Deniz yanığına ne iyi gelir?

İkinci derece yanıkların iyileşmesi hiç de önemsiz değildir. Zarar görmüş cilt ile karakterize edilen ve epidermise daha fazla zarar veren ikinci derece yanıklar, birinci derece yanıklardan daha ciddidir. Birçok kişi güneşten gelen tehlikeli UV ışınlarına uzun süre maruz kalındığında ikinci dereceden yanıklar yaşamaktadır ve bu da rahatsız edici ve ağrılı güneş yanığına neden oluyor. Cildinizi yüzerek klora veya okyanus ve deniz suyuna maruz bırakmak yanıkların üzerindeki tahrişi artırabilmektedir. Bu durumda sınırlama getirmek en doğrusudur.

Zarar görmüş cildi havuz suyundaki kimyasallara veya okyanus ve deniz suyunun yüksek tuz içeriğine maruz bırakmak tahriş ve olası enfeksiyon için sakıncalı olabilir. İkinci dereceden bir yanık sonrası yüzmek ise, yanıklarla ilgili olası komplikasyonlara yol açar, çünkü kimyasallar hasarlı cilt katmanına nüfuz edebilir ve iyileşme ile ilgili sorunlara neden olabilir. Yanık tamamen iyileşene ve vücudun herhangi bir yerinde kesik kalmayıncaya kadar yüzmekten kaçınmakta fayda vardır. (1)

Deniz yanığının nedenleri

Daha derinlemesine bir tanımda güneş yanığı, DNA’nın UV-B ışığıyla uyarılmasından kaynaklanabilecek doğrudan DNA hasarına karşı vücudun reaksiyonudur. Hasar, daha sonra hasarı geri çevirmek için DNA onarımı ve gelecekteki zararları önlemek için artan melanin üretimini de içeren çeşitli savunma mekanizmalarını tetikleyen vücut tarafından tanınmaktadır.

Melanin, UV-fotonları serbest radikaller oluşturmadan hızlı bir şekilde zararlı olmayan ısı miktarlarına dönüştürür ve bu nedenle doğrudan ve dolaylı DNA hasarına karşı mükemmel bir fotoprotektan oluşturur. (2)

Deniz yanığının belirtileri

Güneş yanığı aldığınızda, cildiniz kırmızıya döner ve acımaya başlar. Yanık şiddetli ise, şişme ve güneş yanığı kabarcıkları gelişebilir. Gribe yakalanmış gibi hissedebilir ateş, titreme, bulantı, baş ağrısı ve güçsüzlük yaşayabilirsiniz.

Birkaç gün sonra vücudunuz güneşten zarar görmüş hücrelerden kurtulmaya çalışırken cildiniz soyulmaya ve kaşınmaya başlayacaktır. (3)

Deniz yağının tedavisi

Güneş yanığı tedavisi cildi iyileştirmez veya cildinize zarar vermesini önlemez, ancak ağrı, şişlik ve rahatsızlığı azaltabilir. Evde bakımı yardımcı olmazsa veya güneş yanığı çok şiddetli ise, doktorunuz ilaç reçete edebilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

Ağrı kesiciler: Reçetesiz ve reçeteli ağrı kesici, özellikle güneşe maruz kaldıktan sonra, güneş yanığının ağrısını ve şişmesini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Doktorunuz ibuprofen veya naproksen önermektedir. Bazı ağrı kesiciler cildinize jel olarak uygulanabilir.

Kaşıntıyı kontrol eden ilaçlar: Cildinize uyguladığınız kortikosteroidler, cildiniz iyileştikçe kaşıntı kontrolüne yardımcı olabilir. Bu ilaçlar genellikle ağrı kesici ile kombine edilir. (4)

Deniz yanığı için tedavi yöntemleri

Karbonat: Karbonat, alkalik özelliği nedeniyle güneş yanıklarında çok yatıştırıcı olabilir. Artı, güneş yanığına bağlı kaşıntıyı hafifletecek antiseptik özelliklere sahiptir. Küvetinizi soğuk suyla doldurun, bir fincan karbonat ekleyin ve iyice karıştırın. Yaklaşık 15 dakika boyunca suda bekleyin. Banyodan çıktıktan sonra vücudunuzu kurutun. Olumlu sonuçlar alıncaya kadar bunu günde bir kez yapın.

Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi güneş yanıkları oluşan cildi tedavi etmeye yardımcı olabilir. Cildin doğal nemini muhafaza etmeye ve tahrişi azaltmaya yardımcı olan yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Küveti soğuk suyla doldurun, bir fincan yulaf ezmesi ilave edin ve iyice karıştırın. Yaklaşık yarım saat boyunca banyo suyunda bekleyin. Sudan çıktıktan sonra, cildi havluyla ovmayın. Güneş yanığı semptomlarından kurtulana kadar bunu günde bir kez yapın.

