Dişeti Kanaması Nedir?

Dişeti kanamaları özellikle sert yiyecekler yendiğinde ya da dişler fırçalandığında farkedilen bir diş problemidir. Dişeti kanaması genellikle diş ve ağız sağlığının yolunda gitmeyen bir sorunu olduğunu işaret etmektedir. Dişeti kanaması genç, yaşlı, kadın ya da erkek ayırt etmeksizin herkesi etkileyebilmektedir.

Diş ve dişetleri sağlığının korunması temelde kişisel temizliğe özen gösterilmesiyle ilgilidir. Dişlerin her gün fırçalanması, olası pek çok hastalığın önlenmesini sağlamaktadır. Zayıf hijyen, diş ve dişetleri üstünde birikintiler kalmasına neden olmaktadır. Bunlar da zamanla bakteri üreterek iltihaplanmalara yol açmaktadır. Dişeti kanamaları çoğu zaman bir dişeti iltihabının bir belirtisi olarak yaşanmaktadır. (1)

Diğer yandan, dişeti kanamaları her zaman iltihaplanmalarla ilgili olmayabilmektedir. Diyabet, Alzheimer, lösemi ve hatta astım ve bademcik gibi kronik hastalığa bağlı olarak oluşan dişeti kanamaları durumunda, altta yatan neden hemen tespit edilmelidir.

Dişeti kanamaları pek çok nedene ve pek çok risk faktörüne sahip olabilmektedir. Bazıları kan hastalığı, yaralanma, hormonal değişim ve bazen hamilelik sonucu dişeti kanamaları yaşayabilmektedir. Bazı vakalarda vitamin eksikliği ve ilaç kullanımı dişeti kanamalarından sorumlu olabilir. Dişeti kanamalarını hafifletmek için birçok ilaç ve merhem bulunmaktadır. Diğer yandan, çeşitli bitkisel tedavi ve evde tedavi yöntemleri de sorunu tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. (2)

Dişeti Kanaması Belirtileri

Normal dişetleri sağlam ve pembe renkte olmalıdır. Normal şekilde fırçalandığında ise kanamamalıdır. Sağlıklı dişetleri, dişlerin güvenli bir yere sabitlenmesini sağlamaktadır. Dişeti kanaması nasıl anlaşılır? Dişeti kanaması başlangıcı, dişetlerinde dikkat çeken kanamaların dışında şunları da içerebilmektedir:

 • Ağrılı veya hassas dişetleri
 • Diş etlerinde şişme
 • Yumuşak dişetleri
 • Diş etlerinin pembe renk yerine kırmızı renk olması
 • Diş etlerinin fırçalamadan veya diş ipi kullandıktan sonra kanaması

Dişeti iltihabı çoğu zaman ağrısız olduğundan, kişi bundan haberdar olmayabilir. İlk işaret, diş fırçası kıllarının pembe renkte olması olabilir; diş etlerinde kanama olması ise en belirgin işarettir. (3)

Daha fazla Dişeti kanaması belirtileri için

Dişeti Kanaması Nedenleri

Dişeti kanaması neden olur? Dişeti kanamasını başlıca nedeni dişeti çizgisinde oluşan plaklardır. Bu plaklar, dişeti iltihabı ya da gingivitis olarak bilinen bir rahatsızlığa yok açmaktadır.

Dişeti kanamasının bilinen diğer nedenleri ise şunlardır:

 • Herhangi bir kanama bozukluğu
 • Sert bir şekilde diş fırçalama
 • Hormonal değişiklikler
 • Hasta protezleri veya diğer dişçilik cihazları
 • Yetersiz diş ipi kullanımı
 • Diş ya da dişetinde olabilecek enfeksiyon
 • Lösemi gibi bir kan kanseri
 • C vitamini eksikliği
 • Vitamin K eksikliği
 • Kan incelticilerinin kullanımı (4)

Dişeti kanaması nedenleri detaylı bilgi için bakınız

Dişeti Kanaması Tedavisi

Dişeti kanaması nasıl geçer? Diş ya da dişeti problemi yaşanmadığında bile plak temizliği için her 6 ayda bir diş hekimine gidilmesi tavsiye edilmektedir. Diş hekimi dişlerin ve dişetlerinin genel sağlığı için evde yapılabilecek hakkında bilgi verebilmektedir.

Her ana öğünden sonra, yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla dişleri fırçalamak diş ve ağız sağlığı için oldukça etkilidir. Diş hekimi, dişleri tuzlu su veya hidrojen peroksit ve su ile yıkamayı önerebilir. Dişeti kanaması problemini şiddetlendiren kimyasal ürünlerden ve alkol içeren gargaralardan kaçınmaya özen gösterilmelidir.

Diş ipi kullanmak plak oluşumunu önlemektedir. Dişeti kanamasını, ana öğünler arasında yapılan çok fazla atıştırmalık ya da karbonhidrat tüketiminin azaltılması da duruma yardımcı olabilmektedir. Her zaman dengeli ve sağlıklı bir diyetle beslenilmesinde pek çok fayda bulunmaktadır. (5)

Dişeti Kanaması Ameliyatı

Dişeti kanaması bir diş sorunu ya da eğik ya da düzensiz diş nedeniyle ortaya çıkıyorsa, cerrahi müdehale durumu iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. (6)

Dişeti Kanaması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Dişeti kanaması teşhisi ve tedavisi için bir diş hekimine başvurulmalıdır. (7)

Dişeti kanaması tedavisi detaylarını inceleyiniz

Dişeti Kanamasına Ne İyi Gelir?

