Ağız Kokusu Nedir?

Halitosis olarak da bilinen ağız kokusu, dünyadaki insanların yaklaşık olarak % 30’unu etkileyen ve oldukça utanç verici olabilen bir sağlık durumudur. Yapılan araştırmalara göre, ağız kokusu vakalarının % 90’ından fazlasında koku, ağızdan, boğazdan ve bademciklerden kaynaklanmaktadır. Hemen hemen herkesin arada sırada yaşadığı bir problem olsa da, dişleri düzenli olarak dişleri fırçalama, diş ipi kullanma ve alkolüz gargara ile ağzı duruladıktan sonra genellikle durum düzelmektedir. Bunun aksi olan bir durumda, ağız kokusu kronik olabilmektedir. (1)

Ağız kokusu genellikle, dil yüzeyinin altında ve çoğunlukla boğaz ya da bademcik bölgesinde üreyen bir grup anaerobik, sülfür üreten bakteriler neden olmaktadır. ”Anaerobik” terimi kelimesi tam anlamıyla oksijensiz yaşama anlamına gelmektedir ve aslında bu bakterilerin yaşamak için oksijen de ihtiyacı yoktur. Oral ortamda doğal olarak bulunan bu bakteriler, proteinleri amino asitler haline getirerek sindirime yardımcı oldukları için çok önemlidir. Proteinler yaygın olarak gıda, mukus veya balgam, kan ve hastalıklı ağız dokusunda bulunmaktadır.

Bu bakteriler ağızdaki proteinler üzerine çalışırken, dil ve boğazın arkasından kükürt bileşikleri salınmaktadır. Anaerobik bakterileri proteinlerle beslenmektedir. Bu nedenle, uçucu sülfür bileşiklerini kontrol edilmediği sürece, ağız kokusu daha da kötüleşecektir. (2)

Ağız Kokusu Belirtileri

Ağız kokusu başlangıcında, bu sorunu yaşayan pek çok kişi, birinden bunu duymadıkça ağızlarının koktuğunu fark etmeyebilmektedir. Ağız kokusu çoğu zaman geçici bir durumdur. Geçici olmayan ağız kokusunda ise altta yatan başka bir sorun buna neden olmaktadır. Ağız kokusu nasıl anlaşılır? Ağız kokusu belirtileri şunlardır:

 • Kötü ağız kokusu
 • Ağızda ekşi, acı ya da metalik bir tat
 • Ağız kuruluğu
 • Dil üstünü kaplayan beyaz bir tortu (3)

Ağız Kokusu Belirtileri detayı için bakınız

Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız kokusu neden olur? Ağız kokusunun ilk nedeni dilin arkasında çoğalan ve kükürt üreten bakterilerdir. Bunun yanı sıra, ağız kokusuna neden olan diğer önemli faktörler şunlardır:

 • Dental faktörler: Periodontit (diş çevresindeki enfeksiyon) veya kötü oral hijyen
 • Ağız kuruluğu: ilaçların, alkolün, stresin veya tıbbi durumun neden olduğu
 • Sigara içmek: Ağızdaki oksijeni azaltır

Az görülen ağız kokusu nedenleri ise şunları içermektedir:

 • Asit ve safra reflüsü
 • Geniz akıntısı (örneğin, kronik sinüzit nedeniyle)
 • Böbrek yetmezliği, çeşitli kanserler, metabolik işlev bozuklukları ve biyokimyasal bozukluklar ile birlikte görülen ağız kokusunun sadece çok küçük bir yüzdesini oluşturmaktadır.
 • Gıdalar (soğan, sarımsak veya karnabahar gibi) (4)

Daha fazla Ağız Kokusu Nedenleri için

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu nasıl geçer? Çoğu zaman, ağız kokusu geçici bir durumdur, ancak hemen müdehale etmek için de pek çok yöntem bulunmaktadır.

Ağız kokusunu hemen ortadan kaldırmanın en iyi yolu, düzenli olarak diş fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya başlamaktadır. Böylece, besin artıkları ve bakteriler ağızda birikmeyecek ve ağız kokusuna neden olmayacaktır.

Diğer yandan, kalıcı olan ağız kokusunun altında yatan herhangi bir neden olduğunu düşünüyorsanız, bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz yaşadığınız bütün belirtileri öğrendikten sonra, nedeni teşhis ederek gerekli tedaviyi uygulamaya başlayacaktır. (5)

Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ağız kokusu için bir diş doktoruna başvurabilirsiniz. (6)

Ağız Kokusu Tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ağız Kokusu Bitkisel Tedavisi

Rezene: Rezene, ağız kokusunu kontrol etmeye yardımcı olan mükemmel bir ağız temizleyicisi olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda, ağız kokusuna neden olan ağızdaki bakterilerle savaşan antimikrobiyal özellikler de içermektedir. (7)

Tarçın: Tarçın sinnamik aldehit isimli bir madde içermektedir. Bu nedenle, sadece ağız kokusunu ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda ağızda bulunan bakteri miktarını da azaltmaya yardımcı olur. (8)

