Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız kokusu neden olur? Ağız kokusu, birçok nedene bağlı olarak oluşabilen oldukça yaygın bir sorundur. Çoğu zaman geçici bir durum olan ağız kokusu, nadiren de olsa, mide veya sindirim sistemi problemleri nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Çoğu ağız kokusu vakasında bunun nedeni dilin arkasında çoğalmaya başlayan bakterilerdir.

Geçici ağız kokusu genellikle yediğimiz gıdalardan gelmektedir. Soğan, sarımsak ve lahana gibi yüksek sülfürlü bileşik üreten gıdalar ağız kokusunu tetiklemektedir. Sindirilmiş sülfür bileşikleri absorbe edilmekte ve kanla akciğerlere taşınmaktadır. Sonrasın da ise ağız kokusu ortaya çıkmaktadır Bununla birlikte, kronik ağız kokusu, ağızda kalan yiyecek artıklarını parçalayan bakterilerden kaynaklanmaktadır. (1)

Ağız kokusuna en çok neden olan faktörleri şöyle açıklamak mümkündür:

Tütün

Sigara ve benzeri tütün ürünleri ağız kokusuna neden olabilmektedir. Ayrıca dişeti hastalığı durumunda dişeti şişkinliğini artırabilmektedir. Bu da ağız kokusuna katkıda bulunan başka bir durumdur.

Yiyecekler

Dişlere yapışan gıda parçacıklarının dağılması ağız kokusuna neden olabilir. Soğan ve sarımsak gibi bazı gıdalar da ağız kokusu oluşturabilir. Sindirildikten sonra, içinde bulunan sülfür kan yoluyla akciğerlere taşınmaktadır, sonrasın da ise ağız kokusuna yol açmaktadır. (2)

Ağız Kuruluğu

Salya ya da tükürük ağızın içini temizleyen doğal bir temizleyicidir. Ağız kuruluğu yaşandığında ise, özellikle de sabahları ya da belirli bir hastalığın sonucu olarak, ağız kokusu yoğun bir şekilde hissedilebilmektedir.

Ağız ve Diş Temizliği Yoksunluğu

Düzenli olarak dişleri fırçalamamak ya da diş ipi kullanmamak, zamanla dişlerin arasında parçacıkların birikmesine neden olmaktadır. Bu durumda da ağız kokusu kaçınılmaz bir sonuçtur. Dişler düzenli olarak fırçalanmıyorsa, bakteriler hızla üreyebilmektedir. Düzenli veya uygun şekilde temizlenmemiş protezlerde ayrıca, ağız kokusu oluşturan bakterilere katkıda bulunabilmektedir. (3)

Beslenme Alışkanlıkları

Açlık ve düşük karbonhidrat içeren diyetlerle beslenme, ağız kokusu oluşturabilmektedir. Bunun nedeni, ketonlar denilen kimyasalların üretildiği yağların parçalanmasıdır. Bu ketonların güçlü bir aroması vardır.

Bazı İlaçların Kullanımı

Bazı ilaçlar ağızdaki salya üretiminin azalmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle de, ağız kokusu ortaya çıkabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, angina tedavisinde kullanılan nitratlar, bazı kemoterapi ilaçları ve fenotiyazinler gibi bazı sakinleştiriciler ağız kokusuna neden olabilmektedir. Büyük dozlarda vitamin takviyeleri alan bireyler de ayrıca ağız kokusu yaşayabilmektedir. (4)

Ağız, Burun ve Boğaz Rahatsızlıkları

Bazen bademciklerin iltihaplanması, ağız kokusuna da neden olabilmektedir. Bademcikler üzerinde biriken beyaz renkli, irin dolu şişlikler kokuyu ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, burun, boğaz veya sinüslerde oluşan enfeksiyon veya iltihap da ağız kokusuna yol açabilmektedir.

Yabancı Cisimcikler

Ağız kokusu, özellikle çocuklarda, burun boşluğuna yabancı bir cisim girmesi durumunda ortaya çıkabilmektedir. (5)

Hastalıklar

Bazı kanserler, karaciğer yetmezliği ve diğer metabolik hastalıklar, ürettikleri kimyasalların spesifik karışımlarına bağlı olarak ağız kokusuna yol açabilmektedir. Gastroözofageal reflü hastalığı durumunda mide asitleri nedeniyle ağız kokusu oluşabilmektedir.

