Göz kuruluğuna ne iyi gelir?

Kuru gözler, gözyaşlarınız gözlerinize yeterli yağlama sağlayamadığında ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Gözyaşı pek çok nedenden dolayı yetersiz olabilir. Örneğin, yeterli gözyaşı üretmediğinizde veya kalitesiz gözyaşları üretirseniz kuru gözler meydana gelebilir.

Kuru gözler rahatsız edici olabilmektedir. Kuru gözleriniz varsa, gözleriniz yanabilir veya hassaslaşabilir. Bir uçakta, klimalı bir odada, bisiklet sürerken veya birkaç saat boyunca bir bilgisayar ekranına baktıktan sonra göz kuruluğu yaşayabilirsiniz.

Göz kuruluğu için yapılan tedaviler sizi rahatlatabilir. Bu tedavileri yaşam tarzı değişiklikleri ve göz damlalarını içerebilir. Kuru gözlerin semptomlarını kontrol altına almak için muhtemelen bu tedbirleri süresiz olarak almanız gerekecektir. (1)

Göz kuruluğunun nedenleri

Gözün gözyaşı akış sisteminde bir dengesizliğin yanı sıra göz kuruması, gözyaşı filminin kurumasına neden olabilir. Bu, klima, ısı veya diğer çevresel koşullardan kaynaklanan kuru hava kaynaklı olabilir. Kuru göze neden olabilecek diğer durumlar şunlardır:

 • Doğal yaşlanma süreci, özellikle menopoz
 • Antihistaminikler ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçların yan etkileri
 • Sjögren sendromu, romatoid artrit ve kolajen vasküler hastalıklar gibi gözyaşı yeteneğini etkileyen hastalıklar
 • Göz kapaklarının düzgün kapatılmasına izin vermeyen yapısal sorunlar (2)

Göz kuruluğunun belirtileri

Göz kuruluğu ve kuru göz sendromunun belirtileri şunları içerir:

 • Yanma hissi
 • Kaşınan gözler
 • Ağrıyan duyumsama
 • Ağır gözler
 • Yorgun gözler
 • Gözlerde yara
 • Kuruluk hissi
 • Kırmızı gözler
 • Fotofobi (ışık hassasiyeti)
 • Bulanık görme

Yaygın bir başka semptom, yabani vücut hissi olarak adlandırılan bir şeydir; kum veya başka bir nesne veya materyalin gözünüzde “bulunduğu” hissi.

Tuhaf gelse de, sulu gözler de göz kuruluğu semptomu olabilir. Bunun nedeni, göz yüzeyindeki kuruluk, bazen gözyaşlarının sulu bileşeninin üretimini koruyucu bir mekanizma olarak aşırı uyarmaktır. Fakat bu “refleks yırtılması” altta yatan kuru göz kusurunu düzeltmek için gözde yeterince uzun süre kalmaz. Bu belirtilere ek olarak, kuru gözler göz yüzeyinde iltihaplanma ve (bazen kalıcı) hasara neden olabilir. (3)

Göz kuruluğunun tedavisi

Kuru göz için herhangi bir tedavi yoktur, ancak durum başarıyla yönetilebilir. Tedavi, gözyaşı üretimini arttırmayı, gözyaşı filmi hacmini korumayı veya aşırı gözyaşı kaybını önlemeyi amaçlayabilir.

Aşağıdakiler dâhil olmak üzere bir dizi seçenek kullanılabilir:

 • Daha sık gözleri açıp kapatmak için bilinçli bir çaba gösterin.
 • Göz yüzeyini yağlamak için göz damlaları, jeller veya merhemler kullanın (bunlar bazen ‘yapay gözyaşları’ olarak adlandırılır).
 • Buharlaşma için odanın etrafına su kabı koyarak havanın nemini evde ve işyerinde artırın.
 • Bazı ilaçlar kuru göze neden olabilir. Aldığınız ilaçların yan etkileri hakkında doktorunuza danışın.
 • Aşırı gözyaşı kaybını önlemek için gözenek kanallarına özel fişler takılabilir.
 • Ciddi durumlarda, cerrahi düşünülmelidir. (4)

Göz kuruluğu için tedavi yöntemleri

Salatalık: Salatalık yatıştırıcı etkisi çok iyi bilinmektedir. Yorgun göz kaslarını yatıştırmanın yanı sıra, salatalık dolaşım sisteminin işleyişini gençleştirir ve canlandırır. Kuru duygu kaybolduktan sonra, büyük ihtimal daha taze hissedeceksiniz.

Süt: Süt göz kaslarını yatıştırıp rahatlattığı bilinen çeşitli enzimleri içerir. Temiz bir pamuğu biraz soğuk süt içine batırın. Kapalı göz kapaklarınıza yerleştirin ve 10 dakika dinlendirin. Yararları hızlandırmak için süt ile birkaç damla gül suyu da ekleyebilirsiniz.

