Göz batmasına ne iyi gelir?

Birçok kişi göz doktoruna gözlerde hissedilen batma hissiyle başvurmaktadır. Gözlerinin incinmesi, kaşınması, yanması veya küçük bir parça kum veya parçacık yapışmış gibi rahatsız etmesi oldukça sık bildirilen şikâyetlerden bazılarıdır. Ayrıca sabah gözleri açmada zorluk yaşamak ve ışığa aşırı duyarlı olmakta da çok karşılaşılan bir durumdur. Göz doktorları genelde bu durumdan sonra yapılan inceleme sonucu göz damlası gibi basit tedavi yöntemlerini uygulamaktadır. Bazen bu damlalar sadece geçici bir süre için rahatlama sağlamakla kalabilmektedir. Geçici bir süre rahatlama sağlasa da güne başlarken yine sorunlar geri gelebilmektedir. (1)

Göz batmasının nedenleri

Kuru göz sendromu: Kuru göz sendromu genellikle sabahları kötüleşen batan gözlere neden olmaktadır. Ciddiyetine göre göz kuruluğu rahatsız edici ve tahriş edici semptomlara neden olabilir. Gözler kuruysa beraberinde kaşıntı ve yanma da yaşanmaktadır. Sabahları net bir görüş almanız zor olabilmektedir. Ayrıca gözler yeterli miktarda gözyaşı üretemediği için beraberinde göz sağlığını da etkilemektedir.

Nocturnal Lagophthalmos (uyurken göz kapağının kapanmaması): Gözlerdeki batma hissiyle doktorunuza başvurduğunuzda geceleri gözlerinizi kapatarak uyuyup uyumadığınızı soracaktır. Bu soruyu tuhaf bulabilirsiniz, ancak özellikle çocuklarda oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Bazı insanlar geceleri uyurken gözlerini kapatmamaktadır. Bu durumda göz korneası bütün gece atmosfere maruz kalmaktadır. Aktif şekilde açılıp kapanmayan göz kapaklarının sonucunda keratit adı verilen bir iltihap oluşur. Sabahları gözlerde batma ve kumlu bir hisle uyanmanız bu durumda oldukça olasıdır.

Gevşek göz kapağı sendromu: Gevşek göz kapağı sendromu nadir bir durumdur. Gevşek ve kontrol edilemeyen göz kapaklarıyla karakterize edilmektedir. Gevşek göz kapağı sendromu genellikle kilolu, orta yaşlı erkeklerde görülür. Bu sorunu yaşayan bazı insanlarda obstrüktif uyku apnesi de görülmektedir.

Blefarit (göz kapak iltihabı): Blefarit, kirpikleri ve göz kapaklarını etkileyen bir grup hastalıktır. Blefarit, yaygın olarak deride bulunan bakterilerden kaynaklanır, ancak bazı insanlar yaş, cilt değişiklikleri veya iyi hijyen eksikliği nedeniyle göz kapaklarında bu bakterilerin çoğunu oluştururlar. Bazen göz kapağı bezleri takılı veya enfekte olabilir, bu da meibom bezi işlev bozukluğu veya göz arpacıklarına neden olabilir. (2)

Göz batmasının belirtileri

Göz batması ve kuru göz sendromunun belirtileri şunları içerir:

 • Yanma hissi
 • Kaşınan gözler
 • Ağrıyan duyumsama
 • Ağır gözler
 • Yorgun gözler
 • Gözlerde yara
 • Kuruluk hissi
 • Kırmızı gözler
 • Fotofobi (ışık hassasiyeti)
 • Bulanık görme

Yaygın bir başka semptom, yabani vücut hissi olarak adlandırılan bir şeydir; kum veya başka bir nesne veya materyalin gözünüzde “bulunduğu” hissi. (3)

Göz batmasının tedavisi

Aşağıdakiler dâhil olmak üzere tedavi için bir dizi seçenek kullanılabilir:

