Göz Kuruluğu Nedir?

Gözyaşları gözü yağlamakta ve göz yüzeyinin kurumasını önlemektedir. Göz her kırpıldığında, her gözyaşı ince bir film gibi göz yüzeyinde gezinmektedir. Sulu bir gözyaşı tabakası, filmi korumaya yardımcı olan yağlı bileşikler içermektedir. Göz konforunu ve sağlığını korumak için, gözyaşı filmi göz kırpmaları arasında bozulmadan kalmalıdır.

Göz kuruluğu problemi yaşayan kişi, gözü rahatsız etmeyecek ve gözün sağlıklı kalmasını sağlayacak kadar gözyaşı üretememektedir. Göz yüzeyini nemli tutacak kadar gözyaşı üretilmemesi ortaya çıkan göz kuruluğu, aynı zamanda bazı nedenlerden ötürü gözyaşlarının yeterince uzun süre göz yüzeyi üzerinde kalmamasından da kaynaklanabilmektedir. Ortaya çıkan bu göz kuruluğu zamanla göz küresinin yüzeyinin zarar görmesine neden olabilmektedir. (1)

Göz kuruluğu her yaştan insanı etkileyebilen bir durumdur, ancak özellikle, artan yaşla birlikte gözyaşı üretimi daha da azaldığı için yaşlı insanlarda daha sık ortaya çıkmaktadır. Diğer yandan, bazı ilaçların kullanımı sonucu bir yan etki olarak da yaşanabilmektedir. Göz kuruluğuna yol açan diğer faktörler ise hormonal değişiklikler ve artrit hastalığıdır.

Gözlerde kuruluk yaşayan kişiler genellikle kontak lens kullanmakta zorlanmaktadır. Bu problemi yaşayan insanlar ayrıca, klimalı ofisler veya süpermarketler gibi ortamlarda daha fazla rahatsız olmaktadır. Göz kuruluğu belirtilerini hafifletmek için pek çok tedavi seçeneği bulunmaktadır. (2)

Göz Kuruluğu Belirtileri

Göz kuruluğu nasıl anlaşılır? Göz kuruluğu başlangıcı durumunda kuruluk hissi ilk fark edilen belirti olsa da, birlikte yaşanan diğer belirtiler şunlar olabilmektedir:

 • Yanma hissi
 • Gözlerde kaşınma
 • Gözlerin ağırlaşması
 • Yorgun gözler
 • Gözlerde ağrı
 • Gözlerde kızarma
 • Fotofobi (ışığa karşı hassasiyet)
 • Bulanık görme (3)

Göz Kuruluğu Belirtileri detayı için bakınız

Göz Kuruluğu Nedenleri

Göz kuruluğu neden olur? Gözün gözyaşı akış sisteminde yaşanan bir bozukluk gözlerin kurumasına neden olabilmektedir. Diğer yandan, klima, ısı veya diğer çevresel koşullardan kaynaklanan kuru hava da göz kuruluğuna yol açabilmektedir. Göz kuruluğuna neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:

 • Doğal yaşlanma süreci
 • Hormonal değişiklikler
 • Antihistaminikler ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçların yan etkileri
 • Sjögren sendromu, romatoid artrit ve kolajen vasküler hastalıklar gibi gözyaşı yeteneğini etkileyen hastalıklar
 • Göz kapaklarının düzgün kapatılmasına izin vermeyen yapısal sorunlar (4)

Daha fazla Göz Kuruluğu Nedenleri için

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğu nasıl geçer? Göz kuruluğunu iyileştirmek için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak durum kontrol altına alınabilmektedir. Tedavi, gözyaşı üretimini arttırmayı, gözyaşı filmi hacmini korumayı veya aşırı gözyaşı kaybını önlemeyi amaçlamaktadır.

Göz kuruluğunu tedavi etmek için uygun olan bazı seçenekler şunlardır:

 • Daha sık gözleri açıp kapatmak
 • Göz yüzeyini yağlamak için göz damlaları, jeller veya merhemler kullanmak
 • Buharlaşma için odanın etrafına su kabı koyarak havanın nemini artırmak
 • Kullanılan ilacın bir yan etkisi olarak göz kuruluğu yaşanıyorsa, bu durumu doktora bildirmek
 • Aşırı gözyaşı kaybını önlemek için gözenek kanallarına özel tedaviler uygulamak
 • Daha ciddi durumlar için göz kuruluğu ameliyatı (5)

Göz Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göz kuruluğu tanısı ve tedavisi için bir göz doktoruna başvurabilirsiniz. (6)

Göz Kuruluğu Tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Göz Kuruluğu Bitkisel Tedavisi

Salatalık: Salatalık gözler üzerinde oldukça rahatlatıcı bir etki gösterebilmektedir. Yorgun göz kaslarını yatıştırmanın yanı sıra, salatalık dolaşım sisteminin işleyişini hızlandırmakta ve canlandırmaktadır.

