Kızamıkçık Hastalığı Nedir?

Kızamıkçık, rubella virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Özellikle doğmamış çocuğa ciddi zarar verebilen bir hastalıktır. Kızamıkçık vakalarının sayısı aşılama programları sayesinde çarpıcı bir şekilde düşürülmüştür, ancak bu enfeksiyona karşı savaş henüz tam olarak bitmemiştir.

Kızamıkçık belirtileri (aynı zamanda Alman kızamığı olarak da bilinmektedir) genellikle hafiftir. Bu nedenle, enfeksiyon geçiren insanların yarısından çoğu bu virüsü taşıdığını ya da enfeksiyon geçirdiği fark edememektedir. (1)

Bununla birlikte, hamileliğin erken dönemlerinde kızamıkçık, doğmamış çocuğa karşı önemli olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Bu duruma da konjenital kızamıkçık sendromu adı verilmektedir.

Kızamıkçık önlenebilir bir hastalıktır. Kızamıkçık aşısı genellikle kızamık ve kabakulak ile birlikte verilmektedir. Aşı yaygın olarak kullanılmadan önce, kızamıkçık salgınları oldukça yaygın olarak yaşanmaktaydı.

Kızamıkçıkla olan savaşın aşılama yöntemi ile kontrol altına alındığı ilan edilmiş olsa da, şu anki aşılanma oranı yalnızca % 80 civarındadır. Hastalık yurt dışından gelen yolcularla birlikte gelebileceği için ülke vatandaşlarının yüksek oranda bağışıklık kazanmış olması son derece gereklidir. (2)

Kızamıkçık Belirtileri

Kızamıkçık vakalarının yaklaşık yarısı fark edilmeden geçmektedir. Oluşabilecek kadar ciddi olan enfeksiyonlar için en önemli belirti virüse maruz kaldıktan 2-3 hafta sonra ortaya çıkan pembe-kırmızı bir döküntülerdir.

Kızamıkçık başlangıcı döküntüleri genellikle yüz bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Gövde ve bacaklara doğru hareket etmektedir. Döküntü 3 gün sonra kaybolmaktadır, 3 günlük kızamık denmesinin nedeni de budur. (3)

Kızamıkçık nasıl anlaşılır? Diğer kızamıkçık belirtileri şunlardır:

 • Tıkalı burun ve burun akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Hafif ateş
 • Şişkin, kırmızı gözler
 • Testis şişliği
 • Sinir iltihabı
 • Büyümüş lenf bezleri
 • Eklem ağrıları (4)

Kızamıkçık Belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Kızamıkçık Nedenleri

Kızamıkçık neden olur? Kızamıkçık, hava veya yakın temas yoluyla yayılan rubella virüsten kaynaklanmaktadır. Kızamıkçık hastalığı olan bir kişi, hastalığı başkalarına, döküntü başlamadan bir hafta önce, döküntü kaybolduktan bir ile iki hafta sonrasına kadar yayabilmektedir.

Çoğu çocuğa kızamık-kabakulak-kızamıkçık aşısı yapıldığı için hastalık daha az görülmektedir. Aşı olan kişi rubella virüsüne karşı bağışıklık kazanarak yaşamaktadır.

Bazı erişkinler de aşı zamanla etkisini yitirebilmektedir. Bu, tamamen korunamadıkları anlamına gelmektedir. Hamile kalabilecek kadınlar ve diğer yetişkinler bir destekleyici olarak aşı olabilmektedir. Hiç kızamıkçık aşısı olmayan çocuklar ve yetişkinler enfeksiyona açıktır. (5)

Kızamıkçık Nedenleri daha fazlası için

Kızamıkçık Tedavisi

Kızamıkçık nasıl geçer? Kızamıkçık enfeksiyonu için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Enfeksiyonun etkilerinin azaltılmasına yardımcı olmak için genellikle destekleyici bir bakım verilmektedir. Bu destekleyici tedavi yöntemleri aşağıdakileri içerebilmektedir:

 • Bol bol sıvı almak
 • Bol dinlenme
 • Ateşi ve ağrıyı azaltmak için asetaminofen ve ibuprofen gibi ilaçların kullanılması

Kızamıkçık bir virüsten kaynaklanmaktadır ve bu nedenle antibiyotikler etkili değildir.

