Cilt Kuruluğu Tedavisi

Cilt kuruluğu nasıl geçer? Cilt kuruluğunu genellikle, nemlendiriciler kullanarak, uzun ve çok sıcak banyolardan kaçınarak ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri yaparak tedavi etmek mümkündür. Cilt kuruluğu çok fazla ise ve bu durum cildin pürüzlü bir hale gelmesine de neden oluyorsa, doktorunuz laktik asit veya üre içeren kremleri kullanmanızı tavsiye edebilir. (1)

Cilt kuruluğu, atopik dermatit (egzama), iktiyoz (balık pulu derisi hastalığı) veya sedef hastalığı gibi daha ciddi bir cilt hastalığının bir belirtisi olarak ortaya çıkıyorsa, doktorunuz ev bakımına ek olarak, bazı kremleri ve merhemleri veya diğer tedavi yöntemlerini reçete edebilmektedir.

Bazen cilt kuruluğu, cilt üzerinde kızarıklık ve kaşıntıya da neden olan dermatite yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda, uygulanan tedaviler hidrokortizon içeren losyonları içerebilmektedir. Cilt üzerinde meydana gelen çatlaklar durumunda ise doktorunuz enfeksiyonu önlemek için ıslak pansumanlar önerebilmektedir. (2)

Cilt Kuruluğu İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Aşağıda alınabilecek önlemler ve cildi nemli, sağlıklı tutmanın yollarına dair bazı tavsiyeler sıralanmaktadır:

Nemlendiriciler: Nemlendiriciler cildin suyu tutmasını sağlamak için son derece faydalı olabilecek yöntemlerdir. Kullandığınız nemlendiriciyi gün içinde birkaç ve özellikle banyodan sonra kullanmak daha etkili olabilmektedir. Satılan nemlendiricilerin içinde eucerin ve cetaphil maddelerin bulunması, nemlendiricilerin daha iyi şekilde çalışmasını sağlamaktadır. (3)

Nemlendirici özellikleri bulunan kozmetik ürünleri de kullanılabilmektedir. Cilt kuruluğu çok ciddi ise bebek yağı gibi yoğun yağları uygulamak olumlu bir sonuç verebilmektedir. Yağ cilt üzerinde nemlendiricilerden daha uzun bir süre kalabilmektedir, böylece suyun buharlaşarak cilt yüzeyinden çıkmasını önleyebilmektedir.

Diğer bir seçenek ise vazelin gibi bir merhem kullanmaktır. Bu tarz merhemler genellikle çok yoğundur, bu nedenle, özellikle geceleri kullanmak daha doğru olabilmektedir.

Sıcak suyu ve banyo süresini kısıtlayın: Çok sıcak bir su kullanmayı ve çok uzun ya da sık banyo yapmayı biraz kısıtlayın. Uzun süre banyoda kalmak ya da çok sıcak su kullanmak cildin doğal yağlarını azaltmaktadır. Banyoda kalma sürenizi 5-10 dakika kadar tutabilirsiniz. Çok sıcak su yerine banyo yapabilecek kadar sıcak bir su kullanmaya özen gösterin. (4)

Sert sabunlardan kaçının: Temizleme kremlerini veya nazik cilt temizleyicilerini ve nemlendirici içeren banyo veya duş jellerini kullanmak her zaman cilt için çok daha doğru olabilmektedir. Yağ katkılı hafif sabunları tercih etmelisiniz. Deodorant ve antibakteriyel deterjanlar, parfüm ve alkolden kaçınmak cilt kuruluğunu önlemek için etkilidir.

Banyodan sonra nemlendirici kullanın: Banyo ya da duş sonrası havluyla kurulandığınızda, havluyu cilde sert bir şekilde uygulamak yerine hafif dokunuşlarla uygulamak ve cildin biraz nemli kalmasını sağlamak daha doğru olacaktır. Duş sonrasında cildinize yağ ya da nemlendirici bir krem uygulayarak cildin nemini korumasını sağlayın. (5)

Bulunduğunuz ortamı nemlendirir: Sıcaklık, kuruluk ya da kapalı bir hava cilt hassasiyetini artırabilmektedir. Cilt kuruluğundan sonra kaşın ya da pullanma da ortaya çıkabilmektedir. Dışarı çıktığınız zaman, hep çantanızda ufak bir nemlendirici bulundurmanız oldukça faydalı olabilmektedir. Bulunduğunuz ortamdaki havayı nemlendirmek de diğer bir seçenektir. Bunun için nemlendirici cihazlar kullanıyorsanız, bakteri ve mantarları önlemek için cihazınızı temiz tutmaya özen gösterin.