Papatya çayı: Doğal bir antiinflamatuar olan papatya çayı, yorgun gözleri yatıştırırken, diğer yandan da, gözlerdeki kayıp nemi geri kazandırmaya yardımcı olmaktadır. Göz kuruluğu için oldukça etkili bitkisel bir tedavi yöntemi olabilmektedir. (7)

Aloe vera: Aloe vera göz kuruluğu için oldukça faydalı bir bitkidir. Aloe veranın yaprağı içinde bulunan jel rahatlatıcı ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Göz kuruluğunu ve beraberinde yaşanan belirtileri hafifletebilmektedir. (8)

Gül suyu: Gül suyu gergin, kuru ve yorgun gözler için doğal bir rahatlatıcı olarak çalışmaktadır. Gözleri rahatlamakla kalmamakta, aynı zamanda, göz çevresindeki cildi tazelemekte ve koyu halkaları azaltmaya yardımcı olmaktadır. (9)

Nane: Nane, soğutucu etkisiyle bilinen bir bitkidir. Gözlerin nemli ve serin tutulmasına da yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle de, göz kuruluğu için kullanılabilen bir bitki haline gelebilmektedir. (10)

Hintyağı: Hintyağının suyu tutma özelliği bulunmaktadır. Hintyağı ve optometrik fonksiyonu üzerine yapılan bir araştırmaya göre, meibomian bezi disfonksiyonu vakalarında göz kuruluğu için etkili olabilmektedir. (11)

Bektaşi üzümü: Bektaşi üzümü suyu göz kuruluğu belirtilerini hafifletmede oldukça faydalıdır. Bu meyve enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini açısından iyi bir kaynaktır. Bu nedenle, göz kuruluğu ve tahrişi tedavisine yardımcı olabilmektedir. (12)

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağında buluna vitamin A ve lutein, göz sağlığını koruyabilen iki önemli besindir. Aynı zamanda, antioksidanlar ve antimikrobiyaldir. Bu nedenle, hem gözleri nemlendirmekte hem de tehlikelere karşı korumaktadır. (13)

Keten tohumu: Göz kuruluğu alttan yatan başka göz problemleri nedeniyle tetiklenebilmektedir. Bu nedenle, göz sağlığı için gerekli olan yeterli miktarda omega-3 yağ asitleri alınmalıdır. Keten tohumu yağı ise ihtiyaç duyulan omega-3 yağ asitleri açısından son derece zengindir.

Bal: Balın sahip olduğu yatıştırıcı ve antiinflamatuar özellikleri, gözleri yatıştırmada ve gözlerin nemlendirilmesinde oldukça faydalı olabilmektedir. (14)

Rezene: Rezene çayı ile uygulanan kompresler göz kuruluğu için oldukça faydalı olabilmektedir. Hem gözlerin enfeksiyonlardan korumakta hem de gözün nemini geri kazandırmaya yardımcı olabilmektedir.

Lavanta yağı: Gözyaşı bezindeki hasar nedeniyle göz kuruluğu yaşanabilmektedir. Bu durumda lavanta yağından yardım alınabilmektedir. Hem gözün nemini koruyabilmekte hem de gözleri yatıştırabilmektedir. Asla doğrudan gözlerinize uygulamayın. (15)

Göz Kuruluğu Evde Tedavi Yöntemleri

Bebek şampuanı: Göz kuruluğu yaşayan kişiler genellikle gözlerini ovuşturma ihtiyacı hissetmektedir. Bu durumda, iltihaplanma riski oluşabilmektedir. Riski önlemek için gerekli temizliğin sağlanması önemlidir. Göz kapaklarının günde birkaç kez yıkanması önerilmektedir.

 • Parmak uçlarınıza birkaç damla bebek şampuanı ekleyin.
 • Gözleriniz kapalıyken, kirpiklerin tabanına yakın göz kapaklarına hafifçe masaj yapın.
 • Ilık suyla sabunu göz kapaklarından tamamen yıkayın.
 • Bunu günde bir veya iki kez yapabilirsiniz. (16)

Sıcak kompres: Göz kuruluğu için evde uygulanabilecek en basit yöntemlerden biri de sıcak komprestir. Sıcak kompres kan dolaşımını artırmakta ve gözyaşı üretimini teşvik etmektedir. Aynı zamanda, tahrişi hafifletmekte ve göz kuruluğu belirtilerini ortadan kaldırabilmektedir.

 • Temiz, lifsiz bir bezi sıcak suya batırın ve fazla suyu sıkın.
 • Bu sıcak, nemli bezi kapalı göz kapaklarınızda bir defada 10 dakikaya kadar tutun. Soğuyunca bezi ılık suyla tekrar ıslatın.
 • Sonunda, gözlerinize ılık suyla yıkayın.
 • Belirtiler azalana kadar bu tedaviyi günde en az iki kez uygulayabilirsiniz. (17)

Süt: Süt göz kaslarını yatıştırıp rahatlattığı bilinen çeşitli enzimleri içermektedir. Temiz bir pamuğu biraz soğuk süt içine batırın. Kapalı göz kapaklarınıza yerleştirin ve 10 dakika kadar dinlendirin. Yararları hızlandırmak için süt ile birkaç damla gül suyu da ekleyebilirsiniz. (18)

Çay: Çay, gözleri nemlendirmenize yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Bir bardak sıcak su içine çay poşetlerini koyup birkaç dakika kadar bekleyin.

Daha sonra, bu bardağa 2 pamuklu topu batırın ve çayla ıslatın. Fazla suyu sıkın. Sonra, bu ılık pamuk toplarını her iki gözkapağını da yerleştirin ve en fazla 5 dakikaya kadar bekleyin. (19)

A vitamini: Ayrıca günlük olarak vitamin A takviyeleri almak ya da havuç, sardalye, somon, yumurta ve balık yağı ya da keten tohumu gibi A vitamini bakımından zengin gıdaları tüketmek göz sağlığı için oldukça önemlidir. Göz sağlığının desteklenmesiyle göz kuruluğu problemi de ortadan kalkacaktır. (20)