Bademciğe ne iyi gelir? SHARE HATALI

Bademcikler, boğazın arkasında bulunan yumuşak doku kütleleridir. Bu bademcikler, pembe mukozayla kaplı lenf düğümlerine benzeyen dokudan oluşur (bitişik ağız astarında olduğu gibi). Bademcik mukozasında kriptler denilen çukurlar bulunur.

Bademcikler, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan lenfatik sistemin bir parçasıdır. Bununla birlikte, bademcikleri çıkarmanın enfeksiyona duyarlılığı arttırmadığı da düşünülmektedir. Bademcikler, enfeksiyona tepki olarak genişler ve şişerler. (1)

Bademcik hastalıkları

  • Akut tonsillit (bademcik iltihabı) : Bir bakteri veya virüs bademcikleri enfekte eder sonrasında şişmeye ve boğaz ağrısına neden olur. Bademcik gri veya beyaz bir kaplama (eksudat) geliştirebilir.
  • Kronik tonsillit: Bazen akut bademcik iltihabının tekrar tekrarlanması sonucu bademciklerin sürekli enfeksiyonudur.
  • Peritonsiller apse: Bir enfeksiyon ters tarafa doğru iterek bademcik yanındaki irin dolu cismi oluşturur. Peritonsiller apseler acilen boşaltılmalıdır.
  • Akut Mononükleoz: Genellikle Epstein-Barr virüsünün neden olduğu bademcik hastalığıdır. Ateş, boğaz ağrısı, döküntü ve yorgunlukta şiddetli şişmeye neden olur.
  • Strep boğazı: Bir bakteri olan Streptococcus, bademcikleri ve boğazı enfekte eder. Ateş ve boyun ağrısı genellikle boğaz ağrısına eşlik eder.
  • Büyümüş (hipertrofik) bademcikler: Büyük bademcikler solunum yolunun boyutunu kısıtlar ve horlama veya uyku apnesini daha olası hale getirir.
  • Tonsillolit (bademcik taşları): Bademcik taşları veya bademcikler sıkılıp sertleştiğinde veya kireçlendiğinde oluşur. (2)

Bademcik hastalıklarının tedavisi

  • Antibiyotikler: Bakteri enfeksiyonuna bağlı tonsillit, antibiyotiklerle tedavi edilebilir.
  • Apseler drenajı: Enfeksiyonun boşaltılmasına ve iyileşmesine izin vermek için, peritonsillerdeki apse genellikle bir iğne ile delinmelidir.
  • Tonsillektomi: Çok büyük veya defalarca enfekte olmuş olan bademcik varlığında bunları çıkarmak için cerrahi müdehale gerekebilir. (3)

Bademcik hastalıkları için tedavi yöntemleri

Tuzlu su: Bademcik iltihabı için bilinen en etkili ve en yaygın ev yapımı çare tuzlu su ile yapılan gargaradır. Ilık su sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Tuz ise virüs ve bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca, tuz iltihabı azaltmaya yardımcı olarak anlık bir rahatlama sağlar.

Limon: Limon antiviral, antibakteriyel ve anti enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, iltihabı gidermeye yardımcı olur. Ayrıca, yüksek C vitamini içeriği sayesinde enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırır.

Fesleğen: Fesleğen hem antiviral hem de anti inflamatuar olması nedeniyle bademcik iltihabı için bilinen etkili ev çözümlerinden bir başkasıdır. Artı olarak, iyileştirici ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. İyileşme sürecini hızlandırmanın yanı sıra, şişkinlik ve ağrıyı azaltmak için etkilidir.

Zerdeçal: Zerdeçal güçlü anti inflamatuar ve antiseptik nitelikleri sayesinde enfeksiyonları defetmek ve tonsillitin rahatsız edici semptomlarını kontrol altına almak için benzersizdir.

Tarçın: Tarçın bademcik iltihabını tedavi etmek için bir antimikrobiyal olarak çalışmaktadır. Tarçın bademciklerdeki bakterilerin ve mikroorganizmaların büyümesini engelleyerek şişkinlik, ağrı ve iltihabı azaltmaktadır. (4)

Süt: Bir bardak sıcak süte bir çay kaşığı zerdeçal ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra günde 2 kez bu sütü tüketin. Bademcik iltihabı nedeniyle oluşan ağrıyı tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

Sarımsak: Biraz diş sarımsağını ezerek bir hamur yapın. Biraz mikrodalga fırında ısıtın. Sonrasında sarımsağa bal ekleyin. İltihap olan bademciğin olduğu alana bir pamuk yardımı ile dışarıdan uygulayın.

Papatya çayı: Papatya tonsillit için mükemmel bir bitkisel ilaçtır. Bir tutam papatyayı kaynamış bir fincan suyun içine ekleyin ve 5-7 dakika boyunca demleyin. Sonrasında süzün. Dilerseniz bal ya da limon ekleyin. Sıcak içmeye özen gösterin.

