Dişeti Kanaması Nedenleri

Dişeti kanaması, özellikle dişler fırçalandığı zaman, diş fırçası üzerindeki kanla birlikte fark edilen bir diş problemidir. Arada sırada olabilmekle birlikte, devam ettiği takdirde, dişeti kanaması bazen yemek yerken bazense kendiliğinden ortaya çıkabilmektedir.

Dişeti kanaması neden olur? Dişeti kanamasının nedenleri şöyle sıralanmaktadır: (1)

Kişisel Hijyen Eksikliği

Dişetleri iltihaplandığında kanama meydana gelebilmektedir. Bu durumun nedeni çoğu zaman, gerekli olan kişisel bakımın eksikliğidir. Dişler düzenli bir şekilde fırçalanmadığı takdirde, zamanla dişler üzerinde plak ve tartar oluşmaya başlamaktadır. Sonuç olarak da, dişetleri tahriş olduğu için şişmekte, kızarmakta ve ağrılar yaşanmaktadır. Oldukça hassas bir hale gelen dişetleri ufacık bir müdahalede bile kanayabilmektedir. (2)

Dişlerin Eğik ve Düzensiz Olması

Dişlerin düzensiz ya da eğik olması, düzenli bir şekilde dişlerin temizlenmesini zorlaştırabilmektedir. Sonuç olarak da, bu durum çoğu zaman dişeti kanamasına yol açabilmektedir. Dişlerin eğri olması, diş aralarında yiyeceklerin sıkışmasına neden olmaktadır, böylece de, dişeti iltihabı tetiklenmekte ve dişeti kanamaları meydana gelmektedir.

Dişleri Fırçalama Rutini

Dişlerin çok fazla fırçalanması ya da dişetlerinde hasara neden olabilecek kadar sert fırçalarla fırçalanması, dişeti kanamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, her zaman yumuşak kıllı bir diş fırçası tercih edilmeli ve kullanılan diş fırçası her üç ayda bir değiştirilmelidir. (3)

C Vitamini Eksikliği

Tıbbi açıdan ciddi bir durum olan C vitamini eksikliği, kişi özellikle bol meyve ve sebze tüketmediğinde ortaya çıkan bir vitamin eksikliği problemidir. C vitamini eksikliği durumunda ise dişetleri zayıflamakta, hassaslaşmakta, bu nedenle de, zamanla şişmekte, ağrımakta ve kanamaktadır.

K Vitamini Eksikliği

K vitamini, kanın pıhtılaşması sürecinde önemli bir role sahiptir. Bu nedenle, vücutta eksikliğinin yaşanması durumunda, dişetleri de dâhil vücudun kanamaya müsait olan bölgelerinde daha yoğun kanamalar yaşanabilmektedir.

K vitamini eksikliğinin ana nedeni bağırsak mikroflorası veya bağırsakta bulunan böceklerdir. Örneğin, bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle uzun bir süre antibiyotik tedavisi gördüyseniz, bağırsak mikroflorasında bulunan sağlıklı bakteriler ölmekte, sonuç olarak da kanamalar artmaktadır. (4)

Hormonal Değişiklikler

Hormonal nedenlerle dişeti kanamalarının meydana gelmesi, özellikle kadınlarda daha sık yaşanan bir problemdir. Bunun nedeni, kadınların ergenlik, hamilelik, menopoz ve menopoz sonrası gibi çeşitli hormonal değişikliklerin yaşandığı evreleri geçirmesidir. Doğum kontrol ilaçlarının düzenli kullanımı durumunda da hormonal değişiklikler gerçekleşebilmektedir. Tüm bunlar dişeti kanaması riskini artırabilmektedir. Çoğu diş hekimine göre, hormonal nedenler sonucu oluşan dişeti kanamaları oldukça normaldir.

Kanama Bozuklukları

Trombositopenik purpura ve Von Willebrand hastalığı da dâhil olmak üzere pek çok genetik ve idiyopatik (nedeni bilinmeyen) bozukluk, dişeti kanamasına neden olabilmektedir. Hatta dişeti kanamaları bu hastalıkların bir belirtisi olarak da değerlendirebilmektedir.  Bu nedenle, daha ciddi bir sorunun belirtisi olabileceği için dişeti kanamalarını her zaman önemsiz bir problem olarak görmemek gerekir. (5)

İlaçlar

Kronik hastalıklara sahip olan çoğu hasta, düzenli olarak ilaç almak zorunda kalmaktadır. Aspirin, klopidogrel, epilepsi için verilen ilaçlar ve kanser için kemoterapi ilaçları gibi ilaçlar dişeti kanamalarına neden olabilmektedir.

