Kızamıkçık Belirtileri

Çocuklarda, kızamıkçık genellikle hafif geçmekte ve az belirgin belirtiler göstermektedir. Belirtileri olan çocuklar genellikle kırmızı döküntüler yaşamaktadır. Döküntü genellikle ilk önce yüz bölgesinde görülmekte ve sonra vücudun geri kalanına yayılmaktadır. Yaklaşık olarak da üç gün sürmektedir. Döküntünün görülmesinden 1 ile 5 gün önce ortaya çıkabilecek diğer belirtiler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Düşük dereceli ateş
 • Baş ağrısı
 • Hafif pembe gözler (kızarıklık veya gözün beyazının şişmesi)
 • Genel rahatsızlık hissi
 • Şişmiş ve büyümüş lenf düğümleri
 • Öksürük
 • Burun akması (1)

Kızamıkçık geçiren çoğu yetişkin genellikle düşük dereceli ateş, boğaz ağrısı ve yüz bölgesinde başlayan, sonrasında ise vücudun geri kalanına yayılan döküntüler yaşamaktadır. Genellikle de hastalık hafif geçmektedir.

Bazı yetişkinlerde döküntü oluşmadan önce baş ağrısı, pembe gözler ve genel rahatsızlık hissi olabilmektedir. Kızamıkçık ile enfekte olan kişilerin yaklaşık % 25 ile 50’sinde herhangi bir belirti görülmemektedir. (2)

Kızamıkçık başlangıcı belirtileri genellikle virüsün kapılmasından sonra 2 ile 3 hafta içinde gelişmektedir. Bu zamana da inkübasyon süresi yani kuluçka süresi denmektedir.

Kızamıkçık nasıl anlaşılır? Ortak kızamıkçık belirtilerini şöyle açıklanabilmektedir:

Kızamıkçık Döküntüleri

Kızamıkçık döküntüsü tipik olarak kırmızı ve pembe bir renktedir. Hafif kaşıntılı olabilen bu döküntüler, küçük lekelerden oluşmaktadır.

Döküntü genellikle başın ve boynun etrafına yayılmadan önce yüz bölgesinde ya da kulakların arkasında başlamaktadır. Daha sonra göğüs ve karın (gövde), bacak ve kollara yayılabilmektedir. Çoğu durumda döküntü, 3-5 gün içinde kendi kendine kaybolmaktadır. (3)

Şişmiş Lenf Bezleri

Lenf düğümleri veya bezleri, vücudun tamamında bulunan küçük doku parçacıklarıdır. Bu bezler bakterilere, virüslere ve enfeksiyona neden olan tehlikelerle savaşmaya yardımcı olan beyaz kan hücrelerini içermektedir.

Kızamıkçık hastalığı varsa, genellikle kulakların arkasındaki, kafanın arkasındaki ve boyundaki bezler şişmektedir. Bazı durumlarda bu şişme ağrılı olabilmektedir.

Lenf bezleri bazen döküntü ortaya çıkmadan önce şişmeye başlayabilmekte ve döküntü dökülmeden birkaç hafta sürebilmektedir. (4)

Konjenital Kızamıkçık Sendromu Belirtileri

Konjenital kızamıkçık sendromu ile doğan bebekler, aşağıdaki belirtilerden bazılarına veya hepsine sahip olabilmektedir:

 • Kalp sorunları
 • Katarakt ve glokoma dâhil göz problemleri
 • Zihinsel engeller
 • Büyüme geriliği
 • Düşük doğum ağırlığı
 • Gelişimsel gecikmeler
 • Öğrenme engelleri
 • Sağırlık
 • Diyabet
 • Genişletilmiş karaciğer ve dalak
 • Cilt lezyonları
 • Kanama (5)

Tıbbi Yardım Alınması Gerekilen Durumlar

Eğer kızamıkçık olduğunuzu düşünüyorsanız, bir doktora başvurmalısınız. Durum genellikle hafifken, belirtilerin daha ciddi bir hastalık nedeniyle oluşup oluşmadığı doktor tarafından teşhis edilmelidir.

