Boyun Ağrısı Nedenleri

Boyun ağrısı oldukça sık yaşanmakta ve küçük bir problem olarak değerlendirilmektedir, ancak buna rağmen, bazı durumlarda günlük hayatı büyük ölçüde engelleyebilmektedir. Dikkat edilmediğinde ise zaman içinde daha ciddi ve sürekli devam eden ağrı ortaya çıkabilmektedir.

Boğun ağrısının nedenini tespit etmek ve altta yatan nedeni tedavi etmek ağrıların ortadan kaldırılmasını sağlayabilmektedir. Boyun ağrısı neden olur? Boyun ağrısının olası nedenleri şunlar olabilir: (1)

Kas Gerginliği veya Ligament Burkulması

Ağır nesnelerin yanlış bir duruşla kaldırılması veya vücudu zorlayıcı hareketlerin tekrarlanması (bütün gün bir masada oturulması da buna dâhildir) kas dokusuna ve bağlara baskı uygulamaktadır. Bu durumlar genellikle kronikleşen ağrılara yol açmaktadır.

Artrit

Artrit eklemlerde iltihap, sertlik ve ağrıya neden olmaktadır. Genellikle “boyun artriti” olarak adlandırılan Servikal Spondiloz, omurgada diskler oluşturarak su içeriğini kaybeder. Bu durum eklemlere daha da fazla baskı yapmaktadır. Romatoid artrit, vücudun astar dokularına karşı saldırmaya geçen otoimmün bir hastalıktır ve servikal bölgede ağrılı şişlikler ortaya çıkarmaktadır. (2)

Sinir Sıkışması

Boyunda fıtık meydana geldiğinde, yumuşak iç doku omurilik ve kola giden sinirlere doğru sızmaktadır. Bu nedenle, o bölgelerde ağrı meydana gelmektedir. Boyun ağrısı o bölgedeki sinirlerin sıkışması sonucu da ortaya çıkabilmektedir.

Ani Yaralanma

Servikal omurga üzerine olan düşmeler, aşırı hareketler, motorlu taşıt kazaları, yüze ya da başın arka veya üst kısmına yapılan darbeler, sporla ilgili kazalar ve benzer olaylar boyun bölgesine beklenmeyen hasarlar verebilmektedir. Motorlu araç kazalarının mağdurları genellikle baş ağrısı çekmektedir. Bunun nedeni, başın kaza sırasında aniden ileri doğru itilmesi ya da ters bir açıyla hareket etmesi sırasında boyunda oluşan ani sıkışmalardır. (3)

Hastalık

Belirli hastalıklar boyun ve omuz ağrılarına neden olabilmektedir. Örneğin, menenjit beynin ve omuriliğin etrafındaki dokulara müdehale eder ve hayatı tehdit eden bir hastalık haline gelir. Grip ise boyun ve vücudun geri kalan kısmını ağrıtmaya meyilli bir hastalıktır. Fibromiyalji, kaslarda ve yumuşak dokularda, hatta belirgin bir hasar veya iltihap bulunmayan bölgelerde bile ağrıya neden olabilmektedir.

Boyunda Dar Kanal (Servikal Spinal Stenoz)

Stenoz, omurilik kanalının daralması, omuriliğin sıkışması, çevredeki dokuların, bağların ve kemiğin yapısının bozulmasıyla oluşmaktadır. Bu nedenle, boyun bölgesinde ağrılar oluşmaktadır. (4)

Tümör

Benign yani iyi huylu tümörler bile, kaslar, bağlar ve kemiğin düzgün işleyişine müdahale edebilmekte ve servikal bölgede ciddi ağrılara neden olabilmektedir. Tümörler ayrıca hassas sinirleri de sararak ağrıları tetiklemektedir.

Refere Ağrı

Bazen, vücudun bir bölümündeki bir sağlık sorunu başka ilgisiz bir yerde ağrıya neden olabilmektedir. Örneğin, dişlerdeki veya çenedeki bir sıkıntı veya kalpteki tıbbi bir sorun ciddi boyun ağrısına neden olabilmektedir. (5)

Eğri Boyun (Tortikolis)

Aşırı kas darlığı veya boynun bir tarafında meydana gelen kas kısalığı tortikollise neden olabilmektedir. Sonuç olarak da, baş bir tarafa doğru eğilmektedir. Genelde tortikolis diğer sendromlardan kaynaklanmaktadır.

