Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet hastalığı, vücudun birçok yerinde iltihaba neden olan oldukça nadir bir hastalıktır. Ortaya çıkabileceği vücut bölgeleri arasında genital bölge derisi, ağız, göz, sinir sistemi, eklemler ve kan damarlarının astarı bulunmaktadır. En karakteristik problemler arasında ağızda ve genital bölgelerde çıkan ülserlerdir. Diğer yandan, ciddi göz enflamasyona da neden olabilmektedir. Behçet hastalığına Behçet sendromu da denebilmektedir. (1)

Hastalığın kesin nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak Behçet hastalığının otoimmün bir reaksiyonu içerdiği düşünülmektedir. Bu, vücudun savunma mekanizmasının (bağışıklık sistemi) kendi dokularına saldırmaya başladığı anlamına gelmektedir. Duyarlı bireylerde, ortamdaki bir şey bu anormal bağışıklık sistemi tepkisini tetikleyebilmektedir. Behçet hastalığının gelişmesinde genetik faktörler de rol oynayabilmektedir. (2)

Genellikle belirtiler art arda alevlenmektedir ve daha sonra düzelmektedir. Bu saldırılar arasındaki süre birkaç gün kadar kısa veya yıllar boyu olacak şekilde uzun olabilir. Daha ağır hastalığı olan bazı insanlarda belirtiler yoğunluk bakımından farklılık göstermektedir ancak her zaman mevcuttur. İlk belirtiler genellikle 20-30 yaşları arasındaki kişilerde görülme eğilimi göstermektedir. (3)

Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet hastalığı nasıl anlaşılır? Behçet hastalığı başlangıcının ilk dikkat geçen belirtisi, ağız içinde çıkan yaralardır. Bu yaraların görüntüsü daha çok ülserlere benzemektedir. Yaralar genellikle birkaç hafta içinde iyileşme göstermektedir.

Ağız yaralarından sonra en sık ortaya çıkan belirti ise genital yaralardır. Bu yaralar, Behçet hastalığı olan 4 kişiden yaklaşık olarak 3’ünde görülmektedir. Cilt problemleri vücudun başka yerlerinde, özellikle de yüz ve boyun bölgelerinde ortaya çıkabilmektedir.

Behçet hastalığı gözleri de etkileyebilen bir hastalıktır. Gözlerde yaşanan belirtiler şunlar olabilmektedir:

  • Bir veya iki gözün şişmesi
  • Görme sorunları
  • Göz kızarıklığı
  • Işığa karşı duyarlılık

Diğer belirtiler ise şunlardır:

  • Eklem ağrısı ve şişme
  • Karın ağrısı ve diyare de dâhil olmak üzere sindirim problemleri
  • Beyindeki iltihaplanma sonucu ortaya çıkan baş ağrıları (4)

Behçet hastalığı belirtileri detayı için bakınız

Behçet Hastalığı Nedenleri

Behçet hastalığı neden olur? Behçet hastalığının  bağışıklık sistemi ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Otoenflamatuar olarak tanımlanan bu durum, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun kendi sağlıklı hücrelerine saldırması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Behçet hastalığında, iltihaplanma, vücutta enfeksiyonun bulunmadığı yerlerde enfeksiyonun olmadığı bölgelerde de ortaya çıkabilmektedir. Bağışıklık sisteminin tepkisini tetikleyen asıl neden henüz tam olarak bilinememektedir, ancak çevresel ve genetik faktörlerin Behçet hastalığının gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir. (5)

daha fazla behçet hastalığı nedenleri için

Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet hastalığı nasıl geçer? Behçet hastalığı tedavisinin amacı, ağrıyı hafifletmek ve komplikasyonları önlemektir. Doktorlar, hastalığın altında yatan iltihaplanmayı azaltmak için kortikosteroidler ve immünosüpresif ilaçlar gibi ilaçları reçete edebilmektedir.

