Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet hastalığı nasıl geçer? Halen Behçet hastalığı için herhangi bir tedavi mevcut değildir, ancak bir takım tedaviler yöntemleri hastalığın belirtilerini hafifletmekte ve ciddi komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Tedavi planı genellikle farklı ilaçların bir kombinasyonunu içermektedir. Belirtilerin türüne ve ciddiyetine bağlı olarak, alınacak ilaçlar belirlenmektedir.

Alternatif olarak, görme kaybı gibi ciddi komplikasyonların gelişmesini durdurmak için uzun vadeli bir ilaç almak zorunda da kalınabilmektedir. (1)

İlaç Tedavisi

Behçet hastalığının belirtilerini tedavi etmek için çeşitli ilaçlar kullanılabilmektedir, ancak genel anlamda kullanılan ilaçların başlıca türleri şunlardır:

 • kortikosteroidler
 • immün baskılayıcılar (bağışıklık sistemi baskılayıcıları)
 • biyolojik terapiler

Kortikosteroidler

Kortikosteroidler, Behçet hastalığına bağlı iltihaplanmayı azaltmada faydalı olabilecek güçlü antiinflamatuar ilaçlardır. Tedavi edilen spesifik belirtilere bağlı olarak, kortikosteroidler şu formlar da olabilmektedir:

 • Topikal kortikosteroidler: Doğrudan göz damlası, krem veya jel olarak etkilenen alana uygulanır.
 • Oral kortikosteroidler: Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaktadır, tabletler veya kapsüller halinde alınmaktadır.
 • Bazen, kortikosteroid enjeksiyonları da kullanılabilir.

Yan etkileri, aldığınız kortikosteroid ilacın şekline bağlıdır. Topikal kortikosteroidlerle ilişkili yan etkiler nadirdir, ancak uzun süreli kullanım cildin incelmesi gibi sorunlara neden olabilmektedir. (2)

İmmün Baskılayıcı İlaçlar

İmmün baskılayıcı ilaçlar, bağışıklık sisteminin aktivitesini düşüren ve dolayısıyla Behçet hastalığının belirtilerinin çoğuna neden olan iltihap sürecine müdahale eden bir ilaç türüdür.

Bu ilaçlar genellikle tabletler, kapsüller ve enjeksiyonlar formunda bulunmaktadır. İmmün baskılayıcı ilaçlar, Behçet hastalığının pek çok belirtisinin tedavisinde yararlı olabilirken, potansiyel olarak önemli bazı yan etkilere de neden olabilmektedir. Bu nedenle, kan testleriyle sürekli olarak hastanın durumu izlenmelidir.

İmmün baskılayıcı ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız, potansiyel bir hamilelik üzerine ilacınızın muhtemel etkileri konusunda doktorunuzla görüşmelisiniz. (3)

Biyolojik Terapiler

 

Biyolojik terapiler, iltihap sürecinde yer alan biyolojik süreçleri daha seçici olarak hedef alan daha yeni bir ilaç türüdür.

Behçet Hastalığı Belirtilerinin Tedavileri

Behçet hastalığı için kullanılan spesifik ilaçlar, tedavi edilen belirtiye göre değişmektedir. Durumla bağlantılı bazı ana belirtilerin tedavileri şunlar olabilmektedir:

Ülserler ve Cilt Lezyonları

Kremler, pastiller, gargaralar ve spreyler gibi topikal kortikosteroidler, genellikle ağız ve genital ülserler için önerilen ilk tedavi yöntemidir. Bazı durumlarda tabletler halinde reçete edilebilmektedir.

Şiddetli ülserler ve diğer tedavilere yanıt vermeyen lezyonlar için, diğer immün baskılayıcı tabletler veya biyolojik terapiler önerilebilir. (4)

Gözlerin İltihaplanması

Ciddi vakalarda görme kaybı olasılığı nedeniyle, Behçet hastalığına bağlı herhangi bir göz iltihabı göz hekimi tarafından dikkatle izlenmelidir.

Göz sorunlarına yönelik tedavi genellikle azatioprin ve kortikosteroid tabletlerin alınmasını gerektirir, ancak kortikosteroid göz damlaları da yararlı olabilir.

Bu tedavilerin yardımcı olmadığı şiddetli vakalarda mikofenolat mofetil, siklosporin veya biyolojik tedaviler de önerilebilir.

Eklem Ağrıları

Behçet hastalığının neden olduğu eklem ağrısı olan kişilerde, parasetamol ve steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar gibi klasik ağrı kesiciler bazen ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Günlük tabletler eklemlerinizdeki iltihaplanmayı azaltarak duruma yardımcı olabilir. Bu tedavilerin yardımcı olmadığı şiddetli vakalarda, azatioprin veya biyolojik terapiler önerilebilir. (5)

Gastrointestinal Belirtiler

Behçet hastalığının neden olduğu mide ve bağırsak iltihaplarını azaltmak için kortikosteroidler, immün baskılayıcılar ve biyolojik terapiler de dâhil olmak üzere çeşitli ilaçlar kullanılabilir.

Bazen bağırsaktaki iltihaplanma kanamaya neden olur. İlaçla tedavi genellikle başarılı olmaktadır, ancak nadiren acil ameliyat kanamanın durdurulması ve bağırsağın etkilenen bölümünün çıkarılması için gerekli olabilir.

