Anemi (Kansızlık) Tedavisi

Anemi nasıl geçer? Aneminin tıbbi tedavisi geniş çeşitlilik gösterir, aneminin nedeni ve şiddetine bağlı olarak değişir. Anemi hafifse ve belirtiler ya da minimal belirtiler ile ilişkili değilse, ayakta tedavi ortamında (doktor ofisi) kapsamlı bir doktor muayenesi yapılacaktır. Herhangi bir neden bulunursa, uygun tedavi başlayacaktır. Örneğin, eğer anemi hafifse ve düşük demir seviyeleri ile ilişkili olduğu tespit edilirse, demir eksikliği nedeninin belirlenmesi için daha ayrıntılı inceleme yapılırken demir takviyeleri verilebilir.

Öte yandan, anemi bir yaralanma veya hızlı kanayan bir mide ülseri ile oluşan ani kan kaybıyla ilgiliyse, semptomları gidermek ve kayıp kanın telafisi için hastaneye kaldırma ve alyuvar nakli gerekebilir. Daha fazla kan kaybını durdurmak ve kanamanın kontrolü için daha başka tedbirler alınabilir. (1)

Demir eksikliği anemisi: Aneminin bu formu için genellikle demir takviyeleri almak ve diyet değişiklikleri yapmak yeterli olmaktadır.

Demir eksikliğinin altında yatan neden kan kaybına neden oluyorsa (menstrüasyon dışındakiler) kanamanın kaynağı belirlenmeli ve durdurulmalıdır. Bu ameliyatı da gerektirebilir.

Vitamin eksikliği anemileri: Folik asit ve B-12 eksikliği tedavisinde diyet takviyeleri bulunur ve diyetinizde bu besin maddelerinin miktarı artırılır.

Sindirim sisteminizde yediğiniz gıdanın B-12 vitamini emiliminde sorun yaşanıyorsa, B-12 vitaminine ihtiyacınız olabilir. İlk zaman alımlar bir gün arayla olabilir. Sonunda, ayda bir kere atış yapmanız gerekir; durumunuza bağlı olarak, ömür boyu da sürebilir. (2)

Kronik hastalık anemisi: Bu tür anemi için özel bir tedavi yoktur. Doktorlar altta yatan hastalığın tedavisine odaklanırlar. Belirtiler şiddetli hale gelirse, kan transfüzyonu veya böbrekler tarafından normal olarak üretilen bir hormon olan sentetik eritropoietin enjeksiyonu (kan dopingi), kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyarır ve yorgunluğu hafifletir.

Aşırı kansızlık: Bu anemi için tedavi, kan hücrelerinin seviyelerini yükseltmek için kan transfüzyonlarını içerebilir. Kemik iliğiniz hastalıklıysa ve sağlıklı kan hücreleri yapamıyorsa, bir kemik iliği nakline ihtiyacınız olabilir.

Kemik iliği hastalığına bağlı anemi: Bu çeşitli hastalıkların tedavisinde ilaç, kemoterapi veya kemik iliği transplantasyonu yapılabilir.

Hemolitik anemi: Hemolitik anemi tedavisi, şüpheli ilaçlardan kaçınılması, ilgili enfeksiyonların tedavisi ve bağışıklık sisteminizi bastıran, alyuvarlarınıza saldıran ilaçların alınmasını içerir.

Anemi şiddetinize bağlı olarak, kan transfüzyonu veya plazmaferez (plazma değişimi) gerekli olabilir. Plazmaferez, kan filtreleme prosedürünün bir türüdür. Bazı durumlarda, dalağın çıkarılması faydalı olabilir.

Orak hücre anemisi: Bu anemi için tedavi, ağrıyı azaltmak ve komplikasyonları önlemek için oksijen, ağrı giderici ilaçlar ve oral ve intravenöz sıvıların verilmesini içerebilir. Doktorlar aynı zamanda kan nakli, folik asit takviyeleri ve antibiyotikleri de önerebilir.

Bazı durumlarda kemik iliği nakli etkili bir tedavi olabilir. Orak hücre anemisini tedavi etmek için Hidroksiüre adı verilen bir kanser ilacı da kullanılır.