 • Daha sık gözleri açıp kapatmak için bilinçli bir çaba gösterin.
 • Göz yüzeyini yağlamak için göz damlaları, jeller veya merhemler kullanın (bunlar bazen ‘yapay gözyaşları’ olarak adlandırılır).
 • Buharlaşma için odanın etrafına su kabı koyarak havanın nemini evde ve işyerinde artırın.
 • Bazı ilaçlar kuru göze neden olabilir. Aldığınız ilaçların yan etkileri hakkında doktorunuza danışın.
 • Aşırı gözyaşı kaybını önlemek için gözenek kanallarına özel fişler takılabilir.
 • Ciddi durumlarda, cerrahi düşünülmelidir. (4)

Göz batması için tedavi yöntemleri

Salatalık: Salatalık yatıştırıcı etkisi çok iyi bilinmektedir. Yorgun göz kaslarını yatıştırmanın yanı sıra, salatalık dolaşım sisteminin işleyişini gençleştirir ve canlandırır. Kuru duygu kaybolduktan sonra, büyük ihtimal daha taze hissedeceksiniz.

Süt: Süt, göz kaslarını yatıştırıp rahatlattığı bilinen çeşitli enzimleri içerir. Temiz bir pamuğu biraz soğuk süt içine batırın. Kapalı göz kapaklarınıza yerleştirin ve 10 dakika dinlendirin. Yararları hızlandırmak için süt ile birkaç damla gül suyu da ekleyebilirsiniz.

Papatya çayı: Doğal bir antiinflamatuar olan papatya çayı, yorgun gözleri hafifletirken kayıp nemi geri yükleme gücüne sahiptir. 1 çay kaşığı kurutulmuş papatya 200 ml kaynar suya ilave edilir ve yaklaşık 10 dakika demlenir. Sıvıyı serin olana kadar temiz bir kapta soğutun. Soğutulmuş çaya pamuk toplarını batırıp kapalı gözlerin üzerine yerleştirin. 15 dakika dinlenin. Nemi kaybettikten sonra topları yenileyin. Kuruma geçene kadar işlemi tekrarlayın. (5)

Bal: Bal enfeksiyona neden olabilecek zararlı bakterileri öldüren antibakteriyel özelliklere sahiptir. En iyi sonucu almak için, organik olarak yetiştirilmiş balları kullanın. Balın ve damıtılmış suyun eşit bölümlerini iyice karıştırın. Temiz bir pamuklu top kullanarak, çözümü göze uygulayın. Belirtileri temizleyene kadar bu tedaviyi günde 2-3 defa kullanın. (6)

Çay: Çay poşetleri gözü yumuşatmak, kızarıklık ve şişmeyi azaltmak için kullanılabilir. Genellikle siyah çay kullanılır, ancak yeşil veya beyaz gibi diğer çay türleri de kullanılabilir. Çay poşetlerini sıcak suda kaynatarak başlayın. Torbaları soğumaya bırakın ve etkilenen göze 10-15 dakika kadar yerleştirin. Torba ve su ile yapılan çayı göz yıkamak için kullanabilir ve çay poşeti kompresini uygulamadan önce ılık karışımla gözünüzü yıkayabilirsiniz. (7)

Elma sirkesi: Gözlerin bakteriyel enfeksiyonlarına karşı mücadele etmek için elma sirkesi oldukça etkilidir. 1 çorba kaşığı saf elma sirkesi ile bir bardak suyu karıştırın. Pamuklu bir top kullanarak gözlerinizi yıkamak için bu karışımı kullanın. Ev yapımı doğal elma sirkesi kullanın. Ev yapımı sirkeler bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşan malik asittir.