Baş Ağrısı

Behçet hastalığında baş ağrısı genellikle migrende olduğu gibi tedavi edilir. Kullanılabilecek iki tür ilaç bulunmaktadır:

 • baş ağrısı belirtilerini önlemek için kullanılan ilaçlar, örneğin beta blokerleri
 • baş ağrısını hafifletmeye yardımcı ilaçlar, örneğin non steroidal antienflamatuar ilaçlar ve triptanlar adı verilen bir ilaç türü

Kan Pıhtılaşması

Normalde, kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olmak için antikoagülan ilaçlar kullanılmaktadır, ancak, kan pıhtıları diğer pıhtılardan biraz farklı olduğu için, Behçet hastalığında antikoagülanların kullanımı tartışmalıdır.

Behçet hastalığında antikoagülanların kullanılması, herhangi bir anevrizma patlaması ve ciddi iç kanama riskini artırabilir. Antikoagülanlar sadece anevrizmaların olmadığından emin olunduğunda kullanılmaktadır. (6)

Hamilelikte Behçet Hastalığı Tedavisi

Doğurganlık Behçet hastalığına yakalanan kadınları genellikle etkilenmemektedir, ancak mümkün olduğunca herhangi bir hamileliğin planlanması önemlidir. Bunun nedeni, talidomid gibi rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılan birçok ilacın doğum kusuruna neden olabilmesidir. Hamile kalmanın düşünülmesi durumunda mutlaka öncesinde bir doktorla görüşülmelidir. (7)

Behçet Hastalığı Ameliyatı

Behçet hastalığından kaynaklanan anevrizmalar durumunda, etkilenen kan damarlarındaki iltihaplanmayı azaltmak ve anevrizmanın kötüleşmesini önlemek için ilaç tedavisi faydalı olmazsa, ameliyat düşünülebilmektedir.

Anevrizma, stent adı verilen küçük tüpler kullanılarak onarılabilir veya pasif bir hale getirilebilir. Genellikle, tekrarlama riskini azaltmak veya önlemek için tıbbi tedavi ile kombine edilmektedir.

Behçet hastalığı sırasında ameliyatın uygulandığı diğer bir durum ise, bağırsakların etkilenmesi durumudur. Bazen bağırsaklar fazla hasar gördüğü için kanamalar meydana gelir. Bu durumda, ilaç tedavisi başarılıdır, ancak nadiren de olsa, kanamanın hemen durdurulması için ameliyata ihtiyaç duyulabilmektedir. Ameliyat sırasında bağırsağın etkilenen bölümünün çıkarılması söz konusu olabilmektedir. (8)

Behçet Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Behçet hastalığının teşhisi konduktan sonra, genellikle hasta durumun tedavisi için deneyimli birkaç farklı uzmana yönlendirilebilmektedir. Böylece kişiye özel bir tedavi planı hazırlanabilmektedir. Behçet hastalığı tedavisi için yardımcı olabilecek uzmanlar şunlardır:

 • Dermatolog (cilt hastalıkları uzmanı)
 • Diş hekimi (ağızda oluşan belirtiler için)
 • Romatolog (romatizmal hastalıklar uzmanı)
 • Göz doktoru
 • Nörolog (9)

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet hastalığı, aynı zamanda Behçet sendromu olarak da adlandırılan ve vücudun her tarafında kan damarı iltihabına neden olabilen nadir bir hastalıktır.

Hastalık başta ilgisiz görünebilecek birçok belirti ve bulguya neden olabilmektedir. Ağız yaraları, göz iltihabı, deri döküntüleri ve lezyonları ya da genital yanıkları içerebilmektedir. Behçet hastalığının etkileri kişiden kişiye değişmektedir ve kendiliğinden temizlenebilmektedir.

Behçet hastalığının tedavisi belirtilerin şiddetini azaltmak ve körlük gibi ciddi komplikasyonları önlemek için kullanılan ilaçları içermektedir. (10)

Behçet hastalığı nedir detaylarını inceleyiniz

Behçet Hastalığı Belirtileri

Ağız ülseri, Behçet hastalığını başlangıcının en yaygın belirtisidir. Bununla birlikte, bunlar ortaya çıkmadan önce, hasta yıllarca tekrarlayan çeşitli belirtiler yaşayabilmektedir. Behçet hastalığı nasıl anlaşılır? Behçet hastalığı belirtileri şunlardır:

 • Boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı
 • Kas ve eklem ağrısı
 • Malaise, genel zayıflık
 • Anoreksi, beklenmeyen kilo kaybı
 • Baş ağrısı
 • Vücut sıcaklığında dalgalanmalar
 • Genital ülserler
 • Göz tutulması
 • Cilt lezyonları

Ağrılı ağız ülseri, genellikle Behçet hastalığının ilk belirtisidir ve hastaların yaklaşık % 70’inde görülmektedir. Ülserler dudak ve yanaklarda olmak üzere ağızdaki herhangi bir yerde oluşabilmektedir. Genellikle 1-2 hafta sürer, ancak 3 hafta süreyle kalabilme ihtimali de bulunmaktadır. (11)

Behçet hastalığı belirtileri daha fazla bilgi için

Behçet Hastalığı Nedenleri

Behçet hastalığı neden olur? Behçet hastalığının  bağışıklık sistemi ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Otoenflamatuar olarak tanımlanan bu durum, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun kendi sağlıklı hücrelerine saldırması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Behçet hastalığında, iltihaplanma, vücutta enfeksiyonun bulunmadığı yerlerde enfeksiyonun olmadığı bölgelerde de ortaya çıkabilmektedir. Bağışıklık sisteminin tepkisini tetikleyen asıl neden henüz tam olarak bilinememektedir, ancak çevresel ve genetik faktörlerin Behçet hastalığının gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir. (12)

Behçet hastalığı nedenleri daha fazla detay için