Makat çatlağına ne iyi gelir?

Bir makat çatlağı ya da anal fissür, anüsü çizen ince, nemli dokuda (mukoza) küçük bir yırtıktır. Bağırsak hareketi sırasında sert veya büyük dışkı geçtiğinde anal fissür oluşabilir. Anal çatlaklar genellikle bağırsak hareketleri ile ağrı ve kanamaya neden olur. Ayrıca, anüsün sonunda (anal sfinkter) kas iskeletinde spazmlar yaşayabilirsiniz.

Makat çatlağı bebeklerde çok yaygındır, ancak her yaştan insanı etkileyebilir. Çoğu anal fissür, fiber alımının artması veya sitz banyolar gibi basit tedavilerle daha iyi olur. Anal çatlaklar nedeniyle bazı insanlar ilaç tedavisine ya da ara sıra cerrahiye ihtiyaç duyabilir. (1)

Makat çatlağının nedenleri

Kabızlık: Büyük, sert dışkılar bağırsak hareketi sırasında anal bölgede yumuşak ve küçük olanlara oranla daha fazla makat çatlağı oluşturma riskine sahiptir.

Kas spazmları: Uzmanlar, anal sfinkter kas spazmlarının bir makat çatlağı geliştirme riskini artıracağına inanıyorlar. Spazm kası aniden sıktığında kısa, otomatik sarsıntı kas hareketi oluşturur. Kas spazmları da iyileşme sürecini zayıflatabilir.

Gebelik ve doğum: Hamile kadınların gebeliğin sonuna doğru anal fissür geliştirme riski daha yüksektir. Anüs astarı doğum sırasında da çatlak oluşturabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBE) olarak da bilinir ve anal fissür riski yüksektir. Örnekler, frengi, HPS (insan papilloma virüsü), herpes ve Chlamydia’yı kapsar.

Temel koşullar: Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı temel koşullar anal bölgede ülsere neden olabilir. (2)

Makat çatlağının belirtileri

Akut bir çatlak varsa, o bölgede bağırsak hareketleri sırasında yırtılma veya zorlama hissi hissedebilirsiniz. Ayrıca şunları fark edebilirsiniz:

 • Makat içinde gözle görülür bir yırtılma
 • Bağırsak hareketi sırasında ağrı
 • Kullanılmış tuvalet kağıdı veya mendil üzerindeki kan
 • Dışkı yüzeyinde kan
 • Tuvalette renk değişimi
 • Kötü kokulu dışkı

Makat çatlağının kronikleştiğine dair işaretler şunları içerebilir:

 • Kanama olmadan ağrılı barsak hareketleri
 • Kaşıntı ve cildin anüs çevresindeki tahrişi
 • Çatlağın sonunda bir cilt değişikliği

Makat çatlağı bebeklerde de görülebilir. Çok küçük çocuklar için rektal kanamanın en yaygın nedeni olarak düşünülmektedir. Çocuğunuzun anal fissürü olabileceğini gösteren işaretler şunlardır:

 

 • Bağırsak hareketi sırasında ağlama
 • Dışkının yüzeyinde veya kirli bezlerde kan
 • Anal bölgesinde gözle görülür bir yırtılma (3)

Makat çatlağının tedavisi

Bir makat çatlağı için tıbbi tedavi aşağıdakileri içerebilir:

 • Ağrıyı hafifletici ilaçlar
 • Müshil maddeler
 • Anestetik kremler
 • Nitrogliserin kremleri veya kas spazmı rahatlatıcılar
 • Cerrahi

Doktorunuzun önerdiği kişisel bakımlar şöyle sıralanabilir:

 • Makat bölgesine iyileştirici kremler sürmek
 • Makat ağrısı için özel merhemler kullanmak
 • Düzenli olarak, yaklaşık 20 dakika kadar tuz banyoları yapmak
 • Tuvalet kağıdı yerine bebek bezleri kullanmak
 • Her bağırsak hareketi sonrası suyla iyice temizlenmek
 • Her gün altı ila sekiz bardak su içmek (4)

Makat çatlağı için tedavi yöntemleri

Zeytinyağı: Zeytinyağı, bağırsak sisteminizi yağlayacak, dışkısının kolayca geçmesine izin verecek sağlıklı yağlardan zengindir. Buna ek olarak, antiinflamatuar özellikleri ağrıyı hafifletir. Eşit miktarda zeytinyağı, bal ve balmumu bir kâse içinde alın. Balsamı tamamen eriyene kadar bir mikrodalga fırında ısıtın. Soğumasına izin verin, sonra etkilenen bölgede uygulayın. Her gün birkaç kez tekrarlayın.

Aloe vera: Aloe vera, doğal bir çatlak iyileştiricidir. Makat çatlağı semptomlarını hafifleten ve hasar görmüş cilt dokusunun onarımına yardımcı olan ağrı giderici özelliklere de sahiptir. Aloe vera bitkisinin bir yaprağını kesin. Uzunlamasına dilimleyin ve jelini sıyırmak için bir kaşık kullanın. Bu jelin bir kısmını etkilenen bölgeye uygulayın. Bunu günde birkaç kez yapın.