Adaçayı: Adaçayı büzücü ve analjezik özellikleri nedeniyle tonsillit ile ilişkili tahrişi yatıştırır. Bu nedenle, bademcik iltihabı tedavisi için adaçayı içebilirsiniz.

Ekinezya: Ekinezya tonik, tentür veya kapsül formunda alınmış olunduğunda vücudun genel bağışıklık geliştirilmesinde yardımcı olmaktadır. Böylece, tonsillit semptomlarında rahatlama sağlamak için lenfatik sıvının akmasını teşvik etmektedir. (5)

Bal: Bal şaşırtıcı derecede antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu nedenle, boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmek için büyük bir etkiye sahiptir. Bir bardak suyu 4 çorba kaşığı bal ile karıştırın. Günde 2-3 kez içmeye çalışın.

Zencefil çayı: Çoğu insan iltihaplı bademcik şişmelerini tedavi etmek için zencefil çayı tüketmektedir. Zencefil güçlü bir anti inflamatuar ve anti mikrobiktir. Bir fincan kaynar suyun içine atılan küçük bir küp taze zencefil boğaz ağrısını oldukça hafifletmektedir.

Soğan suyu: Soğuk suyunu sadece gerek yoktur, aynı zamanda gargara olarak da kullanılabilmektedir. Bazen tadı rahatsız edici gelebilse de güçlü bir antimikrobiyaldir ve bademcik şişmesi için sihirli bir güce sahiptir. (6)

Nane: Nane kullanmak bademcik şişmesini tedavi etmek için bilinen en doğal yollardan biridir. Antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için tahriş olmuş mukus zarlarını yatıştırmaya yardımcı olmakta aynı zamanda bakteri ve virüsleri öldürmektedir. (7)

Tavuk çorbası: Tavuk çorbası, sarımsak ve maydanoz ile lezzetlenmektedir. Bu karışımın şifalı etkileri bulunmaktadır. Tavuk çorbası bademcik şişmesi belirtilerini hafifletmek için bir anti inflamatuar olarak çalışmaktadır. Sarımsak aynı zamanda enfeksiyona neden olan organizmaların çoğalmasını engellemektedir. (8)

Havuç suyu: Havuç A vitamini bakımından zengindir aynı zamanda, toksinleri azaltmaya ve bademcik iltihabını hafifletmeye yardımcı olan büyük antitoksik özelliklere sahiptir. Havuç çok etkilidir ve tonsillit yüzünden kabızlık ortaya çıkarsa özellikle yararlıdır.

Pancar: Pancar, zengin bir demir, kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, iyot, manganez ve bakır kaynağıdır. Buna ek olarak, pancar folik asit kaynağıdır. Bu toksisite ile mücadele etmek için vücudun direncini gençleştirir. Bu nedenle, bademcik hastalıklarına neden olan toksik maddelere karşı koyduğu için pancar suyu önerilir. (9)

Propolis: Bu, bal arılarının topladığı reçineli bir maddedir. Bir süper gıda olarak etiketlenmiştir ve tentür veya sprey şeklinde mevcuttur. Bademcikleriniz ağrıdan kurtulması ve iyileşmeyi hızlandırmak için kullanabilirsin. Sprey kullanıyorsanız bademcikler ve çevredeki bölgelere yönlendirin. Tentür kullanıyorsanız, biraz suya birkaç damla ilave edin ve günde birkaç kez gargara yapmak için karışımı kullanın.

Elma sirkesi: Birçok kişi sağlık nedeniyle her gün elma sirkesi içmektedir. Eğer siz bunlardan biriyseniz, elma sirkesini bademciklere uygulamaktan da hiç çekinmemelisiniz. Sirkeyi biraz ılık suyla inceltin ve günde birkaç kez gargara yapın. Şişme ve ağrı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Enfeksiyonun temizlenmesinde de oldukça etkilidir.

Hardal tohumu: Bir miktar hardal tohumunu toz haline getirin ve bir bardak sıcak suyla karıştırın. Gırtlaklarınıza gargara yapmak ve temizlemek için kullanın. Bu bademcik hastalıkları için bu tedaviyi kullandığınızda, bademciklerinizin yüzeyinde bulunan mikropları dışarı atmaya yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır. (10)

Sebze suyu: Sebze suyu geniş bir yelpazede, bademcik iltihabı sorununu gidermeye yardımcı olacaktır. Salatalık, havuç ve pancar gibi sebzeler sorunu çözmek için kullanılabilir. Bu meyve suları aslında vücudun bağışıklığını arttırır ve enfeksiyonlarla savaşır. Bu suyun düzenli olarak alınması, bademcik hastalıklarının kötü etkilerinin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Biberli limon suyu: Eşsiz bir ev çare türü de limon suyuna biber ekleyerek kolayca hazırlanabilir. Biraz saf limon suyu alın ve ılık su ile iyice karıştırın. Şimdi bu suya biraz biber ve tuz ekleyin. Bademciklerle ilgili sorunu gidermek için bu çözümü için. Sadece anında rahatlama sağlamaz, bademcikte enfeksiyon oluşumunu önler. (11)