Diğer tedaviler arasında ise cilt ve genital lezyonların ağrısını ve iltihaplanmasını azaltmak için kortikosteroid kremler ve jeller, ağız ülserlerinin ağrısını azaltmak için gargaralar, göz ağrısı ve iltihabı azaltmak için kortikosteroidler içeren göz damlaları veya diğer antiinflamatuar ilaçlar bulunmaktadır. (6)

Behçet Hastalığı Ameliyatı

Diğer tedavi yöntemlerinin başarılı olamadığı durumlarda, ameliyat bir seçenek olabilmektedir. Behçet hastalığı durumunda ameliyat seçeneği hastalıktan etkilenen bölgeye göre değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, anevrizma ya da bağırsakların iltihaplanması durumunda ameliyat bir seçenek olabilmektedir. (7)

Behçet Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Behçet hastalığı vücudun pek çok bölgesini etkileyebildiği için başvurulacak uzman da değişiklik gösterebilmektedir. Hastalığın seyrine bağlı olarak, bir cilt hastalıkları uzmanına, diş hekimine, romatizmal hastalıklar uzmanına, göz doktoruna ya da beyin ve sinir hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. (8)

Behçet hastalığı tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Behçet Hastalığına Ne İyi Gelir?

Behçet Hastalığı Bitkisel Tedavisi

Elma sirkesi: Elma sirkesinin Behçet hastalığının tedavisine olan yardımı artık tartışılmamaktadır. Bir tonik gibi kullanılan elma sirkesi, enerjiyi artırmakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Diğer yandan, vücudun pH dengesini de korumaktadır.

Yeşil çay: Yeşil çay pek çok sağlık problemine yardımcı olacak pek çok tıbbi özelliğe sahiptir. İltihaplanma ve iltihaptan kaynaklanan belirtilerin çoğunu azaltmak için de son derece etkili olabilmektedir. Yeşil çay, bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı olan flavonoidlere sahip olduğu için Behçet hastalığı durumunda özellikle faydalıdır. (9)

Papaya: Papaya, papain maddesini içermektedir. Bu, protein sindiren bir enzimdir. Diğer yandan, C ve E vitamini açısından da oldukça zengin olan papaya, vücuttaki iltihabı azaltmasıyla tanınmaktadır. Sindirim sistemini etkileyen Behçet hastalığı durumunda da oldukça faydalı olabilmektedir.

Yaban mersini: Yaban mersini, dünyadaki en sağlıklı besinler biri olarak bilinir. Behçet hastalığına yardımcı olması için çiğ bir şekilde tüketilebilmekte veya çayı hazırlanabilmektedir. İltihaplanmayı azaltmaya ve Behçet hastalığının belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. (10)

Brokoli: Brokolide bulunan antikanser ve antiinflamatuar özellikler, brokoliyi bu hastalık için en çok kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerinden biri haline getirmektedir. Behçet hastalığı tedavisine yardımcı olabilmesi için brokoli tüketebilirsiniz.

Tatlı patates: Tatlı patates B6 Vitamini, C vitamini, beta-karoten, diyet lifi ve manganez açısından oldukça zengindir, bu nedenle, Behçet hastalığına karşı mükemmel bir tedavi yöntemi haline gelebilmektedir. (11)

Zerdeçal: Zerdeçal çok etkili olan antiinflamatuar özelliklere sahip olmasıyla tanınmaktadır. Bu nedenle, Behçet hastalığı durumundaki iltihaplanmalarla mücadele etmede mükemmel bir iş çıkarabilmektedir.

Deniz yosunu (kelp): Deniz yosunu olan kelp, yüksek magnezyum seviyesine sahiptir. Antiinflamatuar ve doğal gevşetici gibi davranarak Behçet hastalığına karşı mücadeleye yardımcı olabilmektedir. (12)

Zeytinyağı: Doğal zeytinyağı kan damarlarının ve kalbin iltihaplanmasını önlemeye yardımcı olabilen polifenoller içermektedir. Bu nedenle, Behçet hastalığı tedavisinde zeytinyağından yardım alınabilmektedir. (13)

Behçet Hastalığı Evde Tedavi Yöntemleri

Omega-3 yağ asitleri: Büyük miktarda balıklarda bulunan omega 3 yağ asitleri, enflamasyon ve otoimmün hastalıklara karşı antiinflamatuar etkilere sahip oldukları için Behçet hastalığı durumunda oldukça yardımcı olabilmektedir.

Vitamin C: Vitamin C, antiinflamatuar özellikler sunan bir vitamin olduğu için Behçet hastalığı durumunda oldukça yardımcı olabilmektedir. Ayrıca serbest radikalleri ve Behçet hastalığına sebep olabilecek diğer tehlikeli ajanları öldürebilmektedir. (14)