Kişniş tohumu: Biraz avuç çekilmiş kişnişi suya ilave edip kaynatın. Sıvıyı süzgeç ile süzün ve soğumaya bırakın. Enfekte olmuş gözü bu karışımla yıkayın veya bir kompres olarak kullanın. Bu tedavi yöntemi yanmayı rahatlatmanın yanı sıra ağrı ve şişmeyi de azaltır. (8)

Hintyağı: Hintyağının su tutucu gibi davrandığı bilinmektedir. Bu anlamda kuru gözlerde tek bir damla hint yağı yerleştirmek iyi bir çözüm olabilir. Hintyağı ve optometrik fonksiyonu üzerine yapılan bir araştırma, meibomian bezi disfonksiyonu vakalarında kuru gözler için iyi olduğunu göstermiştir.

Lavanta yağı: Birkaç damla lavanta yağı bir bardak su ile karıştırılarak bir solüsyon hazırlanabilir. Çözeltiye batırılmış bezi göz kapaklarına uygulayın. Bu çözüm gözler için pürüzsüzleştirici bir etki sağlar ve etkili bir evde ilaç olarak bilinir.

Aloe vera: Aloe vera da kuru gözlerin alternatifi olarak düşünülebilir. Aloe veranın yaprağı içindeki jel veya yapışkan sıvı göz kapağına uygulanabilir. Bunun, düzenli kullanıldığında göz kuruması semptomlarını azalttığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, belirtileri artırabileceğinden, jeli doğrudan göz yüzeyinin üzerine koymayın. (9)

Nane: Nane harika bir soğutucudur. Gözlerinize bir nane paketi uygulayarak gözlerin nemli ve serin tutulmasını sağlarsınız. Paketi oluşturmak için biraz su ile biraz naneyi karıştırın. Göz kapaklarının üzerine koyun ve gözlerinizi kapalı tuttuğunuzdan emin olun. Gözlerinize girdiğini düşünüyorsanız, iyice durulayın. Çürük olanlardan herhangi bir enfeksiyon türü oluşturmak istemediğiniz için taze nane yaprakları kullandığınızdan emin olun. Gözünüze girme şansı az olacak şekilde paketi deneyin. (10)

Patates: Patates gözlerin yanma hissini azaltabilir. Patatesi dilimleyin. Onları göz kapaklarınıza yaklaşık 15 dakika koyun. Gözlerden alın ve soğuk su ile durulayın. Bu, göz enflamasyonunu azaltmaya yardımcı olur. En iyi sonuç için soğutulmuş patates kullanılabilir. Buzdolabına bir patates koyup soğumasını bekleyin. Buzdolabından alın ve dilimlere kesin. Onları gözlerine yerleştirin ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. (11)

Gül suyu: Saf gülsuyu, yanan ve kaşıntılı gözler için en etkili ev ilaçlarından biridir. Gözler için yatıştırıcıdır ve soğutulur. Onları temizlemeye yardımcı olur. Birkaç şekilde kullanılabilir. Gül suyu ile gözlerinizi en az günde iki kez durulayın. (12)

Zeytinyağı: Zeytinyağı şifa kabiliyeti nedeniyle çeşitli sağlıkla ilgili amaçlarla kullanılmıştır. Bu sihirli yağ yorgun gözlerin tedavisine de yardımcı olur. Sadece şişmeyi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda göz hastalığının iyileşmesini de sağlar. (13)

Muz: Muz dilimleri zengin B2 vitamini kaynaklarıdır. Vitamin B2, göz yorgunluğunu ve iltihaplanmasını iyileştiren inanılmaz bir vitamindir. Aynı zamanda göz kapaklarını yağlayabilir ve onları kuruluk ve pullanmaya karşı koruyabilir. Böylece muz, yanan gözler için alışılmadık bir evde çare halini alır. (14)

Soğuk ekmek: Bu muhtemelen duyulmamış bir işlemdir. Ama işe yarıyor. Tek yapmanız gereken iki soğuk ekmek almak ve onları her iki göze de yerleştirmek. Bu, gözlerinizde hissettiğiniz herhangi bir iltihap, tahriş veya kaşıntıyı azaltmada yardımcı olur. (15)