Crohn Tedavisi

Crohn nasıl geçer? Crohn hastalığını tamamen iyileştirmenin mümkün olduğu bir tedavi yöntemi henüz mevcut değildir. Ancak, uygulanan tedavinin amacı, alttaki iltihaplanmayı azaltmayı sağlamaktır. Böylece de, hastalığın belirtileri hafifletilmekte, komplikasyonları önlenmekte ve sağlıklı bir şekilde beslenme sürecine devam edilmektedir.

Crohn hastalığı nedeniyle oluşan iltihaplanmayı azaltmak için kullanılan ilaçlar arasında, antiinflamatuar ilaçlar, kortikosteroidler, diğer immünosüpresifler, biyolojik maddeler ve antibiyotikler bulunmaktadır. Crohn hastalığında en çok kullanılan ilaç türlerini şöyle açıklamak mümkündür: (1)

Aspirin Benzeri Antiinflamatuar İlaçlar

Mesalamine içeren antibiyotikler, çoğunlukla kolonu ve bir dereceye kadar ince bağırsağın sonunu etkileyen Crohn hastalığında etkili olabilmektedir. Oral ve rektal fitil formları mevcuttur. Uzun süreli kullanım, hastalığın nüksetmesini geciktirebilmektedir.

Sülfasalazine ise esas olarak kolonu etkileyen Crohn hastalığı durumunda faydalı olabilmektedir. İnce bağırsağa etki edememektedir. Uzun süreli kullanım hastalığın nüksetmesini geciktirmemektedir. Genellikle, Sülfasalazin kullanan insanların folik asit almaları da gerekmektedir. (2)

Antibiyotikler

Metronidazol, antibiyotik bir ilaç olmanın yanı sıra, immünosüpresif ve antiinflamatuar özelliklere de sahiptir. Crohn hastalığında kullanılan diğer antibiyotikler ise Siprofloksasin ve Tetrasiklin olarak bilinmektedir.

Kortikosteroidler

Crohn hastalığını tedavi etmek için kullanılan kortikosteroidler oldukça etkili olabilmektedir. Bunun nedeni, bu ilaçların hem antiinflamatuar hem de immünosüpresif etkiler göstermesidir. Kortikosteroidler, potansiyel olarak ciddi yan etkilere neden olabildikleri için kısa süreli olarak alınabilmektedir.

Prednizone ve Budesonide kullanılan ilaçlardır. Budesonide kolonun ve ince bağırsağın sağ tarafında çalışmaktadır. (3)

İmmünosüpresifler ve Biyolojik Terapi

İmmünosüpresifler, bağışıklık sisteminin reaksiyonlarının gelişimine müdahale edebilen ilaçlar. Crohn hastalığına sahip olan ve steroid tedavisi uygulanan hastalarda, hastalığın nüksetmesi durumunda alternatif bir tedavi yöntemi olabilmektedir.

 • Örneğin, Azathioprine içeren ilaçlar iltihaplanmaya neden olan bağışıklık sistemi reaksiyonlarını baskılamaya yardımcı olabilmektedir.

Biyolojik terapi, tümör nekroz faktörüne karşı çalışmaktadır. Ayrıca, anti-TNF ajanları olarak da adlandırılmaktadır.

 • Infliximab, iltihabı tetikleyen bağışıklık sisteminin doğal bir ürünü olan tümör nekroz faktörü alfa’ya karşı etki eden bir monoklonal antikordur. Infliximab, diğer ilaçlarla daha iyi hale gelmeyen orta ile şiddetli Crohn hastalığını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Etkileri yaklaşık 12 hafta sürmektedir. Dozların tekrarlanması gerekli olabilir.

Crohn hastalığı durumunda temin edilebilen ve onaylanan diğer anti-TNF ajanları ise şunlardır:

 • Adalimumab ayda iki kere subkutan enjeksiyon olarak verilmektedir.
 • Certolizumab ayda bir kez enjeksiyon olarak verilmektedir. (4)

Crohn Ameliyatı

Diğer tedavi yöntemlerinin hastaya istenilen etkiyi vermemesi durumunda, bağırsağın ciddi şekilde etkilenen bir bölümünü çıkarmak için cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Bağırsağın etkilenen bölgesi üstünden ve altından kesilir. Daha sonra ise iki uç birleştirilir.

Ameliyat aynı zamanda fistüller, darlıklar ve apseler gibi komplikasyonları tedavi etmek için genellikle gerekli görülmektedir. (5)

Diyet

Bazı durumlarda basit proteinler ve diğer besin maddelerini içeren çok sıkı bir sıvı diyeti hastaya yardımcı olabilmektedir. Bu çoğunlukla çocuklarda kullanılan bir yöntemdir.

