Ayak Şişmesi Tedavisi

Ayakta şişmesi, bir yaralanma, yüksek tansiyon ya da hamilelik nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bir yaralanma sonrasında aniden oluşurken, yüksek tansiyon ya da hamilelik nedeniyle kademeli olarak zaman içinde şişmektedir. Ayak şişmesi sadece bir ayağı ya da her ikisini birden etkileyebilir.

Bazen ayak şişmesi daha ciddi olarak, şiddetli yaralanma veya altta yatan başka tıbbi bir durumun sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir. Ayak şişmesiyle birlikte sizi endişelendiren diğer belirtilerin de oluşması durumunda, bir doktora başvurmalısınız. (1)

Ayak şişmesi nasıl geçer? Ayak şişmesi için uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri şöyle sıralanmaktadır:

Ayağı Yüksekte Tutmak

Ayak şişmesini tedavi etmeye başlamanın en iyi yollarından biri ayağı yüksekte tutmaktır. İdeal olarak, şişmiş ayak ya da ayak bileğinin kalp yüksekliğinin üzerinde olmasını sağlanmalıdır. Bu yöntemle gerekli olan kan dolaşımı teşvik edilmekte ve ayaktaki şişlik inmektedir.

Gün boyunca ayağınızı düzenli aralıklarla yirmi dakika kadar yüksekte tutabilirsiniz. Gece ise ayağın altına yastık koyarak ayağı yükseltmek mümkündür. Dizinizin desteklendiğinden emin olmalısınız, aksi takdirde çok sert ve yorucu bir diz ile uyanabilirsiniz. (2)

Bandaj

Ayak ya da bilek şişmesi durumunda, bir bandajla sıkıca sarmak şişliğin azaltılmasına yardımcı olabilmektedir. Bunun için özel olan tasarlanmış olan sargı bezleri bulunmaktadır.

Uygun sargı beziyle ayağın bandajlanması o alan üstüne baskı uygulanmasını sağlamaktadır. Bu durumda, ne çok sıkmak ne de çok gevşek şekilde sarı bezini sarmak doğru olmayacaktır. Sargı beziyle uyumamaya özen göstermek de bir diğer dikkat edilmesi gereken durumdur.

Egzersiz

Koşu veya bisiklet gibi düzenli egzersiz, ciddi olmayan ayak şişmesi için uygulanabilecek basit bir tedavi biçimidir. Egzersiz, sıvıyı kan dolaşımına geri pompalamaya yardım ederek ayak şişmesini azaltmaya yardımcı olan dolaşımı teşvik etmektedir. Ayak ve ayak bileğindeki şişliği azaltmak için evde basit egzersizler de yapabilirsiniz. (3)

Basit Hareketler

Ayak şişmesi durumunda, sürekli olarak oturmak, şişliğin daha da artmasına yol açabilmektedir. Otururken ya da uzun süre hareketsiz bir şekilde yatarken, hafif hareketlerle ayağınızla bir daire çizin. Aşırı sıvıyı tekrar dolaştırmak için topuğu yukarı kaldırın ve aşağı indirin. Bunları yaparken çok hassas ve yavaş hareket edin.

Tuzu Sınırlamak ve Bol Su İçmek

Yüksek sodyum yani tuz seviyeleri ayak şişmesini tetikleyebilmektedir. Tuz oranı az olan bir diyet ile beslenmek su tutma oranını düşürebilmektedir. Sodyum açısından yüksek olan işlenmiş gıdalardan kaçınmak ve yiyeceklere ekstra tuz koymamak oldukça faydalı olabilmektedir. (4)

Daha fazla su içmek (günde 6-8 bardak), sodyum düzeyini düşürmeye ve tuzu sistemden atmaya yardımcı olabilir.

Buz Kompresi

Şişmiş olan ayağa buz uygulamak, özellikle bu şişme, bir yaralanmanın sonucu olarak ortaya çıktıysa, şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Buz, şişme oranını düşüren lokalize kanamayı azaltmayı sağlamaktadır. Buz paketleri her iki saatte bir on dakika süreyle kullanılmalıdır. Buz asla doğrudan cilde temas ettirilerek uygulanmamalıdır, aksi takdirde buz ciltte yanmaya neden olabilmektedir. (5)

Masaj

Masaj kan akışını artırmaya yardımcı olabilmektedir. Ayrıca şişlikte biriken sıvıyı şişmiş ayaklardan hafifçe itmek için de kullanılabilir. Masaj konusundan uzman birinden yardım isteyebilirsiniz.