Hamileyseniz ve kızamıkçık olduysanız ya da döküntüleri olan biriyle temasa geçtiyseniz, hemen bir doktora başvurmalısınız.

Kızamıkçık vakalarının durumuyla ilgili sağlık kuruluşları bilgilendirilmelidir. Böylece ani bir vakanın meydana gelmesi halinde enfeksiyonun yayılması kontrol altına alınabilir.

Özellikle, mümkünse hamile kadınlarla temasından kaçınılmalıdır. Günümüzde nadiren de olsa, kızamıkçık doğmamış bir bebekte ciddi sorunlara neden olabilmektedir. (6)

Kızamıkçık Hastalığı Nedir?

Kızamıkçık, diğer adıysa Alman kızamığı, üç günlük kızamık olarak da bilinmektedir. Bulaşıcı bir virüs enfeksiyonu sonucu oluşan kızamıkçığın en belirgin belirtisi kırmızı döküntülerdir.

Kızamıkçık, kızamık hastalığı ile aynı değildir, ancak iki hastalık kırmızı döküntüler de dâhil olmak üzere bazı benzer özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, kızamıkçık, kızamıklardan farklı bir virüsten kaynaklanmaktadır ve kızamık kadar bulaşıcı ve şiddetli değildir.

Kızamık-kabakulak-kızamıkçık aşısı, genellikle çocuklara okul çağına girmeden iki kez yapılmaktadır. Yapılan bu aşılar, kızamıkçık oluşumunu önlemede son derece etkilidir. (7)

Kızamıkçık Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Kızamıkçık Nedenleri

Kızamıkçık neden olur? Kızamıkçık, hava veya yakın temas yoluyla yayılan rubella virüsten kaynaklanmaktadır. Kızamıkçık hastalığı olan bir kişi, hastalığı başkalarına, döküntü başlamadan bir hafta önce, döküntü kaybolduktan bir ile iki hafta sonrasına kadar yayabilmektedir.

Çoğu çocuğa kızamık-kabakulak-kızamıkçık aşısı yapıldığı için hastalık daha az görülmektedir. Aşı olan kişi rubella virüsüne karşı bağışıklık kazanarak yaşamaktadır.

Bazı erişkinler de aşı zamanla etkisini yitirebilmektedir. Bu, tamamen korunamadıkları anlamına gelmektedir. Hamile kalabilecek kadınlar ve diğer yetişkinler bir destekleyici olarak aşı olabilmektedir. Hiç kızamıkçık aşısı olmayan çocuklar ve yetişkinler enfeksiyona açıktır. (8)

Kızamıkçık Nedenleri daha fazlası için

Kızamıkçık Tedavisi

Kızamıkçık nasıl geçer? Kızamıkçık enfeksiyonu için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Enfeksiyonun etkilerinin azaltılmasına yardımcı olmak için genellikle destekleyici bir bakım verilmektedir. Bu destekleyici tedavi yöntemleri aşağıdakileri içerebilmektedir:

 • Bol bol sıvı almak
 • Bol dinlenme
 • Ateşi ve ağrıyı azaltmak için asetaminofen ve ibuprofen gibi ilaçların kullanılması

Kızamıkçık bir virüsten kaynaklanmaktadır ve bu nedenle antibiyotikler etkili değildir.

Not: Aspirin çocuklara verilmemelidir çünkü Reye sendromu (beyni ve karaciğeri etkileyebilen ciddi bir hastalık ) gibi bir yan etkiye neden olabilmektedir. (9)

Kızamıkçık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kızamıkçık tanısı ve tedavisi için aile hekimine, iç hastalıkları uzmanına ya da cilt hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. Kızamıkçık olan çocuk için bir çocuk doktoruna başvurabilirsiniz. (10)

Kızamıkçık Tedavisi fazlası için tıklayınız