Peptik Ülser Tedavisi

Peptik ülser nasıl geçer? Çoğu peptik ülser vakasında tedaviler durumun kontrol altına alınmasına oldukça yardımcı olabilmektedir. Peptik ülser için uygulanan tedavi yöntemi ülserin nedenine bağlı olarak değişmektedir.

Yapılan testler sonucu peptik ülserin H. pylori bakterisinin yarattığı enfeksiyondan kaynaklandığı ortaya çıkarsa, muhtemelen uygulanan tedavi antibiyotik tedavisi olacaktır.

Diğer nedenlerin peptik ülsere neden olması durumunda ise çeşitli ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri peptik ülser tedavisinde kullanılabilmektedir. (1)

Peptik Ülser İlaç Tedavisi

 • Antibiyotik Tedavisi

Peptik ülserin altta yatan nedeni H. pylori ile enfeksiyon ise, tedavi gastrointestinal sistemdeki bakterilerin yok edilmesine odaklanmaktadır. Tedavi bir dizi antibiyotik ile başarılı olabilmektedir. Genel olarak, iki antibiyotik kombinasyonu yedi ile on dört gün boyunca günde iki kez birlikte alınmaktadır.

Sıklıkla öngörülen antibiyotikler arasında amoksisilin, klaritromisin ve metronidazol bulunmaktadır. Birçok H. pylori bakterisi bazı antibiyotiklere karşı direnç kazanmaktadır ve bu da tedaviyi daha zorlayıcı bir hale getirebilmektedir. (2)

 • Proton Pompa İnhibitörü

Antibiyotiklerin seyri genellikle bir proton pompa inhibitörü ile kombine edilmektedir. Proton pompa inhibitörü gastrik salgı hücrelerinin etkisini bloke etmektedir. Böylece midedeki ve ince bağırsaktaki asit seviyelerini azaltılmakta veya ortadan kaldırılmaktadır.

 • H2-reseptör Agonistleri

H2-reseptör agonistleri adı verilen bir ilaç grubu, histaminin etkisini devre dışı bırakmaya yardımcı olmaktadır. H2-reseptör agonistleri, ülser duodenuma yerleştiği zaman daha fazla tercih edilmektedir. Hem proton pompa inhibitörü hem de H2-reseptör agonistleri mide asidi seviyelerini bastırmakta ve yaranın iyileşmesine destek olmaktadır. (3)

 • Asetaminofen

Peptik ülserin nedeni aşırı non steroidal antiinflamatuar ilaçların kullanımı ise doktor alternatif ilaçlar tavsiye edecektir. Genellikle, non steroidal antiinflamatuar ilaç olmayan ve mideyi tahriş etmeyeceği bilinen asetaminofen tercih edilmektedir.

 • Antiasitler

Bu tedavilere ek olarak, doktor mide asitlerini dengelemek veya gastrointestinal sistemin astarını korumak için antasit de reçete edebilir. Bu ilaçlar genellikle peptik ülserin iyileşmesine etki etmemekte, sadece belirtileri azaltmaya yardımcı olmaktadır. (4)

Diğer Tedaviler

Ağır kanamaların meydana geldiği peptik ülser hastalarında veya endoskopik muayene sırasında doktor tarafından kanama gözlemlendiyse, kan dolaşımını durdurmak için kan damarlarına müdehale etmek veya ilaç uygulamak gerekebilir. Peptik ülserin mideyi veya bağırsak duvarını deldiği çok aşırı durumlarda, acil olarak ameliyat gerekebilir. (5)

Peptik Ülser Ameliyatı

Peptik ülser ameliyatı oldukça nadir uygulanmaktadır, ancak iyileşmeyen ülserler (inatçı peptik ülser) ya da ağır kanama, perforasyon veya tıkanma gibi komplikasyonlar oluşması durumunda ameliyat gerekli görülebilmektedir.

