Boyun Ağrısı Belirtileri

Boyun ağrısının belirtileri çok değişebilmektedir. Boyundaki ağrı hafif bir sıkıntı olabilirken, bazı durumlarda, kişinin hareket etmesini önleyecek kadar acı verici de olabilmektedir.

Boyun ağrısı genellikle tek bir noktaya odaklanmaktadır ve birkaç gün veya hafta içinde kendi kendine kaybolmaktadır. Ancak bazı durumlarda ağrı sabitleşebilir veya omuz ve kollar gibi diğer vücut parçalarına yayılabilir.

Boyun ağrısı nasıl anlaşılır? Boyun ağrısı ile ilgili yaşanan en yaygın belirtiler genellikle aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilmektedir: (1)

Boyun tutulması: Özellikle, kafayı yana doğru çevirmeye çalışırken yaşana boyun hareketinde acı ve zorlanmadır.

Keskin ağrı: Bu belirti, sadece bir noktaya odaklanan ağrı olabilir. Genellikle, kişi boynun o noktasında bıçaklanma veya batma hissetmektedir. Çoğu zaman, bu tip ağrı boynun alt bölgelerinde ortaya çıkmaktadır.

Genel ağrı: Bu ağrı çoğunlukla boynun bir noktasında veya bir alanında ortaya çıkmaktadır. Ağrı hassas veya sızlama olarak tanımlanmaktadır, keskin değildir. (2)

Yayılan ağrı: Ağrı bir sinir boyunca boyundan omuzlara ve kollara yayılmaktadır. Ağrının yoğunluğu değişebilmektedir. Sinir ağrısı yanma gibi hissedilebilir.

Karıncalanma, uyuşukluk veya zayıflık: Bu hisler boynun ötesine de geçebilir. Omuza, kola veya parmaklara yayılabilir. Kişi iğnelenme ya da karıncalanma gibi bir his yaşamaktadır. Genellikle, koldan aşağıya yayılan ağrı tek bir kolda hissedilir, iki kol birden bu durumdan etkilenmez.

Nesneleri tutma veya kaldırma ile ilgili problemler: Parmaklarda oluşan karıncalanma, uyuşma veya güçsüzlük neticede nesneleri tutma veya kaldırmada zorlanma gibi problemler ortaya çıkarabilir.

Baş ağrısı: Bazen boyun oluşan bir tahriş kas ve kafaya bağlı sinirleri de etkilemektedir. Bu durumda, boyun kaslarının sıkışması gibi bir gerginlik baş ağrısına neden olabilmektedir. (3)

Boyun ağrısı belirtileri ilerledikçe, uyumayı da zor bir hale getirebilir. Bu tür ağrı, giyinmek veya çalışmaya başlamak gibi, günlük aktiviteleri de etkileyebilmektedir. Araç kullanma gibi başın dönmesi ile ilgili herhangi bir faaliyeti engelleyebilmektedir. Boyun ağrısının güçsüzlük, uyuşma ve karıncalanma ile ilişkili olması endişe verici olabilmektedir, bu nedenle, doktor tarafından daha ayrıntılı değerlendirilmesi için hemen tıbbi bir yardım istenmelidir. (4)

Boyun Ağrısı Başlangıcı Belirtileri

Boyun ağrısı aşağıda sıralanmış olan aşamalarla birlikte gelişmeye başlayabilmektedir:

Zaman içinde yavaş yavaş: Boyun ağrısı hafif olarak başlayabilir veya yalnızca bir iş gününün sonuna doğru ortaya çıkabilir. Fakat sonra tekrarlanabilir ve zamanla daha da kötüye gidebilir.

Bir yaralanmanın hemen ardından: Örnek vermek gerekirse, bu tip boyun ağrısı, bir bisiklet kazası ve boyun üzerine garip bir şekilde uyuma sonrasında ortaya çıkabilmektedir. (5)

Bir yaralanmadan bir süre sonra: Bir araba kazası sırasında oluşan boyun burkulması belirtileri, yaralanmanın meydana gelmesinden birkaç gün sonra başlayabilmektedir. Bazı boyun yaralanmaları zamanla daha da kötüleşme eğilimine sahiptir.

Aniden ve herhangi bir belirti olmaksızın: Bazen boyun ağrısı, normal bir günde de ortaya çıkabilmekte ve belirgin bir sebep olmadan başlayabilmektedir.

Boyun ağrısı belirtileri sabit olabilir ya da çok sürmeden kendi kendine geçebilir. Aynı zamanda düzenli olarak gelip gidebilir veya aralıklı olarak dönebilir. Hapşırma veya öksürme gibi belli aktiviteler veya hareketler ağrıyı daha da kötüleştirebilir. (6)

Boyun Ağrısının Oluştuğu Bölge

Boyun ağrısı ile ilişkili belirtiler, bir sinirin sıkıştırılıp ezilmesine ve servikal omurganın hangi seviyesinde meydana geldiğine bağlı olarak değişebilmektedir.

