Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid artrit nasıl geçer? Romatoid artrit için uygulanan tedavi yöntemlerinin amacı şunlardır:

 • Hastalık nedeniyle oluşan iltihabı durdurmak
 • Belirtileri hafifletmek
 • Eklem ve organ hasarını önlemek
 • Fiziksel fonksiyon ve genel sağlık durumunu iyileştirmek
 • Uzun vadeli komplikasyonları azaltmak (1)

İlaçla Romatoid Artrit Tedavisi

Doktorunuz tarafından önerilen ilaç türleri, belirtilerin şiddetine ve romatoid artritin ne kadar süredir var olduğuna bağlı olarak değişecektir.

Steroidal Olmayan Antiinflamatuar İlaçlar

Steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar ağrıyı hafifletebilmekte ve inflamasyonu azaltabilmektedir. Reçetesiz satılan bazı ilaçlar arasında ibuprofen ve naproksen sodyum bulunmaktadır. Daha güçlü steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar reçeteyle kullanılabilmektedir. Yan etkiler arasında kulaklarda çınlama, mide tahrişi, kalp sorunları, karaciğer ve böbrek hasarı olabilmektedir. (2)

Kortikosteroid İlaçlar

Prednizon gibi kortikosteroid ilaçlar, iltihaplanma ve ağrıları azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca eklem hasarını da yavaşlatabilmektedir. Yan etkileri arasında, kemiklerin inceltilmesi, kilo alma ve şeker hastalığı bulunabilmektedir. (3)

Hastalık Modifiye Edici Antiromatizmal İlaçlar

Bu ilaçlar romatizmal artritin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilmektedir. Ayrıca, eklemleri ve diğer dokuları kalıcı hasardan da kurtarabilir. Yan etkileri değişebilmektedir ancak bunlar karaciğer hasarı, kemik iliği baskılanması ve şiddetli akciğer enfeksiyonları olabilmektedir. (4)

Biyolojik İlaçlar

Yeni bir hastalık modifiye edici antiromatizmal türü olan bu ilaçlar, hastalığın yavaş ilerlemesine yardımcı olmak için bağışıklık sistemine etki etmeyi hedeflemektedir. (5)

Fiziksel Aktivite ve Dinlenme

Egzersiz ve dinlenme arasında bir denge sağlanmalıdır. Hastalık aktif olduğunda daha fazla dinlenme daha uygun olabilir. Dinlenme, yorgunluk, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Egzersiz, kas gücünü artırmak, eklem deformasyonlarını ve sertliğini azaltmak, sonuç olarak da, hareketliliği korumak için oldukça önemlidir. Bir fizyoterapist, sizin için uygun olan egzersiz programını belirleyecektir. (6)

Yardımcı cihazlar, ağrıyan eklemleri daha zorlamayı önleyebilir. Örnek vermek gerekirse, testere sapıyla donatılmış bir mutfak bıçağı, parmak ve bilek bağlantılarınızı korumaya yardımcı olabilir. Düğme kancaları gibi bazı araçlar da giyinmeyi daha kolay bir hale getirebilir. (7)

Romatoid Artrit Ameliyatı

İlaçlar eklem hasarını önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olmazsa, doktor hasar görmüş eklemleri onarmak için cerrahiyi müdahaleyi düşünebilir. Cerrahi, eklemi kullanma yeteneğini geri kazanmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, ağrıyı azaltabilir ve deformiteleri düzeltebilir.

Romatoid artrit ameliyatı aşağıdaki yöntemlerden bir veya daha fazlasını içerebilir:

Sinovektomi: İltihaplı eklem astarının çıkarılması için uygulanan bir yöntemdir. Sinovektomi diz, dirsek, bilek, parmak ve kalçalara yapılabilir.

Tendon onarımı: İnflamasyon ve eklem hasarı, eklemin çevresindeki tendonların gevşemesine veya kopmasına neden olabilir. Cerrahınız ekleminizin etrafındaki tendonları onarabilir.