Crohn hastalığının alevlenmesinin, bu diyeti uygulayan bazı insanlarda dört hafta içinde düzelebildiği gözlemlenmiştir. Sonrasında ise normal bir diyete yavaş yavaş yeniden başlanması mümkün olabilmektedir.

Bu tedavinin neden işe yaradığı net olarak belli değildir. Bağırsağın dinlendirilmesinin bir etkisi olabileceği düşünülmektedir. Uygulanan ilaçla tedavi iyi çalışmadığında veya kötü yan etkilere neden olduğunda bazı insanlar için bu bir alternatif olabilir. (6)

Diğer Tedaviler

 • Anemi geliştiğinde demir tabletleri reçete edilebilir.
 • Bağırsağın büyük bir kısmı etkilendiğinde ve gıda emilimi zayıflamışsa, vitamin ve diğer besin takviyeleri gerekebilir.
 • Ciddi vakalarda besinleri bir damar yoluyla enjekte etmek bir alternatif olabilir.
 • Alevlenmeler sırasında bir süre ağrı kesici alınması gerekebilir.
 • Şiddetli alevlenmeler varsa, intravenöz sıvılar için hastanede yoğun tedavi gerekebilir.
 • Crohn hastalığı olanlara çeşitli enfeksiyonlardan korunmak için bazı aşılar önerilmektedir. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına engel olan tedavilerde aşıların bulunması özellikle önemlidir. (7)

Crohn İçin Hangi Doktora Gidilir?

Crohn hastalığı tanısı ve tedavisi için iç hastalıkları (dahiliye) uzmanına ya da sindirim hastalıkları (gastroenteroloji) uzmanına başvurabilirsiniz. (8)

Crohn Hastalığı Nedir?

Crohn hastalığı, bir inflamatuar bağırsak hastalığıdır. Karın ağrısı, şiddetli ishal, yorgunluk, kilo kaybı ve malnütrisyona yol açabilen sindirim sistemi iltihabına yol açmaktadır. Crohn hastalığından kaynaklanan iltihaplanma, her insanda sindirim sisteminin farklı alanlarını etkileyebilmektedir.

Crohn hastalığı nedeniyle sindirim sisteminde yaşanan bu iltihaplanma, sıklıkla etkilenen bağırsak dokusunun katmanlarına yayılmaktadır. Crohn hastalığı oldukça ağrılı ve zayıflatıcı bir hastalık olabilir. Bazı durumlarda ise yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilmektedir.

Crohn hastalığının tedavi etmek için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak, diğer yandan, uygulanan bazı tedaviler belirtileri ve belirtilerin şiddetini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu tedaviler sayesinde, pek çok Crohn hastası hastalığı kontrol altında tutarak hayatına devam edebilmektedir. (9)

Crohn Hastalığı Nedir? detaylı bilgi için bakınız

Crohn Hastalığı Belirtileri

Crohn hastalığı son derece kişisel bir hastalıktır. Bu nedenle de, Crohn başlangıcı ve ilerleyişi belirtileri kişiden kişiye ve hastalığın etkilediği bölgeye bağlı olarak değişebilmektedir. Crohn nasıl anlaşılır? En yaygın Crohn hastalığı belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Karın ağrısı ve diyare
 • Yorgunluk ve zayıflık
 • Ateş
 • Genel rahatsızlık hissi
 • Ağız ülseri
 • İştah kaybı ve kilo verme
 • Anemi (kansızlık)

Belirtiler hafif olabilirken, bazı hastalarda daha da ağırlaşabilmektedir. (10)

Crohn Belirtileri detaylarını inceleyiniz

Crohn Hastalığı Nedenleri

Crohn neden olur? Crohn hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir, ancak hastalığın gelişmesinde rolü olduğu düşünülen faktörler şunlardır:

 • Genetik, çevre, beslenme, kan damarı anormallikleri ve hatta psikososyal faktörlerin Crohn hastalığına neden olduğunu ileri sürülmektedir.
 • Crohn hastalığının, bir virüs veya bakteri tarafından enfeksiyona aşırı tepki veren bağışıklık sisteminin bir sonucu olduğu düşünülmektedir.
 • Duygusal stres belirtileri kötüleştirse de birincil neden değildir.

Crohn hastalığının aile bireylerinden kalıtımsal olarak geldiği söylenmektedir. Crohn hastalığı olan insanların, tahrik edici faktörlere anormal immünolojik yanıt vermesinin kalıtsal bir yatkınlık olduğu üzerine çalışmalar bulunmaktadır. (11)

Crohn Hastalığı Nedenleri daha fazla bilgi için