Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Karın Ağrısına Ne İyi GelirKarın ağrısı, tıp alanında hastalık kategorisinde değil, hastalık belirtileri kategorisinde yer almaktadır. Karın ağrısı şikâyeti, ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi, sadece ayakların veya bel bölgesinin üşütülmesinden de kaynaklanıyor olabilir. Bu şikâyete bir sürü sebep sayılabilmektedir. Ayrıca bel ve karın bölgesinin soğuğa veya ıslaklığa maruz kalması da ani karın ağrısı şikâyetinin yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Karın ağrısını gidermek için evde uygulanabilecek oldukça basit yöntemler bulmak mümkündür. Öncelikle karın bölgesinin sıcak tutulması gerekmektedir. Karın ağrısı giderici evdeki yöntemler arasında gaz çıkarmak, ayakları ve karnı sıcak tutmak, hafif masaj yapmak rahatlama sağlayabilecektir.

İnsanlar arasında vücutlarının herhangi bir bölümünde ağrı hissedilmesi durumunda ilk akla gelen şey ağrı kesici kullanmaktır. Ancak karın ağrısı için doktor önerisi olmadan ilaç kullanması oldukça tehlikeli durumlara yok açabilmektedir. Çünkü bağırsak iltihabı oluşumu da karın ağrısına sebep olabilir. Bu durumda ağrı kesiciler farklı etkiler gösterebilmekte ve bu iltihabı iyileştirmek yerine olumsuz etkileyebilmektedir.


Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Nedenleri

Başlıca ayakların üşütülmesi olan, gaz çıkaramama, adet gibi birçok farklı sebep karın ağrısını tetikleyebilir. Özellikle anı kramplar halinde hissedilen karın ağrıları içi vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gidilmelidir.

Sol omuz ve kola yansıyan göğüs ağrısına sebep plan kalp krizi belirtileri içerisinde karın ağrısı şikâyeti görülebilmektedir. Ayrıca zatüre hastalığında da öksürük ve benzeri bulgular yanında da karın ağrısı şikâyeti görülebilmektedir.


Belirtileri

Karın ağrısı belirtileri diye bir sınıflandırma yapmak, bu şikâyetin hastalık olmamasından ötürü mümkün olmayacaktır. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi karın ağrısı birtakım hastalıkların belirtisi durumundadır.

Ancak, kişinin tuvaletini tutma, gıda alerjisi, besin zehirlenmesi, fıtık, hazımsızlık, böbrek taşı, adet kanamaları, gaz sıkıştırması, yumurtalık kesti gibi problemlerin karın ağrısını tetikleyici etkisi olduğu söylenebilmektedir.


Tedavisi

Karın ağrısı tedavisinde, bitki çaylarının tüketilmesi etkili ve önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle kuşburnu bitkisi, üşütme kaynaklı sorunlardan oluşan karın ağrısı ve mide bulantısı belirtileri için çok yararlı olabilmektedir.

Soğuğa maruz kalmadığı halde karın ağrısı çeken kişiler için ise yediği bir gıdanın bünyesine dokunmasından ötürü karın ağrısı şikâyeti olabilmektedir. Gıdaların bağırsakları bozarak ishale yol açması da mümkün olduğundan ilk akla gelmesi gereken çözüm tuvalete gitmek olmaktadır.

Tuvalete çıktıktan sonra büyük ihtimalle karın ağrısı giderilmiş olacaktır. Bunun yanı sıra sıcak su torbasın ayaklara ve karın ağrısının hissedildiği bölgenin ısınmasını sağlamak şekilde uygulamak yararlı olabilmektedir.

Farklı nedenlerden kaynaklanan karın ağrıları için bazı bitkisel yöntemlerde tedavi amaçlı kullanılabilir.

Kimyon: Farklı nedenlerden karın ağrısına karşı kimyon oldukça etkildir. Hazımsızıktan kaynaklanan karın ağrısı yanında gastrit ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Bir miktar kimyon tohumunu suda 5 dakika kaynatın ve soğuduktan sonra için. Günde sabah akşam iki kere alabilirsiniz.