Kötü bir duruş, sağlıksız bir diyet, uygun olmayan bir yatakta rahatsız bir uyku, stres veya depresyon, sigara, uyuşturucu suiistimali ve egzersiz veya aktivite eksikliği gibi birçok faktör boyun ağrısı geliştirme riskini artırabilmektedir. Dikkatli bir şekilde yaşam tarzı değişikliği yaparak, boyun ağrısı yaşama olasılığını azaltabilir ve hâlihazırda mevcut rahatsızlıktan etkilenme riskini en aza indirebilirsiniz. (6)

Boyun Ağrısı Nedir?

Boyun ağrısı oldukça sık yaşanan yaygın bir şikâyettir. Boyun ağrısı, toplum içinde, özellikle bilgisayar başında uzun saatler geçirilmesi ya da tezgâh arkasında ayakta durarak saatlerce çalışılması gibi durumlarla ilişkilendirilmektedir. Bu gibi daha basit nedenlerden dolayı ortaya çıkabilse de, bazı durumlarda eklem problemleri boyun ağrısının ortak bir belirtisi olabilmektedir.

Nadiren de olsa, boyun ağrısı daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Boyun ağrınıza, kollarınızdaki veya ellerindeki güçsüzlük ya da güç kaybı eşlik ediyorsa veya boyun ağrısı omzunuza veya kolunuza doğru ilerlemeye başlıyorsa, tıbbi bir yardım almanızda fayda vardır. (7)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Boyun ağrısı nedir?

Boyun Ağrısı Belirtileri

Boyun ağrısı başlangıcının temel belirtisi boyun bölgesinde yoğunlaşan ağrıdır. Boyun ağrısı beraberinde başka bölgelerde ağrılara da neden olabilmektedir. Boyun ağrısı nasıl anlaşılır? Boyun ağrısı ve beraberinde yaşanan diğer belirtiler şunlar olabilmektedir:

  • Ağrıyla beraber boyun kaslarında sertlik
  • Omuzlara veya kürek kemiklerine yayılan ağrı
  • Tek taraflı veya çift taraflı baş ağrısına neden olan, aynı zamanda kola, ele veya başın içine yayılan ağrı
  • Boynundaki kasların gergin, ağrılı ve dokunuşlara karşı aşırı hassas olması
  • Akut ağrı durumunda başın herhangi bir yöne doğru çevrilememesi gibi boyun hareketlerinde zorluk yaşama durumu
  • Tortikolis ile birlikte gelen ağrıda boynu diğer yana eğememe
  • Kafatasının tabanına yayılan ağrı (omuzlarda ve kollarda bir zayıflık hissi eşlik edebilir)
  • Kollarda ve parmaklarda iğnelenme veya karıncalanma hissi (8)

Boyun ağrısı belirtileri fazlası için tıklayınız

Boyun Ağrısı Tedavisi

Boyun ağrısı nasıl geçer? Boyun ağrısının tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak değişmektedir. Tedavi yöntemleri arasında, dinlenme, sıcak veya soğuk uygulamalar, boyun çekme işlemi (tıbbi aparatlarla doktor kontrolünde yapılır), boyunluk kullanma, fizik tedavi (ultrason, masaj, manipülasyon), kortizon veya anestetik lokal enjeksiyonlar, topikal anestetik kremler, topikal ağrı kesiciler, kas gevşetici maddeler, analjezikler ve cerrahi işlemler bulunmaktadır.

Evde tedavi yöntemleri arasında ise bazı boyun egzersizleri, jakuzi terapisi ve boyun yastıkları bulunmaktadır. Belirli boyun problemine ve geçmişteki tedavi deneyimlerine bağlı olarak birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Kronik boyun ağrısının hafifletilmesi için kullanılan alternatif tedaviler arasında akupunktur da yer almaktadır. (9)

Boyun Ağrısı Ameliyatı

Boyun ağrısı, tedavisi nadir durumlarda ameliyat yapılabilmektedir. Omurganın stabilize edilmesi ve kırılan kemiğin onarılması, servikal spinal stenoz daralması, boyun artriti (servikal spondiloz) veya boyunda fıtıklaşmış disk gibi durumlarda ameliyat gerekli görülebilir. (10)

Boyun Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Başlangıç olarak aile hekiminiz size yardımcı olabilir, ancak altta yatan nedene ve nedene bağlı olarak şekillendirilen tedaviyi belirlemek için bir ortopedist, romatolog, nörolog ya da fizik tedavi uzmanından yardım alabilirsiniz.  (11)

Boyun ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.