Sinir sıkışmasına ne iyi gelir?

Kemikler, kıkırdak, kaslar veya tendonlar gibi çevre dokular tarafından bir sinire çok fazla basınç uygulandığında sinir sıkışması oluşur. Bu basınç sinirin işlevini bozar, ağrıya, karıncalanmaya, uyuşukluğa veya zayıflığa neden olur.

Vücudunuzdaki birkaç bölgede sinir sıkışması meydana gelebilir. Örneğin alt omurganızda fıtık bir disk, sinir kökü üzerine baskı uygulayarak bacağınızın arkasına yayılan ağrıya neden olabilir. Aynı şekilde, bileğinizdeki sıkışmış bir sinir, elinizde ve parmaklarınızda (karpal tünel sendromu) ağrıya ve uyuşukluğa neden olabilir.

Dinlenme ve diğer konservatif tedavilerle, çoğu insan sinir sıkışmasından birkaç gün veya hafta içinde kurtulur. Bazen, sıkışmış bir sinir nedeniyle oluşan ağrıyı hafifletmek için ameliyat gerekir. (1)

Sinir sıkışmasının nedenleri

Bir sinire “sıkıştırma” (basınç) olduğunda sinir sıkışması oluşur. Baskı, tekrar eden hareketlerin bir sonucu olabilir. Veya vücudunuzda, uyurken dirsekleri eğilmiş tutmak gibi uzun bir süre tek bir konumda tutarak gerçekleşebilir.

Sinirler vücudunuzdaki dar alanlarda dolaşan ancak onları korumak için yumuşak dokusu az olan yerlerde en savunmasızdır. Sinir sıkıştırma sıklıkla dokular arasında sinir basıldığında meydana gelir:

  • Bağ
  • Tendon
  • Kemik

Örneğin, omurganızdan çıkan bir sinir kökü üzerindeki iltihaplanma veya basınç, boyun veya bel ağrısına neden olabilir. Aynı zamanda boynun omuza ve kola da ağrı yaymasına neden olabilir (servikal radikülopati). Ayrıca, ağrı bacak ve ayağa (lomber radikülopati veya siyatik sinir ağrısı) yayılabilir. (2)

Sinir sıkışmasının belirtileri

Sıkışan bir sinirin belirtileri şunları içerir:

  • Uyuşukluk, ayak veya elde uyuşma hissi
  • Yakıcı bir ağrı
  • İğnelenme hissi
  • Sıkışan sinirin dışına yayılan ağrı
  • Kas güçsüzlüğü, ayakta duramama
  • Sırt ağrısı, siyatik

Belirtiler, sinirin sıkıştığı yere, özellikle de omurgadaki konumuna bağlı olarak değişir. (3)

Sinir sıkışmasının tedavisi

Sıkışmış sinirin tedavisi yeri ve nedeni ile ilgilidir. Etkilenen bölgenin dinlenmesi, özellikle tekrarlayan faaliyetlerden kaynaklanan yaralanmalar durumunda çok etkilidir. Fiziksel tedavi, sıkışmış bir sinirin boyun veya bel çevresi sorunlarından kaynaklandığı zaman sıklıkla yararlıdır. Egzersizler sırt veya orta kasları güçlendirebilir ve bir sinir kökü üzerindeki baskıyı azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. İbuprofen ve naproksen gibi antiinflamatuar ilaçlar yararlı olabilir. Kortikosteroidlerin enjeksiyonları (antiinflamatuar bir ilaç) birçok sıkışmış sinir türü için faydalı olabilir.

Karpal tünel sendromu vakaları için, bilek splinti ya da tokmak sıklıkla kullanılır. Ulnar nevropati veya yaygın peroneal nöropati vakalarında, en iyi sonuca ulaşmak için vücut pozisyonlarını değiştirmeyi öğrenmek gerekebilir.

Kilo kaybı birçok sıkışmış sinir türü için fayda sağlayabilir.

İlaç, splint, fizik tedavi veya enjeksiyona yanıt vermediğinde sinir üzerindeki basıncı serbest bırakmak için ameliyat gerekli olabilir. Ameliyatın spesifik türü, ilgili sinire bağlıdır. Bununla birlikte, ameliyatın amacı, etkilenen sinir üzerindeki baskıyı ortadan kaldırmak veya hafifletmek için aynıdır. (4)

Sinir sıkışması için tedavi yöntemleri

Sıcak ve soğuk kompres: Sıcak veya soğuk kompreslerin kullanılması sinir ağrısı ve inflamasyonun hafifletilmesine yardımcı olabilir. Isıl işlem, siyatik siniri sıkıştıran gergin kasları rahatlatır. Soğuk muamele, sinir çevresinde şişmeyi azaltır ve aynı zamanda ağrıyı uyuşturur. Ayrıca, sıcak kompres ile başlayan ve soğuk kompres ile biten sıcaklığı ve soğukluğunu değiştirebilirsiniz. Isı kullanırken daha etkili olduğu için buharlı havlu gibi nemli bir ısı kullanın.