Örneğin, bir disk fıtığı, sinir kökünü servikal omurga C5-C6 seviyesinde (C6 sinir kökü olacak şekilde) sıkıştırıyorsa, belirtiler servikal omurganın başka bir seviyesindeki bir disk fıtığından farklı olabilir, çünkü bu sinirler vücudun diğer bölgelerine yayılabilmektedir. (7)

Acil Tıbbi Yardım Gerektiren Belirtiler

Boyun ağrısı genellikle kendi kendine düzelirken, bazen omurilik yaralanması, kanser, HIV, menenjit veya herhangi bir enfeksiyon nedeniyle daha ciddi bir şekilde ortaya çıkabilir.

Aşağıda sıralanmış olan belirtilerden herhangi birinin veya birkaçının yaşanması durumunda, derhal tıbbi yardım çağrılmalıdır:

 • Gittikçe yayılan kol veya bacak ağrısı
 • Kollarda ya da bacaklarda uyuşukluk, karıncalanma veya güçsüzlük
 • Denge veya koordinasyon ile ilgili sorunlar
 • Bağırsak veya mesane kontrolünün kaybedilmesi
 • İstenmeyen kilo kaybı
 • Ateş veya titreme

Ağır boyun ağrısı, bir araba kazası veya bir merdivenden düşme gibi büyük travmalardan kaynaklandığında bu durum tıbbi açıdan oldukça acil bir durumdur. Felç riskini azaltmak için hasta tıbbi bir meslek mensubu tarafından sabit hale getirilmeli ve daha sonra acil bakıma taşınmalıdır. (8)

Boyun Ağrısı Nedir?

Boyun ağrısı oldukça sık yaşanan yaygın bir şikâyettir. Boyun ağrısı, toplum içinde, özellikle bilgisayar başında uzun saatler geçirilmesi ya da tezgâh arkasında ayakta durarak saatlerce çalışılması gibi durumlarla ilişkilendirilmektedir. Bu gibi daha basit nedenlerden dolayı ortaya çıkabilse de, bazı durumlarda eklem problemleri boyun ağrısının ortak bir belirtisi olabilmektedir.

Nadiren de olsa, boyun ağrısı daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Boyun ağrınıza, kollarınızdaki veya ellerindeki güçsüzlük ya da güç kaybı eşlik ediyorsa veya boyun ağrısı omzunuza veya kolunuza doğru ilerlemeye başlıyorsa, tıbbi bir yardım almanızda fayda vardır. (9)

Boyun ağrısı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Boyun Ağrısı Nedenleri

Boyun ağrısı neden olur? Boyun ağrısının bazı nedenleri şunlardır:

 • Tek omuzda ağır bir sırt çantası veya benzeri bir yük taşımak
 • Servikal distoni (spazmodik tortikolis)
 • Servikal spondiloz
 • Telefonu omza yaslayıp konuşmak
 • Duygusal stres
 • Meraljia parestetika
 • Fıtık
 • Menenjit
 • Ankilozan spondilit
 • Osteoartrit
 • Kötü bir duruş
 • Romatoid artrit
 • Çok az veya çok fazla yastıkla yatmak
 • Omurilik stenozu
 • Gerginlik baş ağrısı
 • TME rahatsızlıkları
 • Kazalar veya düşmelerden kaynaklanan travma
 • Omurga incinmesi (10)

Boyun ağrısı nedenleri daha fazlası için

Boyun Ağrısı Tedavisi

Boyun ağrısı nasıl geçer? Boyun ağrısının tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak değişmektedir. Tedavi yöntemleri arasında, dinlenme, sıcak veya soğuk uygulamalar, boyun çekme işlemi (tıbbi aparatlarla doktor kontrolünde yapılır), boyunluk kullanma, fizik tedavi (ultrason, masaj, manipülasyon), kortizon veya anestetik lokal enjeksiyonlar, topikal anestetik kremler, topikal ağrı kesiciler, kas gevşetici maddeler, analjezikler ve cerrahi işlemler bulunmaktadır.

Evde tedavi yöntemleri arasında ise bazı boyun egzersizleri, jakuzi terapisi ve boyun yastıkları bulunmaktadır. Belirli boyun problemine ve geçmişteki tedavi deneyimlerine bağlı olarak birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Kronik boyun ağrısının hafifletilmesi için kullanılan alternatif tedaviler arasında akupunktur da yer almaktadır. (11)

Boyun Ağrısı Ameliyatı

Boyun ağrısı, tedavisi nadir durumlarda ameliyat yapılabilmektedir. Omurganın stabilize edilmesi ve kırılan kemiğin onarılması, servikal spinal stenoz daralması, boyun artriti (servikal spondiloz) veya boyunda fıtıklaşmış disk gibi durumlarda ameliyat gerekli görülebilir. (12)

Boyun Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Başlangıç olarak aile hekiminiz size yardımcı olabilir, ancak altta yatan nedene ve nedene bağlı olarak şekillendirilen tedaviyi belirlemek için bir ortopedist, romatolog, nörolog ya da fizik tedavi uzmanından yardım alabilirsiniz.  (13)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Boyun ağrısı tedavisi