Karaciğer Hastalıkları

Karaciğer, vücudun kan pıhtılaşması sürecinde kritik bir role sahip olan, önemli bir organdır. Karaciğer metabolizmasını bozan her türlü karaciğer hastalığı veya kronik alkolizm, dişeti kanamaları da dâhil olmak üzere vücutta pek çok kanamaya neden olabilmektedir.

Kanser

Lösemi (kan kanseri) veya multipl miyelom (kemik iliği kanseri) gibi belli kanser türleri dişeti kanamasına neden olabilmektedir.

Diğer Nedenler

Sigara kullanımı, stres, radyasyon terapisi, HIV gibi diş eti hastalığına ve nihayetinde dişeti kanamalarına neden olabilecek pek çok neden bulunabilmektedir. (6)

Dişeti Kanaması Nedir?

Diş eti kanaması vücudunuzda bir şeylerin yanlış gittiğini bildiren bir işarettir. Sağlıksız bir ağızdaki diş etleri, diş fırçalama sırasında ya da diş ipi kullanıldığında genelde kanamaktadır. Bazı durumlarda, gülümsendiğinde veya hiç bir şey yapılmadığında bile dişeti kanayabilmektedir.

Dişeti kanaması ele alınması gereken temel bir durumun bir belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Dişeti hastalığı veya şeker hastalığı olmasına bakılmaksızın, kanamalara neden olan dişetleri değerlendirilmeli ve daha fazla komplikasyonu önlemek için gerekirse, hemen tedavi edilmelidir. (7)

Dişeti kanaması nedir? daha fazlası için

Dişeti Kanaması Belirtileri

Normal dişetleri sağlam ve pembe renkte olmalıdır. Normal şekilde fırçalandığında ise kanamamalıdır. Sağlıklı dişetleri, dişlerin güvenli bir yere sabitlenmesini sağlamaktadır. Dişeti kanaması nasıl anlaşılır? Dişeti kanaması başlangıcı, dişetlerinde dikkat çeken kanamaların dışında şunları da içerebilmektedir:

  • Ağrılı veya hassas dişetleri
  • Diş etlerinde şişme
  • Yumuşak dişetleri
  • Diş etlerinin pembe renk yerine kırmızı renk olması
  • Diş etlerinin fırçalamadan veya diş ipi kullandıktan sonra kanaması

Dişeti iltihabı çoğu zaman ağrısız olduğundan, kişi bundan haberdar olmayabilir. İlk işaret, diş fırçası kıllarının pembe renkte olması olabilir; diş etlerinde kanama olması ise en belirgin işarettir. (8)

Dişeti kanaması belirtileri fazlası için tıklayınız

Dişeti Kanaması Tedavisi

Dişeti kanaması nasıl geçer? Diş ya da dişeti problemi yaşanmadığında bile plak temizliği için her 6 ayda bir diş hekimine gidilmesi tavsiye edilmektedir. Diş hekimi dişlerin ve dişetlerinin genel sağlığı için evde yapılabilecek hakkında bilgi verebilmektedir.

Her ana öğünden sonra, yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla dişleri fırçalamak diş ve ağız sağlığı için oldukça etkilidir. Diş hekimi, dişleri tuzlu su veya hidrojen peroksit ve su ile yıkamayı önerebilir. Dişeti kanaması problemini şiddetlendiren kimyasal ürünlerden ve alkol içeren gargaralardan kaçınmaya özen gösterilmelidir.

Diş ipi kullanmak plak oluşumunu önlemektedir. Dişeti kanamasını, ana öğünler arasında yapılan çok fazla atıştırmalık ya da karbonhidrat tüketiminin azaltılması da duruma yardımcı olabilmektedir. Her zaman dengeli ve sağlıklı bir diyetle beslenilmesinde pek çok fayda bulunmaktadır. (9)

Dişeti Kanaması Ameliyatı

Dişeti kanaması bir diş sorunu ya da eğik ya da düzensiz diş nedeniyle ortaya çıkıyorsa, cerrahi müdehale durumu iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. (10)

Dişeti Kanaması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Dişeti kanaması teşhisi ve tedavisi için bir diş hekimine başvurulmalıdır. (11)

Dişeti kanaması tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.