İshal Tedavisi

İshal nasıl geçer? İshal, özellikle bir enfeksiyon nedeniyle oluştuysa genellikle birkaç gün sonra tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden iyileşmektedir.

Çocuklarda, ishal genellikle beş ile yedi gün içinde geçer ve nadiren iki haftadan uzun sürer.

Yetişkinlerde ise ishal genelde iki ile dört gün içinde düzelir, ancak bazı enfeksiyonlar bir hafta veya daha fazla sürebilir.

İshalin geçmesini beklerken, aşağıda belirtilen tavsiyeleri izleyerek belirtilerinizi hafifletebilirsiniz. (1)

Bol Sıvı Tüketimi

Özellikle beraberinde kusma da olduğunda, dehidrasyonu önlemek için bol miktarda sıvı almak önemlidir. Sık sık küçük miktarda su içmek oldukça yardımcı olmaktadır.

İdeal olarak, yetişkinler su, tuz ve şeker içeren sıvılar içmelidir. Çorba suyu veya meyve suyu gibi sıvılar da tüketilebilir.

Yeterli miktarda sıvı içiyorsanız idrarınız açık sarı veya neredeyse berrak olacaktır.

Bebekler ve küçük çocukların sıvı kaybı yaşamamaları çok önemlidir. Çocuğunuza kusma ihtimaline karşı sık sık su içirin. Küçük bir miktar su bile hiç olmamasından iyidir.

Meyve suyu veya gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır çünkü bunlar çocuklardaki ishali daha da kötüleştirebilir. (2)

Oral Rehidrasyon Çözeltisi

Zayıflığınız ya da ilerlemiş bir yaşınız varda bunlar ishal ile birleştiğinde sizi zor duruma sokabilir. Bu nedenle, doktorunuz ya da eczacınız dehidrasyonu önlemek için oral rehidrasyon çözeltisi önerebilir. Oral rehidrasyon çözeltisi, daha önce meydana gelen dehidrasyonu tedavi etmek için de kullanılabilir.

Rehidrasyon solüsyonları genellikle eczanelerden rahatlıkla temin edilebilmektedir. Suda çözülen bu sıvı tuz ve glikoz gibi kaybedilen diğer önemli minerallerin yenilenmesine yardımcı olur. (3)

Çocuklarda Oral Rehidrasyon Çözeltisi Kullanımı

Aile doktorunuz veya eczacınız susuz kalma riski altında ise çocuğunuza bir oral rehidrasyon çözeltisi önerebilir. Çocukların içmeleri gereken miktar, boyutlarına ve ağırlığına bağlı olacaktır.

Çocuklarda sıvı kaybı daha büyük bir risk oluşabildiği için her zaman öncelikle doktora başvurulmalı ve doktor önerisi doğrultusunda oral rehidrasyon çözeltisi kullanılmalıdır. (4)

Yemek Yeme

İshal durumunda yemek yemeyle ilgili fikirler ikiye bölünmektedir. Bununla birlikte, çoğu uzman, hissettiğiniz an katı yiyecek yemeniz gerektiğini kabul eder. Küçük, hafif yemekler yiyin ve yağlı veya baharatlı yiyeceklerden kaçının.

Yenilebilecek yiyecekler arasında patates, pirinç, muz, çorba ve haşlanmış sebzeler bulunmaktadır. Tuzlu gıdalar da yardımcı olabilmektedir.

İştahınızı kaybettiyseniz yemek yemeniz gerekmez, ancak mümkün olduğunca yemeye ve sıvıları içmeye devam etmelisiniz. (5)

Çocuklarda Yemek Yeme

Çocuğunuz sıvı kaybı, yeterli miktarda sıvı alana kadar katı yiyecekler vermeyin. Bir kez dehidrasyon belirtileri göstermeyi bıraktığında, normal diyetlerini yemeye başlayabilirler.

Çocuğunuz sıvı kaybı yaşamıyorsa, normal diyetlerini onlara sunun. Eğer yemek yemeyi reddederlerse, sıvıları vermeye devam edin ve iştahı dönene kadar bekleyin. (6)

İlaçla İshal Tedavisi

Antidiarrhoeal İlaçlar

Antidiarrhoeal ilaçlar ishali azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, genellikle bu ilaçlara gerek duyulmamaktadır. Bazı antidiarrhoeal ilaçlar reçetesiz eczaneden alınabilir.

İlaçla birlikte gelen hasta bilgi broşürünü iyice kontrol edip size uygun olup olmadığından emin olun. Emin değilseniz, eczacınıza danışın.