Not: Aspirin çocuklara verilmemelidir çünkü Reye sendrom gibi bir yan etkiye neden olabilmektedir. (6)

Kızamıkçık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kızamıkçık tanısı ve tedavisi için aile hekimine, iç hastalıkları uzmanına ya da cilt hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. Kızamıkçık olan çocuk için bir çocuk doktoruna başvurabilirsiniz. (7)

Kızamıkçık Tedavisi fazlası için tıklayınız

Kızamıkçık Hastalığına Ne İyi Gelir?

Kızamıkçık Bitkisel Tedavisi

Aloe vera: Aloe vera antiviral, antiseptik bir bitkidir. Aynı zamanda güçlü bir antiinflamatuardır. Bu nedenle, kızamıkçık belirtilerini hafifletmek için son derece yararlı olabilmektedir. Aloe vera bitkisinde bulunan polisakaritler bağışıklığı geliştirmekte ve cildi yatıştırmaktadır. Bu bitki ayrıca, kızamıkçıktan kaynaklanan eklem ağrısını da hafifletebilmektedir. (8)

Ekinezya: Ekinezya, antiviral bir bitki olduğu için kızamıkçık gibi viral hastalıklarda etkili olabilmektedir. Vücutta beyaz kan hücrelerinin oluşma oranını arttırabilen bu bitki, vücudun kızamıkçık ile savaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca, vücudu rahatlatmaktadır. (9)

Zerdeçal: Zerdeçal, kurkumin adı verilen aktif bir bileşen içerdiğinden, ağrı hafifletici ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Kurkumin, vücutta eklem ağrısı ve iltihaplanmaya neden olan sitokinler denilen iltihap önleyici proteinleri yok etmektedir. Bu nedenle, kızamıkçık belirtileriyle mücadele etmede oldukça etkili olabilmektedir. (10)

Meyan kökü: Kızamıkçık hastalığı olan insanlar çoğu zaman öksürük problemi de yaşamaktadır. Bu sorunun çözüm yolları bulmak önemlidir. Meyan kökü ise bu sorunun tedavisine yardımcı olabilen oldukça güçlü bir bitkidir. (11)

Neem: Aynı zamanda Hint leylağı olarak da bilinen neem bitkisi, antibakteriyel ve antialerjik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, kızamıkçık sırasında yaşanan döküntü ile sıklıkla görülen kaşıntıyı gidermeye çok yardımcı olabilmektedir.

Zeytin yaprağı: Zeytin yaprağı, kızamıkçık hastalığına karşı en etkili doğal tedavidir. Zeytin yaprağı, kızamığa neden olan virüsü öldürmeye yardımcı olan antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahiptir. Ayrıca, iyileşme sürecine yardımcı antioksidan etkileri olan doğal bir antibiyotiktir. (12)

Arpa: Cilt tahrişi ve kaşıntı söz konusu olduğunda, arpa C vitamini, antioksidanlar ve minerallerle dolu olduğu için son derece yararlıdır. Diğer yandan, arpa, iyileşme sürecini hızlandıran çinko açısından da oldukça zengin bir kaynaktır.