Daha Az Sıklıkla Yaşanan Nedenler

Ağız kokusunun en genel ve en geçici nedeni ağız hijyeni eksikliğidir, ancak, daha nadir olan nedenlerle de ağız kokusu ortaya çıkabilmektedir. O nedenler şunlardır: (6)

Diyabetik Ketoasidoz

Diyabet hastası olan kişinin insülin seviyeleri çok düşük olduğunda, vücut artık şeker kullanamaz ve bunun yerine ise yağ depolarını kullanmaya başlayabilir. Yağ bozulduğunda, ketonlar üretilir ve birikir.

Ketonların sayısındaki artış zehirli olabilir, sonuç olarak da, belirgin ve tatsız bir ağız kokusu ortaya çıkarır. Ketoasidoz ciddi ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir durumdur.

Bağırsak Tıkanıklığı

Özellikle, bağırsak tıkanıklığı yaşanması durumunda, uzun süre kusma dönemi yaşanırsa, ağız kokusu ortaya çıkabilir.

Kronik Böbrek Yetmezliği

Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda amonyak veya idrara benzer bir koku oluşabilmektedir. Normal olarak böbrekler tarafından ortadan kaldırılan atık ürünler kan dolaşımında birikmeye başlar, bu da ağız kokusunu tetikler. (7)

Bronşektazi

Bronşektazi, solunum yollarının normalden daha geniş ve uzun süreli mukus üretiminin olduğu bir durumdur. Sonuç olarak da, ağız kokusu ortaya çıkabilmektedir.

Aspirasyon Pnömonisi

Aspirasyon pnömonisi, kusmuk, tükürük, yiyecek veya sıvılardan dolayı akciğerlerde veya havayollarında şişlik veya enfeksiyonun meydana gelmesidir. Bu da, nadir durumlarda ağız kokusunu tetiklemektedir. (8)

Ağız Kokusu Nedir?

Tıbbi olarak halitosis olarak adlandırılan ağız kokusu, oldukça utanç verici olabilmektedir. Bazı durumlarda kişinin fazlasıyla kaygı yaşamasına yol açabilmektedir. Diğer yandan, çoğu zaman geçici bir sorun olan ağız kokusunu gidermek için piyasada pek çok ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin birçoğu yalnızca geçici önlemlerdir ve ağız kokusunun kalıcı olması durumunda altta yatan nedeni ortadan kaldıramamaktadır.

Belirli yiyecekler, sağlık koşulları ve alışkanlıklar, ağız kokusuna neden olabilmektedir. Çoğu durumda, tutarlı ve uygun olan ağız ve diş temizliği ile ağız kokusunu ortadan kaldırmak mümkündür. Basit öz bakım teknikleri sorunu çözmezse, ağız kokusunun daha ciddi bir durumun sonucu olmadığından emin olmak için bir diş doktoruna başvurmalısınız. (9)

Ağız Kokusu Nedir? fazlası için tıklayınız

Ağız Kokusu Belirtileri

Ağız kokusu başlangıcında, bu sorunu yaşayan pek çok kişi, birinden bunu duymadıkça ağızlarının koktuğunu fark etmeyebilmektedir. Ağız kokusu çoğu zaman geçici bir durumdur. Geçici olmayan ağız kokusunda ise altta yatan başka bir sorun buna neden olmaktadır. Ağız kokusu nasıl anlaşılır? Ağız kokusu belirtileri şunlardır:

  • Kötü ağız kokusu
  • Ağızda ekşi, acı ya da metalik bir tat
  • Ağız kuruluğu
  • Dil üstünü kaplayan beyaz bir tortu (10)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Ağız Kokusu Belirtileri

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu nasıl geçer? Çoğu zaman, ağız kokusu geçici bir durumdur, ancak hemen müdehale etmek için de pek çok yöntem bulunmaktadır.

Ağız kokusunu hemen ortadan kaldırmanın en iyi yolu, düzenli olarak diş fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya başlamaktadır. Böylece, besin artıkları ve bakteriler ağızda birikmeyecek ve ağız kokusuna neden olmayacaktır.

Diğer yandan, kalıcı olan ağız kokusunun altında yatan herhangi bir neden olduğunu düşünüyorsanız, bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz yaşadığınız bütün belirtileri öğrendikten sonra, nedeni teşhis ederek gerekli tedaviyi uygulamaya başlayacaktır. (11)

Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ağız kokusu için bir diş doktoruna başvurabilirsiniz. (12)

Ağız Kokusu Tedavisi detayı için bakınız