Aloe vera: Aloe vera, güneş yanıklarının çeşitli belirtileri ile başa çıkmaya yardımcı olan mükemmel antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Artı, güneş yanığından kaynaklanan ağrıyı hafifleten yatıştırıcı özelliklere de sahiptir. Aloe vera yaprağının bir bölümünden jel ayıklayın. Jeli yarım saat buzdolabına koyun. Cilt üzerini soğutulmuş jeli uygulayın. Cildin tıbbi özelliklerini tamamen emebilmesi için kurumasına izin verin. Bunu birkaç gün boyunca günde beş veya altı kez yapın. (5)

Beyaz sirke: Sıradan beyaz sirke, ağrıyı, kaşıntıyı ve güneş yanığının iltihaplanmasına yardımcı olabilecek asetik asidi içerir. Kâğıt havlularını sirke ile ıslatın ve ağrılı bölgelere kompres gibi uygulayın, kurumaya bırakın. Gözlerin çevresinde dikkatli olun, çünkü sirke göze kaçabilir. Alternatif olarak, ılık banyoya bir bardak beyaz sirke ekleyin ve 20 dakika kadar suda bekleyin.

Yoğurt: Sade, aromalı olmayan yoğurtta bulunan enzimler ve probiyotikler doğal olarak güneş yanığının iyileşmesine yardımcı olur. Yoğurdu doğrudan yanmış bölgelere uygulayın ve en az beş dakika bekletin. Ağrı azaldığında, soğuk suyla hafifçe yıkayın.

Süt: Sütü buzdolabından çıkarıp kullanmak istemeyebilirsiniz çünkü bu durumda çok soğuktur. Ancak, konserve buharlaştırılmış süt, güneş yanığının ağrısını hafifletecek kadar soğuktur. Biraz sütü temiz bir bez üzerine dökün ve zarar gören bölgelere uygulayın. Nemi kilitleyen, cildin iyileşmesine izin veren bir protein katmanı sağlayacaktır. (6)

Patates: Patatesin içindeki nişasta yanıktan kurtulmaya yardımcı olabilir. Hızlı bir yatıştırıcı solüsyon için, cildinize dilim patates sürün. Bu taze ve fazla acı veren bir yanıksa, küçük parçaları hamur haline gelinceye kadar karıştırın. Ardından, kâğıt havlu veya gazlı bezi patates macunu ile ıslatın ve yanıklara uygulayın.

Siyah, gri ya da yeşil çay: Taninli asit dolu bu otlar genellikle boğaz ağrısı yatıştırmak için kullanılır, ancak aynı zamanda güneş yanığı ağrısını da hafifletebilir. Bir fincan suda 5 ila 7 torba çay demleyin. Soğuduktan sonra, havluyu çaya yatırın ve yanığa 30 dakika kadar uygulayın. Bir yüz yandığından şikâyetçiyseniz, anında rahatlamak için kullanılmış çay poşetlerini gözlerinize ve yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Hindistancevizi yağı: Hepimiz nemlendirme özelliklerinin farkındayız, ancak iltihaplanmayı azalttığı da bilinmektedir. Yanıklardan bir gün sonra, sade ve doğal hindistancevizi yağını yanmış alanların üzerine ovmak için hazırlayın. Daha da iyisi ekstra koruma için yanıklar henüz oluşmadan önce yağı (güneş kremi ile birlikte) cilde uygulamaktır. (7)

Lavanta yağı: Her evde artık rahatça bulunan birkaç damla yüksek kaliteli lavanta esansiyel yağı cildinizin kaşıntı ve ağrılarının bir kısmını rahatlatabilir. Lavanta kokusu, rahatlamanıza ve vücudunuzun iyileşmesi için gereken iyi bir uyku durumuna girmenize de yardımcı olabilir.

Salatalık: Alternatif olarak ya da bir takviye olarak, güneş yanıklığına biraz aloe vera ile harmanlanmış salatalık uygulaması yapabilirsiniz. Salatalık yatıştırıcı, soğutucu ve antiinflamatuardır. Yanmış olan cildinizin hafifletilmesine ve canlanmasına yardımcı olabilir. (8)

E vitamini: Vitamin kapsülü kırın ve içindeki yağı etkilenen bölgeye uygulayın. Güneş yanığından hemen sonra E vitamini yağı uygulandığında deriye verilen hasarın belirgin şekilde azaldığı iddia edilmektedir. Bir süre sonra da uygulayabilirsiniz, ancak şifa işlemi daha yavaş olabilir. E vitamini yağı şiddetli güneş yanığı tedavisi için idealdir. (9)

Bal: Balın nemlendirici özellikleri, cildi gençleştirmeye ve güneş yanığına bağlı şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Ya saf balı iltihaplı bölgeye yayın ya da yarım limon suyu ekleyerek yapın. Bunu yedi gün boyunca günde üç kez yapın. Alternatif olarak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için günde bir bardak suya bal ekleyip için. Şifa sürecini hızlandırır.

Çilek: Çileklerde bulunan taninler güneşe maruz kalmanın neden olduğu hasarı iyileştirir. Çilekleri ezin ve macun haline getirip cilde uygulayın. Birkaç dakika tutun ve suyla yıkayın. Düzenli uygulama, güneş yanığını hızlı bir şekilde tedavi eder.

Domates: Domatesler, hızlı bir şekilde güneş yanığına yardımcı olan C vitamini için zengin bir kaynaktır. Domates hamurunu uygulayın veya dilimlerini cildinize ovun. Bu macunu her gece, tahriş ortadan kaybolana kadar uygulayın, ilk önce rahatsız edebilir ancak kesinlikle etkilidir. Domates suyu ve yoğurt karışımı da hazırlayabilirsiniz. Bir elek kullanarak suyunu çıkarmak için 3 domates ezin. Buna bir çorba kaşığı yoğurt ekleyin. Doğru şekilde karıştırın ve cildinize yayın. 20 dakika sonra yıkayın. (10)