Amfizem Nedir?

Amfizem bir solunum yolu hastalığıdır. Bu durumda, akciğer bulunan alveol isimli milyonlarca minik hava kesesi hasar görmekte ve şeklini kaybetmektedir. Bu ince, kırılgan hava keseleri zarar gördüğünde veya yok edildiğinde, akciğerler doğal elastikiyetlerini kaybetmeye başlamaktadır. Hasar gören akciğer kesecikleri havayı boşaltamadıkları için hava, akciğerlerin içinde sıkışmış olarak kalmaktadır.

Amfizem yavaş yavaş ilerleyen bir hastalıktır, bu da kötüleşmeye devam ettiği anlamına gelmektedir. Durum ilerledikçe akciğerler oksijeni emme ve karbondioksiti salma yeteneğini kaybetmektedir. Gittikçe de solunum zorlaşmaktadır. Sonuç olarak da, amfizem geliştiren kişi nefes darlığı yaşamaya başladığı için zor nefes alır. (1)

Amfizem ve kronik bronşit, kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) en yaygın iki formudur. Bu hastalıklar ve amfizem genellikle birlikte yaşamaktadır. Bronşit, bronş duvarlarının şişmesi ve iltihaplanması durumudur. Kronik bronşiti olan bir kişi birkaç sene boyunca bir seferde aylarca süren, balgamla günlük öksürük yaşamaktadır. Amfizem ve kronik bronşit hem akciğerlerde hem de bronş tüplerinde hasara neden olmaktadır.

Amfizem geliştiren çoğu kişide bunun nedeni sigaradır. İkinci el duman ve havadaki toksinlere maruz kalma da amfizeme katkıda bulunabilmektedir, ancak bunlar sigara oranla daha az bir ihtimaldir. Yüksek hava kirliliğine maruz kalan ve sigara içen kişilerde KOAH geliştirme riski de oldukça yüksektir. (2)

Yapılan araştırmalara göre, az sayıdaki insanda alfa 1-antitripsin eksikliği olarak bilinen kalıtsal bir hastalık da amfizem geliştirme riski ile bağlantılı olabilmektedir. Bu genetik durumda, vücut alfa 1-antitripsin (AAT) olarak adlandırılan bir proteini yeterince üretememektedir. AAT akciğerleri enzimler tarafından oluşturulan hasara karşı korumaktadır. AAT düzeyleri düşük olduğunda akciğerler bu enzimler tarafından hasar uğramaktadır. Sigara içmek de bu durumu daha da kötüleştirmektedir. (3)

Amfizem Belirtileri

Amfizem belirtileri altta yatan akciğer hastalığının ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Amfizemi başlangıcı olan insanlar sıklıkla nefes darlığı yaşamaktadır. Bu durum genellikle de, dinlenme sırasında şiddetli olarak ortaya çıkmaktadır.

Amfizem nasıl anlaşılır? Diğer amfizem belirtileri şunlardır:

 • Sürekli öksürük
 • Balgam üretimi
 • Hırıltılı solunum
 • Ayakların ve bacakların şişmesi (kalp sorunlarının bir işareti olabilir)

Amfizeminiz varsa, nefes darlığının dönemlerinin daha da sıklaştığını ve oturduğunuzda veya yatarken bile sürekli nefesinizin kesildiğini hissedebilirsiniz. (4)

Amfizem Belirtileri fazlası için tıklayınız

Amfizem Nedenleri

Amfizem neden olur? Amfizemin asıl nedeni, havadaki tahriş edicilere uzun süre maruz kalmadır. Havadaki tahriş ediciler şunları içermektedir:

 • Tütün dumanı
 • Esrar dumanı
 • Hava kirliliği
 • Kimyasal dumanlar ve toz

Nadiren de olsa, amfizem, akciğerlerdeki elastik yapıları koruyan bir proteinin eksikliğinden de kaynaklanmaktadır. Buna alfa-1-antitripsin eksikliği amfizemi denmektedir.

Amfizem gelişme riskini artıran faktörler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Sigara içmek
 • İkinci el sigaraya maruz kalmak
 • Artan yaş
 • Meslek nedeniyle dumanlara veya toza maruz kalmak
 • İç ve dış hava kirliliğine maruz kalmak (5)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Amfizem Nedenleri

Amfizem Tedavisi

Amfizem nasıl geçer? Amfizem tedavisinin amacı, belirtileri hafifletmek, daha kolay nefes almanıza ve genel sağlığınızı geliştirmeye odaklanmaktadır. Tedavi her kişi için farklı olabilmektedir ve belirtilerin hafif, orta ve şiddetli olmasına dayanmaktadır. Tedavi seçenekleri arasında ilaçlar, pulmoner rehabilitasyon veya amfizem ameliyatı olabilmektedir. Amfizemi tamamen iyileştirecek bir tedavi seçeneği olmasa da, erken tedavi, hastalığın ilerlemesinin yavaşlamasına yardımcı olabilir.

Amfizem tedavisinin hedefleri şöyledir:

 • Belirtilerin herhangi bir yan etki olmadan en aza indirilmesi
 • Hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak
 • Egzersiz toleransını geliştirmek (aktif kalma beceriniz)
 • Komplikasyonları ve ani başlangıç problemlerini önleme ve tedavi etme
 • Genel sağlığın iyileştirilmesi (6)

Amfizem İçin Hangi Doktora Gidilir?