Talasemi ya da Akdeniz anemisi: Bu anemi kan transfüzyonları, folik asit takviyeleri, ilaçlar, dalağın alınması (Splenektomi) veya kan ve kemik iliği kök hücre nakli ile tedavi edilebilir. (3)

Anemi ameliyatı: Splenektomi, midenin yakınında, sol göğüs kafesinin altına yerleşen yumuşak, yumruk büyüklüğündeki bir organ olan dalağı çıkarmak için yapılan ameliyattır. Dalak, vücudun savunma (bağışıklık) sisteminin önemli bir parçasıdır. Aynı zamanda eski kırmızı kan hücrelerinin vücudun dolaşımından uzaklaştırılmasına veya filtrelenmesine yardımcı olur. Dalağın yalnızca bir kısmı çıkarılırsa, bu işlem kısmi Splenektomi olarak adlandırılır. (4)

Anemi için hangi doktora gidilir: Doktorların hemen hemen hepsi anemiyi teşhis ve tedavi edebilmektedir. Bununla birlikte, nedeni bulma ve iyileştirme yolculuğu sırasında, anemi olan bir hasta muhtemelen gastroenterolog (sindirim sistemi hastalıkları uzmanı) veya hematolog (kan hastalıkları uzmanı) tarafından tedavi edilecektir. (5)

Anemi (Kansızlık) Hastalığı Nedir?

Kansızlık olarak da bilinen anemi, dolaşımdaki kırmızı kan hücrelerinin sayısının azaldığı bir hastalık olarak teşhis edilmektedir. Vücudumuzun yeterli sağlıklı kırmızı kan hücresi üretmediği, çok sayıda kırmızı kan hücresini yok ettiği veya dolaşan kırmızı kan hücrelerini kaybettiği durumların hepsi anemiye neden olabilmektedir.

Kırmızı kan hücreleri vücudumuzun refahı için kritik önem taşımaktadır. Demir molekülleri içeren karmaşık bir protein olan hemoglobini taşımaktadırlar. Bu moleküllerin temel işlevi akciğerlerden vücudun geri kalanına oksijen taşımaktır. Yeterli miktarda kırmızı kan hücresi yoksa bir kişi yorgun veya zayıf hissetme gibi belirtileri yaşayabilmektedir. (6)

Anemi (Kansızlık) hastalığı nedir? Daha fazla detay için tıklayınız.

Anemi (Kansızlık) Belirtileri

Aneminin başlangıcı ve en yaygın belirtisi, türüne bakılmaksızın, yorgunluk hissi ve enerji yetersizliğidir. Anemi nasıl anlaşılır? Aneminin diğer yaygın belirtileri ise şunları içerebilir:

 • Ciltte solgunluk
 • Hızlı veya düzensiz kalp atışı
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Hafif sersemlik (7)

Anemi (Kansızlık) belirtileri detayı için bakınız

Anemi (Kansızlık) Tedavisi

Anemi neden olur? Vücudun birçok kısmı kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olsa da, işin çoğu kemik iliğinde yapılır. Kemik iliği, kemiklerin merkezinde bulunan ve tüm kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olan yumuşak dokudur. Sağlıklı kırmızı kan hücreleri 90 ile 120 gün arasında üretilir. Vücudunuzun parçaları daha sonra eski kan hücrelerini çıkarır. Böbreklerinizde yapılan eritropoietin adı verilen bir hormon, kemik iliğinizi daha fazla kırmızı kan hücresi yapmak üzere işaret eder. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerindeki oksijen taşıyan proteindir. Kırmızı kan hücrelerine rengini verir. Anemi bulunan insanlarda yeterli miktarda hemoglobin bulunmamaktadır.

Vücutta yeterli miktarda kırmızı kan hücresi yapmak için belirli vitaminler, mineraller ve besin maddeleri gerekir. Demir, vitamin B12 ve folik asit en önemlileridir. Vücut şu sebeplerden dolayı yeterli miktarda besleyiciye sahip olmayabilir:

 • Midenin veya bağırsağın astarındaki değişiklikler, besinlerin ne kadar iyi emildiklerini etkiler (örneğin, Çölyak hastalığı)
 • Kötü beslenme
 • Midenin veya bağırsağın bir bölümünü ortadan kaldıran bir ameliyat

Aneminin olası nedenleri şunlardır:

 • Bazı ilaçlar
 • Normalden daha erken kırmızı kan hücrelerinin imha edilmesi (bağışıklık sistemi problemlerinden kaynaklanıyor olabilir)
 • Kronik böbrek hastalığı, kanser, ülseratif kolit veya romatoid artrit gibi uzun süreli (kronik) hastalıklar
 • Akdeniz anemisi veya orak hücre anemisi gibi kalıtsal olabilen bazı anemi formları
 • Gebelik
 • Lenfoma, lösemi, miyelodisplazi, multipl miyelom veya aplastik anemi gibi kemik iliği ile ilgili sorunlar
 • Yavaş kan kaybı (örneğin, adet dönemleri veya mide ülseri)
 • Ani ve ağır kan kaybı (8)

Anemi (kansızlık) tedavisi daha fazlası için