Limon: Limon içeren durulama sularını kullanmak ağız kokusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Limonun sahip olduğu asitli yapı, ağızdaki bakterilerin gelişmesini engeller. Ayrıca, kötü kokuyu hafifletmeyi sağlar. (9)

Karanfil: Karanfil inanılmaz antiseptik özelliklere sahip bir bitkidir. Ayrıca, ferah bir kokuya sahiptir. Ağız kokusu için kullanıldığı takdirde, hem bakterilerle mücadele edebilmekte hem de ağız kokusunu ortadan kaldırabilmektedir. (10)

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı, antiseptik özelliklere sahip olduğundan ağzınız için güçlü bir dezenfektan olarak çalışmaktadır. Ağız kokusu için çay ağacı yağından çeşitli şekillerde yararlanabilirsiniz. (11)

Çay: Normal çay ve bitki çayları, ağız kokusu ile mücadeleye de yardımcı olabilir. Hem yeşil hem de siyah çayda bulunan antioksidan polifenoller, kötü kokudan sorumlu bakterilerin büyümesini durdurabilmektedir. Ayrıca adaçayı çayı gibi bir bitki çayını da tercih edebilirsiniz. (12)

Çemen otu: Çemen otu ile hazırlanan çay, özellikle enfeksiyon nedeniyle oluşan ağız kokusu durumunda, nefesinizi tazelemeye yardımcı olabilmektedir.

Maydanoz: Taze maydanoz klorofil içermektedir, bu nedenle, çiğnendiğinde, maydanoz nefesin tazelenmesine ve kötü kokunun önlenmesine yardımcı olabilmektedir. (13)

Kakule: Kakule genellikle ağız kokusu için yemeklerden sonra çiğnenmektedir. Kakule bu sırada bir yağ üretmektedir ve ağzınızın tadını değiştirmektedir. Bu nedenle, ağız kokusu için etkili olabilecek bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir.

Lifli meyveler: Elma, havuç ve armut gibi meyveler lif açısından zengindir. Bu tür meyveler çiğnendiğinde, tükürük üretimini teşvik etmektedir. Bu tarz meyvelerin yenmesi ayrıca dişlerin temizlenmesine de yardımcı olabilmektedir. (14)

Ağız Kokusu Evde Tedavi Yöntemleri

Elma sirkesi: PH seviyesini dengeleme yeteneğine sahip olan elma sirkesi, kötü bir nefes için harika bir çözüm oluşturabilmektedir. Tercihinize bağlı olarak bu yöntemlerden herhangi birini deneyebilirsiniz:

 • Bir çorba kaşığı çiğ filtrelenmemiş elma sirkesi, bir bardak suyla karıştırın ve yemek yemeden önce için. Sirke, sindirimin yanı sıra ağız kokusunu da iyileştirmeye yardımcı olacaktır.
 • Bir bardak suda elma sirkesi ekledikten sonra bu suyu gargara olarak kullanabilirsiniz. (15)

Karbonat: Karbonat, ağız kokusunu gidermek ve kokuyu önlemek için mükemmel bir çözümdür. Kötü nefese katkıda bulunan asit düzeylerini dengelemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca, ağız kokusu oluşturan oral bakterilerle de savaşabilmektedir.

 • Bir buçuk tatlı kaşığı karbonatı, bir bardak ılık suyla karıştırın ve sonuçtan memnun kalana kadar ağzınızı bir kez bu suyla durulayın.
 • Dişlerinizi karbonat ile fırçalamanız da ağzınızın asitliğini azaltmanıza ve bakterilerin diliniz üzerinde oluşmasını önlemeye yardımcı olabilmektedir. (16)

Epsom tuzu: Toksinleri temizlemek söz konusu olduğunda, Epsom tuzu en dikkat çekici bileşendir. Ağızdaki bakteriler ile savaşan ve ağızdaki kokuyu ortadan kaldıran doğal antibakteriyel özellikler sahiptir.

 • 1 tatlı kaşığı Epsom tuzu
 • Bir bardak ılık su

Epsom tuzunu suyla karıştırın ve bu suyla gargara yapın. Her gün uygulayabilirsiniz. (17)

Tuzlu su: Tuz çözeltisi, ağzın pH seviyesini nötralize etmeye ve ağzı temizlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda antimikrobiyal özelliklere de sahiptir.

 • 1 çay kaşığı masa tuzu
 • Bir bardak ılık su

Tuzu suya ekleyip eriyinceye kadar karıştırın ve bu suyu bir gargara olarak kullanın. Bunu günde bir veya iki kez tekrarlayabilirsiniz. (18)

Vitaminler: Vitaminler sağlığımız için vazgeçilmezdir. Karaciğer fonksiyonlarını desteklemek için enzim ve mineralleri düzenlemeye yardımcı olmaktadırlar. Ağız kokusuna neden olan aşırı mukus, C vitamini, D vitamini, B vitamini ve A vitamini alımını arttırarak ortadan kaldırılabilir.

Ağız kokusundan kurtulmak için bu vitaminleri içeren gıdaları daha sık tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Özellikle, limon, portakal ve elma gibi C vitamini bakımından zengin meyveleri tüketin. (19)