Doğal kumaşlar tercih edin: Cildinizin sağlığı için her zaman daha nazik kumaşlar tercih edin. Pamuk ve ipek gibi doğal kumaşlar cildin nefes alabilmesini sağlamaktadır. Diğer yandan, yün doğal bir kumaş olmasına rağmen cildi tahriş etme riski bulunmaktadır. (6)

Kıyafetleri cildi tahriş edecek boyalar ve parfümler içermeyen deterjanlarla yıkamaya özen gösterin.

Cilt kuruluğu kaşıntıya neden oluyorsa, bu bölgelere su sıkmak kaşıntıyı rahatlamaya yardımcı olabilir. Eğer bir enflamasyon durumu var ise,  en az % 1 hidrokortizon içeren, hidrokortizonlu bir krem veya merhem kullanılabilmektedir. Ancak, bu kremler için mutlaka doktorunuzdan tavsiye almalısınız. Tüm bu önlemler cilt kuruluğu belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmuyorsa, bir doktora başvurmakta fayda vardır. (7)

Cilt Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cilt kuruluğu için bir cilt hastalıkları uzmanına (dermatolog) başvurabilirsiniz. (8)

Cilt Kuruluğu Nedir?

Cilt kuruluğuna her ne kadar çoğu zaman ciddi bir tıbbi durum neden olmasa da, oldukça rahatsız edici bir sorun haline gelebilmektedir.

Cilt kuruluğu altta yatan bazı tıbbi nedenler sonucu ortaya çıkabilmektedir, ancak çoğu zaman bunun nedeni cildin sağlıklı yapısını zorlayan çevresel koşullardır. Çok sıcak ya da çok soğuk hava, düşük nem oranı ya da aşırı sıcak suya maruz kalma gibi koşullar cildin yapısına etki edebilmekte ve cilt kuruluğuna neden olabilmektedir.

Cilt kuruluğunu iyileştirmek için cildin nem oranını dengede tutmak çoğu zaman yeterli olabilmektedir. Bu durumda nemlendiriciler oldukça yardımcıdır. Diğer yandan, sabun gibi tahriş edicilerden de uzak durmak da fayda vardır. (9)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Cilt kuruluğu nedir?

Cilt Kurluğu Belirtileri

Cilt kuruluğunun belirtileri hem hissedilebilir hem de gözle görülebilir olabilmektedir. Diğer yandan, cilt kuruluğu başlangıcında belirtiler hafif geçerken, zamanla daha da ciddileşebilir. Cilt kuruluğu belirtileri şunları içerebilmektedir:

 • Kaba, kabuklanan ya da pul pul dökülen bir cilt
 • Kaşıntı
 • Koyu tenlilerde gri bir cilt rengi
 • Zaman zaman cilt üzerinde meydana gelen çatlaklar (bazen kanamalara da neden olabilir)
 • Çatlamış veya hassas dudaklar

Cilt kuruluğu çatlaklara neden olduğunda, mikroplar bu bölgelerden cilt içine girebilmektedir. İçeri giren mikroplar sonrasında enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Cilt üzerindeki kızarıklık ve yanma hissi oluşan lekeler enfeksiyonun bir belirtisi olarak değerlendirilmektedir. (10)

Cilt kuruluğu belirtileri detayı için bakınız

Cilt Kuruluğu Nedenleri

Cilt kuruluğu neden olur? Cilt kuruluğunun nedenleri şöyle sıralanabilmektedir:

 • Düşük nemli bir hava (kış aylarında ve bazı iklimlerde)
 • Isıtıcılar, yangınlar ve klimalar (bunlar odadaki nemi azaltır)
 • Sıcak suda uzun süre kalma veya sık banyo yapma
 • Yıkarken kullanılan bazı sabun ve deterjanlar (özellikle parfümlü veya antibakteriyel olanlar)
 • Elektrikli battaniye ile uyuma
 • Cildi güneşe maruz bırakma
 • Alkol gibi kimyasalları cilde uygulama
 • Cildin yapısal bileşenleri ile ilgili kalıtsal sorunlar (cilt hücrelerindeki anormallikler) (11)

Daha fazla Cilt kuruluğu nedenleri için