Amfizem tanısı ve tedavisi için bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. (7)

Amfizem Tedavisi detayı için bakınız

Amfizeme Ne İyi Gelir?

Amfizem Bitkisel Tedavisi

Sarımsak: Sarımsak oldukça güçlü bir antioksidandır. Diğer yandan, antibakteriyel de olan sarımsak, genel sağlık için son derece faydalı bir bitkidir. Tüm bu özellikleri nedeniyle, amfizem hastaları için bitkisel bir tedavi yöntemi haline gelmektedir. (8)

Anason: Anason, ekspektoran (balgam söktürücü) yeteneğine sahip olması nedeniyle amfizem tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Solunum yollarında birikmiş olan balgamı sulandırıp, yapışkanlığını azaltarak daha kolay temizlenmesini sağlamaktadır. (9)

Zencefil: Zencefil, amfizem için kullanılabilecek başka etkili bir çözümdür, çünkü bronş spazmlarından kurtulmaya yardımcı olmakta ve salgıların çözülmesini sağlamaktadır. Zencefil, solunum katalizörü olarak da bilinmektedir ve bu nedenle de, balgamın akciğerlerden uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Amfizem tedavisinde oldukça başarılı olabilen bir çözümdür. (10)

Ginseng: Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan ginseng bitkisi, amfizemle mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir. Amfizeme karşı bağışıklık kazanmak hastalığın seyrinde oldukça etki olmaktadır. (11)

Arnavut biberi: Arnavut biberi, amfizem durumunda oldukça faydalı olabilmektedir. Bu biberin sahip olduğu kapsaisin isimli bir madde, pek çok solunum yolu hastalıklarının tedavisinde başarılı olmasını sağlamaktadır. Mukusu temizlemeye ve balgamın oluşmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sistemini de güçlendirebilmektedir. (11)

Okaliptüs yağı: Okaliptüs yağı, amfizemi tedavi etmek için harikalar yaratabilmektedir. Amfizemin tedavisine yardımcı olan göğüs tıkanıklığından kurtulmak için göğüs bölgesine düzenli olarak birkaç damla okaliptüs yağı ile masaj yapmak yeterli olabilmektedir.

Kuşburnu: Kuşburnu çayı göğüs tıkanıklığını gidermeye yardımcı olabilmektedir. Göğüsteki tıkanıklıktan kurtulmak ve amfizemle ilişkili olan belirtileri azaltmak için düzenli olarak kuşburnu çayı içebilirsiniz. (12)

Meyan kökü: Meyan kökü, bazı mükemmel tıbbi özelliklere sahip, güçlü bir antioksidan ve antiinflamatuardır. Günlük olarak tüketilen meyan kökü, akciğer üzerinde yatıştırıcı bir etki göstermektedir. Amfizemin neden olduğu iltihabı ve ağrıyı da azaltmaktadır. Ayrıca, bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. (13)

Limon: Limon, göğüs tıkanıklığını gidermeye yardımcı olabilmektedir. Vücuda yeterli miktarda C vitamini sağlamak için düzenli olarak taze limon suyu tüketilebilir. C vitamini açısından yüksek olan bitkiler amfizem tedavisine destekçidir. En iyi sonuç için, diyetinize bol miktarda C vitamini ve E vitamini açısından zengin gıdaları ekleyin. (14)

Zerdeçal: Zerdeçal, amfizem ile ilişkili olan belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlara benzer bir şekilde çalışan zerdeçal, akciğerlerdeki iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltma yeteneğine sahiptir. Ayrıca, sigara nedeniyle akciğerlerde biriken toksinleri de temizleyebilmektedir. (15)

Fesleğen: Vücudun her türlü iltihap ve ağrıyla mücadele etmesine yardımcı olan oldukça eski bir bitkisel tedavi yöntemidir. Fesleğen, amfizemle mücadele ederken, hem iltihaba hem de ağrıya karşı koymak için oldukça iyi destekçidir. (16)

Amfizem Evde Tedavi Yöntemleri

Diyet

Eğer besleyici bir diyetle düzenli olarak beslenirseniz, kronik amfizemin belirtilerini hafifletmek mümkün olabilmektedir. Maksimum beslenme, taze ve yeşil sebzelerde ve meyvelerde bulunmaktadır. İşlenmiş gıdalar, koruyucular, doğal olmayan ürünler durumu daha da kötüleştirebileceği için bunları tüketmekten kaçının. Bir amfizem hastası, yeterli beslenme için süt ürünleri, tahıl, baklagiller ve et tüketmelidir. (17)

Su: Diğer sağlık yararlarına ilaveten, bol miktarda su içmek amfizemle ilişkili aşırı mukusun inceltilmesine yardımcı olmakta ve çıkarılmasını kolaylaştırmaktadır. Bir seferde çok miktarda su içmek yerine, bütün güne yayarak altı ile sekiz bardak içmeyi hedefleyebilirsiniz. (18)

Vitaminler: Vitaminler, amfizemin tedavisinde son derece büyük bir önem taşımaktadır. En kritik vitaminlerden ikisi ise C ve E vitaminidir. Yemeklerinizi bu iki vitamin açısından zengin olan gıdaları eklemelisiniz. Diğer yandan, vitamin eksikliğini takviyelerle de gidermek mümkün olabilmektedir. (19)