glikol kullanımına benzer şekilde, sinameki de kolonoskopi gibi teşhis prosedürlerinden daha öncesi için bağırsak temizlemede kullanılmaktadır. (3)

Vücudu temizler: Sinameki çayı sindirim sistemine sunduğu desteğinin yanı sıra, vücudun detoksifikasyon ve temizliği için de yardımcı olduğu kabul edilmektedir. Sinameki çayı içerdiği bileşenler sayesinde vücut için doğal bir detoksifikasyon desteği sağlamakta ve vücuda yardımcı olmaktadır. İçinde bulunan müshil etkisi vücuttaki gereksiz atığın bağırsakta birikmesini engellemekte; böylece toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. (4)

Kilo vermeye yardımcı olur: Bazı kilo vermeye yardımcı olan bitkisel karışımlarda sinameki kullanılmaktadır. Bunun gibi doğal laksatifler size aradığınız geçici zayıflama çayını çözüm olarak sunabilir. Ancak en fazla 7 gün boyunca kullanılabilir, çünkü aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bu temizlik çayı gerçekten iştahınızı azaltır, ancak bunu yaparken tüm besin ve kalorilerin vücut tarafından emilmeden önce bağırsak yoluyla atılmasını sağlamaktadır. (5)

Sindirime destek olur: Sinameki çay içmek mideyi temizlemek ve sindirim sisteminin fonksiyonunu tamamlamak için harika bir yoldur. Sinameki yaprağıyla yapılan bu doğal çay, sindirim sistemi yoluyla gıdaları yumuşatarak hareket için uygun sindirime vücudu teşvik etmek için çalışmaktadır. Daha iyi bir sindirim, vücudunuzun sağlığını geliştirmek ve genel refah için besinleri daha kolay absorbe ederek vücuda destek olmaktadır.

Hemoroit rahatsızlığına yardımcı olur: Müshil özellikleri için kullanılan sinameki çayı büyük bir gastrointestinal faydalara sahiptir. Dışkı geçişini kolaylaştırarak ağrı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu faydaları sayesinde hemoroit gibi durumlarda oldukça yararlı hale gelmektedir. Ayrıca, sindirime desteği ve temizlik özelliğiyle genel olarak vücut geliştirmek ve şifayı hızlandırmak için sinameki çayı içilmektedir.

Enfeksiyonlarla savaşır: Yıllar boyunca, sinameki çayı sindirim takviyesi olarak kullanılır olmuştur. Bağırsak enfeksiyonları söz konusu olduğunda, sinameki çayı gibi çaylar temizlik ve sindirim sistemini düzene sokmaya yardımcı olmak için iyidir. Bu soruna neden olabilen virüsler, bakteriler, parazitlerden vücudu temizlemeyi sağlar. Sinameki çayı tamamlayıcı çay olarak fayda sağlayabilir fakat bu gibi durumlarda daha ciddi bir durum olma ihtimaline karşı öncelikle doktora danışılmalıdır. (6)

Sinameki çayı tarifi

Sinameki çayının hazırlanışı

Sinameki çayının çok güçlü bir müshil olduğunu kesinlikle unutmayın. Bu nedenle çayı demleyip ve tükettikten sonra en az 2 saat süreyle banyoya yakın bir yerde kalmaya çalışın.

Malzemeler:

1/4 çay kaşığı organik sinameki yaprağı

1 bardak kaynar su

Hazırlanışı: Sinameki yapraklarını sıcak suyu üzerine dökerek 10 dakika boyunca demleyin. Dinlenmiş ve sıcak olarak için. (7)

Limonlu sinameki çayı tarifi

Sinameki çayı kilo vermeye yardımcı olarak kabul edilir ve bu çay sinameki yaprağı hazırlanır. Sinameki çayı sindirim sağlığını geliştirme ve doğal müshil olarak çalışma yeteneğine sahiptir.

Hazırlanışı:

1 ½ fincan suyu kaynatın ve ya sinameki yaprakları ya da çay poşetini ekleyin.

Yaklaşık 5-10 dakika boyunca demleyin.

Çay poşetini ya da yaprakları çıkarın ve limon suyu ekleyin.

Bir gün içinde 2 kez tüketebilirsiniz. (8)

Cilt problemleri için sinameki kullanımı

Sinameki içindeki uçucu yağlar, reçine ve tanen cilt iltihabını hafifletmektedir. Sinameki  bu amaçla Ayurvedik tıpta kullanılmaktadır. Sinameki yapraklarını mantar hastalığı yaralar ve yanıkları iyileşmek için ezerek bir hamur haline getirin ve kompres olarak tedavi edilmek istenen bölgeye uygulayın.  (9)

Sinameki çayının zararları

Sinameki çayı (NIH) National Institute of Health kriterlerine göre, bağırsak bozukluğuna neden olabileceği için en fazla 2 hafta kullanılmalıdır. Diğer riskler: kas güçsüzlüğü, karaciğer hasarı veya kalp fonksiyon bozukluğu olarak sıralanmıştır. Sinameki ilaç olarak tüketildiğinde karın krampları ve hatta kolon duvarının kahverengi bir renk olarak gözlemlenen Melanosis coli rahatsızlığına bile neden olabilmektedir. Geniş bir süre içinde sinameki çayı tüketimi, Annals of Pharmacotherapy 2005 raporuna göre karaciğer toksisitesi üretebilir. Sinamekinin faydaları henüz tıbben tamamen kanıtlanmış ve onaylanmış değildir. (10)

Hamilelikte ve emzirme döneminde sinameki çayı tüketimi: Hamilelik ve emzirme dönemindeyseniz sinameki çayı tüketmeniz önerilmemektedir. Diğer yandan rahim bölgesinde herhangi bir iltihaplanma durumu varsa yine sinameki çayı tüketmekten kaçınılmalıdır.

Çocuklardan sinameki çayı tüketimi: Çocuklara sinameki çayı verilmesi önerilmemektedir.

Eğer karın fıtığı, karaciğer ya da böbrek hastalıkları, sistit, dehidrasyon, bulantı gibi durumlardan muzdaripseniz sinameki çayını tüketmekten kaçınmalısınız.

Eğer ilaç kullanıyorsanız, kalp hastalığı, anemi veya kan damarı hastalıklarından muzdaripseniz sinameki çayı sizin için uygun değil. Üzerinde olabilecek herhangi bir ilaç ile müshil etkisiyle etkileşime girebileceği için öncesinde doktorunuza danışın.

Eğer apandisit ya da Crohn hastalığı, ülseratif kolit, hemoroit ya da ülser gibi inflamatuar bağırsak bozukluklarından muzdaripseniz sinameki çayı sizin için tavsiye edilmemektedir. (11)

Tavsiyeler

Sinameki çayı birçok şifalı bitki çayı gibi kullanımı 7 gün süreyi aşmadıkça güvenli olarak kabul edilmektedir. (12)