Hipertiroidi Tedavisi

Hipertiroidi nasıl geçer? Hipertiroidi için uygulanan tedavi yöntemi, hipertiroidi nedenine bağlı olarak değişmektedir. Çoğu durumda, hipertiroidiye neden olan sorun tedavi edilebilmektedir. Neticede de, oluşan belirtiler ortadan kalkabilmekte ya da büyük oranda azalabilmektedir. Hipertiroidi tedavi edilmediği takdirde, kalp ve diğer birçok organ üzerinde aşırı stres yaratabilmektedir. (1)

Hipertiroidi İlaç Tedavisi

Hipertiroidi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar şunlardır:

Beta Blokerler

Propranolol veya metoprolol gibi bazı beta blokerler hipertiroidi belirtilerinin kontrol altında tutulabilmesine yardımcı olmaktadır. Bu ilaçlar hipertiroidi sonucu oluşan hızlı bir kalp atış hızını yavaşlatabilmekte, ellerin titremesini azaltabilmekte ve anksiyeteyi kontrol edebilmektedir.

Bu nedenle, beta blokerler hipertiroidi belirtilerini hafifletmek için oldukça sık kullanılmaktadır. Bununla birlikte, beta blokerler aşırı tiroid hormonu üretimini azaltmaya etki etmemektedir. Hormon üretimini normal seviyelere getirmek için başka tedaviler uygulanmaktadır. (2)

Tiroid Hormonuna Etki Eden İlaçlar

Tiroid bezinin aşırı hormon üretimini azaltmaya yardımcı olan bazı ilaçlar metimazole ve propiltiourasil olarak bilinmektedir. Bu ilaçlarla ağızdan alınmaktadır ve 6-12 hafta içinde tiroid fonksiyonlarını kontrol edebilmektedir.

İlaçlar yüksek dozlarda alındığında daha çok etki etmekte, ancak, aynı şekilde yan etkilerinin oluşma riski de artmaktadır. Propiltiourasil, genç hastalarda karaciğer hasarına yol açabilmektedir, bu nedenle, genellikle metimazole tercih edilmektedir. (3)

İyot

İyot, ağız yoluyla alınabilmektedir. Bazı durumlarda, hipertiroidi tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yöntem daha çok hızlı tedaviye ihtiyaç duyulan insanlarda uygulanmaktadır. Kişi, tiroidi çıkarmak için ameliyat oluncaya kadar hipertiroidiyi kontrol altında tutmak için de bir süre iyottan yararlanabilmektedir. Uzun süreli kullanılmamaktadır. (4)

Radyoaktif İyot

Radyoaktif iyot, tiroid bezinin bir kısmını yok etmek için ağızdan verilmektedir. Radyoaktif iyot, tiroid bezine iletilir, sonrasında tiroid bezi iyotu alır ve konsantre hale getirir. Hastanede tedavi nadiren uygulanmaktadır.

Tedavi uygulandıktan sonra, 2 ile 4 gün boyunca bebeklerden ve çocuklardan uzak durmakta fayda vardır. Eşle de ayrı odalarda yatılmalıdır. İşyerinde herhangi bir özel tedbir gerekmemektedir. Yaklaşık olarak, 6 ay kadar hamilelik düşünülmemelidir.

Radyoaktif iyot bazen sadece tiroid üretimini normale getirecek dozda, bazense tiroidi tamamen yok edecek dozda uygulanmaktadır. Tamamen yok edilmesi durumunda, kişi hayatının geri kalan kısmında tiroid hormonu replasman tedavisi almaktadır.

Radyoaktif iyot, hamile veya emziren kadına verilmemektedir, çünkü fetüsün ya da emzirilen çocuğun tiroid bezini yok edebilmektedir. (5)

Hipertiroidi Ameliyatı (Tiroidektomi)

Bazı durumlarda, tiroidin tamamını veya bir kısmını çıkarmak için ameliyat gerekli görülebilir. Aşağıdaki durumlarda ameliyat en iyi seçenek olabilmektedir:

 • Tiroid bezi ciddi derecede şişmişse (büyük bir guatr)
 • Aşırı aktif bir tiroid nedeniyle ciddi göz sorunları yaşanıyorsa
 • Diğer tedavi yöntemleriyle olumlu bir sonuç alınamamışsa

Ameliyat durumunda, aşırı aktif olan tiroid bezi iyileşmiyorsa, belirtilerin tekrar yaşanmasını engellemek için, tiroid bezinin tamamının çıkarılması önerilmektedir.