Papatya çayı: Doğal bir antiinflamatuar olan papatya çayı, yorgun gözleri hafifletirken kayıp nemi geri yükleme gücüne sahiptir. 1 çay kaşığı kurutulmuş papatya 200 ml kaynar suya ilave edilir ve yaklaşık 10 dakika demlenir. Sıvıyı serin olana kadar temiz bir kapta soğutun. Soğutulmuş çaya pamuk toplarını batırıp kapalı gözlerin üzerine yerleştirin. 15 dakika dinlenin. Nemi kaybettikten sonra topları yenileyin. Kuruma geçene kadar işlemi tekrarlayın. (5)

Hintyağı: Hintyağının su tutucu gibi davrandığı bilinmektedir. Bu anlamda kuru gözlerde tek bir damla hint yağı yerleştirmek iyi bir çözüm olabilir. Hintyağı ve optometrik fonksiyonu üzerine yapılan bir araştırma, meibomian bezi disfonksiyonu vakalarında kuru gözler için iyi olduğunu göstermiştir.

Lavanta yağı: Birkaç damla lavanta yağı bir bardak su ile karıştırılarak bir solüsyon hazırlanabilir. Çözeltiye batırılmış bezi göz kapaklarına uygulayın. Bu çözüm gözler için pürüzsüzleştirici bir etki sağlar ve etkili bir evde ilaç olarak bilinir.

Aloe vera: Aloe vera da kuru gözlerin alternatifi olarak düşünülebilir. Aloe veranın yaprağı içindeki jel veya yapışkan sıvı göz kapağına uygulanabilir. Bunun, düzenli kullanıldığında göz kuruması semptomlarını azalttığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, belirtileri artırabileceğinden, jeli doğrudan göz yüzeyinin üzerine koymayın. (6)

Gül suyu: Gül suyu gergin ve yorgun gözler için doğal bir rahatlatıcı olarak çalışır. Çok yatıştırıcı bir etkisi vardır. Artı göz çevresindeki cildi gençleştirebilir, ayrıca koyu halkaları azaltmaya yardımcı olur. Gözlerinizi biraz soğuk su ile yıkayın ve temiz bir havluyla hafifçe vurarak kurutun. Gül suyunda 2 pamuklu balon batırın. Uzanın, gözlerinizi kapatın ve ıslak pamuk topları gözleriniz üzerine yerleştir. Bunu günde iki kez yapın. (7)

A vitamini: Ayrıca günlük olarak vitamin A takviyeleri alımı ya da havuç, sardalye, somon, yumurta ve balık yağı ya da keten tohumu içindeki omega-3 yağ asitleri gibi A vitamini bakımından zengindir. Bu besinleri tüketmeye çalışmak kuru gözler için güçlü doğal tedavilerden biri olarak bilinmektedir. (8)

Nane: Nane harika bir soğutucudur. Gözlerinize bir nane paketi uygulayarak gözlerin nemli ve serin tutulmasını sağlarsınız. Paketi oluşturmak için biraz su ile biraz naneyi karıştırın. Göz kapaklarının üzerine koyun ve gözlerinizi kapalı tuttuğunuzdan emin olun. Gözlerinize girdiğini düşünüyorsanız, iyice durulayın. Çürük olanlardan herhangi bir enfeksiyon türü oluşturmak istemediğiniz için taze nane yaprakları kullandığınızdan emin olun. Gözünüze girme şansı az olacak şekilde paketi deneyin. (9)

Kişniş: Biraz kişniş yaprağı toplayın ve onlardan biraz meyve suyu çıkana kadar ezin. Bu sıvıyı sterilize edilmiş bir damlalık içine dökün ve bu sıvının iki damlasını iki gözünüze de koyun. Bu, kuru gözlerle ilişkili semptomları gidermek için mükemmel bir yoldur. Bu çareyi her gün iki kez izleyin. Bu doğal ilaç, gözlerinizin kaşıntılı ve kumlu hissi tedavisinde yardımcı olur. (10)

Antioksidanlar: Birçok araştırmacıya göre kuru göz, egzersiz eksikliği, yaşlanma, kötü beslenme ve fazla alkol, sigara, ilaçlar ve kronik stres gibi sağlıksız yaşam tarzı faktörlerinin neden olduğu insan vücudundaki serbest radikal hasarından (oksidatif stres gibi) kaynaklanabilir. Antioksidanların iyi kaynağı olan bazı sağlıklı gıdalar, oksidasyon sürecinizi yavaşlatmanıza yardımcı olabilir. Ispanak, lahana, pazı, acai üzümü, kiraz, goji çilek ve benzeri çok renkli sebzeler ve meyveler yiyerek vücudunuza antioksidanlar geliştirebilirsiniz.

Çay: Çay, gözleri nemlendirmenize yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Sadece bir bardak sıcak su almanız yeterlidir ve sonra birkaç dakika için 2-3 çay poşetini ıslatın. Daha sonra, bu bardağa 2 pamuklu top koydun ve çayla ıslatın. Sonra, çayın ısınmasına izin verdin. Sonra, bu ılık pamuklu topları her göz kapağına koydun ve birkaç dakika ayrılın. Sonunda, bu çay poşetlerini yaklaşık 5 dakika boyunca gözlerin üzerinde tutabilirsiniz. (11)