Hindistan cevizi suyu: Hindistan cevizi suyu, toksik elementlerin vücuttan temizlemesine yardımcı olan çeşitli besin maddeleri içermektedir. Ayrıca, kızamıkçık hastalığına karşı hızlı bir iyileşme sağlamaya yardımcı olan antioksidanlar açısından da oldukça zengindir. (13)

Portakal suyu: Kızamıkçık sırasında iştah ve sıvı kaybı yaşanabilmektedir. Bu iki belirtinin üstesinden gelmek için taze sıkılmış portakal suyu oldukça faydalı olabilmektedir. Portakal suyu ayrıca vücuttaki su seviyesinin korunmasına yardımcı olur ve dehidrasyon riskini azaltır. Ayrıca, yüksek C vitamini içeriği nedeniyle bağışıklığı artırır. (14)

Kızamıkçık Evde Tedavi Yöntemleri

Kalamin losyonu: Kaşıntılı döküntüleri yatıştırmak için kalamin losyonunu kullanılabilmektedir. Kızamıkçıkta görülen başlıca belirtilerden biri, çok rahatsız edici olan kaşıntılı döküntüdür. Bu kaşıntılı döküntüyü hafifletmek için kalamin losyonunu kullanabilirsiniz.

 • Kalamin losyonu, tahrişi yatıştırmaktadır. Uygulandıktan sonra, ciltteki yüzeyi buharlaştırarak kaşıntıyı en aza indiren bir soğutma etkisi yaratır.
 • Bir pamuk yünü kullanarak etkilenen cilde kalamin losyonu uygulayabilirsiniz. Bunu günde üç kez veya gerektiğinde yapın. (15)

Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi banyosu, kızamıkçık ve diğer virüsler nedeniyle oluşan döküntülerden kurtulmak için kullanılan oldukça eski bir yöntemdir. 1 bardak kurutulmuş yulaf ezmesini ılık bir banyosuna ekleyin veya bir yulaf ezmesi karışımı hazırlayın. Doğrudan tahriş edici noktaya uygulayın.

Nane, meyan kökü veya papatya gibi rahatlatıcı otlar da eklemeniz yararlı olabilir. Eklediğiniz şeyin alerjik bir reaksiyona neden olmayacağından emin olun. Özel banyo karışımlarını evde yapılabilir veya hazır olarak satın alabilirsiniz. (16)

B vitaminleri: B vitaminleri, enfeksiyonlarla savaşmak ve bağışıklık sistemini artırmak için her zaman yararlıdır. Kızamıkçık geçiren bir kişi günlük olarak büyük miktarda B vitamini alırsa, hastalığın süresi kısalır ve komplikasyon riski azalır.

C vitamini: Büyük miktarda C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve ateşleri kontrol altına almaya yardımcı olur. Ayrıca, enfeksiyonlarla savaşabileceği için komplikasyonların gelişmesine engel olabilir.

E vitamini: E vitamini bağışıklık sistemini ve doku onarımını arttırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, topikal olarak uygulanan E vitamini yağı kızamıkçık döküntüsünü hafifletebilir. (17)

Tavsiyeler

 • Yatarak bol bol dinlenin.
 • Toksinleri temizlemesi için bol miktarda ılık su için. Kızamıkçık dehidrasyona neden olur, bu nedenle su içerdiği için yüksek miktarda taze meyve de tüketilebilir.
 • Bol miktarda C vitamini alın.
 • Yatağınızın ve çevrenizin temiz olduğundan emin olun.
 • Az yağlı hafif yiyecekler yiyin.
 • Odalarda parlak ışık yerine loş ışık kullanın.
 • Dengeli bir diyetle beslenin.
 • Kızamıkçık göz dokularına zarar verebildiği için göz sulanmasına neden olabileceğinden güneş ışığından kaçının. Gündüz dışarı çıkarsanız güneş gözlüğü kullanın.
 • Bulaşıcı bir hastalık olduğu için sosyal toplantılara katılmaktan kaçının.
 • Süt veya diğer süt ürünlerini tüketmeyin.
 • Tamamen iyileşene kadar sağlıksız yiyeceklerden ve baharatlı gıdalardan uzak durun.
 • TV izlemekten ve kitap okumaktan kaçının. Bunlar gözlerin dokularına baskı oluşturabilir. (18)