Mide Ülseri Belirtileri

Mide ülseri, sindirim sisteminin astarında gelişen ağrılı yaralardır. Bu yaralar genellikle midede oluşmaktadır, ancak bazen ince bağırsakta (özellikle duodenum adı verilen bir bölüm) veya özofagusta da gelişebilmektedir.

Mide ülseri başlangıcı, daha hafif olan ve çabucak kendiliğinden geçen bazı belirtilere neden olabilirken, ağrı gibi daha rahatsız edici belirtilere de yol açabilmektedir. Ülser belirtileri, genellikle hafiftir ancak, ciddi haldeyken genellikle fark edilir derecede ağrılıdır. (1)

Mide ülseri nasıl anlaşılır? Mide ülseri belirtilerini şöyle açıklamak mümkündür:

Karın ağrısı: H. pylori mide ve ince barsak astarında ağrılı bir iltihaba neden olabilmektedir. Ağrı ayrıca gaz birikimi ve kabızlık sonucu da oluşabilmektedir.

Mide yanması: Asit reflüsü veya gastroözofageal reflü hastalığı olarak da adlandırılmaktadır. Asit düşük olduğunda, gıdaların sindirimi yavaşlar ve zorlaşır. Çok üretildiğinde ise, mide astarına zarar verdiği için mide yanmasına yol açmaktadır.

Kansızlık: Kansızlık, H. pylori enfeksiyonuyla yakından ilişkilidir.  H. pylori enfeksiyonu ise mide ülserinin en sık rastlanan nedenidir. Bu enfeksiyon sırasında, protein (demir içeren) sindirimi özellikle zorlaşmaktadır. (2)

Hafif abdominal rahatsızlık: Genel olarak yemeklerden 2-4 saat önce veya sonra hissedilen bir rahatsızlıktır.

Kötü nefes: Mide asidinde bulunan H pylori organizmaları amonyak oluşturmaktadır. Sonuç olarak da, ağız kokusu ortaya çıkmaktadır.

Göğüs ağrısı: H. pylori enfeksiyonu midede bir enflamasyona neden olduğunda, mideden gelen ağrı sinyalleri göğüs, omuz ve karın bölgelerinde refleks oluşturabilmektedir. Yani, mide ağrısı göğüs bölgesine kadar ulaşmaktadır.

Kabızlık: H. pylori düşük mide asidine neden olduğu için gıdaların düzgün bir şekilde sindirilmesine engel olmaktadır. Sindirilmeyen gıda maddeleri de kabızlığa yol açmaktadır. (3)

İshal: İshal, seyrek olarak görülen bir belirtidir. Diğer yandan, H. pylori’nin enfeksiyonunun ne kadar kronik olduğuna bağlı olarak neredeyse her gün olabilmektedir.

Gastrit: Gastrit, mide astarında bir iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. H. pylori ise mide astarına zarar vererek iltihaplanmasına neden olmaktadır.

Bulantı ve kusma: H, pylori mide bulantısına neden olmaktadır, ancak bunun nedeni tam olarak belli değildir. Vücut kendiliğinden kurtulmaya çalıştıkça, kusma isteği tetiklenebilmektedir. (4)

Yukarda sıralanmış olanlar birincil mide ülseri belirtileridir. Bu belirtiler diğer başka ikincil belirtileri de tetikleyebilmektedir. Diğer mide ülseri belirtileri ise şunlardır:

 • Anksiyete
 • Depresyon
 • Yorgunluk veya enerji düşüklüğü
 • Baş ağrısı veya migren
 • Cilt problemleri
 • Menstrüel dönem öncesi stres
 • Sinüs sorunları
 • Uyku sorunları
 • Kilo kaybı ya da kilo alımı (5)

Mide ülseri ince bağırsakta görülen belirtilerden biraz farklı belirti ve bulgulara sahiptir. Mide ülseri ağrısı daha az tutarlı olmakla birlikte daha az belirgin belirtiler gösterme eğilimindedir. Bazen ağrı yemek yedikten sonra daha da kötüleşmektedir.

İnce bağırsak ülserinin tutarlı bir ağrı üretmesi daha olasıdır. Ağrı bazen gece ortasında daha da kötüleşmektedir, ancak sabahları hafiflemektedir. Ağrı o günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıktığında, yemek yendiğinde ise azaltma eğilimindedir.