Dışkınızda kan veya mukus varsa ya da yüksek ateşiniz varsa antidiarrhoeal ilaçları almayın. Bunun yerine, tavsiye için doktorunuza başvurmalısınız. Çoğu antidiarrhoeal ilaçlar çocuklara verilmemelidir. (7)

Ağrı Kesiciler

Ağrı kesiciler ishale çok fazla etki etmemektedir ancak ateşin ve baş ağrısının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Aldığınız ilacın uygun olup olmadığını kontrol etmek için ilaçla gelen hasta bilgi broşürünü daima okuyun ve doğru dozu öğrenin. 16 yaşın altındaki çocuklara aspirin verilmemelidir. (8)

Antibiyotikler

İshalin tam olarak nedeni bilinmiyorsa, ishal için antibiyotik tedavisi önerilmemektedir. Çünkü antibiyotikler:

 • İshal bir virüsten kaynaklanıyorsa işe yaramaz
 • Hoş olmayan yan etkilere neden olabilir
 • Hafif koşulları tedavi etmek için art arda kullanıldıklarında daha ciddi koşulların tedavisinde daha az etkili olabilirler

Şiddetli ishal mücadele ediyorsanız ve nedeni belirli bir bakteri tipi ise antibiyotikler önerilebilir. (9)

Hastanede Tedavi

Ciddi dehidrasyonu tedavi etmek için bazen hastane tedavisi gerekebilir. Tedavi, sıvıların ve besinlerin damara doğrudan uygulanmasını içermektedir.

Diğer Sağlık Koşullarının Tedavisi

İshale neden olan belirli bir sağlık durumu varsa, hastalığı tedavi etmek belirtilerin hafiflemesine de yardımcı olacaktır.

 • İrritabl bağırsak sendromu, diyet ve ilaçlarınızdaki değişikliklerle tedavi edilebilir.
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı, bağırsaktaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan ilaçlarla tedavi edilebilir
 • Çölyak hastalığı diyetinizden gluten içeren gıdaları çıkararak tedavi edilebilir.
 • Safra asidi malorbsiyonu, sindirim sisteminde safra oluşumunu durdurmaya yardımcı olan ilaçlarla tedavi edilebilir

Probiyotikler

Probiyotikler, yoğurtlarda ve besin takviyelerinde bulunan canlı bakteri ve mayalardır.

Belirli probiyotiklerin bir ishal dönemini biraz daha kısaltabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır, ancak kanıtlar bunları önermek için yeterince güçlü değildir. (10)

İshal Nedir?

İshal gevşek ve sulu bağırsak hareketleri tanımlayan bir durumdur. Oldukça da yaygın olarak yaşanmaktadır ve genellikle ciddi bir sağlık problemi olarak değerlendirilmektedir. Birçok kişi yılda bir veya iki kez ishal ile mücadele etmektedir. Genellikle 2-3 gün süren ishal, eczanelerde satılan ilaçlarla kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Bazı durumlarda tıbbi yardıma ihtiyaç duyulabilir çünkü ishal, vücut için gerekli olan su ve tuzları hızla vücuttan atmaktadır. Çok genç, çok yaşlı ve çok hasta insanlarda kaybedilen bu sıvıların hemen geri alınması bazen oldukça güç olabilmektedir. Birkaç hafta süren ya da kan içeren ishal, ciddi bir hastalığın belirtisi olarak değerlendirilir. Bu gibi durumlarda, doktorunuza danışmalısınız. (11)

İshal nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

İshal Belirtileri

İshal nasıl anlaşılır? İshal, gevşek ve sulu dışkıları tanımlamaktadır, bu nedenle kendisi başka koşulların bir belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, ishal başlangıcına başka belirtiler de eşlik edebilmektedir:

 • Karın ağrısı
 • Karın krampları
 • Şişkinlik
 • Susuzluk
 • Kilo kaybı
 • Ateş

Kan veya akıntı, ateş, dehidrasyon bulguları, sürekli kusma, kronik ishal veya kilo verme gibi daha ciddi belirtiler ciddi bir hastalığın belirtileri olarak kabul edilmektedir. (12)

İshal belirtileri daha fazlası için

İshal Nedenleri

İshal neden olur? İshalin en yaygın nedeni bağırsağa enfekte olmuş bir virüstür. Enfeksiyon genellikle iki gün sürer ve bazen “bağırsak gribi” olarak da adlandırılır. İshalin diğer nedenleri ise şunlar olabilir:

 • Bakteriler tarafından oluşan enfeksiyon
 • Diğer organizmalar tarafından oluşan enfeksiyonlar
 • Sindirim sistemini bozan gıdaları yemek
 • Bazı gıdalara alerjiler
 • İlaçlar
 • Radyasyon tedavisi
 • Gıdanın malabsorpsiyonu

İshal, özellikle irritabl bağırsak sendromu olan kişilerde kabızlık sonrası ortaya çıkabilir. (13)

İshal nedenleri fazlası için tıklayınız