Dolamaya ne iyi gelir?

Parmağın ucundaki bir enfeksiyon, genişlediğinde çok acı veren irin veya apse dolu bir kabartı oluşturabilir. Dolama, genel adıyla parmak uçlarında beliren acı verici bir apsedir. Genellikle bakteriyel enfeksiyon neden olur, ancak herpetik virüs olarak adlandırılan herpetik dolama ve daha nadiren mantarlar da dolamaya neden olabilir.

Dolamaya genellikle Staphylococcus aureus bakterileri neden olur. Bu küçük apseler için tedaviyi hızla almak önemlidir. Bakteri cepleri genişlemeye devam ederse, kan damarlarını parmakla sıkıştırabilir ve parmak ucunun dolaşımını kesebilir, böylece de parmakta kalıcı hasara neden olur.

Diğer enfeksiyon türleri gibi, dolama bazen parmağın başına gelen bir hasar sonrası ya da parmağın yaralanması sonra oluşur. (1)

Dolamanın nedenleri

Dolama, bir ayak veya el parmağının tırnak yatağının yakınındaki distal kısımda meydana gelen bir enfeksiyondur. Bu bölge kapalı bir bölme şeklindedir. Belirgin veya göze çarpmayan bir sarsıntı, bu kapalı alana nüfuz edebilir, bakteriyi depolar ve irin oluşumuna neden olabilir.

Bu bölgedeki irin toplanması basınç kaybı yaratır ve doku perfüzyonunu engeller, böylece ciddi bir ağrı oluşturur. Genel olarak, enfekte organizma S. aureus’dur, ancak lenfanjitik çizgiler olduğunda hemolitik streptokoklardan şüphelenilmelidir.

Bağışıklığı baskılanmış hastalarda, gram negatif organizmalar durumu tetikleyebilir. Bir dolamanın basıncının düşürülmemesi, distal falanks, distal interfalangeal eklem veya fleksör tendon kılıfına bakterinin yayılmasına neden olabilir. İhmal edilmiş bir dolama, eninde sonunda distal falanksın ekstrüzyonuna veya avasküler nekroza zarar verecektir. (2)

Dolamanın belirtileri

 • Enfekte olan parmak sonunda zonklama ağrısı yaşanır
 • Başparmak veya işaret parmak dolamadan en çok etkilenen parmaklardır
 • Enflamasyon
 • Kızarıklık görünümü
 • Şişkinlik gelişimi
 • Etkilenen bölgede ağrı ve hassasiyet yaşanabilir
 • Enfeksiyon yaygınlaştıkça ciltte kızarıklık gelişir ve genellikle ısınır
 • Yorgunluk da bu durumun bir sonucu olabilir
 • Ağrılar ve kas ağrıları da yaşanabilir
 • Enfekte bölgede cildin parlak, gergin ve sıkı görünümü göze çarpar
 • Genel hastalık hissi
 • Titreme
 • Anormal terleme (3)

Dolamanın tedavisi

Parmaktaki dolama enfeksiyonu antibiyotik, yüksekte tutma ve hareketsizlik ile çabucak iyileşmiyorsa, hastaneye yatırılmanız gerekir ve ameliyat genellikle yarayı temizlemek ve irini boşaltmak için yapılmaktadır.

Tedavi sırasında size şunlar tavsiye edilir:

 • Elinizi kalbinizin seviyesinde veya üstünde tutun. Bu şişmeyi azaltır.
 • Uygulanan bir bandaj veya aparatla elinizi yukarda tutmanız kolaylaştırılabilir.
 • Düzenli antibiyotik kullanmak önemlidir. Hastanedeyken bunlar genellikle intravenöz olarak uygulanır (“damla” yoluyla). Durumunuz iyileştikten sonra tablet veya kapsül antibiyotiklerini alıp evinize dönebilirsiniz.
 • Sigara kullanmaktan uzak durulmalıdır. Sigara, eldeki kan akışını % 42 oranında azaltır; Eğer sigara içerseniz, enfeksiyonla savaşma ve iyileşme kabiliyetinizi azaltabilirsiniz.
 • Zonklama ağrısı için gereken ağrı kesici ilaçları alınız. (4)

Dolama için tedavi yöntemleri

Elma sirkesi: Elma sirkesi, dezenfektan, sıkılaştırıcı ve antiinflamatuar özelliklerinden dolayı herpes salgınlarının şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Elma sirkesine bir top pamuğu batırın ve etkilenen alanları günde üç dört kez iki ila üç gün boyunca ıslatınız. En iyi sonuçları elde etmek için, ilk karıncalanma hissi hissettiğinizde uygulayın. Dikkat edin, nazik davranın. Bir fincan suya bir veya iki çay kaşığı elma sirkesi ekleyebilir ve alevlenmeler sırasında günde iki kez içebilirsiniz.

Sarımsak: Sarımsak, herpes salgınıyla mücadeleye yardımcı olan doğal antimikrobik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. 1992’de Planta Medica’da yayınlanan araştırmalar, sarımsakta bulunan allisin isimli bir kimyasalın antiviral etkilere sahip olabileceğini bulmuştur. Sarımsak yağı antiviral bileşik ajoene de içerir. Etkilenen bölgeye ezilmiş bir sarımsak karanfil koyun ve 10-15 dakika bekletin. Bunu iki gün boyunca veya iyileşme görene kadar birkaç kez yapın. Unutmayın, yanma hissi yaratabilir. (5)

Aloe vera: Aloe vera, mantar ve bakteri öldürmek için kullanılan en iyi doğal ilaçlardan biridir. Her yerde kolayca bulunur ve genellikle çok fazla maliyeti yoktur. Enfekte alanı kaplayacak kadar yeterince jeli sürün. Jel genellikle kokusuzdur, bu nedenle tutmak can sıkıcı olmayacaktır. Enjeksiyonunuz kaybolana kadar jeli yedi sekiz kez uygulayın.