Bazı mide ülserleri fark edilmeden kendi kendine geçmektedir. Hazımsızlık tipi ağrılar da göstermemektedir. Bu ülserler daha az yaygındır ve ülser kanaması başladıktan sonra teşhisi konulabilmektedir. Bazı ülserler mide duvarında bir delik haline gelebilmektedir. Bu, delinme oldukça ciddi bir durumdur. (6)

İç Kanama

İç kanama, mide ülserlerinin en sık görülen komplikasyonudur. Bir kan damarı yerinde bir ülser geliştiğinde ortaya çıkabilmektedir. Kanama aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Yorgunluk, nefes darlığı, soluk cilt ve kalp çarpıntılarına (belirgin kalp atışlarına neden olur) neden olan yavaş ve uzun süreli kanama
 • Kan kusmanıza veya siyah, yapışkan ve katran benzeri dışkılara neden olan hızlı ve şiddetli kanama

Bu belirtilerin yaşanması durumunda, iç kanama ihtimali gibi ciddi bir duruma karşı hemen tıbbi bir yardım almalısınız. (7)

Mide ülserleri kanamaya başladıklarında, bunlar dikkat edilmesi gereken en muhtemel uyarı işaretleridir:

 • Siyah ve kokulu dışkı
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Göğüs ve sırt ağrısı
 • Bayılma ve titreme (8)

Mide Ülseri Nedir?

Mide ülseri, midenin veya ince bağırsağın astarında meydana gelen yaralardır. Mideyi çizen koruyucu mukus etkisiz hale geldiğinde mide ülseri ortaya çıkmaktadır.

Mide gıdaları sindirmek ve mikroplara karşı koruma sağlamak için güçlü bir asit üretmektedir. Vücudun dokularını bu asitten korumak için, aynı zamanda kalın bir mukus tabakası salgılamaktadır. Mukus tabakası yıprandığında ve etkili şekilde çalışmayı bıraktığında, asit, mide dokusuna zarar verebilmekte ve sonuç olarak da, ülsere neden olabilmektedir.

Mide ülserini tedavi etmek için bazı yöntemler bulunmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. (9)

Mide Ülseri Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Mide Ülseri Nedenleri

Mide ülseri neden olur? Mide ülseri nedenleri şunlar olabilmektedir:

 • Helicobacter pylori (H. pylori) isimli bakteri nedeniyle oluşan enfeksiyon
 • Aspirin ve ibuprofen gibi non steroid antiinflamatuar ilaçların uzun süreli kullanımı
 • Mide, duodenum veya pankreasta (Zollinger-Ellison sendromu olarak da bilinen) nadir görülen kanserli ve kanserli olmayan tümörler

Bazen mide ülserine aynı anda hem non steroid antiinflamatuar ilaçlar hem de  H. pylori neden olabilmektedir. (10)

Mide Ülseri Nedenleri daha fazlası için

Mide Ülseri Tedavisi

Mide ülseri nasıl geçer? Özel diyetlerin mide ülserini önleme veya tedavi etmede çok az etkisi olduğu düşünülmektedir. Tedavi seçenekleri arasında ise şunlar bulunmaktadır:

 • İlaçla tedavi: pylori nedeniyle oluşan enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotikler dâhil olmak üzere bazı ilaçlar kullanılabilmektedir. Farklı ilaçların kombinasyon halinde kullanılması da gerekebilir.
 • Testler: pylori enfeksiyonunun başarıyla tedavi edildiğinden emin olmak için bazı testler uygulanabilmektedir.
 • Tedavide bazı değişiklikler: Artrit ilacı, aspirin veya diğer antiinflamatuar ilaçlar, tedavinin mide ülseri üzerindeki etkisini azaltabileceği için hafifçe değiştirilebilir.
 • Asidi azaltma: Antiasit tabletleri gastrik suları içindeki asit içeriğini azaltmak için kullanılabilmektedir.
 • Yaşam tarzı değişiklikleri: Sigara bırakma da dâhil olmak üzere, bazı yaşam tarzı değişiklikleri mide ülserinin belirtilerini hafifletebilir. Sigara, midenin doğal savunma mekanizmalarına etki ederek iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır. (11)

İç kanama, mide ülserlerinin en sık görülen komplikasyonudur. Bu durumda da, kanamayı durdurmak için mide ülseri ameliyatı bir seçenek olabilmektedir. (12)

Mide Ülseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide ülseri tanısı ve tedavisi için başlangıç olarak iç hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. Daha ileri testler için bir sindirim sistemi hastalıkları (gastroenterolog) uzmanına yönlendirilebilirsiniz. (13)

Mide Ülseri Tedavisi fazlası için tıklayınız