Dişeti kanamasına ne iyi gelir?

Diş eti kanaması vücudunuzda bir şeylerin yanlış gittiğini bildiren bir işarettir. Sağlıksız bir ağızdaki diş etleri, diş fırçalama sırasında ya da diş ipi kullanıldığında genelde kanamaktadır. Bazı durumlarda, gülümsendiğinde veya hiç bir şey yapılmadığında bile dişeti kanayabilmektedir.

Dişeti kanaması ele alınması gereken temel bir durumun belirtisidir. Diş eti hastalığı veya şeker hastalığı olmasına bakılmaksızın, kanamalara neden olan dişetleri değerlendirilmeli ve daha fazla komplikasyonu önlemek için dikkat edilmelidir. (1)

Dişeti kanamasının nedenleri

Dişeti kanamalarının başlıca nedeni dişeti sırasındaki plak oluşumudur. Bu, dişeti iltihabı veya gingivitis adı verilen bir duruma neden olacaktır.

Çıkartılmayan plak tartar haline gelerek sertleşecektir.  Bu, artan dişeti kanamalarına, çene kemiği hastalığının periodontitis olarak bilinen daha gelişmiş bir biçimine yol açacaktır.

Dişeti kanamalarında diğer nedenler şunlardır:

 • Herhangi bir kanama bozukluğu
 • Dişleri çok sert şekilde fırçalamak
 • Hamilelikte hormonal değişiklikler
 • Hasta protezleri veya diğer dişçilik aletleri
 • Yetersiz diş ipi kullanımı
 • Dişetinde oluşan herhangi bir enfeksiyon
 • C vitamini eksikliği
 • Kan incelticilerinin kullanımı
 • Vitamin K eksikliği (2)

Dişeti kanamasının belirtileri

Normal dişetleri sağlam ve pembe renkte olmalı ve dişlerinizi normal şekilde fırçalarken kanamamalıdır. Sağlıklı dişetleri, dişlerinizin güvenli bir yere sabitlenmesini sağlamaktadır.  Dişeti iltihabı öncelikle dişetlerini etkiler. Belirti ve bulgular şunları içerir:

 • Ağrılı veya hassas dişetleri
 • Diş etlerinde şişme
 • Yumuşak dişetleri
 • Diş etlerinin pembe renk olması yerine kırmızı renk olması
 • Diş etlerinin fırçalamadan veya diş ipi kullandıktan sonra kanaması

Diş eti iltihabı çoğu zaman ağrısız olduğundan, kişi bundan haberdar olmayabilir. İlk işaret, diş fırçası kıllarının pembe renkte olması olabilir; diş etlerinde kanama olması ise en belirgin işarettir. (3)

Dişeti kanamasının tedavisi

İyi diş hijyeni, dişeti kanamalarını yönetmenin ilk adımıdır. Profesyonel temizlik için yılda iki kez diş hekiminizi ziyaret edin. Diş eti iltihabı olup olmadığınızı diş hekimleriniz size bildirecek ve dişlerinizi nasıl doğru fırçalayacağınızı size öğretecektir. Doğru diş fırçalama ve diş ipi dişeti hattınızdaki plağı ortadan kaldırabilir, böylece periodontal hastalık gelişme riskiniz azaltılır.

Diş hekiminiz, ağzınızda oluşan plağın en aza indirgenmesi için antiseptik bir gargara kullanmanız konusunda talimat da verebilir. Sıcak tuzlu suyla durulama, şişmiş dişetlerini rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Özellikle dişlerinizi fırçaladıktan sonra kanama yaşarsanız, iltihaplı dişetleri için nazik yumuşak bir diş fırçası kullanın. Orta ve sert kıllar narin diş etleriniz için çok aşındırıcı olabilir. Ayrıca bir elektrikli diş fırçası kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu diş fırçaları üzerinde özel olarak tasarlanmış fırça kafaları, diş eti hattınızı manuel bir diş fırçasına göre daha kolay temizlemenize yardımcı olabilir.

Diş sağlığının, dişetinizin kanamalarına neden olan temel sorun olup olmadığını belirlemek için dişçinizden randevu alın. Tam bir fizik muayene ve kan çalışması, kanamanızın sebebinin belirlenmesine yardımcı olabilir. Tedavi durumunuza göre değişir. (4)

Dişeti kanaması için tedavi yöntemleri

Aloe vera: Antiinflamatuar ve iyileştirici özelliklerinden dolayı, aloe veranın diş eti hastalığına yakalanma riskini azaltma açısından yararlı olduğu bulunmuştur. Bir antimikrobik madde olarak, diş eti hastalığına neden olan bakterileri de öldürür. Artı, kötü kokuyu savurur ve ağız ülserlerini iyileştirir.

Kızılcık suyu: Kızılcık suyu, vitamin C içeriği yüksek olması nedeniyle dişeti hastalığına ve enfeksiyona karşı savaşmak için iyidir. Periodontoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmada düşük C vitamini alımının periodontal hastalık oranlarını yükselttiği belirtilmiştir. Bakterilerin dişlerinize yapışmasını önlemeye yardımcı olmak için günlük olarak iki çorba kaşığı kızılcık suyu içmek yeterlidir.