Peptik ülser için uygulanan ameliyat seçenekleri genellikle aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilmektedir:

 • Bir veya daha fazla sinirin mideden kesilmesi (vagotomi)
 • Midenin alt kısmının açılarak genişletilmesi (piloroplasti)
 • Midenin bir kısmının çıkarılması (kısmi gastrektomi) (6)

Peptik Ülser İçin Hangi Doktora Gidilir?

Peptik ülser tanısı ve tedavisi için başlangıç olarak iç hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. Daha ileri testler için bir sindirim sistemi hastalıkları (gastroenterolog) uzmanına yönlendirilebilirsiniz. (7)

Peptik Ülser Nedir?

Peptik ülser yemek borusu, mide veya duodenumun (onikiparmak bağırsağı) astarında meydana gelen açık bir yaradır. Mideyi astarlayan epitel hücreleri besinleri sindirmek için asidi salgılamaktadır.

Mide ve duodenum, iç epitel astarını kaplayan kalın bir mukoza tabakası kullanarak kendilerini güçlü asitlerden korumaktadır. Bu koruyucu mukoza tabakasını parçalayan tahriş veya iltihap alanı, mide asidinin hücrelere yapışmasına ve hasar görmesine yol açmaktadır.

Peptik ülsere sahip olan hastalar genellikle sindirim için üretilen asit nedeniyle karın ağrısı çekmektedir. Mide ağrısına bazen yavaş, kronik gastrointestinal sistem kanaması veya ciddi vakalarda karın boşluğundaki akut kanama eşlik edebilmektedir. (8)

Peptik Ülser Belirtileri

Peptik ülser nasıl anlaşılır? Peptik ülser başlangıcında en sık yaşanan belirti yanma hissidir. Ülser, mide asidinin hassaslaşan alana temas etmesiyle şiddetlenmektedir. Ülser ağrısının ortak özellikleri şunlardır:

 • Göbekten göğse kadar hissedilen yanma hissi
 • Ağrı ve yanma hissinin mide boş olduğunda daha da kötüleşmesi
 • Geceleri kötüleşen yanma ve ağrı
 • Asit düşürücü ilaçların kullanılmasıyla geçici olarak rahatlayan ağrı

Daha az sıklıkla, ülserler ciddi belirtilere de yol açabilmektedir:

 • Siyah veya kırmızı kan kusma
 • Koyu renkli dışkı ya da dışkıda kan
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İştah değişiklikleri (9)

Peptik Ülser Nedenleri

Halk arasında uzun süre baharatlı gıdalar tüketmenin ya da çok fazla stres altında olmanın peptik ülsere neden olduğu düşünülse de, doktorlar bunun pek mümkün olmadığını söylemektedir.

Peptik ülser neden olur? En yaygın peptik ülser nedenleri şunlardır:

 • Mideyi enfekte edebilen bir tür bakteri olan Helicobacter pylori
 • Non steroid antiinflamatuar ilaçların kullanımı

Peptik ülser geliştirmede sigara içmek, alkolün kötüye kullanımı ve genetik gibi tetikleyici faktörlerin de bir rol oynadığı düşünülmektedir. (10)

 

 

 

 

 

 

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Peptik ülser oluşumu engellemeye yardımcı olabilecek ya da peptik ülser geliştikten sonra belirtileri hafifletmek ve tedaviyi hızlandırmak için uygulanabilecek bazı yaşam tarzı değişiklikleri de bulunmaktadır. Sigara içmekten, alkol tüketmekten ve ağrı kesici olarak uzun süreli ya da yüksek dozda non steroidal antiinflamatuar ilaç kullanmaktan kaçınmak peptik ülser gelişimi riskini azaltmaktadır.

Diğer yandan, sağlıklı bir diyetle beslenmek hem peptik ülser geliştirme riskini azaltmakta hem de tedavinin hızlı ve etkili olmasını sağlayabilmektedir. (7)