Çay ağacı yağı: Enfeksiyonu öldürmenin diğer bir yolu, parmaklarınızı çay ağacı yağı içine batırmaktır. Çay ağacı yağı kullanmanın tehlikeli olduğunu unutmayın. Kullanırken parmaklarını yakacaktır. Parmaklarınızı içine batırmadan önce, hindistancevizi yağı ile eşit bir miktarda karıştırmanız önerilir. İsterseniz hindistancevizi yağı ile lavanta yağı değiş tokuş yapabilirsiniz. Parmaklarınızı en az on beş dakika bekletin (bundan önce cildi yakmazsa). Enfeksiyonunuz kaybolana kadar bunu her gün tekrarlayın.

Yoğurt: Düz yoğurt parmaklarda oluşan enfeksiyonunuza yardımcı olabilecek iyi bakteriler içerdiği için mükemmel doğal bir ilaçtır. Yoğurdu dolama üzerinde ve etrafına uygulayın ve en az kırk beş dakika bekletin. Zaman bittiğinde, yalnızca su ile yıkayın. Bu sefer sabun kullanmayın. Enfeksiyon geçene kadar bunu her gün yapın. (6)

Zerdeçal: Zerdeçal, antioksidan ve antiinflamatuar özellikler sunan kurkumin aktif maddesini içerir. Artrit, kas burkulmaları ve parmaklarda şişmeye neden olan diğer yaralanmalar gibi durumlara da yardımcı olur. Yapıştırmak için ½ çay kaşığı zerdeçal tozuna biraz zeytinyağı ile karıştırın. Etkilenen parmak üzerine uygulayın. Bir süre kurumasına izin verin, sonra ılık suyla durulayın. Acı ve şişmeden kurtulmak için günde iki kez tekrarlayın. (7)

Epsom tuzu: Epsom tuzu, magnezyum sülfattan üretilir; şişme ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan doğal olarak oluşan bir mineraldir. İnflamasyonu magnezyumun tüketir bu nedenle vücudun etkilenen kısmı Epsom tuzuna batırıldığında vücut magnezyumu emer ve inflamasyonla mücadele eder. Büyük bir kâse sıcak suda 1 – 2 çorba kaşığı Epsom tuzunu karıştırın. Etkilenen parmaklarınızı 10 ila 15 dakika daldırın ya da küçük bir havluyla ıslatın. Birkaç gün boyunca günde bir veya iki kez tekrarlayın. (8)

Lavanta yağı: Lavantada parmak ve tırnak enfeksiyonlarıyla mücadele eder. Ayrıca antiseptik özelliklerle doludur ve enfekte olmuş tırnak dipleri için yardımcı olabilir. Biraz lavanta yağı alın ve çok sıcak olmaması için mikrodalga fırında hafifçe ısıtın ve sonra pamuklu bir top yardımıyla dolamaya uygulayın. Enfeksiyon yok olana kadar pamuğu her gün birkaç dakika tutun.

Hindistancevizi yağı: Bu, gerçekten uzun süre mucize yapabilecek başka bir nefis bir çözümdür. Hindistancevizi yağı, müthiş antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde olağanüstü bir evde çare olur. Biraz saf hindistancevizi yağı alın ve olabildiğince sık parmaklarınıza ve etkilenen bölgelere sürtün. Yakında, bu güzel kokulu çözümün hem dolamayı hem de tırnak yatağını iyileştirdiğini göreceksiniz. (9)

Karbonat: Dolama için karbonat size yardımcı olacaktır. Bir bardak sıcak suyu alın içine iki çorba kaşığı karbonat ekleyin ve bu solüsyona dolama oluşan batırarak 30 dakika boyunca bekletin. İşlemi günde üç dört kez tekrarlayın. Toplamda tedavi iki, üç gün ayrılacaktır. Böyle bir tedaviden sonra tüm dolamalar acı hissetmeden inecektir. (10)

Tavsiyeler

Birkaç ev önlemi ağrıyı hafifletmeye ve daha fazla yayılma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Kâseye ılık su doldurun. Parmağınızı günde 2 ila 3 kez 10 dakika boyunca kâseye daldırın. İlk işareti algıladıktan kısa süre sonra sonuçlar mükemmel olacaktır.
 • Kâseyi soğuk su ile doldurun. Suyu soğutmak için birkaç buz küpü ekleyin. Bir çay kaşığı magnezyum sülfat tozu koyun ve çözünmesine izin verin. Şimdi temiz bir bez alın ve hazırlanmış suya batırın. Islak bezi etkilenen parmağınıza yerleştirin. Bunu 10 ila 15 dakika boyunca günde en az 3 kez yapın.
 • Hepar sülfat, silikon dioksit vb. gibi homeopatik ilaçlar dolamanın tedavisinde yararlıdır.
 • Diyabetikseniz kan şekerini kontrol altında tutun. (11)