Ancak sonuçta, tiroid bezinin fonksiyonlarını telafi etmek için hayatın geri kalanında ilaç kullanılması gerekmektedir. (6)

Graves Hastalığı Tedavisi

Hipertiroidi nedenlerinden biri olan Graves hastalığında, göz ve cilt belirtileri için ek tedavi gerekebilir. Göz belirtileri için yatak başının kaldırılması, göz damlası uygulanması, göz kapakları için özel bantlar kullanılması ve bazen de selenyum veya diüretik (sıvı atılımını hızlandıran ilaçlar) ilaçların alınması mümkün olabilir.

Cilt belirtileri için kortikosteroid kremler veya merhemler anormal cildin kaşıntı ve sertliğinin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Çoğu zaman sorun aylar ya da yıllar sonra tedavi olmaksızın ortadan kalkmaktadır. (7)

Hipertiroidi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hipertiroidi tanısı ve tedavisi için ilk adım olarak bir iç hastalıkları (dâhiliye) uzmanına başvurabilirsiniz. Sonrasında gerekli görülmesi durumunda, bir endokrinolog (endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları), bir cerrah ya da bir göz doktoru tedaviye yardımcı olabilmektedir. (8)

Hipertiroidi Nedir?

Hipertiroidi yani tiroid bezinin aşırı çalışması, tiroid bezinin tiroksin ve triiyodotironin hormonlarını çok fazla üretmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Hipertiroidi, vücudun metabolizmasını önemli ölçüde hızlandırabilmektedir. Bu nedenle de, ani kilo kaybı, hızlı veya düzensiz kalp atışları, terleme ve sinirlilik veya gerginliğe yol açabilmektedir.

Hipertiroidi için çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Genellikle, tiroit hormonlarının üretimini yavaşlatmak için antitiroid ilaçları ve radyoaktif iyot kullanılmaktadır. Bazen, hipertiroidi tedavisi için tiroid bezinizin tamamını veya bir kısmını çıkarmak için ameliyatı gerekli olabilmektedir. Bu durumun göz ardı edilmesi durumunda, hipertiroidi gittikçe daha da ciddileşebilmektedir. Diğer yandan, birçok insan hipertiroidi tanısı konduktan sonra uygulanan tedaviye olumlu sonuç vermektedir. (9)

Hipertiroidi Nedir? detaylı bilgi için bakınız

Hipertiroidi Belirtileri

Hipertiroidi nasıl anlaşılır? Hipertiroidi belirtileri kişiden kişiye göre değişebilmektedir, ancak genel olarak aşağıdakileri içermektedir:

 • Sinirlilik veya gerginlik
 • Yorgunluk veya kas güçsüzlüğü
 • Sıcaklığa karşı rahatsız hissetme
 • Uyku problemi
 • Ellerin titremesi
 • Hızlı ve düzensiz kalp atışı
 • Sık oluşan bağırsak hareketi veya diyare
 • Kilo kaybı
 • Ruh hali değişiklikleri
 • Guatr

60 yaş üstü kişilerde, hipertiroidi bazen depresyon veya bunama ile karıştırılmaktadır. Yaşlı yetişkinler, hipertiroidi olan genç erişkinlerden farklı olarak, iştah kaybı veya insanlardan çekilme gibi farklı belirtiler de yaşayabilmektedir.

Hipertiroidi başlangıcı belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız, bir doktora başvurmanızda fayda vardır. (10)

Hipertiroidi Belirtileri detaylarını inceleyiniz

Hipertiroidi Nedenleri

Hipertiroidi neden olur? Hipertiroidi, tiroid bezinin normalden daha fazla çalışması durumudur. Tiroid bezi tarafından tiroksin ve triiyodotironin hormonlarının aşırı üretilmesi hipertiroidi ile sonuçlanmaktadır. Graves hastalığı, tiroid nodülleri, tiroidit, iyot takviyesi, amiodaron ve kanser gibi çeşitli nedenlerin hipertiroidine yol açmaktadır. (11)

Hipertiroidi Nedenleri daha fazla bilgi için