Dişeti Kanaması Bitkisel Tedavisi

Aloe vera: Aloe vera oldukça güçlü bir antiinflamatuar, antibakteriyel ve iyileştirici bir bitkidir. Bu nedenle, dişeti hastalarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Bakterilerle mücadele ederek, ağız kokusunu ve ülserleri engellemekte ve dişeti sağlığını desteklemektedir. (8)

Limon suyu: Limon suyunu diş ve dişeti sağlığı için oldukça faydalı olabilmektedir. Limon, dişetlerindeki kan dolaşımına etki edebildiği için etkili bir çözümdür. C vitamini bakımından da oldukça zengindir, ayrıca da güçlü bir antiinflamatuarlardır. (9)

Yeşil çay: Düzenli olarak yeşil çay içmek dişeti kanamalarını önlemeye yardımcı olabilmektedir. Yeşil çay güçlü bir antioksidandır, bu nedenle de, genel diş, dişeti ve ağız sağlığı için oldukça faydalıdır. (10)

Arnavut biberi: Acı olan bu biber güçlü bir antibakteriyeldir, bu nedenle de, dişeti kanamalarını önlemek için dişeti hastalıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. Zararlı bakterilere karşı savaşmak için Arnavut biberinden yardım alınabilir.

Sarımsak: Sarımsak, özellikle balla beraber kullanıldığında, dişeti kanamalarına karşı etkili olabilmektedir. Sarımsak antibiyotik özelliklere sahiptir. Balla karıştırıldığında, dişetlerinin kanaması için mükemmel bir tonik haline gelmektedir. (1)

Kızılcık suyu: Kızılcık suyu, vitamin C içeriği yüksek olması nedeniyle dişeti hastalıklarına ve enfeksiyonlara karşı savaşabilmektedir. C vitamini alımının eksik olması periodontal hastalık riskini artırmaktadır. Bakterilerin dişlerinize yapışmasını önlemeye yardımcı olmak için günlük olarak iki çorba kaşığı kızılcık suyu içmek yeterlidir. (12)

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı oldukça güçlü bir antiinflamatuar olmasıyla bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde iltihaplı dişetlerini yatıştırmaya yardımcı olabilmektedir. Topikal olarak uygulanabilen bu yağ, dişeti kanaması ve iltihabı durumunda oldukça etkilidir. (13)

Karanfil yağı: Karanfil yağı dişeti kanaması ve diğer diş problemleri için etkili bir tedavi yöntemidir. Yağı topikal olarak uygulanabildiği gibi karanfili çiğnemek de diş ve ağız sağlığı için faydalı olabilmektedir. (14)

Çörek otu yağı: Bu yağ güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu nedenle, dişeti kanamalarına neden olan bakterilerle mücadele etmek için yardımcı olabilmektedir. (15)

Zeytinyağı: Zeytinyağı, antiinflamatuar ve antioksidan olan oleik asit ve diğer flavonoidleri içermektedir. Eğer dişeti iltihaplıysa yaşıyorsanız zeytinyağı en iyi tedavi yöntemlerinden biri olabilmektedir. Tüm toksinleri yok edebilmektedir. (16)

Bal: Bal güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir, böylece diş eti kanamaları için etkili olabilecek oldukça güçlü bir tedavi yöntemi haline gelebilmektedir. (17)

Adaçayı: Adaçayı, antibakteriyel ve antimikrobiyal etkilere sahip olması nedeniyle dişeti kanamalarını ve dişeti kanamalarıyla birlikte oluşan diş ağrısını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilmektedir. (18)

Papatya çayı: Papatya çayı, antiinflamatuar ve antiseptik özelliklerinden dolayı dişeti hastalığına bağlı olarak oluşan, kanama, ağrı ve iltihaplanmayı tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. (19)

Dişeti Kanaması Evde Tedavi Yöntemleri

Tuzlu su: Tuzlu suyla hazırlanan ev yapımı gargaralar dişeti hastalıklarını ve dişeti kanamalarını önlemeye yardımcı olabilmektedir. Bu yöntem için sıcak suya biraz tuz ilave edin, sonrasında ise ağzınızı bu suyla çalkalayıp, suyu tükürün. Uygulaması oldukça basit olan bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz. (20)

Karbonat: Karbonat, ağzın mikro ortamını asidik hale getirerek bakterileri öldürmeye yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle, karbonatın gücünden faydalanmak için diş etlerinize parmaklarınızla karbonatı uygulayabilirsiniz. (21)

C vitamini: Diş eti problemleri, C vitamininin eksikliğinden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla, sorunun C vitamini eksikliği yüzünden olduğunu düşünüyorsanız, meyve ve sebzeleri daha fazla tüketin. Limon, portakal, mavi meyveler, ahududular, brokoli ve lahana gibi yüksek miktarlarda C vitamini içeren gıdaları tercih edebilirsiniz. (22)