Limon Suyu: Limon suyu karın ağrısına faydalı diğer bir doğal besin kaynağıdır. Özellikle hazımsızlığın neden olduğu  karın ağrılarına karşı limon suyu oldukça etkilidir.

Bir bardak ılık suyla günde 2-3 bardak içebilirsiniz, bunun yanında daha etkili olması için karışıma bal ekleyebilirsiniz.

Yoğurt: Yukarıda belirttiğimiz gibi karın ağrısına bir çok neden sebep olabilmektedir. Bağırsaklardaki bakterilerin dengesiz oranlara ulşaması da şişkinlik ve karın ağrısıa neden olabilmektedir. Bunun için akşamları yatmadan önce veya sabahları aç karınla marul veya ıspanak katarak yoğurt tüketmeniz sounu çözebilir.

Özellikle midedeki yaralardan dolayı meydana gelebilecek karın ağırlarına yumuşatıcı ve hafifletici etkisi vardır.

Rezene Tohu: Hindistanda rezene tohumu çiğnemek karın ağrısı tedavisi için kullanılan en yaygın doğal tedavi metodlarının başında gelir. Rezene tohumunun sindirim sistemi için mükemmel bir besin olması ve hazımsızlığı tedavi etmesi bilinen bşr şeydir.

Yemeklerden sonra rezene tohumu içnemek hazımsızlıktan kaynaklanan karın ağrılarını gidebilir.

Zencefil: Zencefil çok geniş yelpazede karın ağrısı tedavisinde fayda sağlar. Sadece hazımsızlık değil aynı zamanda soğuk algınlığı ve üşütmeden kaynaklanan karın ağrısına karşı da zencefil etkili bir doğal tedavi metodudur.

Zencefili yayı hazırlayarak sıcak sıcak içebilir, daha etkili oması ve tatlandırılması için bal katabilirsiniz.

Kimyon Tohumu: Kimyon tohumu genel anlamda sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Şişkinlik ve kötü bakterilerin neden olduğu karın ağırlarına karşı oldukça faydalıdır. Gazı giderici özelliği vardır.

Bir bardak suda bir şeker kaşığu kimyon tıhumu kaynatın be bi çay kaşığı siyah tuz veya sofra tuzu ekleyin. Soğuduktan sonra için. Kısa sürede rahatlama sağlayabilir.

Nane Çayı:  Nane çayı geniş yelpazede karın ağrılarının berteraf edilmesine yardımcı olabilir. Taze nane çayı sindirim sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunduğu gibi, mide kaslarının gevşemesini sağlar.

Safranın düzgün çalışmasına yardımcı olan nane çayı aynı zamanda gaz ve şişkinliklerin neden olduğu ağrıları şişkinliği ortadan kaldırarak giderir.

Nane çayını sadece karnınız ağrıdığında değil, hiçbir nden olmadan bile düzenli tüketmenizde sağlık açısından bir çok faydası vardır.

Nane çayı aynı zamanda mide ülserine iyi gelir.

Karahandiba Çayı: Karahandiba bitkisinşini bir kısmı mide ülseri tedavisinde kullanılmaktadır. Karahandiba bitkisini yemek ve salatalarda düzenli olarak kullanmanız mide hastalıklarına yakalanma riskinia zaltır.

10 gün boyunca düzenli olarak günde 3-4 bardak karahandiba çayı tüketmeniz mide ülseri ağrılarına faydalı gelebilir.

Kaynaklar

  1. 8 Home Remedies for Stomach Aches & Cramps
  2. Treatment for Abdominal Pain in Adults
  3. EASE ANY STOMACH PAIN
  4. How to Cure Stomach Cramps
  5. Abdominal Pain in Adults
  6. Abdominal Pain (Causes, Remedies, Treatment) Index