Diş şişmesine ne iyi gelir? share hatalı

Diş apsesi veya dental apse, dişlerin veya diş etlerinin içinde oluşan bir irinin birikimidir. Apse genellikle bakteriyel bir enfeksiyona, çoğunlukla da dişin yumuşak dokusunda biriken bir enfeksiyona aittir. Bakteriler plakta bulunur. Ayrıca diş, salya ve dişlere ve dişetlerine yapışan bakteriler de bulunmaktadır.

Eğer dişler düzenli ve uygun diş fırçasıyla fırçalanmazsa ve diş ipi kullanılmazsa, bakteriler diş veya dişetleri içindeki yumuşak doku içerisine yayılabilir, sonuçta apse ortaya çıkabilir. (1)

Diş şişmesinin nedenleri

Diş apsesine dişlerin içinde ve çevresinde dokulara bulaşan bakteriler neden olur. Çürüklere (boşluklar) veya diş eti hastalığına neden olan zayıf diş hijyeni, bir diş apsesinin en yaygın nedenidir. Enfeksiyon özellikle de tedavi edilmezse ağız, boyun ve yüzün daha derin dokularına ilerleyebilir.

Diş apsesi, oral ameliyattan sonra ağızdaki dokuları istila eden bakterilerden veya ağızda yaralanmanın diğer nedenlerinden kaynaklanabilir. Daha nadir olarak, bağışıklık bozuklukları veya hastalıkları bir diş apsesinin oluşumuna katkıda bulunabilir.

Bir dizi faktör, bir diş apsesi geliştirme riskinizi arttırır. Bu yine de, disk faktörlerine sahip olan herkes diş şişmesi yaşayacak anlamına gelmemektedir. Bir diş apsesi için risk faktörleri şunlardır:

 • Otoimmün bozukluklar (kuru gözler, ağız kuruluğu ve bağ dokusu bozukluğu ile karakterize Sjögren sendromu gibi)
 • İmmün yetmezlik (yaşlılık, metabolik sendrom gibi sistemik durumların veya kemoterapi gibi tıbbi tedavilerin neden olduğu)
 • Yontulmuş dişler de dahil olmak üzere ağızda veya dişlerde hasar
 • Zayıf diş ve ağız hijyeni
 • Son zamanlarda yapılan ağız cerrahisi
 • Sigara içmek (2)

Diş şişmesinin belirtileri

Dişinizde veya dişetinizde bulunan apse semptomları şunları içerebilir:

Etkilenmiş diş veya dişeti içinde aniden gelebilen ve kademeli olarak kötüleşen yoğun, zonklama yapan bir ağrı

 • Etkilenen diş veya dişetiyle aynı tarafta olan çeneye ve boynuna yayılmış ağrı
 • Uyurken rahatsız eden, çoğunlukla da uyutmayan diş ağrısı
 • Yüzde oluşan şişme ve kızarıklık
 • Hassas, renksiz veya gevşek bir diş
 • Parlak, kırmızı ve şişmiş diş etleri
 • Sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklere duyarlılık
 • Ağız kokusu veya hoş olmayan bir tat

Enfeksiyon yayılırsa, yüksek sıcaklık (ateş) geliştirebilir ve genel olarak kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz. Ağır vakalarda ağzınızı tam olarak açmada zorluk ve yutkunma veya solunum sırasında güçlük çektiğinizi hissedebilirsiniz. (3)

Diş şişmesinin tedavisi

Tedavinin amacı, enfeksiyonu iyileştirmek, dişi kurtarmak ve komplikasyonları önlemektir.

Enfeksiyonla savaşmak için antibiyotikler verilebilir. Sıcak tuzlu su durulamaları yatıştırıcı olabilir. Eczanelerden temin edebileceğiniz ağrı kesiciler diş ağrısı ve ateşini hafifletebilir.

Doğrudan diş veya diş etleri üzerine aspirin kullanmayın, çünkü bu dokuların tahrişini arttırır ve ağız ülserlerine neden olabilir.

Dişin korunması için kanal tedavisi önerilebilir.

Şiddetli bir enfeksiyon varsa, diş çıkarılabilir veya apseyi boşaltmak için cerrahi gerekebilir. Bazı insanlar hastaneye yatırılmaya ihtiyaç duyabilirler. (4)

Diş şişmesi için tedavi yöntemleri

Sarımsak: Sarımsak doğal bir bakteri katilidir. Çiğ sarımsak suyu enfeksiyonu öldürmeye yardımcı olur. Eğer gerçekten kötü diş ağrısı yaşıyorsanız, yapabileceğiniz şey budur. Çiğ sarımsak dişini alın. Ezin ve sıkıp suyunu çıkarmaya çalışın. Şimdi suyu enfekte alana uygulayın. Bu evde çare, diş şişmesi ve ağrısı için oldukça etkilidir.

Karanfil yağı: Karanfil yağı da enfeksiyonu öldürmeye yardımcı olur böylece de diş ağrısı ve diş eti hastalıklarında mükemmel çalışır. Biraz karanfil yağı alın ve hafifçe yağ dişetlerini fırçalayın. Enfekte bölgeye uygularken daha dikkatli olmalısınız. Çok fazla basınç kullanmayın yoksa bu durumda daha fazla acı hissedeceksiniz. Karanfil yağının bir kısmını uygulayın ve dişetlerinize hafifçe masaj yapın.

