Dudak yarasına ne iyi gelir?

Dudaklar insan yüzündeki en hassas organlardan biri olarak kabul edilir. Dudakların derisi ince ve son derece narindir, tahrişe açıktır ve sorunları çekmek eğilimi gösterir. Bu nedenle, dudakların uygun şekilde bakımı son derece önemlidir. Gerekli bakım yapılmazsa, çeşitli sorunlar dudakları etkileyebilir. Dudak belirtileri esas olarak dudak kuruluğu, çatlama, ağrı, uyuşma, şişme ve yaraları içerir. Dudaklarınız nedeniyle acı çekiyorsanız bu ağrı keskin, mat, bıçaklama, yanma veya zonklama şeklinde tanımlanabilir. Hafif ya da aşırı olabilecek geniş bir dudak problemi yelpazesi mevcuttur. Dudak probleminin nedenini dudaktaki belirtilerin süresi ve gidişi belirler. (1)

Dudak yarasının nedenleri

Dudak problemleri geniş bir alanda ya da ufak bir bölgede olmakla birlikte, bunlar çok hafif veya aşırı da olabilir. Dudak sorunlarının başlıca nedeni soğuk ve kuru havadır. Beslenme yetersizlikleri de önemli bir faktördür. Dudakları ısırma ciddi dudak problemine neden olabilir. Son derece sıcak yiyeceklerin tüketilmesi bile bazen dudakları yakabilir.

Virüse bağlı kronik tıbbi durum ya da enfeksiyon da dudak probleminin nedenidir Dudaklar cildimiz gibi yağ bezleri içermez, dehidrasyon da dudaklarına zarar verir. A vitamininin çok fazla tüketilmesi de ciddi dudak problemine neden olur. Kansere bağlı dudak belirtisinin görülmesi çok ender ancak son derece hayati tehlike oluşturan dudak belirtisidir. (2)

Dudak yarasının belirtileri

Dudaktaki yara belirtileri, altta yatan hastalık, bozukluk veya duruma bağlı olarak değişen diğer semptomlarla birlikte görülebilir. Sıklıkla dudakları veya ağızı etkileyen belirtiler aynı zamanda diğer vücut sistemlerini de içerebilir.

Dudak belirtileri, ağzı etkileyen diğer belirtilere eşlik edebilir:

 • Kanama veya morarma
 • Yanma hissi
 • Dudaklarda ya da ağzın köşelerinde çatlaklar
 • Küçük kabarcıklar
 • Kuru ağız
 • Boğuk ses
 • Kaşıntı hissi
 • İğnelenme hissi
 • Sıcaklık, kızarıklık ya da şişme
 • Hassasiyet
 • Karıncalanma veya diğer olağandışı sansasyonlar (3)

Dudak yarası için tedavi yöntemleri

Salatalık: Bu serin sebze yaz ayları boyunca en yakın arkadaşınız olur, bu nedenle kuru ve çatlamış dudaklarınızı tedavi etmek için kullanın. Salatalık ayrıca deri aydınlatma özelliklerine sahiptir ve bronzlaşmayı gidermeye yardımcı olur. Böylece dudaklarınızı koyu lekeleri azaltarak hafifletir.

Zeytinyağı: Zeytinyağı, doğal nemlendirici ve yağlayıcıdır. Zeytinyağındaki yağ asitleri kuru ve çatlamış dudakları iyileştirerek yumuşak ve esnek hale getirir. En iyi sonucu almak için günde iki kez zeytin uygulayın.

Keten tohumu yağı: Keten tohumu yağı içerisindeki yağ asitleri besleyici özelliklere sahiptir. Dudak dokularına nüfuz ederek yumuşak ve pürüzsüz hale getirirler. Anında pürüzsüzleştirme için, çıplak dudaklara doğrudan keten tohumu yağı uygulayın. (4)

Badem yağı: Badem yağına batırılmış pamuklu çubuk alın ve daha sonra iyileşme sürecini hızlandırmak için günde 2-4 kez dudaklara uygulayın. D vitamininin varlığı nedeniyle kuru dudaklar için iyidir.

Vazelin: Vazelini balla birleştirerek yumuşak bir şekilde dudaklarına sürtün. 10-15 dakika oturmasına izin verin. Suya pamuklu çubuk batırın ve macunu dudaklardan çıkarmak için kullanın. Alternatif olarak, dudaklarınıza Vazelinle masaj yapın. Doğal ekstraktlar içerir ve diğer dudak balsamlarından daha güvenlidir.

Avokado: Avokadoyu ezerek hamur haline getirin ve dudaklarınıza uygulayın. 20-30 dakika sonra soğuk suyla durulayın. Bu meyve doğal bir nemlendiricidir; Onun özü ağırlıklı olarak güzellik ürünlerinin çoğunda kullanılır. (5)

Şeker: Ölü hücrelerin çatlamış dudaklarınızdan çıkartılması, doğal yumuşaklığını daha hızlı bir şekilde eski haline getirecektir. Bir çay kaşığı bal ile iki çay kaşığı şekeri karıştırın. Yapışkanı dudaklarınıza uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Sonra ölü cilt hücrelerini gevşetmek için karışımı dudaklarınıza hafifçe ovmak için parmaklarınızı kullanın. Ilık su ile yıkayın.