Sıcak banyo: Rahatsızlığı hafifletmek ve şifayı artırmak için sıcak bir banyoyu deneyin. Makat bölgesinin iyileşmesine yardımcı olarak kan akışını artırmayı destekleyecektir. Ayrıca ağrı, şişme ve kaşıntıyı azaltmaya da yardımcı olur. Büyük bir küveti ılık suyla doldurun. Birkaç damla lavanta esansiyel yağı ilave edin ve iyice karıştırın. 15-20 dakika boyunca küvete oturun. Bu sitz banyoyu günde 2 ila 3 defa alın. (5)

Vazelin: Etkilenen bölgede kullanıldığın etkindir. Bunun nedeni, bu çatlakların normalde acı verici olması ve bir kişinin sert dışkılaması durumunda durumun her zaman daha da kötüye gitmesi. Bu kanama ve ileri enfeksiyonlara yol açabilir. Yapılması gereken şey, dışkı dışarı çıktıktan sonra rektumunuza petrol jeli (vazelin) uygulaması yapmaktır.

Buğday tohumu yağı: Durumun daha hızlı iyileşmesi için çalışır. İyileştirme sürecinde yüksek etkinliğe sahip olduğu için en çok önerilen ilaçlar arasındadır. Bu tedaviyi uygulamak için önerilen, çatlaklar üzerinde buğday tohumu yağı uygulaması yapmak ve oralarda bir buçuk saatlik bir süre kalmasına izin vermektir. Bu sürenin sonunda yumuşak ve ıslak mendil kullanarak silerek temizleyin. Bu, günlük olarak iki kez sürekli tekrarlandığında, sonucunun sizi etkilemesi muhtemeldir. (6)

Hint yağı ve süt: Bağırsak hareketlerinizi düzenli tutmak için laktuloz gibi laksatifleri kullanabilirsiniz. Hint yağı ve süt karışımı doğal bir müshildir. Bir çay kaşığı hint yağı bir bardak sütle karıştırın ve yatmadan önce sıcak olarak için. (7)

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağı, en iyi makat çatlağı ilaçlarından biri olarak kabul edilir. Bunun nedeni, hindistancevizi yağının yara iyileştirme kabiliyetleri ve vücudun tüm astarlarını nemlendirmek için kullanılabilmesidir. Gün boyunca makat bölgesine doğrudan hindistancevizi yağı uygulayın ve eğer kronik bir fissür yaşıyorsanız ya da kuru bir anüs yaşıyorsanız, o zaman da yatmadan önce kullanın. (8)

Elma sirkesi: Elma sirkesi vücudunuzun metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olur. Vücudunuzdaki şişme ve iltihapları da azaltır. Bir kaşık organik elma sirkesi, bir dilim zencefil kökü alın. Bir bardak su kaynatın ve bu maddeleri ekleyin. Zevkinize göre, bir kaşık bal da karıştırın. Daha iyi sonuçlar almak için her gün içilmelidir.

Lif: İnsanlar genellikle anal çatlaklar nedeniyle kabızlık problemi yaşamaktadırlar. Bütün tahılları, fasulyeyi, yeşil yapraklı sebzeleri yiyerek diyetinize lif eklemelisiniz. Lif alımı ile kabızlık sorununuzu önler ve dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olur. (9)

Meyve suları: Eğer makat çatlağınız varsa, en iyi tedavilerden biri yaklaşık beş gün boyunca çiğ suları tüketimi hızlandırmaktır. Havuç, portakal ve ananas suları, gün boyunca her iki saatte bir alınmalıdır. Meyve suyunu eşit oranda su ile karıştırın. Bu, temizlenmenize ve bağırsaklardaki eski atıklardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. (10)

Keten tohumu: Keten tohumları kabızlıktan kurtulmak için etkili ilaçlardan biridir. Hepimiz, kabızlığın makat çatlağının ana nedenlerden biri olduğunu biliyoruz. Keten tohumları, omega 3 yağ asitleri ve lif açısından oldukça yüksektir. Bir müshil özelliği barındırdığı için, bu tohumlar bağırsak hareketi sırasında mücadeleden bizi korur. Bu nedenle, anal çatlamalardan kurtulmak için yemeklerinizde keten tohumları ekleyin ya da keten tohumu çayını deneyin. (11)

Probiyotikler: İyi bağırsak bakterilerinin sağlıklı bir şekilde sağlanması (probiyotikler) anal fissürlerin tedavisi ve daha fazla önlenmesi için % 100 gereklidir. Bu şaşırtıcı küçük bakteriler bağırsakta kolonileşirler (bu iyi bir şeydir) ve bağırsak sağlığına yardımcı olurlar. Probiyotiklerin eksik olmaması durumunda kötü bakterilerin çabucak kontrol altına alınması ve anormal bağırsak hareketlerinin sağlanması kolaylaşır. (12)