Zerdeçal: Zerdeçal, antiinflamatuar özelliklerinden dolayı sinir sıkışması için etkili bir başka doğal ilaçtır. Kurkumin adı verilen, sinir ağrısı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan bir bileşik içerir. 1 çay kaşığı zerdeçal 1 fincan süt ekleyin. Ayrıca küçük bir tarçın çubuğu da ekleyebilirsiniz. Çözümü kaynatın. Bu sağlıklı içeceği balla tatlandırın ve iyileşme görene kadar günde bir veya iki kez için. Zerdeçal kan inceltici veya diyabet ilaçları alanlar için uygun olmayabilir. Safra taşlarından muzdarip olanlar da bundan kaçınmalıdır. (5)

Papatya: Papatya, aynı zamanda sinir ağrısını hafifletmekte yardımcı olan çok etkili bir bitkidir. Papatyayı, çay gibi çeşitli şekillerde veya sinir ağrısını iyileştirmek için tamponlar veya sıkıştırıcılar şeklinde kullanılabilirsiniz. Papatya, sinir ağrısının tedavisinde yardımcı olan rahatlatıcı, spazm deterjanlı ve analjezik özelliklerden oluşur.

Sarımsak sütü: Sarımsak sütü ayrıca sinir ağrısında etkili bir evde çaredir. Sarımsak sütü, antiinflamatuar ve antispazmodik özellikler içerir. İki diş ezilmiş sarımsağı yarım bardak suda kaynatılarak hazırlanabilir. Bu preparatın tüketilmesi bir süre siyatik sinir ağrısını azaltmada yardımcı olur. Sıcak hardal yağı ile karıştırılan ezilmiş sarımsak, ağrılı bölgede masaj yapılıyorsa, sinir ağrısının hafifletilmesinde büyük fayda sağlayabilir.

Kereviz: Kereviz ayrıca sinir ağrısının tedavisinde çok yardımcı olur. Kereviz, sadece sinirleri sakinleştirmekle kalmayıp aynı zamanda sinir sistemini sinirleri asıl durumuna getirmeye yardımcı olan bir ajanı da içeriyor. Havuç suyu ile birlikte yarım bardak kereviz suyu tüketilmesi sinir ağrısı için çok etkilidir. Patates suyu ile birlikte kereviz suyu tüketimi düzenli olarak siyatik sinir ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. (6)

Patates: Boynundaki sıkışmış bir siniri tedavi etmek için, çiğ patatesleri kalın dilimler halinde kesin ve dilimleri etkilenen bölgenin üzerine koyun. Çareyi 30 dakika boyunca boynuna bırakın. Patates kurumaya başladıktan sonra alanı sıcak suyla yıkayın. Bazı kişilerin bu tedaviyi uyguladıktan sonra sinir sıkışmasının hemen rahatladığını vurgulamaktadır.

Zeytinyağı: Omuzdaki sıkışmış bir siniri tedavi etmek için sıcak yağların kokusunu ve özelliklerini kullanın. Zeytinyağı, özellikle artritten muzdarip olan insanlara mükemmel iyileştirici özellikler sunar. ½ su bardağı zeytinyağını ısıtın, ancak yine de rahat hissettiğiniz noktaya kadar ısıtın. Bu yağla etkilenen bölgeye masaj yapın. Isı ve yağ sıkışmış sinir belirtilerini hafifletmek için birlikte çalışır.

Tarçınlı bal: Ağrıyı hafifletmek için bilinen bileşenleri sunan bal ve tarçın, sıkışmış bir sinirin rahatsızlığını tedavi etmek için kullanılabilir. Vücudun etkilenen bölümlerine uygulanan bir macun yapmak için iki malzemeyi birleştirin. En az 10 dakika bekletin ve sonra suyla yıkayın. Bazı insanlar bu çareyi kullanırken biraz kızarıklık çekebilir ki bu tamamen normaldir. (7)

Sarı kantaron: Antik Yunan zamanından beri tıbbi olarak kullanılan sarı çiçekli bir bitki olan sarı kantaron, tarih boyunca sinir ağrısını tedavi etmek için kullanılmıştır. Antiinflamatuar, sıkılaştırıcı, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahip olan bitki, sinir dokusunu yenilemek ve siyatik ile ilişkili ağrıdan kurtarmaya yardımcı olan rahatlatıcılardan biridir. (8)

Üzüm: İster inanın ister inanmayın, üzümler siyatik ile ilgili sinir sıkışmaları ve sinir ağrılarını azaltabilecek antiinflamatuar içeriğe sahiptir.

Çemen suyu: Bir çay kaşığı çemen tohumunu bir gece suda bekletin. Sabah suyunu sıkın ve boş karnında içmeye çalışın. Sinir ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Sarımsak: Sarımsak siyatikle gelen sinir sıkışması ve sinir ağrısını tedavi edebilir; çiğ veya pişmiş herhangi bir biçimde sarımsağı tüketebilirsiniz. Bir bardak kaynar süte 4 diş sarımsak ekleyin ve için.

Muskat: Zencefil yağında bir çorba kaşığı muskat tozunu kavurun. Karışımın biraz soğumasına izin verin. Sonrasında etkilenen alanların üzerine bu karışımı masaj yaparak uygulayın.

Hardal yağı: 3 çorba kaşığı hardal yağı ısıtın ve üzerine ezilmiş üç diş sarımsak ve carom tohumu ekleyin. Yağın soğumasına izin verin. Sonrasında etkilenen bölgenin üzerine bu karışımla masaj yapın. (9)

Epsom tuzu: Epsom tuzlarının sinir sistemini rahatlattığı ve toksinleri vücudunuzdan çektiği bilinir ve herhangi bir eczanede bulunabilir. Banyoyu sıcak suyla doldurun ve 2 bardak Epsom tuzu ilave edin. Yaklaşık 15-20 dakika boyunca banyoda bekletin. Banyo sıcaklığı dolaşımı da artıracak ve iltihaplanmayı azaltacaktır. (10)