Bal: Bal, çatlamış dudakların tedavisinde iyileştirici ve antibakteriyel özelliklere sahip mükemmel bir nemlendiricidir. Çatlak dudaklarınıza günde birkaç kez saf organik bal uygulayın. Ayrıca bal ve gliserinle yapıştırabilir ve sabahları yumuşak dudakların tadını çıkarmak için yatmadan önce uygulayabilirsiniz.

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağı, soğuk ve kuru havanın neden olduğu çatlamış dudakların iyileşmesine yardımcı olabilecek doğal bir nemlendiricidir. Sadece nemli tutmak için günde birkaç kez dudaklarınıza saf hindistancevizi yağı uygulayın. Zeytinyağını da kullanabilirsiniz. (6)

Jojoba yağı: Bu yağ dudaklardaki hücreleri besleyerek dudaklarınızı nemlendirebilir. Ayrıca yeni cilt hücrelerinin yapımında yardımcı olabilir, bu da derinizi hemen onarır. Jojoba yağı çatlamış dudaklarda doğal bir rahatlama sağlayacaktır.

Yeşil çay: Bu kuru dudaklar için tüm ev ilaçlarının en iyisi ve aynı zamanda birçok kişinin takip ettiği en eski evde ilaçtır. Islak yeşil çay poşeti, kuru dudaklarınızı etkin bir şekilde nemlendirebilir. 1 adet yeşil çay poşetini alın ve dudaklarınıza en az 4 dakika boyunca bastırın. Dudaklarınızın nem içeriğini artırmak için bunu her gün yapın.

Aloe vera: Doğal bir nemlendirici olarak aloe vera, dudaklarını rahatlatacak ve ağrıyı iyileştirecek antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda kuru dudaklarınızı nemlendirebilen higroskopik özelliklere de sahiptir. (7)

Gül yaprağı: Gül yaprakları da dudaklar korunmaya muhtaç olduğunda etkilidir. Gül yapraklarını dudak yumuşatıcısı olarak kullanmak için, suda bir avuç yaprak yıkayın ve birkaç saat boyunca süt veya gliserinle ıslatın. Yatmadan önce kalın bir macun yapın ve her gece uygulayın. Bu evde çare kuru dudaklar için en iyi tedavidir ve aynı zamanda dudakların parlaklığını ve ışıltısı arttırır.

Hint yağı: Hafifçe kurumuş ve çatlamış dudaklar için günde birkaç kez hint yağı uygulaması da iyi bir tedavidir. Yatmadan önce birkaç damla limon suyu ve gliserin karışımı da uygulayabilirsiniz. Sıcak suya batırılmış pamuklu bir top ile yıkanmalıdır.

Süt kremi: Süt kremi, günlük olarak doğrudan dudaklara uygulanabilen ve ılık suyla hafifçe yıkayarak kullanılabilen harika ve doğal bir dudak nemlendiricidir. Ciddi kuru dudaklar için mükemmel bir tedavi yöntemidir. (8)

Diyet: Vücudun geri kalan kısmındaki cilt gibi, dudaklar da sulu tutulmalıdır. Çatlamış ve yaralı dudakların giderilmesine yardımcı olan bazı diyet ipuçları şunlardır:

 • Her gün su ve diğer sıvıların yeterli bir şekilde alınmasını sağlayın.
 • Farklı gıdalardan oluşan sağlıklı ve dengeli bir diyet izleyin. Vücut, sağlıklı kalabilmek için sürekli olarak birkaç vitamin ve mineralin ihtiyacını duyar. Bunlar antioksidanlar açısından zengin olduğu için taze meyve ve sebze tüketin. Vücudun hücrelerini etkileyen serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korumaya yardımcı olur. Diyetten tüm besin maddelerini alamıyorsanız, besin takviyelerinin alınmasıyla ilgili olarak doktorunuzla konuşun.
 • Vitamin A, onarım ve bakıma yardımcı olduğu için cildin sağlıklı olmasında özellikle önemli bir vitamindir. Süt, kayısı, havuç ve süt gibi gıdalardan A vitamini elde edebilirsiniz.
 • Turunçgiller meyvelerinde ve çeşitli sebzelerde bulunan C vitamini, vücudu güneş hasarından korumaya yardımcı olur ve ayrıca doku onarımını da destekler. C vitamini ayrıca kolajen üretimini arttırır. Sonuç olarak dudakları dolgunlaştırır ve güçlendirir.
 • Kuruyemiş, yapraklı sebzeler ve yumurta, çizgilerin ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olan yüksek miktarda E vitamini içerir. Yaşlanma ayrıca dudakların kuruluğuna neden olabilir ve bu nedenle vücuda bu vitamini yeterli miktarda vermek önemlidir. E vitamini birçok cilt bakım ürünlerinde de mevcuttur. (9)