Diüretikler

Diüretik, idrar üretimini artırarak sıvı birikimini azaltmaya yardımcı olan bir tür ilaçtır. Bu ilaç, özellikle kalp yetmezliği nedeniyle ortaya çıkmış olan ayak şişmesi durumunda kullanılmaktadır. Her türlü şişlik için kullanımı uygun değildir. Bu nedenle, herhangi bir diüretik kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. (6)

Sıkı Kıyafetleri Giymekten Kaçınmak

Özellikle, dolaşımın bacaklardan serbestçe akmasına izin vermek için sıkı kıyafetler giymekten kaçınılması gerekir. Ayrıca, kan akışını kısıtlayabilecek kadar sıkı olan ayakkabıları giymekten de kaçının.

Kilo Vermek

Aşırı kiloyu kaybetmek, ayaklara karşı uygulanan kuvvet ve basıncı düşürmeye, dolaylısıyla da ayak şişmesi belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. (7)

Ayak Şişmesi Ameliyatı

Ayaktaki şişme ciddi bir yaralanma ya da kemik hasarı nedeniyle ortaya çıktıysa, hasarı onarmak için ameliyat gerekli olabilir. (8)

Ayak Şişmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ayak şişmesi tanısı ve tedavisi için ortopedi bölümüne başvurmanız gerekir. (9)

Ayak Şişmesi Nedir?

Ayak şişmesi ya da ayak bileği şişmesi, çoğu insanın hayatlarının bir döneminde etkilendiği oldukça yaygın bir sorundur. Çoğu zaman ayak şişmesi ya da bilek şişmesi ciddi bir durum değildir ve kendi kendine normal haline dönmektedir, ancak bazen tıbbi yardım gerektiren ciddi bir sağlık sorununun bir belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Ayak şişmesi ve ayak bileği şişmesi tipik olarak yumuşak dokularda biriken sıvı nedeniyle gelişmektedir. Sıvı küçük damarlardan sızmakta ve yakındaki dokularda toplanmaktadır. Sonuç olarak da, sodyum (tuz) ve su seviyeleri yükselmektedir. (10)

Ayak Şişmesi Nedir? detaylı bilgi için bakınız

Ayak Şişmesi Belirtileri

Ayak şişmesi başlangıcında, şişme nedeniyle cilt oldukça gergin bir hal almakta ve bu da kişiye rahatsızlık vermektedir. Bu durumda, çorap ve ayakkabı giymekte neredeyse mümkün olmayan bir hale gelmektedir. Ayaklar oldukça ağır hissedilmekte ve hareket ettirmesi zorlaşmaktadır.

Ayak şişmesi nasıl anlaşılır? Ayak şişmesiyle birlikte yaşanan diğer belirtiler şunlardır:

 • Ayak bileklerinin şişmesi
 • Ayak şişmesinin dize kadar gelmesi
 • Parmakla şiş alana bastırınca çukur olması
 • Bastırınca oluşan çukurun 10 dakika daha fazla bir süre sonra düzleşmesi
 • Şişmiş olan alanlarda kızarıklık ya da sıcaklık hissi
 • Uyuşma, karıncalanma ya da ağrı (11)

Ayak Şişmesi Belirtileri detaylarını inceleyiniz

Ayak Şişmesi Nedenleri

Ayak şişmesi neden olur? Ayak şişmesi veya ayak bileğinin şişmesi pek çok nedeninin bir belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle, uzun ve yoğun geçen bir günün sonunda ayak ya da ayak bileğinde şişlik fark edebilirsiniz. Çalışmak ya da oyun oynamak için saatlerinizi masa başında geçiriyorsanız, bu da ayakların şişmesini tetikleyebilmektedir.

Diğer yandan, ayak şişmesi altta yatan daha ciddi bir tıbbi neden sonucu da oluşabilmektedir.

Ayak şişmesi nedenlerinden en yaygın olanları şunlardır:

 • Ayakta yaralanma
 • Böcek ısırıkları veya sokmaları
 • Ayak yanıkları
 • Sıkı kıyafetler
 • Enfeksiyon
 • Artrit
 • Derin ven trombozu
 • Varisli damarlar
 • Hamilelik
 • Obezite
 • Etkin olmayan tiroid
 • Kalp, karaciğer veya böbrek yetmezliği
 • İlaçların yan etkisi (12)

Ayak Şişmesi Nedenleri detaylarını inceleyiniz