Ortak füzyon ameliyatı: Bir eklemin sabitlenmesi veya yeniden hizalanması ve ağrının giderilmesi için eklemin cerrahi olarak kaynaştırılması önerilebilir.

Total eklem replasmanı: Eklem replasman cerrahisi sırasında, cerrah eklemin hasarlı parçalarını çıkarır, sonra da, metal ve plastikten yapılmış bir protez yerleştirir. (8)

Romatoid Artrit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Romatoid artrit tanısı ve tedavisi için bir Romatoloji uzmanına (romatizmal hastalıklar uzmanı, romatolog) başvurabilirsiniz. Ameliyatın gerekli görülmesi durumunda ise ortopedik cerrahi uzmanına sevk edilebilirsiniz. (9)

Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid artrit, vücudunuzda eklemlerinizden fazlasını etkileyebilen kronik iltihaplı bir hastalıktır. Bazı insanlarda durum aynı zamanda cilt, gözler, akciğerler, kalp ve kan damarları gibi çok çeşitli vücut sistemlerine zarar verebilmektedir.

Bir otoimmün bozukluk olan romatoid artrit, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla kendi vücudunuzun dokularına saldırdığında ortaya çıkmaktadır.

Osteoartrit hastalığının aşınma ve yıpranma hasarının aksine, romatoid artrit eklemlerinizin astarını da etkilemekte ve sonuç olarak da, kemik erozyonu ve eklem deformitesine neden olan ağrılı bir şişmeye neden olmaktadır. Romatoid artrit ile ilişkili olan iltihap, vücudun diğer bölgelerine de zarar verebilmektedir. (10)

Romatoid Artrit Nedir? detaylı bilgi için bakınız

Romatoid Artrit Belirtileri

Romatoid artrit başlangıcı yaşayan insanlar, her zaman eklemlerde kızarıklık veya şişlik görmeyebilir, ancak hassasiyet ve acı genellikle yaşanmaktadır. (11)

Romatoid artrit nasıl anlaşılır? Yorgunluk, hastaların romatoid artritin en çok yaşadığı ve zorlandığın belirtilerden biri olabilir. Diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Eklem ağrısı
 • Eklemlerin şişmesi (çoğunlukla sıcaklık ve kızarıklık eşlik eder)
 • Eklemlerde sertlik (genellikle sabahları ve dinlenme dönemlerinden sonra daha da kötüleşir)
 • Kas ağrısı
 • Hafif ateş
 • İştah kaybı (istenmeyen kilo kaybı)
 • Ciltte ve tırnaklarda meydana gelen değişiklikler

Anemi de ortaya çıkabilmektedir. Genellikle yorgunluk duygusu ve genel olarak iyi hissetmeme karmaşıklığa neden olmaktadır.

Romatoid artrit, tüm vücuda etki edebildiği için belirtiler de bazen gribe benzeyebilmektedir. Romatoid artrit vücudun diğer bölümlerinde sorunlara neden olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Kan damarlarının iltihabı (vaskülit)
 • Akciğer veya kalbin astarlarının iltihaplanması
 • Göz ve ağız kuruluğu (12)

Romatoid Artrit Belirtileri detaylarını inceleyiniz

Romatoid Artrit Nedenleri

Romatoid artrit neden olur? Romatoid artrit, otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi sağlıklı vücut dokusuna saldırmaya başlamaktadır ve sonucunda da romatoid artrit oluşmaktadır. Bununla birlikte, romatoid artritin neden tetiklendiği bilinmemektedir.

Aşağıdakiler de dâhil olmak üzere romatoid artrit riskini artırabilecek birçok faktör bulunmaktadır:

 • Genetik yatkınlık
 • Hormonal değişiklikler
 • Çevresel faktörler
 • Sigara içmek
 • Yaş ve cinsiyet (13)

Romatoid Artrit Nedenleri daha fazla bilgi için