Behçet Hastalığı Belirtileri

Behçet hastalığı nasıl anlaşılır? Behçet hastalığının başlıca belirtileri şunlardır:

  • Geri gelmeye devam eden ağız veya genital bölgedeki ülserler
  • Deri ve eklem ağrısı
  • Gözlerde iltihaplanma

Beyin, sinirler, akciğerler (nadir), bağırsak yolu ve böbrekler de belirtilere dâhil olabilir. (1)

Vücuttaki bağışıklık sisteminin etkisine bağlı olarak belirtiler ve oluştuğu bölge kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Behçet hastalığının vücutta görüldüğü bölgeler ve belirtilerini şöyle sıralamak mümkündür:

Ağız Yaraları ya da Ağız Ülserleri

Ağız yaraları, tüm hastalarda bir süre ortaya çıkabilmektedir. Behçet hastalığına yakalanan hastaların hemen hepsinde genellikle bu yaralar nüksetmektedir (geri gelmeye devam eder) ve ağrılıdır. Yaralar, ülserlere benzemektedir, fakat daha çoktur ve acı vericidir.

Genellikle, kişinin fark ettiği ilk Behçet hastalığı başlangıcı belirtisidir ve başka belirtiler görülmeden çok önce ortaya çıkmaktadır. Ağız ülseri dudak, dil ve yanaklarda da bulunabilmektedir. (2)

Genital Yaralar ya da Genital Ülserler

Genital yaralar ağız yaraları gibi görünmektedir ve oldukça ağrılı olabilmektedir, ancak ağız yaraları kadar yaygın değildir. Kadınlarda vulvada (dış genital organlarda), erkekte ise skrotumda (testisleri saran çuvalda) ortaya çıkabilmektedir.

Göz İltihabı

Göz iltihabı ağrıya, bulanık görmeye, ışık duyarlılığına, gözyaşı veya göz kızarıklığına neden olabilmektedir. Behçet hastalığı görme kaybı ile bile sonuçlanabilmektedir. Körlüğe neden olabilen şiddetli göz iltihaplı Behçet hastalığı, Orta Doğu’da, Japonya’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde daha yaygındır. (3)

Cilt Problemleri

Cilt problemleri Behçet hastalığının ortak bir belirtisidir.  Bu problemler akneler, bozuk para şeklinde nodüller (eritema nodozum) ya da sığ, derin ve ağrılı ülserler halinde ortaya çıkabilmektedir. Behçet hastalığı olan hasta, bu yaraları kaşıdığında ya da çizdiğinde, cilt kızarabilmekte ve daha ağrılı bir hale gelebilmektedir.

Eklem Ağrıları

Eklem ağrısı çok yaygındır. En sık etkilenen bölgeler ayak bileği, diz, dirsek ve kalçadır. Eklemdeki enflamasyon şişme, kızarıklık ve hassasiyet yaratabilmektedir, ancak genellikle kalıcı bir hasara neden olmamaktadır. (4)

Damarların İltihaplanması

Damarların iltihaplanması, bu bölgelerdeki pıhtılara ve bu damarların tıkanmasına neden olabilmektedir. Ciltteki yüzeysel damarlarda ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek büyük damalara da etki edebilmektedir. Bu, iltihaplanmanın bir sonucudur ve pıhtılaşma sisteminde oluşan bir kusur değildir.

Nöro-Behçet Hastalığı

Behçet hastalığı beyni etkilenebilmektedir. Çoğu menenjit vakası, inflamasyon ateş, baş ağrısı, boyun sertliği ve hareket koordine etme zorluğu ile ilişkilendirilebilir. Beyinde oluşan bu iltihap, beyindeki kan damarlarının tıkanması sonucu ortaya çıkan felce de neden olabilmektedir. (5)

Gastrointestinal Problemler

Gastrointestinal sistemi etkileyen Behçet hastalığı durumunda, ağızda ve genital bölgede görülenlere benzer lezyonlardan kaynaklanan karın ağrısı veya dışkıda kan yaşanabilmektedir. Bu lezyonlar, bağırsakta kanama veya rüptüre neden olma olasılığı yüzünden, gastrointestinal sistem yolu üzerinde daha tehlikeli olabilmektedir.

Etkilenen Diğer Organlar

Akciğerler veya böbrekler gibi diğer organlar ve büyük damarlar da (aort gibi) zaman zaman Behçet hastalığından etkilenebilmektedir. (6)

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet hastalığı, aynı zamanda Behçet sendromu olarak da adlandırılan ve vücudun her tarafında kan damarı iltihabına neden olabilen nadir bir hastalıktır.

Hastalık başta ilgisiz görünebilecek birçok belirti ve bulguya neden olabilmektedir. Ağız yaraları, göz iltihabı, deri döküntüleri ve lezyonları ya da genital yanıkları içerebilmektedir. Behçet hastalığının etkileri kişiden kişiye değişmektedir ve kendiliğinden temizlenebilmektedir.

Behçet hastalığının tedavisi belirtilerin şiddetini azaltmak ve körlük gibi ciddi komplikasyonları önlemek için kullanılan ilaçları içermektedir. (7)

Behçet hastalığı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Behçet Hastalığı Nedenleri

Behçet hastalığı neden olur? Behçet hastalığının  bağışıklık sistemi ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Otoenflamatuar olarak tanımlanan bu durum, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun kendi sağlıklı hücrelerine saldırması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Behçet hastalığında, iltihaplanma, vücutta enfeksiyonun bulunmadığı yerlerde enfeksiyonun olmadığı bölgelerde de ortaya çıkabilmektedir. Bağışıklık sisteminin tepkisini tetikleyen asıl neden henüz tam olarak bilinememektedir, ancak çevresel ve genetik faktörlerin Behçet hastalığının gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir. (8)

Behçet hastalığı nedenleri daha fazlası için

Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet hastalığı nasıl geçer? Behçet hastalığı tedavisinin amacı, ağrıyı hafifletmek ve komplikasyonları önlemektir. Doktorlar, hastalığın altında yatan iltihaplanmayı azaltmak için kortikosteroidler ve immünosüpresif ilaçlar gibi ilaçları reçete edebilmektedir.

Diğer tedaviler arasında ise cilt ve genital lezyonların ağrısını ve iltihaplanmasını azaltmak için kortikosteroid kremler ve jeller, ağız ülserlerinin ağrısını azaltmak için gargaralar, göz ağrısı ve iltihabı azaltmak için kortikosteroidler içeren göz damlaları veya diğer antiinflamatuar ilaçlar bulunmaktadır. (9)

Behçet Hastalığı Ameliyatı

Diğer tedavi yöntemlerinin başarılı olamadığı durumlarda, ameliyat bir seçenek olabilmektedir. Behçet hastalığı durumunda ameliyat seçeneği hastalıktan etkilenen bölgeye göre değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, anevrizma ya da bağırsakların iltihaplanması durumunda ameliyat bir seçenek olabilmektedir. (10)

Behçet Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Behçet hastalığı vücudun pek çok bölgesini etkileyebildiği için başvurulacak uzman da değişiklik gösterebilmektedir. Hastalığın seyrine bağlı olarak, bir cilt hastalıkları uzmanına, diş hekimine, romatizmal hastalıklar uzmanına, göz doktoruna ya da beyin ve sinir hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. (11)

Detaylı bilgi almak için bakınız: behçet hastalığı tedavisi