Gribal Enfeksiyon Nedenleri

Gribal enfeksiyon neden olur? Gribal enfeksiyon, her ne kadar soğuk algınlığı belirtileri ile benzer belirtilere sahip olsa da ikisi de farklı hastalıklardır. 100’den fazla farklı virüs soğuk algınlığına neden olabilirken, gribal enfeksiyon A, B ve C gribal enfeksiyon virüsleri nedeniyle oluşmaktadır.

Tip A ve B virüsleri mevsimsel salgınlara neden olmaktadır. Tip C genellikle hafif solunum yolu belirtileri ile sonuçlanır. Gribal enfeksiyon aşısı sizi A ve B tiplerinden korumaya yardımcı olabilirken, C tipi virüs için aşı etkisiz kalmaktadır.

Tip A gribal enfeksiyon virüsü, ördekler, tavuklar, domuzlar, balinalar, atlar ve foklar gibi birçok farklı hayvanda da bulunmaktadır. B tipi virüsler ise yalnızca insanları etkilemektedir. (1)

Diğer Gribal Enfeksiyon Türleri

Mevsimsel gribal enfeksiyon kadar çeşitli gribal enfeksiyon türleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Kuş gribi – nadir durumlarda insanları da etkileyen bir gribal enfeksiyon olmasına rağmen kuşlar arasında yayılan bir tür gribal enfeksiyon olarak bilinmektedir.
 • Domuz gribi – 2009-2010 yılları arasında gribal enfeksiyon salgınından sorumlu olan bir gribal enfeksiyon türüdür.
 • Mide gribi (gastroenterit) – bakterilerin veya norovirüs gibi virüslerin neden olduğu sindirim sisteminin bir enfeksiyonudur. (2)

Gribal Enfeksiyon Nasıl Yayılır?

Gribal enfeksiyon çok bulaşıcı bir hastalıktır. Gribal enfeksiyon virüsü taşıyan hastanın hapşırması veya öksürmesi ya da dokunduğu eşyalara temas edilmesi hastalığın yayılmasına neden olmaktadır.

Gribal enfeksiyon virüsünü nefes ya da öpüşme yoluyla da alabilirsiniz. Gümüş eşyalar, kapı mandalları, kulplar, televizyon uzaktan kumandaları, bilgisayar klavyeleri ve telefonlar gibi nesnelere dokunduğunuzda virüs bulaşabilir.

Virüs, burnunuza, gözlerinize veya ağzınıza ellerinizle dokunduğunuzda vücudunuza kolayca girebilmektedir. (3)

Gribal Enfeksiyon Salgını

Salgınlar iki şekilde gruplandırılmıştır:

 • Epidemiler belli bir alanda meydana gelir.
 • Pandemi dünya çapında bir ölçekte görülür.

Yapılan araştırmalarda, kış salgınlarının her yıl 300.000 ile 600.000 kişiyi etkilediği belirtilmiştir. Yaklaşık 200.000 kişi hastaneye kaldırılmaktadır ve 3000 ile 49.000 arasında ölüm gerçekleşmektedir. (4)

Gribal Enfeksiyon ve Kış Mevsimi

Gribal enfeksiyonun kış mevsiminde çok daha sık yaşanmasının bazı nedenleri bulunmaktadır:

 • Virüs, kışın daha uzun süre içeride yaşar, çünkü hava dışardan daha az nemlidir.
 • Virüs canlı iken havada olması insanların içe çekmesi ya da gözler, burun ve ağız yoluyla vücut içine alması daha kolaydır.
 • Kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirildiği ve yakın temasların daha çok olması nedeniyle kış mevsiminde gribal enfeksiyon daha çok insanı etkilemektedir.

Gribal enfeksiyon belirtileri başladıktan 7 gün sonraya kadar kişi virüsleri diğer insanlara yayabilmektedir. Virüs mukusta da yaşayabilir. Kendinizi kötü hissetmeye başlamanız 24 sonra başlayabilir. Bu, belirtilerin başlamasından bir tam gün önce hastalığı başkalarına bulaştırabileceğiniz anlamına gelir.

Küçük çocuklar, gribal enfeksiyon hastalığın ikinci haftasına kadar bile virüsü yayabilmektedir. (5)

Gribal Enfeksiyon Nedir?

Gribal enfeksiyon, influenza A veya B virüslerinin neden olduğu aşırı bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Gribal enfeksiyon, en sık kış ve erken ilkbahar zamanlarında görülmektedir. Gribal enfeksiyona neden olan virüsler üst veya alt solunum yollarından geçerek vücuda saldırmaktadır.

Hem soğuk algınlığı hem de gribal enfeksiyon üst solunum yollarında oluşan, oldukça bulaşıcı viral enfeksiyonlardır. Belirtiler benzer olsa da, gribal enfeksiyon çok daha şiddetli yaşanmaktadır. Soğuk algınlığı kişiyi oldukça yorabilmektedir, ancak gribal enfeksiyon kişinin yataktan çıkmasını bile engelleyecek kadar kötü olabilmektedir. (6)

Gribal Enfeksiyon Nedir? fazlası için tıklayınız

Gribal Enfeksiyon Belirtileri

Gribal enfeksiyon başlangıcı, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı gibi yaygın soğuk algınlığı belirtileri ile kendini belli etmektedir. Ancak soğuk algınlığı genellikle yavaş gelişirken, gribal enfeksiyon aniden ortaya çıkma eğilimi göstermektedir. Soğuk algınlığı sadece kişiyi yorgun bir hale getirirken, gribal enfeksiyon kişiyi genelde çok daha kötü hissettirmektedir.

Gribal enfeksiyon nasıl anlaşılır? Gribal enfeksiyon ile ilişkili olan yaygın belirtiler şunları içermektedir:

 • Ateş 38 C ve üzerindeyse
 • Özellikle sırtınızdaki, kollarınızdaki ve bacaklardaki kas ağrıları
 • Halsizlik ve terlene
 • Baş ağrısı
 • Kuru, kalıcı öksürük
 • Yorgunluk ve zayıflık hissi
 • Burun tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı (7)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Gribal Enfeksiyon Belirtileri 

Gribal Enfeksiyon Tedavisi

Gribal enfeksiyon nasıl geçer? Gribal enfeksiyona yakalanırsanız evde yapabileceğiniz, bol dinlenmek, bol miktarda sıvı içmek, alkolden ve tütün kullanmaktan kaçınmak ve gribin belirtilerini hafifletmek için ilaç almak gibi bazı yöntemler bulunmaktadır. Aspirin veya ibuprofen kullanımı, enfeksiyona bağlı ateş, baş ağrısı ve kas ağrılarının tedavisine yardımcı olabilmektedir. Aspirin asla gribal enfeksiyon benzeri belirtileri tedavi etmek için kullanılmamalıdır. Antiviral ilaçlar, hastalığın süresine, belirtilerin ciddiyetine ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak, enfeksiyonu tedavi etmek için doktorunuz tarafından reçete edilebilir. (8)

Gribal Enfeksiyon İçin Hangi Doktora Gidilir?

Gribal enfeksiyon tanısı ve tedavisi için başvurabileceğiniz bazı sağlık uzmanları şunlardır:

 • Aile hekimi
 • İç hastalıkları uzmanı
 • Çocuk doktoru

Belirtiler açık değilse veya ciddi komplikasyonlar gelişirse, bulaşıcı hastalıkların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora da ihtiyaç duyulabilir. (9)

Gribal Enfeksiyon Tedavisi detayı için bakınız