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı antienflamatuar özellikleri nedeniyle tahriş olmuş ve iltihaplı dişetlerini yatıştırmaya yardımcı olur. 2008’de Australian Dental Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre, çay ağacı yağı jelinin topikal uygulanması dişeti kanaması ve diş eti iltihabının azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Ancak plağı azaltmamaktadır. (5)

C vitamini: Diş eti problemleri, C vitamininin eksikliğinden dolayı ortaya çıkabilir. Dolayısıyla, sorunun C vitamini eksikliği yüzünden olduğunu düşünüyorsanız, meyve ve sebzeleri yiyin. Limon, portakal, mavi meyveler, ahududular, brokoli ve lahanadan gibi yüksek miktarlarda C vitamini içeren gıdaları tüketin.

Süt: Kullanmanız gereken süt ile ilgili probleminiz yoksa o zaman süt içmeyi deneyin, çünkü bu C vitamini bulmanın en iyi kaynağıdır. Ancak yağ içeriği dişetlerinize yapışabilir, bu da sağlıklı dişetleri için iyi değildir. Süt içtikten sonra onları fırçalayın. Diş hekimleri, insanların yatmadan önce süt içmemelerini, en azından bir saatten önce içmelerini öneriyor.

Karanfil yağı: Karanfil yağı dişetlerindeki kanama ve diğer diş problemleri için etkili bir tedavi yöntemidir. Bir pamuk ucu yardımı ile dişlerin üzerine biraz yağ koyun. Alternatif olarak, bir karanfili çiğneyerek yağın ağzınızda dağıtmasını sağlayabilirsiniz. Yanma yanma hissi vermesi işe yaradığını gösteriyordur. (6)

Bal: Yakın zamanda diş eti iltihabına yönelik ortodontik tedavinizi tamamladıysanız, daha fazla iyileşme ve nüksetmeyi önlemenin bir yolu balın etkilenen alanlara uygulanmasıdır. Bal güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu da onu diş eti kanamaları için popüler bir ev ilacı haline getirmektedir. (7)

Adaçayı yağı ve nane yağı: Bazı ağız yıkama maddeleri, adaçayı yağı, nane yağı veya papatya tentürü içeriyor. Diş macunu veya bu yağları içeren ağız gargaraları diş ve diş eti sağlığı için çok yararlıdır.

Zeytinyağı: Zeytinyağı antienflamatuar ve antioksidan olan oleik asit ve diğer flavonoidleri içerir. Eğer dişeti iltihaplıysa yaşıyorsanız zeytinyağı en iyi tedavilerden biridir. Bir çorba kaşığı zeytinyağını alın ve ağzınızda çalkaladıktan sonra tükürün. Tüm toksinleri yok edecektir. En iyi sonucu almak için günde üç kez tekrarlayın.

Çörekotu yağı: Herhangi bir durumu tedavi etmek için mucizevi olarak çalışır. Antimikrobiyal özelliklere sahip olup zararlı bakterilere karşı savaşır. Dişlerinizi fırçalayın ve birkaç damla çörekotu yağı kullanarak dişetinize masaj yapın. Ayrıca yağları ağzınızın etrafında çevirip tükürebilirsiniz. Alternatif olarak, en etkili oral hijyen çözümünü yapmak için bir bardak sıcak suya birkaç damla çörekotu yağı ilave edin. (8)

Karbonat: Karbonat ağzın mikro ortamını asidik hale getirerek bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Bu nedenle karbonattan faydalanmak için diş etlerinize parmaklarınızla karbonatı uygulayabilirsiniz.

Aynısafa yaprağı çayı ve papatya çayı: Bu iki bitkinin çayı diş eti kanaması rahatlatmak için yardımcı olmaktadır. (9)

Limon suyu: Limon suyunu tuzla birlikte kullanın ve dişlerine uygulayacak şekilde bir macun hazırlayın. Birkaç dakika sonra ağzınızı ılık suyla yıkayıp durulayın. Limonların diş etlerinde kan dolaşımına elverişli birçok nitelikleri olduğundan bu etkili bir çözümdür. C vitamini bakımından zengindirler ve ayrıca antiinflamatuarlardır. (10)

Yeşil çay: Düzenli olarak yeşil çay içmek kanamalara karşı dişeti oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Bu, genel olarak diş ve dişetlerinin sağlıklı olmasına katkıda bulunan etkili, kolay ve ucuz bir evde tedavi yöntemidir. (11)

Acı biber: Acı biber tozu antibakteriyeldir ve kanamalara karşı dişetlerin iyileşmesine yardımcı olur. Zararlı bakterilere karşı savaşır. Diş macununa ya da fırçanıza biraz biber tozu ekleyebilirsiniz. Başta diş etlerini yakabilmektedir.

Sarımsak: Sarımsak ve bal diş eti kanamalarına karşı etkilidir. Sarımsak antibiyotik özelliklere sahiptir. Balla karıştırıldığında, dişetlerinin kanaması için mükemmel bir tonik oluşturur. Bu karışımı dişetlerine yapıştırabilirsiniz. (12)