Nane yağı: Nane yağı, diş ağrısında mucize gibi çalışır. Parmak uçlarınıza bir miktar yağ alın ve enfekte bölgede hafifçe masaj yapın. Apse olduğu için şişmiş bir dişten dolayı diş ağrısında anında rahatlama hissedeceksiniz. (5)

Zencefil: Lifli zencefil kökü, diş apsesi için harika bir ev tedavisidir. Antibakteriyeldir ve diş çürümesinin önemli bir nedeni olan ağız içindeki mikroplarla savaşır. Bir parça zencefili kesin, soyun ve suyu ağzınızda tutarak ağzının kuytu köşelerinde ve ağız köşelerinde dolaşmasına izin verin. İşlemi birkaç gün boyunca yapın.

Patates: Ham patates antiseptik olarak kabul edildiğinden, enfeksiyonu gidermek için harikalar yapabilir. Aynı zamanda zengin bir potasyum kaynağıdır, bu nedenle harika bir şifacıdır. Enfekte bölgeyi temizleyerek bakterileri temizlediği için, apseli dişlerde güvenilir bir tedavi yöntemidir. En az bir saat boyunca ağrıyan dişeti üzerine bir çiğ patates dilimi koyun veya bir gece bırakın. Rahatlamakta olana kadar tekrarlayın.

Karbonat: Karbonat, dişlerin mineral elementlerinin yenilenmesi ile sonuçlanan tükürüğün pH düzeyini dengelemeye yardımcı olur. Böylece, enfeksiyona karşı koruyucu bir kalkan oluşturur. Sadece bir kaba yarım çay kaşığı kabartma tozu ve tuz alın. Islak pamuklu bir top kullanarak, bu karışımdan az miktarda alın ve rahatlamak için enfekte bölgede tutun. (6)

Siyah çay: Siyah çay poşeti, apse diş için başka bir ilaçtır. Tanenin, ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, enfeksiyona karşı mücadele eden ve iyi ağız sağlığı sağlayan antioksidanlar içerir. Birkaç dakika sıcak suda bir siyah çay poşeti ıslatın. Sudan çıkarın, sıkın ve torbayı etkilenen dişe koyun. Birkaç saat boyunca ya da geceleyin orada bırakın. Ağzınızı ılık bir tuzlu su çözeltisiyle yıkayın. Birkaç hafta boyunca günde bir kez tekrarlayın.

Elma sirkesi: Elma sirkesi diş şişmesi için çok etkili bir ilaçtır. Etkilenen bölgeyi dezenfekte ederken ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan antiinflamatuar ve dezenfektan özelliklere sahiptir. Bir çorba kaşığı çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesi ağzınızda birkaç dakika sallayın. Onu yutmamaya dikkat ederek tamamen tükürün. Ağzınızı ılık suyla durulayın. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayın. Bir başka seçenek, 1 tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile karıştırıp günde iki kez içmektir. (7)

Tuzlu su: Tuz, enfeksiyon, ağrı ve iltihabı azaltır. Sıcak tuzlu su enfeksiyonun ağzın diğer bölgelerine yayılmasını önler. Bir çay kaşığı tuzunu (rafine edilmemiş deniz tuzu, Epsom tuzu veya sıradan tuz) bir bardak ılık suyla karıştırın. Bu suyla ağzınızı durulayın. (Not: rahatlama yaşamadan önce ilk birkaç daha fazla ağrı yaşayacaksınız.) Gerektiği gibi tekrarlayın.

Susam tohumu: Susam tohumları ağrı kesici sağlar ve bakteriyel enfeksiyonu azaltır. 4 çay kaşığı susam tohumu ve bir bardak suda 5 dakika kaynatın. Etkilenen bölgeye suyu uygulamak için pamuklu bir top kullanın. Her gün 2-3 defa tekrarlayın. (8)

Zerdeçal: Zerdeçal, antibiyotik, antiseptik ve antiinflamatuar özelliklere sahip doğal bir bileşendir. Diş apselerine bağlı olarak ortaya çıkan ağrıların hafifletilmesi için mükemmel bir çözümdür ve aynı zamanda ağızda iltihaplanmayı azaltmada yardımcı olacaktır. Bir çay kaşığı tuz ve ½ çay kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak ılık suya ekleyin. Ağzınızı iyice yıkayın ve bu çözeltiyi ağzınızda çalkalayın. Enfeksiyon ve diş ağrısından kurtulmak için bu işlemi düzenli olarak birkaç gün tekrarlayın. (9)

Soğan: Soğan antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahip olmakla birlikte dişlerdeki ağrınızı iyi yönetebilir, çünkü soğan mikropları öldürür ve ağrıyı etkin bir şekilde hafifletir. Bu yöntem evde yapılması çok kolaydır. Basitçe birkaç dakika çiğ soğanı çiğneyebilirsiniz ya da ham soğanları parçalarını kesip dişeti ya da ağrılı diş üzerine koyabilirsiniz. Sağlığı iyileştirmek ve diş problemlerini önlemek için sağlıklı yemek tarifleri yapmak için soğan da kullanabilirsiniz. (10)